Ekonomin

Tack vare en gemensam marknad med 28 länder har EU blivit en viktig handelsmakt.


EU:s ekonomiska politik stöder tillväxt genom att investera i transport, energi och forskning, samtidigt som man försöker minimera miljöpåverkan.

Mått på EU:s ekonomi

EU:s ekonomi – produktionen av varor och tjänster (BNP) – är nu större än den amerikanska ekonomin: EU:s

  • BNP 13 920 541 miljoner euro (2014).

Handel

Trots att EU:s befolkning bara utgör 7 procent av befolkningen på jorden, står EU:s utrikeshandel för cirka 20 procent av världshandeln.

Omkring två tredjedelar av EU-ländernas totala handel är handel inom EU.

Handeln har påverkats av lågkonjunkturen, men EU är fortfarande världens största handelsmakt med 16,4 procent av den totala importen (2011). Därefter kommer USA med 15,5 procent av importen och Kina med 11,9 procent. EU är också världens största exportör med 15,4 procent av den totala exporten. Kina står för 13,4 procent och USA för 10,5 procent.

Arbetsmarknad

Sysselsättningen har också drabbats av den globala ekonomiska krisen och oron i euroområdet.

Sysselsättning i jordbruket

Land Företagare och familjemedlemmarAndra stadigvarande sysselsattaAndra tillfälligt sysselsatta
Belgien78.18%16.97%4.84%
Bulgarien90.10%7.59%2.30%
Cypern92.62%5.14%2.24%
Danmark69.65%28.46%1.89%
Estland74.5%24.42%1.08%
Finland85.77%10.89%3.34%
Frankrike51.58%40.51%7.91%
Grekland93.46%2.06%4.47%
Irland92.94%5.97%1.10%
Island66.34%28.55%5.12%
Italien92.17%4.66%3.18%
Kroatien96.24%2.76%1.00%
Lettland90.11%9.61%0.28%
Litauen91.64%7.57%0.80%
Luxemburg79.88%17.19%2.93%
Malta95.09%4.69%0.22%
Nederländerna63.78%27.47%8.74%
Österrike91.36%7.75%0.88%
Polen97.02%2.26%0.73%
Portugal89.42%6.83%3.75%
Rumänien97.04%1.45%1.50%
Slovakien49.60%48.35%2.05%
Slovenien96.08%1.52%2.40%
Spanien81.49%11.49%7.02%
Storbritannien72.82%22.70%4.48%
Sverige82.76%14.99%2.26%
Tjeckien31.57%65.94%2.49%
Tyskland71.67%21.4%6.93%
Ungern90.45%7.79%1.76%
Källa: Eurostat


För EU-länder som inte finns med i rullgardinsmenyn
saknas uppgifter.

Andel anställda i industrin (exkl. byggsektorn) jämfört med 2010 (2010 = 100)

