Ekonomin

Tack vare en gemensam marknad med 28 länder har EU blivit en viktig handelsmakt.


EU:s ekonomiska politik stöder tillväxt genom att investera i transport, energi och forskning, samtidigt som man försöker minimera miljöpåverkan.

Mått på EU:s ekonomi

EU:s ekonomi – produktionen av varor och tjänster (BNP) – är nu större än den amerikanska ekonomin: EU:s BNP – 12 945 miljarder euro (2012).

Handel

Trots att EU:s befolkning bara utgör 7 procent av befolkningen på jorden, står EU:s utrikeshandel för cirka 20 procent av världshandeln.

Omkring två tredjedelar av EU-ländernas totala handel är handel inom EU.

Handeln har påverkats av lågkonjunkturen, men EU är fortfarande världens största handelsmakt med 16,4 procent av den totala importen (2011). Därefter kommer USA med 15,5 procent av importen och Kina med 11,9 procent. EU är också världens största exportör med 15,4 procent av den totala exporten. Kina står för 13,4 procent och USA för 10,5 procent.

Arbetsmarknad

Sysselsättningen har också drabbats av den globala ekonomiska krisen och oron i euroområdet.

Sysselsättning i jordbruket

Land Företagare och familjemedlemmarAndra stadigvarande sysselsattaAndra tillfälligt sysselsatta
Belgien78.18%16.97%4.84%
Bulgarien90.10%7.59%2.30%
Cypern92.62%5.14%2.24%
Danmark69.65%28.46%1.89%
Estland74.5%24.42%1.08%
Finland85.77%10.89%3.34%
Frankrike51.58%40.51%7.91%
Grekland93.46%2.06%4.47%
Irland92.94%5.97%1.10%
Island66.34%28.55%5.12%
Italien92.17%4.66%3.18%
Kroatien96.24%2.76%1.00%
Lettland90.11%9.61%0.28%
Litauen91.64%7.57%0.80%
Luxemburg79.88%17.19%2.93%
Malta95.09%4.69%0.22%
Nederländerna63.78%27.47%8.74%
Österrike91.36%7.75%0.88%
Polen97.02%2.26%0.73%
Portugal89.42%6.83%3.75%
Rumänien97.04%1.45%1.50%
Slovakien49.60%48.35%2.05%
Slovenien96.08%1.52%2.40%
Spanien81.49%11.49%7.02%
Storbritannien72.82%22.70%4.48%
Sverige82.76%14.99%2.26%
Tjeckien31.57%65.94%2.49%
Tyskland71.67%21.4%6.93%
Ungern90.45%7.79%1.76%
Källa: Eurostat


För EU-länder som inte finns med i rullgardinsmenyn
saknas uppgifter.

Andel anställda i industrin (exkl. byggsektorn) jämfört med 2010 (2010 = 100)

