Ścieżka nawigacji

Kraje kandydujące

ChorwacjaChorwacja

Ustrój polityczny: republika

Stolica: Zagrzeb

Powierzchnia: 56 542 km²

Liczba mieszkańców: 4,4 mln

Waluta: kuna

 

Chorwacja

Szczegółowa mapa – Kliknij na mapę

Chorwacja uzyskała niepodległość w 1991 r. w wyniku rozpadu Jugosławii.

Górzysty region Zagorje rozciąga się na północ od Zagrzebia, a z żyzną Równiną Panońską od wschodu graniczą rzeki Drawa, Dunaj i Sawa. Jedną trzecią terytorium Chorwacji pokrywają lasy.

Parlament Chorwacji (Sabor) to jednoizbowy organ ustawodawczy, którego członkowie (od 100 do160) są wybierani w wyborach powszechnych na czteroletnią kadencję.

Gospodarka chorwacka opiera się w głównej mierze na przemyśle lekkim i sektorze usługowym. Znaczącym źródłem dochodów jest turystyka. Jedną z najbardziej znanych turystom atrakcji Chorwacji jest wybrzeże Dalmacji, z setkami wysp i historycznymi miastami: Dubrownikiem, Splitem i Zadarem.

O ogromnym dziedzictwie kulturowym i przyrodniczym Chorwacji świadczy sześć obiektów światowego dziedzictwa kultury oraz osiem parków narodowych. Bogactwo kulturowe Chorwacji wynika z czasami burzliwej historii tego kraju, który w przeszłości stanowił część Cesarstwa Rzymskiego, jak również był regionem granicznym pomiędzy Cesarstwem Austro-Węgierskim a Osmańskim.

Specjalnością kuchni chorwackiej jest między innymi grillowane mięso, wędzona szynka z Dalmacji, solone sardynki, ser owczy i salami z dodatkiem papryki. Chorwacja słynie również z produkcji wina.

Przydatne linki

1. Portal krajowej administracji publicznej

Oficjalna strona rządu Chorwacji zawiera szczegółowy opis instytucji politycznych oraz sylwetki wszystkich członków rządu. Ze strony można również pobrać wiele dokumentów, na przykład tekst konstytucji Chorwacji oraz program polityczny rządu. Na stronie znajduje się też baza danych zawierająca komunikaty prasowe, protokoły posiedzeń rządu oraz cotygodniowy biuletyn informacyjny. Co miesiąc publikowany jest nowy biuletyn.

2. Najważniejsze informacje o kraju

Strona internetowa chorwackiego krajowego Urzędu Turystyki zawiera krótkie opisy dotyczące dziedzictwa kulturowego, historii, geografii i gastronomii kraju. Można tam również znaleźć prognozę pogody, program wydarzeń kulturalnych oraz kalkulator walutowy. Dzięki narzędziom multimedialnym użytkownicy mogą wysyłać elektroniczne kartki i korzystać z broszur i plakatów. Interaktywna mapa podzielona na regiony umożliwia powiększanie szczególnie interesujących fragmentów.

Chorwacja

Jak ulepszyć ten portal?

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

TakNie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Nie znajdujesz potrzebnych informacji? Zajrzyj do indeksu „Od A do ZAABCĊDEĘFGHIJKLŁMNŃOÓPRSŚTUWYZŻŹ