ÅrQ1Q2Q3Q4
201399.2598.8798.5998.58
201498.5198.6198.7798.83
ÅrQ1Q2Q3Q4
201399.2098.8198.5298.50
201498.4298.5298.6898.73
EU28
ÅrQ1Q2Q3Q4
201399.4699.1498.9899.03
201499.1699.3599.5999.77
ÅrQ1Q2Q3Q4
201399.5399.2299.0699.11
201499.2699.4599.6999.88
Belgien
ÅrQ1Q2Q3Q4
201397.1796.6096.1195.64
201494.8194.3494.0393.65
Bulgarien
ÅrQ1Q2Q3Q4
201394.7094.6493.9993.79
201494.3394.8394.8394.81
Tjeckien
ÅrQ1Q2Q3Q4
2013100.90100.94100.69100.86
2014101.40101.90102.06102.55
Danmark
ÅrQ1Q2Q3Q4
201397.0296.6796.8396.77
201497.2797.7097.7998.31
Tyskland
ÅrQ1Q2Q3Q4
2013105.29105.38105.52105.70
2014105.91106.15106.41106.70
Estland
ÅrQ1Q2Q3Q4
2013107.36107.86108.12107.93
2014107.97108.56109.07109.96
Irland
ÅrQ1Q2Q3Q4
201399.7799.0499.91100.11
2014100.1399.55100.75100.90
Grekland
ÅrQ1Q2Q3Q4
201378.7877.90::
2014::::
Spanien
ÅrQ1Q2Q3Q4
201389.8788.2787.2087.49
201487.4688.7890.4591.17
Frankrike
ÅrQ1Q2Q3Q4
201397.5196.9396.5396.19
201495.9495.6595.3295.00
Kroatien
ÅrQ1Q2Q3Q4
201392.0691.6291.3290.70
201489.7689.7289.2388.80
Italien
ÅrQ1Q2Q3Q4
2013::::
2014::::
Cypern
ÅrQ1Q2Q3Q4
201383.3880.8478.5078.39
201477.6478.0277.8777.06
Lettland
ÅrQ1Q2Q3Q4
2013113.93114.53114.67114.44
2014113.90111.78112.42111.49
Litauen
ÅrQ1Q2Q3Q4
2013105.08105.60106.07106.82
2014107.76107.83108.95109.52
Luxemburg
ÅrQ1Q2Q3Q4
201396.1695.8095.4995.97
201495.5495.7695.8495.71
Ungern
ÅrQ1Q2Q3Q4
2013101.53101.96102.42102.68
2014103.96104.58105.10105.70
Malta
ÅrQ1Q2Q3Q4
201397.8997.9197.7597.23
201497.9497.9297.3697.05
Nederländerna
ÅrQ1Q2Q3Q4
201397.8997.4096.9796.64
201496.3796.2896.27:
Österrike
ÅrQ1Q2Q3Q4
2013103.99104.07103.81103.83
2014103.49103.70103.45103.43
Polen
ÅrQ1Q2Q3Q4
2013100.37100.20100.43100.69
2014101.13101.53101.85102.33
Portugal
ÅrQ1Q2Q3Q4
201393.4893.0592.8392.91
201492.8593.2293.5393.85
Rumänien
ÅrQ1Q2Q3Q4
2013104.43104.15103.93104.03
2014104.61105.39105.86106.60
Slovenien
ÅrQ1Q2Q3Q4
201394.4494.1994.2194.36
201494.2494.5994.9195.16
Slovakien
ÅrQ1Q2Q3Q4
2013102.44102.23102.41102.96
2014104.08104.15104.22104.80
Finland
ÅrQ1Q2Q3Q4
201397.9598.0795.4695.10
201493.5291.5890.0290.52
Sverige
ÅrQ1Q2Q3Q4
201399.6798.5597.5397.69
201497.9497.5798.0397.37
Storbritannien
ÅrQ1Q2Q3Q4
201398.7398.5399.1999.34
2014100.04100.31100.93101.54

För EU-länder som inte finns med i rullgardinsmenyn
saknas uppgifter.

Källa: Eurostat


För EU-länder som inte finns med i rullgardinsmenyn
saknas uppgifter.

Sysselsättning i tjänstesektorn jämfört med 2010 (2010 = 100)