ÅrQ1Q2Q3Q4
2012100.1799.9199.6699.13
201398.7298.3198.0397.96
EU27
ÅrQ1Q2Q3Q4
2012100.46100.2699.9599.48
201399.1298.8198.6998.72
ÅrQ1Q2Q3Q4
2012100.51100.32100.0299.55
201399.1998.8898.7798.80
Belgien
ÅrQ1Q2Q3Q4
201299.3699.2698.4398.03
201397.1596.5796.0595.58
Bulgarien
ÅrQ1Q2Q3Q4
201297.3297.0696.8095.94
201394.6994.6494.0193.78
Tjeckien
ÅrQ1Q2Q3Q4
2012101.85101.83101.76101.72
2013100.91100.93100.68100.88
Danmark
ÅrQ1Q2Q3Q4
201299.3298.6998.3797.67
201397.0296.7096.7896.78
Tyskland
ÅrQ1Q2Q3Q4
2012104.45104.84105.11105.15
2013105.29105.39105.53105.69
Estland
ÅrQ1Q2Q3Q4
2012104.21104.98105.58106.52
2013107.39107.85108.05107.97
Irland
ÅrQ1Q2Q3Q4
201297.3595.8694.8197.86
201399.7498.9799.86100.25
Grekland
ÅrQ1Q2Q3Q4
201288.8587.4086.9982.76
201378.7877.90::
Spanien
ÅrQ1Q2Q3Q4
201294.6193.0792.7490.81
201389.8788.1587.2787.54
Frankrike
ÅrQ1Q2Q3Q4
201298.4898.3098.0997.71
201397.2796.7096.3095.95
Kroatien
ÅrQ1Q2Q3Q4
201295.5794.4693.3191.99
201392.0891.6491.2890.70
Italien
ÅrQ1Q2Q3Q4
2012::::
2013::::
Cypern
ÅrQ1Q2Q3Q4
201293.1091.0589.7987.87
201382.8380.6678.6978.93
Lettland
ÅrQ1Q2Q3Q4
2012109.64111.26112.56113.18
2013113.85114.51114.81114.40
Litauen
ÅrQ1Q2Q3Q4
2012102.32102.57103.08103.91
2013105.07105.60106.09106.81
Luxemburg
ÅrQ1Q2Q3Q4
201298.0597.8897.1696.47
201396.1695.7895.4695.98
Ungern
ÅrQ1Q2Q3Q4
2012101.27101.54101.17101.08
2013101.49101.99102.42102.68
Malta
ÅrQ1Q2Q3Q4
201299.3499.0399.0898.58
201398.0897.8597.7597.57
Nederländerna
ÅrQ1Q2Q3Q4
201298.7198.3998.0297.69
201397.4696.9596.6196.33
Österrike
ÅrQ1Q2Q3Q4
2012103.58103.84104.02103.90
2013103.99104.06103.82103.83
Polen
ÅrQ1Q2Q3Q4
2012101.52101.29101.07100.77
2013100.34100.19100.44100.70
Portugal
ÅrQ1Q2Q3Q4
201296.7895.8895.0794.25
201393.5193.0592.8092.92
Rumänien
ÅrQ1Q2Q3Q4
2012102.52103.43103.81104.34
2013104.48104.17103.89104.01
Slovenien
ÅrQ1Q2Q3Q4
201297.7697.3996.6997.26
201394.4694.1994.1994.36
Slovakien
ÅrQ1Q2Q3Q4
2012104.33104.11103.63102.10
2013102.26102.28102.51102.99
Finland
ÅrQ1Q2Q3Q4
201298.8898.8597.6697.42
201398.1198.0695.2395.18
Sverige
ÅrQ1Q2Q3Q4
2012101.19100.78100.31100.04
201399.6298.5897.5897.66
Storbritannien
ÅrQ1Q2Q3Q4
2012100.88100.6999.4598.52
201398.4898.6099.6499.99

För EU-länder som inte finns med i rullgardinsmenyn
saknas uppgifter.

Källa: Eurostat


För EU-länder som inte finns med i rullgardinsmenyn
saknas uppgifter.

Sysselsättning i tjänstesektorn jämfört med 2010 (2010 = 100)

EU28
ÅrQ1Q2Q3Q4
2011101.60101.64101.57101.45
2012101.56101.68NaNNaN
Bulgarien
ÅrQ1Q2Q3Q4
201197.0796.6995.6494.61
201295.1596.33NaNNaN
Belgien
ÅrQ1Q2Q3Q4
2011NaNNaNNaNNaN
2012NaNNaNNaNNaN
Tjeckien
ÅrQ1Q2Q3Q4
2011101.21101.75101.49101.23
2012101.05100.84NaNNaN
Danmark
ÅrQ1Q2Q3Q4
2011101.50101.62101.51101.71
2012102.01102.28NaNNaN
Tyskland
ÅrQ1Q2Q3Q4
2011104.98105.10105.42105.91
2012106.46106.67NaNNaN
Estland
ÅrQ1Q2Q3Q4
2011107.55108.80109.21110.15
2012112.41112.40NaNNaN
Irland
ÅrQ1Q2Q3Q4
2011103.79100.12102.72102.35
2012101.81101.10NaNNaN
Grekland
ÅrQ1Q2Q3Q4
201183.2485.5782.3779.19
201277.74NaNNaNNaN
Spanien
ÅrQ1Q2Q3Q4
201197.2195.9795.1694.65
201294.3494.02NaNNaN
Frankrike
ÅrQ1Q2Q3Q4
2011101.70101.51101.28100.92
2012100.86100.49NaNNaN
Italien
ÅrQ1Q2Q3Q4
2011NaNNaNNaNNaN
2012NaNNaNNaNNaN
Cypern
ÅrQ1Q2Q3Q4
2011100.52100.4699.6498.54
201297.5596.06NaNNaN
Lettland
ÅrQ1Q2Q3Q4
2011113.43114.62118.81120.02
2012121.20120.99NaNNaN
Litauen
ÅrQ1Q2Q3Q4
2011105.81106.46107.29108.22
2012110.05110.53NaNNaN
Luxemburg
ÅrQ1Q2Q3Q4
2011105.69105.97106.12107.06
2012107.27108.00NaNNaN
Ungern
ÅrQ1Q2Q3Q4
201198.0897.1498.1997.82
201297.4298.38NaNNaN
Malta
ÅrQ1Q2Q3Q4
201197.7398.8099.8299.93
2012100.23100.19NaNNaN
Nederländerna
ÅrQ1Q2Q3Q4
2011101.48101.39101.06100.72
2012100.15NaNNaNNaN
Österrike
ÅrQ1Q2Q3Q4
2011104.44104.26104.04103.74
2012NaNNaNNaNNaN
Polen
ÅrQ1Q2Q3Q4
2011104.77104.76105.08105.20
2012105.29105.56NaNNaN
Portugal
ÅrQ1Q2Q3Q4
201193.6492.1790.9589.75
201288.3188.02NaNNaN
Rumänien
ÅrQ1Q2Q3Q4
2011102.53104.82106.22108.67
2012108.59109.05NaNNaN
Slovenien
ÅrQ1Q2Q3Q4
201199.1398.1397.5098.19
201295.6895.59NaNNaN
Slovakien
ÅrQ1Q2Q3Q4
2011102.44104.47105.38105.59
2012105.56105.95NaNNaN
Finland
ÅrQ1Q2Q3Q4
2011101.68103.07102.97102.58
2012101.44101.17NaNNaN
Sverige
ÅrQ1Q2Q3Q4
2011107.07107.79107.15108.70
2012109.53109.36NaNNaN
Storbritannien
ÅrQ1Q2Q3Q4
2011103.34103.77104.00103.80
2012104.85105.82NaNNaN
Kroatien
ÅrQ1Q2Q3Q4
201199.3999.6299.7499.10
201299.2799.08NaNNaN

