Cesta

Kandidátské země

Bývalá Jugoslávská republika MakedonieBývalá Jugoslávská republika Makedonie

Politický systém: republika

Hlavní město: Skopje

Rozloha: 25 433 km²

Počet obyvatel: 2,05 milionu

Měna: dinár

 

Bývalá Jugoslávská republika Makedonie

Podrobnou mapu zobrazíte klepnutím na mapu

Bývalá Jugoslávská republika Makedonie získala nezávislost při rozpadu Jugoslávie v roce 1991. V tomto vnitrozemském státě uprostřed Balkánského poloostrova najdete jak pohoří, tak hluboké kotliny a údolí. Jezero Ohrid, které leží na hranicích s Albánií, patří k nejstarším jezerům na světě.

Dvě třetiny obyvatel tvoří Makedonci, početnou menšinu představují Albánci a jen menší část obyvatel tvoří Turci a Romové.

V jednokomorovém parlamentu Sobranie zasedá 120 poslanců, kteří jsou voleni na čtyřleté období. Prezident má omezené pravomoci a je volen v přímých všeobecných volbách na pětileté období.

Země disponuje zdroji nerostných surovin, včetně železné rudy, mědi, olova a zinku. Nejvýznamnějším výrobním odvětvím je textilní průmysl, která produkuje více než polovinu veškerého exportu. Dalšími významnými vývozními artikly je železo, ocel, víno a zelenina.

K místním specialitám patří vepřové maso na kmíně se zelím, nadívaný holub a místní varianta šopského salátu (s rajčaty, okurkou a ovčím sýrem), který je rozšířený po celém Balkánské poloostrově.

Užitečné odkazy

1. Portál veřejné správy

Oficiální stránky makedonské vlády slouží jako portál ke všem stránkám makedonských veřejných institucí. V části „Public Relations“ (veřejné vztahy) naleznete novinky, projevy a zprávy ze zasedání vlády.

2. Prezentace země

ExploringMacedonia.com je makedonský státní portál věnovaný cestovnímu ruchu. Na těchto stránkách najdete podrobné informace o makedonském kulturním dědictví a také o jeho umění a kultuře. K dispozici je zde také řada turistických informací, včetně tipů na ubytování, na výlety do neobvyklých turistických míst a na kulturní akce.

Bývalá Jugoslávská republika Makedonie

Máte nápad, jak tyto stránky vylepšit?

Nalezli jste informace, které jste hledali?

AnoNe

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Nemůžete najít, co hledáte? Zkuste rejstřík A–Z.AÁBCČDĎEÉEFGHIÍJKLMNŇOÓPRŘSŠTŤUÚUŮVWXYZŽ