EU28
ÅrQ1Q2Q3Q4
2011100.68101.14101.38101.45
2012101.60101.64101.57101.45
Bulgarien
ÅrQ1Q2Q3Q4
2011100.56100.1799.2598.40
201297.0796.6995.6494.61
Belgien
ÅrQ1Q2Q3Q4
2011NaNNaNNaNNaN
2012NaNNaNNaNNaN
Tjeckien
ÅrQ1Q2Q3Q4
2011101.26102.03101.89101.26
2012101.21101.75101.49101.23
Danmark
ÅrQ1Q2Q3Q4
2011100.38100.83101.28101.42
2012101.50101.62101.51101.71
Tyskland
ÅrQ1Q2Q3Q4
2011101.92102.83103.63104.27
2012104.98105.10105.42105.91
Estland
ÅrQ1Q2Q3Q4
2011101.84102.89104.61106.44
2012107.55108.80109.21110.16
Irland
ÅrQ1Q2Q3Q4
201197.8399.5597.6998.06
2012103.79100.12102.72102.35
Grekland
ÅrQ1Q2Q3Q4
201196.2090.7889.7887.65
201283.2485.5782.3779.19
Spanien
ÅrQ1Q2Q3Q4
201199.6899.5998.8398.13
201297.2195.9795.1694.65
Frankrike
ÅrQ1Q2Q3Q4
2011101.20101.69101.75101.78
2012101.70101.51101.28100.92
Italien
ÅrQ1Q2Q3Q4
2011NaNNaNNaNNaN
2012NaNNaNNaNNaN
Cypern
ÅrQ1Q2Q3Q4
2011101.31101.40101.34101.54
2012100.52100.4699.6498.54
Lettland
ÅrQ1Q2Q3Q4
2011102.57108.03107.44109.21
2012113.43114.62118.81120.02
Litauen
ÅrQ1Q2Q3Q4
2011103.42104.98106.79107.51
2012105.81106.46107.29108.22
Luxemburg
ÅrQ1Q2Q3Q4
2011102.00103.30103.98104.63
2012105.69105.97106.12107.06
Ungern
ÅrQ1Q2Q3Q4
2011100.03100.90101.60102.29
201298.0897.1498.1997.82
Malta
ÅrQ1Q2Q3Q4
2011100.2999.77101.0399.34
201297.7398.8099.8299.93
Nederländerna
ÅrQ1Q2Q3Q4
2011100.86101.30101.49101.58
2012101.48101.39101.06100.72
Österrike
ÅrQ1Q2Q3Q4
2011101.66102.76102.93103.48
2012104.44104.26104.04103.74
Polen
ÅrQ1Q2Q3Q4
2011103.00104.87104.93105.20
2012104.77104.76105.08105.20
Portugal
ÅrQ1Q2Q3Q4
201199.7299.0597.8395.76
201293.6492.1790.9589.76
Rumänien
ÅrQ1Q2Q3Q4
201194.7996.2598.1799.88
2012102.53104.82106.22108.67
Slovenien
ÅrQ1Q2Q3Q4
201199.4899.7499.2898.54
201299.1398.1397.5098.19
Slovakien
ÅrQ1Q2Q3Q4
2011101.67101.91102.61103.14
2012102.44104.47105.38105.58
Finland
ÅrQ1Q2Q3Q4
201199.92102.66100.81100.29
2012101.68103.07102.97102.58
Sverige
ÅrQ1Q2Q3Q4
2011103.39105.01106.40106.64
2012107.07107.79107.15108.70
Storbritannien
ÅrQ1Q2Q3Q4
2011100.33100.45101.00101.53
2012103.34103.77104.00103.80
Kroatien
ÅrQ1Q2Q3Q4
201199.62100.28100.42100.09
201299.3999.6299.7499.10

För EU-länder som inte finns med i rullgardinsmenyn
saknas uppgifter.

Källa: Eurostat


Arbetslöshet

Land KvinnorMän
Belgien 8.1% 8.9%
Bulgarien 9.4% 11.2%
Cypern 15.1% 16.9%
Danmark 6.5% 6.2%
Estland 5.5% 6.3%
Finland8.5% 9.8%
Frankrike 10.2% 10.9%
Grekland 29.1% 22.4%
Irland 8.0% 11.3%
Italien 14.3% 11.9%
Kroatien18.4% 18.0%
Lettland 10.0% 10.8%
Litauen 8.0% 11.1%
Luxemburg 5.9% 5.6%
Malta 6.0% 5.6%
Nederländerna 7.4% 6.7%
Österrike 5.2% 6.0%
Polen 8.4% 7.1%
Portugal 14.1% 12.9%
Rumänien 6.2% 6.7%
Slovakien 13.3% 11.3%
Slovenien 9.8% 9.0%
Spanien 24.4% 21.7%
Storbritannien 5.2% 5.6%
Sverige7.4% 7.7%
Tjeckien 6.8% 5.0%
Tyskland 4.4% 4.9%
Ungern 7.6% 7.2%
Källa: Eurostat

Forskning

Forskning och utveckling (FoU) är ett centralt inslag i EU:s strategi för en mer konkurrenskraftig ekonomi. Målet är att investera lika mycket i FoU som USA och Japan.