För EU-länder som inte finns med i rullgardinsmenyn
saknas uppgifter.

Källa: Eurostat


Arbetslöshet

Land KvinnorMän
Belgien 7.7% 9.3%
Bulgarien 9.8% 12.1%
Cypern 14.1% 16.4%
Danmark 6.3% 6.4%
Estland 7.0% 8.1%
Finland7.8% 9.9%
Frankrike 10.2% 10.8%
Grekland 29.5% 23.1%
Irland 9.5% 12.0%
Italien 14.3% 12.4%
Kroatien18.2% 14.1%
Lettland 10.1% 11.5%
Litauen 8.2% 11.6%
Luxemburg 6.1% 5.9%
Malta 5.7% 5.6%
Nederländerna 6.4% 6.6%
Österrike 4.4% 5.7%
Polen 9.0% 7.9%
Portugal 14.0% 12.8%
Rumänien 6.1% 7.1%
Slovakien 13.2% 12.6%
Slovenien 9.9% 7.9%
Spanien 25.4% 22.9%
Storbritannien 5.6% 6.1%
Sverige8.1% 8.1%
Tjeckien 6.7% 4.8%
Tyskland 4.5% 5.3%
Ungern 7.7% 6.9%
Källa: Eurostat

Forskning

Forskning och utveckling (FoU) är ett centralt inslag i EU:s strategi för en mer konkurrenskraftig ekonomi. Målet är att investera lika mycket i FoU som USA och Japan.

Uppgifter saknas för vissa länder och/eller sektorer

De totala FoU-utgifternas andel av BNP

Land FöretagssektornOffentliga sektornDen högre utbildningenPrivata ideella sektorn
Belgien 1.550.20.490.01
Bulgarien 0.380.190.050.01
Cypern 0.060.070.240.06
Danmark 1.990.070.960.01
Estland 1.240.20.690.02
Finland2.360.310.740.02
Frankrike 1.440.290.470.03
Grekland 0.240.170.280.01
Irland 1.140.080.36:
Italien 0.680.190.350.04
Kroatien0.34:0.2:
Lettland 0.150.180.33:
Litauen 0.240.180.48:
Luxemburg 0.710.270.180
Malta 0.50.080.290
Nederländerna 1.140.210.62:
Österrike 1.930.140.720.01
Polen 0.330.250.310
Portugal 0.680.070.50.12
Rumänien 0.190.20.10
Slovakien 0.340.20.280
Slovenien 1.950.340.290
Spanien 0.670.240.350
Storbritannien 1.030.130.440.03
Sverige2.220.160.890.01
Tjeckien 0.960.330.490.01
Tyskland 1.960.410.51:
Ungern 0.840.180.23:

Uppgifter saknas för vissa länder och/eller sektorer

Källa: Eurostat

Transport

EU strävar efter effektiva, säkra och miljövänliga transportnät.

