Navigačný riadok

Kandidátske krajiny

ChorvátskoChorvátsko

Politický systém: republika

Hlavné mesto: Záhreb

Celková rozloha: 56 542 km²

Obyvateľstvo: 4,4 milióna

Mena: kuna

 

Chorvátsko

Podrobná mapa - kliknite na mapu

Chorvátsko je samostatným štátom od roku 1991, keď sa rozpadla bývalá Juhoslávia.

Oblasť Zagorje severne od Záhrebu je územím pahorkatín, zatiaľ čo na juhu sa rozprestiera úrodný poľnohospodársky región Panónskej nížiny ohraničený riekami Dráva, Dunaj a Sáva. Viac ako tretina Chorvátska je zalesnená.

Chorvátsky parlament (Sabor) je jednokomorový zákonodarný orgán pozostávajúci zo 100 až 160 členov, ktorí vychádzajú z ľudového hlasovania každé štyri roky.

Chorvátske hospodárstvo je založené predovšetkým na ľahkom priemysle a službách. Významným zdrojom príjmov je cestovný ruch. Turisti najlepšie poznajú Chorvátsko vďaka jeho dalmátskemu pobrežiu so stovkami ostrovov a historickými mestami Dubrovník, Split a Zadar.

Šesť lokalít svetového dedičstva a osem národných parkov svedčia o nesmiernom kultúrnom a prírodnom bohatstve Chorvátska. Rozmanitosť chorvátskej kultúry je výsledkom jej niekedy pohnutých dejín najprv ako súčasti Rímskej ríše a potom ako hraničného územia medzi Rakúsko-Uhorskom a Osmanskou ríšou.

V chorvátskej kuchyni možno nájsť grilované mäso, údenú dalmátsku šunku, nasolené sardinky, ovčí syr a salám s paprikovou príchuťou. Chorvátsko dáva svetu aj celý rad znamenitých vín.

Užitočné odkazy

1. Portál verejnej správy

Oficiálna stránka chorvátskej vlády ponúka podrobný opis chorvátskych politických ustanovizní a profily všetkých členov vlády. Z tejto stránky možno získať prístup k rôznym verejným dokumentom, napríklad k textu chorvátskej ústavy a programového vyhlásenia vlády. Na stránke je databáza tlačových správ, správy zo zasadnutí kabinetu a spravodajský týždenník. Zároveň na stránke vychádza spravodajský mesačník.

2. Prezentácia krajiny

Na stránke Chorvátskej štátnej rady pre cestovný ruch sú krátke prezentácie kultúrneho dedičstva, dejín, zemepisu a gastronómie krajiny. Okrem toho obsahuje aktualizovanú predpoveď počasia, najbližšie udalosti a menový konvertor. Multimediálne nástroje umožňujú užívateľom posielať elektronické pohľadnice a prezerať si brožúry či plagáty. Interaktívna mapa rozdelená podľa regiónov pomáha návštevníkom priblížiť si oblasti zvláštneho záujmu.

Chorvátsko

Pomôžte nám zlepšiť sa

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

ÁnoNie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Nenašli ste, čo hľadáte? Skúste Abecedný zoznamAÁÄBCČDĎDzEÉFGHChIÍJKLĹĽMNŇOÓÔPQRŔSŠTŤUÚVWXYÝZŽ