Uppgifter saknas för vissa länder och/eller sektorer

De totala FoU-utgifternas andel av BNP

Land FöretagssektornOffentliga sektornDen högre utbildningenPrivata ideella sektorn
Belgien 1.580.20.490.01
Bulgarien 0.40.190.060
Cypern 0.070.070.270.06
Danmark 20.070.970.01
Estland 0.830.160.740.02
Finland2.280.30.710.02
Frankrike 1.440.290.460.03
Grekland 0.270.220.30.01
Irland :0.070.36:
Italien 0.680.190.350.04
Kroatien0.410.210.2:
Lettland 0.170.170.26:
Litauen 0.240.190.52:
Luxemburg 0.710.270.18:
Malta 0.460.090.3:
Nederländerna 1.140.210.63:
Österrike 1.930.140.720.01
Polen 0.380.230.250
Portugal 0.650.080.510.12
Rumänien 0.120.190.080
Slovakien 0.380.170.270
Slovenien 1.980.340.270
Spanien 0.660.230.350
Storbritannien 1.050.120.430.03
Sverige2.280.120.90.01
Tjeckien 1.030.350.520.01
Tyskland 1.910.430.51:
Ungern 0.980.210.2:

Uppgifter saknas för vissa länder och/eller sektorer

Källa: Eurostat

Transport

EU strävar efter effektiva, säkra och miljövänliga transportnät.

Bilresorna har ökat något sedan 2008 jämfört med andra former av vägtransporter, t.ex. bussar. EU fortsätter att stödja investeringar och omstruktureringar av järnvägstransporterna.

Trots den ekonomiska krisen väntas den globala flygtrafiken växa med cirka 5 procent om året fram till 2030. I takt med att flygtrafiken ökar blir säkerhetsfrågorna allt viktigare. EU:s mål är att göra det europeiska luftrummet till det säkraste i världen.

Paisinéirí bóthair, iarnróid agus aeir

Källa: Eurostat

Paisinéirí bóthair, iarnróid agus aeir

EU28
Bil-, buss- och tågpassagerare (% i av alla passagerar-km på land)
ÅrTågBilBuss
20007.282.99.9
20017.183.29.8
20026.883.69.6
20036.783.99.5
20046.883.89.4
20056.983.79.5
2006783.79.2
20077.183.69.3
20087.283.79.1
2009784.38.7
20107.184.28.7
20117.183.79.1
20127.483.39.2
Källa: Eurostat


Flygpassagerare
ÅrFlyg
2006:
2007:
2008799024981
2009752512652
2010778324669
2011822830045
2012828160763
2013842219926
Bil-, buss- och tågpassagerare (% i av alla passagerar-km på land)
ÅrTågBilBuss
20007.282.99.9
20017.183.29.8
20026.883.79.5
20036.783.99.5
20046.883.99.4
20056.983.79.4
20067.183.79.2
20077.183.69.3
20087.283.79.1
2009784.38.7
20107.184.28.7
20117.183.79.1
20127.483.39.2
Källa: Eurostat


Flygpassagerare
ÅrFlyg
2006:
2007792700448
2008797571170
2009751138170
2010776851750
2011821265790
2012826463402
2013840556194
Belgien
Bil-, buss- och tågpassagerare (% i av alla passagerar-km på land)
ÅrTågBilBuss
20006.183.410.5
20016.28310.7
20026.382.311.4
20036.381.212.5
20046.880.512.7
20056.380.713
20066.680.213.2
20076.779.913.4
20087.280.312.5
20097.280.312.5
20107.480.312.2
20117.480.312.3
20127.180.412.4
Källa: Eurostat


Flygpassagerare
ÅrFlyg
200619154636
200720805314
200821981645
200921314463
201022690502
201125098923
201225913625
201326387222
Bulgarien
Bil-, buss- och tågpassagerare (% i av alla passagerar-km på land)
ÅrTågBilBuss
20007.860.831.4
20016.661.532
20025.461.233.4
20035.566.528.1
20045.169.825
20054.870.924.3
20064.772.622.7
20074.473.821.8
2008475.120.8
20093.779.516.8
20103.68016.4
20113.580.615.9
2012380.116.9
Källa: Eurostat


Flygpassagerare
ÅrFlyg
2006:
20076071210
20086417873
20095838685
20106168346
20116651562
20126819024
20137078294
Tjeckien
Bil-, buss- och tågpassagerare (% i av alla passagerar-km på land)
ÅrTågBilBuss
20008.373.118.6
20018.371.819.9
20027.573.818.7
20037.375.517.2
20047.576.616
20057.375.517.2
20067.575.217.3
20077.375.717
20087.17616.9
20096.977.116
20107.673.518.9
20117.775.317
20128.474.816.8
Källa: Eurostat