Bilresorna har ökat något sedan 2008 jämfört med andra former av vägtransporter, t.ex. bussar. EU fortsätter att stödja investeringar och omstruktureringar av järnvägstransporterna.

Trots den ekonomiska krisen väntas den globala flygtrafiken växa med cirka 5 procent om året fram till 2030. I takt med att flygtrafiken ökar blir säkerhetsfrågorna allt viktigare. EU:s mål är att göra det europeiska luftrummet till det säkraste i världen.

Paisinéirí bóthair, iarnróid agus aeir


Paisinéirí bóthair, iarnróid agus aeir

Bil-, buss- och tågpassagerare (% i av alla passagerar-km på land)
ÅrTågBilBuss
20007.282.99.9
20017.183.29.8
20026.883.69.6
20036.783.99.5
20046.883.89.4
20056.983.79.5
2006783.79.2
20077.183.69.3
20087.283.79.1
2009784.38.7
20107.184.28.7
20117.183.79.1
20127.483.39.2

Flygpassagerare
ÅrFlyg
2006:
2007:
2008:
2009:
2010:
2011:
2012:
EU28
Bil-, buss- och tågpassagerare (% i av alla passagerar-km på land)
ÅrTågBilBuss
20007.282.99.9
20017.183.29.8
20026.883.79.5
20036.783.99.5
20046.883.99.4
20056.983.79.4
20067.183.79.2
20077.183.69.3
20087.283.79.1
2009784.38.7
20107.184.28.7
20117.183.79.1
20127.483.39.2

Flygpassagerare
ÅrFlyg
2006:
2007792700448
2008798330585
2009751060420
2010776851750
2011821265790
2012826463402
Belgien
Bil-, buss- och tågpassagerare (% i av alla passagerar-km på land)
ÅrTågBilBuss
20006.183.410.5
20016.28310.7
20026.382.311.4
20036.381.212.5
20046.880.512.7
20056.380.713
20066.680.213.2
20076.779.913.4
20087.280.312.5
20097.280.312.5
20107.480.312.2
20117.480.312.3
20127.180.412.4

Flygpassagerare
ÅrFlyg
200619154636
200720805314
200821981645
200921314463
201022690502
201125098923
201225913625
Bulgarien
Bil-, buss- och tågpassagerare (% i av alla passagerar-km på land)
ÅrTågBilBuss
20007.860.831.4
20016.661.532
20025.461.233.4
20035.566.528.1
20045.169.825
20054.870.924.3
20064.772.622.7
20074.473.821.8
2008475.120.8
20093.779.516.8
20103.68016.4
20113.580.615.9
2012380.116.9

Flygpassagerare
ÅrFlyg
2006:
20076071210
20086417873
20095838685
20106168346
20116651562
20126819024
Tjeckien
Bil-, buss- och tågpassagerare (% i av alla passagerar-km på land)
ÅrTågBilBuss
20008.373.118.6
20018.371.819.9
20027.573.818.7
20037.375.517.2
20047.576.616
20057.375.517.2
20067.575.217.3
20077.375.717
20087.17616.9
20096.977.116
20107.673.518.9
20117.775.317
20128.474.816.8

Flygpassagerare
ÅrFlyg
200612171235
200713098141
200813429149
200912367467
201012242386
201112650532
201211742352
Danmark
Bil-, buss- och tågpassagerare (% i av alla passagerar-km på land)
ÅrTågBilBuss
20008.779.611.7
20019.179.211.7
20029.279.111.7
20039.379.111.6
20049.379.311.4
20059.479.211.3
20069.679.211.2
20079.579.810.6
20089.779.910.5
20099.679.910.5
20109.979.410.7
20111079.610.3
201210.180.29.7

Flygpassagerare
ÅrFlyg
200622965651
200724041619
200824629204
200922272961
201024330644
201125804863
201226528356
Tyskland
Bil-, buss- och tågpassagerare (% i av alla passagerar-km på land)
ÅrTågBilBuss
20007.785.27.1
20017.685.56.9
20027.186.26.7
20037.286.16.8
20047.585.86.7
20057.585.86.7
20067.885.66.6
20077.885.76.5
20088.185.66.3
20097.9866.1
20108866
20118.285.95.9
2012985.45.7

