Cesta

Kandidátské země

ChorvatskoChorvatsko

Politický systém: republika

Hlavní město: Záhřeb

Rozloha: 56 542 km²

Počet obyvatel: 4,4 milionu

Měna: kuna

 

Chorvatsko

Podrobnou mapu zobrazíte klepnutím na mapu

Chorvatsko se stalo nezávislým státem při rozpadu Jugoslávie v roce 1991.

Region Zagorje severně od hlavního města Záhřebu pokrývají kopce, zatímco úrodnou Panonskou pánev ohraničují na východě řeky Dráva, Dunaj a Sáva. Třetinu Chorvatska pokrývají lesy.

Chorvatský parlament (Sabor) je jednokomorový zákonodárný orgán složený z 100 až 160 členů volených ve všeobecných volbách na čtyřleté období. Chorvatská ekonomika je založena zejména na lehkém průmyslu a na službách. Výrazným zdrojem příjmů je turistický ruch. Nejznámější oblastí Chorvatska je pobřeží Dalmácie se stovkami ostrovů a historickými městy Dubrovníkem, Splitem a Zadarem.

Šest pamětihodností vybraných do světového dědictví a osm národních parků svědčí o nesmírném kulturním a přírodním bohatství této země. Toto bohatství však odráží i poněkud neklidné dějiny Chorvatska – nejprve bylo součástí Římské říše a poté hraniční oblastí mezi Rakouskem-Uherskem a otomanskou říší.

K chorvatským kulinářským specialitám patří grilované maso, dalmatská uzená šunka, slané sardinky, ovčí sýr a paprikový salám. V Chorvatsku se vyrábí i řada kvalitních vín.

Užitečné odkazy

1. Portál veřejné správy

Oficiální internetové stránky chorvatské vlády nabízejí podrobný popis chorvatských institucí, včetně profilů všech členů vlády. Tyto stránky umožňují přístup k řadě veřejných dokumentů, například k textu chorvatské ústavy a k politickému programu vlády. Na stránkách naleznete i databázi tiskových zpráv, zpráv ze zasedání kabinetu a zpravodajský týdeník. Na stránkách je rovněž k dispozici zpravodajský měsíčník.

2. Prezentace země

Stránky chorvatského úřadu pro cestovní ruch obsahují stručné informace o kulturním dědictví, dějinách, geografii a gastronomii Chorvatska. Naleznete zde i aktuální předpověď počasí, informace o budoucích událostech a převodník měn. Pomocí multimediálních nástrojů lze odesílat elektronické pohlednice a prohlížet brožury a plakáty. V interaktivní mapě rozdělené na jednotlivé regiony si mohou návštěvníci přiblížit nejzajímavější oblasti.

Chorvatsko

Máte nápad, jak tyto stránky vylepšit?

Nalezli jste informace, které jste hledali?

AnoNe

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Nemůžete najít, co hledáte? Zkuste rejstřík A–Z.AÁBCČDĎEÉEFGHIÍJKLMNŇOÓPRŘSŠTŤUÚUŮVWXYZŽ