Flygpassagerare
ÅrFlyg
200612171235
200713098141
200813429149
200912367467
201012242386
201112650532
201211742352
201311891812
Danmark
Bil-, buss- och tågpassagerare (% i av alla passagerar-km på land)
ÅrTågBilBuss
20008.779.611.7
20019.179.211.7
20029.279.111.7
20039.379.111.6
20049.379.311.4
20059.479.211.3
20069.679.211.2
20079.579.810.6
20089.779.910.5
20099.679.910.5
20109.979.410.7
20111079.610.3
201210.180.29.7
Källa: Eurostat


Flygpassagerare
ÅrFlyg
200622965651
200724041619
200824629204
200922272961
201024330644
201125804863
201226528356
201327453282
Tyskland
Bil-, buss- och tågpassagerare (% i av alla passagerar-km på land)
ÅrTågBilBuss
20007.785.27.1
20017.685.56.9
20027.186.26.7
20037.286.16.8
20047.585.86.7
20057.585.86.7
20067.885.66.6
20077.885.76.5
20088.185.66.3
20097.9866.1
20108866
20118.285.95.9
2012985.45.7
Källa: Eurostat


Flygpassagerare
ÅrFlyg
2006154145981
2007163843996
2008165758846
2009158148829
2010166130833
2011175316076
2012178591103
2013180781589
Estland
Bil-, buss- och tågpassagerare (% i av alla passagerar-km på land)
ÅrTågBilBuss
20002.769.827.5
20011.970.128
20021.871.726.5
20031.773.624.7
20041.872.925.3
20051.975.722.4
200627819.9
20072.279.418.4
20082.181.416.5
2009283.115
2010283.614.4
2011284.114
20121.883.614.6
Källa: Eurostat


Flygpassagerare
ÅrFlyg
20061533132
20071722505
20081804430
20091341294
20101381062
20111907569
20122202427
20131958565
Irland
Bil-, buss- och tågpassagerare (% i av alla passagerar-km på land)
ÅrTågBilBuss
20003.280.616.2
20013.380.616.1
20023.58115.6
20033.381.415.3
2004381.915.1
20053.382.114.6
20063.382.314.4
20073.482.314.2
20083.382.314.4
20092.882.115
20102.982.614.5
20112.982.614.6
20122.882.814.4
Källa: Eurostat


Flygpassagerare
ÅrFlyg
200627558133
200729840020
200830018287
200926268887
201023093749
201123362889
201223594089
201324603640
Grekland
Bil-, buss- och tågpassagerare (% i av alla passagerar-km på land)
ÅrTågBilBuss
20002.272.825.1
20011.974.323.8
20021.975.123
20031.676.422.1
20041.677.520.9
20051.778.320
20061.679.219.2
20071.679.918.5
20081.380.817.9
20091.281.916.9
20101.181.617.3
20110.881.617.6
20120.781.617.7
Källa: Eurostat


Flygpassagerare
ÅrFlyg
200632762340
200734785958
200834404278
200932882441
201032131780
201133291435
201231575703
201333621019
Spanien
Bil-, buss- och tågpassagerare (% i av alla passagerar-km på land)
ÅrTågBilBuss
20005.48113.5
20015.580.813.7
20025.282.512.3
20035.183.111.8
2004581.713.2
20055.18212.9
20065.282.812
200758114
20085.580.314.3
20095.481.413.3
20105.482.312.3
20115.680.913.5
20125.680.713.7
Källa: Eurostat


Flygpassagerare
ÅrFlyg
2006150599286
2007163523010
2008161400952
2009148318298
2010153387014
2011165153230
2012159771261
2013157731973
Frankrike
Bil-, buss- och tågpassagerare (% i av alla passagerar-km på land)
ÅrTågBilBuss
20008.686.15.3
20018.586.64.9
20028.786.45
20038.486.65
20048.786.25.1
20059.185.85.2
20069.485.35.3
20079.684.95.5
20089.385.65.2
20099.485.45.2
20109.385.55.3
20119.385.35.4
20129.585.15.4
Källa: Eurostat


Flygpassagerare
ÅrFlyg
2006113182776
2007120034361
2008122723531
2009117561564
2010122887263
2011131425313
2012135005802
2013138085382
Kroatien
Bil-, buss- och tågpassagerare (% i av alla passagerar-km på land)
ÅrTågBilBuss
20005.181.413.6
20014.881.713.5
20024.582.213.3
20034.282.213.6
20044.283.812.1
20054.383.811.9
20064.483.711.8
2007582.912.1
20085.482.212.5
20095.683.610.7
20105.683.710.7
20114.984.610.5
20123.585.810.7
Källa: Eurostat


Flygpassagerare
ÅrFlyg
2006:
2007:
20084504278
20094334987
20104677030
20114989047
20125422530
20135722025
Italien
Bil-, buss- och tågpassagerare (% i av alla passagerar-km på land)
ÅrTågBilBuss
20005.883.310.9
20015.883.211
20025.683.311.1
20035.583.411.1
20045.583.411.1
2005681.812.2
20066.181.512.4
2007681.612.4
2008681.712.4
20095.582.811.7
20105.682.412.1
20115.78113.3
20126.178.915
Källa: Eurostat


Flygpassagerare
ÅrFlyg
200695914356
2007106294205
2008105216903
2009101823760
2010109064953
2011116226667
2012116029388
2013115271926
Cypern
Bil-, buss- och tågpassagerare (% i av alla passagerar-km på land)
ÅrTågBilBuss
2000:77.722.3
2001:77.522.5
2002:77.422.6
2003:76.423.6
2004:78.821.2
2005:79.220.8
2006:79.620.4
2007:80.319.7
2008:81.218.8
2009:82.417.6
2010:81.918.1
2011:81.718.3
2012:81.318.7
Källa: Eurostat


Flygpassagerare
ÅrFlyg
20066713880
20077004127
20087218073
20096729554
20106947632
20117190265
20127328248
20137011437
Lettland
Bil-, buss- och tågpassagerare (% i av alla passagerar-km på land)
ÅrTågBilBuss
20004.876.918.4
20014.879.915.3
20024.876.618.6
20034.875.719.4
20045.273.821.1
20055.473.521.1
20065.476.618
20074.979.415.7
20085.278.716.1
20094.780.215.1
20104.778.217.1
20114.976.218.9
20124.876.918.3
Källa: Eurostat


Flygpassagerare
ÅrFlyg
20062488065
20073155771
20083687329
20094062704
20104655898
20115098360
20124754530
20134782257
Litauen
Bil-, buss- och tågpassagerare (% i av alla passagerar-km på land)
ÅrTågBilBuss
20003.282.214.6
20012.882.614.6
20022.58215.4
20031.98513.1
20041.586.611.9
20051.189.49.5
20061918
20070.990.78.4
2008190.98.2
20090.9927.1
20100.791.77.6
20110.890.88.3
20120.8918.2
Källa: Eurostat


Flygpassagerare
ÅrFlyg
20061799195
20072195959
20082552074
20091867191
20102282834
20112691991
20123166628
20133482358
Luxemburg
Bil-, buss- och tågpassagerare (% i av alla passagerar-km på land)
ÅrTågBilBuss
20005.185.59.5
20015.185.29.7
20023.985.710.5
20033.785.710.6
20043.685.610.8
20053.685.510.9
20063.985.310.8
20074.184.911.1
20084.384.211.4
20094.384.311.4
20104.583.512.1
20114.483.112.5
20124.68312.4
Källa: Eurostat


Flygpassagerare
ÅrFlyg
20061597404
20071634465
20081713003
20091535261
20101613600
20111836761
20121893988
20132168748
Ungern
Bil-, buss- och tågpassagerare (% i av alla passagerar-km på land)
ÅrTågBilBuss
20001361.925.1
200113.461.724.9
200213.961.125
200313.462.124.5
200413.463.223.4
200512.664.223.2
200611.965.622.5
20071167.621.5
200810.467.522.1
200910.269.220.7
20109.968.621.4
201110.268.321.5
201210.167.722.2
Källa: Eurostat


Flygpassagerare
ÅrFlyg
20068245920
20078580261
20088429082
20098081067
20108174510
20118884837
20128429843
20138441319
Malta
Bil-, buss- och tågpassagerare (% i av alla passagerar-km på land)
ÅrTågBilBuss
2000:79.620.4
2001:79.320.7
2002:79.420.6
2003:79.520.5
2004:79.620.4
2005:80.319.7
2006:80.419.6
2007:80.619.4
2008:80.819.2
2009:81.918.1
2010:81.518.5
2011:82.417.6
2012:82.517.5
Källa: Eurostat


Flygpassagerare
ÅrFlyg
20062699870
20072971368
20083109899
20092918676
20103293548
20113506723
20123650345
20134031848
Nederländerna
Bil-, buss- och tågpassagerare (% i av alla passagerar-km på land)
ÅrTågBilBuss
20009.4864.6
20019.4864.6
20029.386.44.3
20038.787.43.9
20048.487.73.9
20058.987.33.8
20069.487.23.5
20079.687.13.4
20089.287.33.5
20098.887.73.5
20109.187.23.7
20118.788.13.3
20128.888.23
Källa: Eurostat


Flygpassagerare
ÅrFlyg
200648582547
200750500592
200850418517
200946479064
201048618670
201153895216
201255680131
201358077221
Österrike
Bil-, buss- och tågpassagerare (% i av alla passagerar-km på land)
ÅrTågBilBuss
20009.879.211
20019.779.410.9
20029.779.410.9
20039.579.510.9
20049.579.611
20059.879.710.5
20061079.610.4
200710.179.210.8
200811.178.610.2
200911.179.39.6
20101178.710.3
20111178.910.1
201211.578.510
Källa: Eurostat


Flygpassagerare
ÅrFlyg
200620824533
200722926104
200823899584
200921817267
201023532455
201125137612
201225965977
201325749724
Polen
Bil-, buss- och tågpassagerare (% i av alla passagerar-km på land)
ÅrTågBilBuss
200011.772.815.4
200110.674.714.7
20029.57713.5
20038.877.613.5
2004878.913.1
20057.380.712
20066.982.510.6
20076.883.69.6
20086.285.58.4
20095.5877.4
20105.288.46.4
20114.884.410.8
20124.884.610.7
Källa: Eurostat


Flygpassagerare
ÅrFlyg
200613737539
200717120015
200818727132
200917046474
201018382517
201120634903
201221791428
201323274169
Portugal
Bil-, buss- och tågpassagerare (% i av alla passagerar-km på land)
ÅrTågBilBuss
20004.681.713.6
20014.582.812.6
20024.384.910.9
20033.985.111
20043.885.111.1
2005489.36.7
2006489.66.3
20074.189.46.5
20084.389.26.4
20094.489.46.2
20104.489.16.5
20114.588.96.5
20124.189.36.6
Källa: Eurostat


Flygpassagerare
ÅrFlyg
200622026797
200724324372
200825180382
200924104119
201025732352
201127578334
201228186254
201329694146
Rumänien
Bil-, buss- och tågpassagerare (% i av alla passagerar-km på land)
ÅrTågBilBuss
200016.371.512.2
200115.172.512.4
200211.975.812.3
200311.575.712.8
200411.476.212.4
20059.975.514.6
20069.676.414
20078.677.514
20087.677.215.2
20096.58013.6
20105.981.312.9
20115.581.712.8
20124.982.212.9
Källa: Eurostat


Flygpassagerare
ÅrFlyg
20064900134
20076908599
20088031267
20097984057
20108848949
20119687456
20129674226
201310016933
Slovenien
Bil-, buss- och tågpassagerare (% i av alla passagerar-km på land)
ÅrTågBilBuss
20002.982.914.3
20012.983.513.6
2002383.913.2
2003383.513.5
20042.784.912.4
20052.785.611.6
20062.785.611.7
20072.68611.4
20082.786.410.9
20092.686.710.7
20102.586.810.8
20112.386.611
20122.386.711.1
Källa: Eurostat


Flygpassagerare
ÅrFlyg
20061327333
20071504446
20081648977
20091423391
20101382341
20111358792
20121167877
20131265766
Slovakien
Bil-, buss- och tågpassagerare (% i av alla passagerar-km på land)
ÅrTågBilBuss
20007.764.427.8
20017.564.727.8
20027.266.826
20036.368.824.8
2004667.826.2
20055.969.424.8
20065.970.723.3
200767222
20086.473.320.3
20096.677.316.1
20106.777.815.5
2011777.415.6
20127.177.815.1
Källa: Eurostat


Flygpassagerare
ÅrFlyg
20062124447
20072232411
20082596334
20091948361
20101881844
20111808187
20121563197
20131557149
Finland
Bil-, buss- och tågpassagerare (% i av alla passagerar-km på land)
ÅrTågBilBuss
20005.183.411.5
20014.883.811.3
20024.884.111.1
20034.784.410.9
20044.784.810.6
20054.884.910.3
20064.884.910.3
2007584.910
20085.484.510.1
20095.184.910
20105.284.99.9
2011585.19.8
20125.384.99.8
Källa: Eurostat


Flygpassagerare
ÅrFlyg
200613443365
200714464575
200814850682
200913828812
201014220636
201116374398
201216458815
201316565391
Sverige
Bil-, buss- och tågpassagerare (% i av alla passagerar-km på land)
ÅrTågBilBuss
20007.583.88.6
20017.983.88.3
20027.8848.2
20037.784.38
20047.584.77.8
20057.784.67.6
20068.384.17.6
20078.783.97.4
20089.483.37.2
20099.583.47.1
20109.483.47.2
20118.884.46.8
20129.184.36.7
Källa: Eurostat


Flygpassagerare
ÅrFlyg
200625744721
200726967253
200827817350
200925218784
201026646764
201129732247
201230350845
201331443225
Storbritannien
Bil-, buss- och tågpassagerare (% i av alla passagerar-km på land)
ÅrTågBilBuss
20005.3886.7
20015.388.16.6
20025.288.46.4
20035.488.26.4
20045.788.75.6
20055.988.35.8
20066.288.35.5
20076.687.95.5
20086.987.25.8
20096.987.16
20107.586.46.2
20117.986.25.9
20128.2865.8
Källa: Eurostat


Flygpassagerare
ÅrFlyg
2006211228518
2007217288456
2008213888122
2009198531887
2010192884537
2011201535227
2012203066646
2013210468756
Källa: Eurostat

Energi och miljö

EU importerar mer än hälften av sitt energibehov.

Andel el från förnybara energikällor

Land BNP per invånare (uttryckt i köpkraftsstandard)
Malta (MT)1.6
Luxemburg (LU)5.3
Cypern (CY)6.6
Ungern (HU)6.6
Nederländerna (NL)10.1
Polen (PL)10.7
Belgien (BE)12.3
Tjeckien (CZ)12.8
Estland (EE)13.0
Litauen (LT)13.1
Storbritannien (UK)13.9
Frankrike (FR)16.9
Bulgarien (BG)18.9
Slovakien (SK)20.8
Irland (IE)20.9
Grekland (EL)21.2
Tyskland (DE)25.6
Finland (FI)31.1
Italien (IT)31.3
Slovenien (SI)32.8
Spanien (ES)36.4
Rumänien (RO)37.5
Kroatien (HR)38.7
Danmark (DK)43.1
Lettland (LV)48.8
Portugal (PT)49.2
Sverige (SE)61.8
Österrike (AT)68.1
Källa: Eurostat


Nettoberoende av importerad energi i procent av totalförbrukningen

Land KolOljaNaturgas
Belgien 95.1102.0100.5
Bulgarien 16.4103.793.2
Cypern 100.0101.0:
Danmark 90.7-13.7-23.1
Estland -0.159.9100.0
Finland65.7106.299.9
Frankrike 93.498.997.4
Grekland 3.294.2100.0
Irland 72.4100.295.9
Italien 96.290.788.1
Kroatien110.177.131.8
Lettland 88.8100.4115.6
Litauen 99.793.2100.0
Luxemburg 100.0100.399.6
Malta :104.6:
Nederländerna 111.694.7-86.8
Österrike 93.892.975.5
Polen -10.491.374.2
Portugal 95.497.2101.5
Rumänien 18.947.011.9
Slovakien 80.688.595.6
Slovenien 19.495.899.6
Spanien 70.397.498.6
Storbritannien 82.039.850.1
Sverige82.4101.599.1
Tjeckien -11.696.3100.2
Tyskland 44.596.187.2
Ungern 29.583.972.1
Källa: Eurostat

 Se också

KONTAKT

Allmänna frågor om EU

Ring
00 800 6 7 8 9 10 11 Läs mer om tjänsten

Skicka din fråga

Kontaktuppgifter och besöksadresser till institutionerna, presskontakter

Hjälp oss att bli bättre!

Hittade du vad du letade efter?

JaNej

Vad letade du efter?

Har du några förslag på förbättringar?