Flygpassagerare
ÅrFlyg
2006154145981
2007163843996
2008166095390
2009158150131
2010166130833
2011175316076
2012178591103
Estland
Bil-, buss- och tågpassagerare (% i av alla passagerar-km på land)
ÅrTågBilBuss
20002.769.827.5
20011.970.128
20021.871.726.5
20031.773.624.7
20041.872.925.3
20051.975.722.4
200627819.9
20072.279.418.4
20082.181.416.5
2009283.115
2010283.614.4
2011284.114
20121.883.614.6

Flygpassagerare
ÅrFlyg
20061533132
20071722505
20081804430
20091341294
20101381062
20111907569
20122202427
Irland
Bil-, buss- och tågpassagerare (% i av alla passagerar-km på land)
ÅrTågBilBuss
20003.280.616.2
20013.380.616.1
20023.58115.6
20033.381.415.3
2004381.915.1
20053.382.114.6
20063.382.314.4
20073.482.314.2
20083.382.314.4
20092.882.115
20102.982.614.5
20112.982.614.6
20122.882.814.4

Flygpassagerare
ÅrFlyg
200627558133
200729840020
200830018287
200926268887
201023093749
201123362889
201223594089
Grekland
Bil-, buss- och tågpassagerare (% i av alla passagerar-km på land)
ÅrTågBilBuss
20002.272.825.1
20011.974.323.8
20021.975.123
20031.676.422.1
20041.677.520.9
20051.778.320
20061.679.219.2
20071.679.918.5
20081.380.817.9
20091.281.916.9
20101.181.617.3
20110.881.617.6
20120.781.617.7

Flygpassagerare
ÅrFlyg
200632762340
200734785958
200834404278
200932882441
201032131780
201133291435
201231575703
Spanien
Bil-, buss- och tågpassagerare (% i av alla passagerar-km på land)
ÅrTågBilBuss
20005.48113.5
20015.580.813.7
20025.282.512.3
20035.183.111.8
2004581.713.2
20055.18212.9
20065.282.812
200758114
20085.580.314.3
20095.481.413.3
20105.482.312.3
20115.680.913.5
20125.680.713.7

Flygpassagerare
ÅrFlyg
2006150599286
2007163523010
2008161400952
2009148318298
2010153387014
2011165153230
2012159771261
Frankrike
Bil-, buss- och tågpassagerare (% i av alla passagerar-km på land)
ÅrTågBilBuss
20008.686.15.3
20018.586.64.9
20028.786.45
20038.486.65
20048.786.25.1
20059.185.85.2
20069.485.35.3
20079.684.95.5
20089.385.65.2
20099.485.45.2
20109.385.55.3
20119.385.35.4
20129.585.15.4

Flygpassagerare
ÅrFlyg
2006113182776
2007120034361
2008122723531
2009117561564
2010122887263
2011131425313
2012135005802
Kroatien
Bil-, buss- och tågpassagerare (% i av alla passagerar-km på land)
ÅrTågBilBuss
20005.181.413.6
20014.881.713.5
20024.582.213.3
20034.282.213.6
20044.283.812.1
20054.383.811.9
20064.483.711.8
2007582.912.1
20085.482.212.5
20095.683.610.7
20105.683.710.7
20114.984.610.5
20123.585.810.7

Flygpassagerare
ÅrFlyg
2006:
2007:
20084504278
20094334987
20104677030
20114989047
20125422530
Italien
Bil-, buss- och tågpassagerare (% i av alla passagerar-km på land)
ÅrTågBilBuss
20005.883.310.9
20015.883.211
20025.683.311.1
20035.583.411.1
20045.583.411.1
2005681.812.2
20066.181.512.4
2007681.612.4
2008681.712.4
20095.582.811.7
20105.682.412.1
20115.78113.3
20126.178.915

Flygpassagerare
ÅrFlyg
200695914356
2007106294205
2008105216903
2009101823760
2010109064953
2011116226667
2012116029388
Cypern
Bil-, buss- och tågpassagerare (% i av alla passagerar-km på land)
ÅrTågBilBuss
2000:77.722.3
2001:77.522.5
2002:77.422.6
2003:76.423.6
2004:78.821.2
2005:79.220.8
2006:79.620.4
2007:80.319.7
2008:81.218.8
2009:82.417.6
2010:81.918.1
2011:81.718.3
2012:81.318.7

Flygpassagerare
ÅrFlyg
20066713880
20077004127
20087218073
20096729554
20106947632
20117190265
20127328248
Lettland
Bil-, buss- och tågpassagerare (% i av alla passagerar-km på land)
ÅrTågBilBuss
20004.876.918.4
20014.879.915.3
20024.876.618.6
20034.875.719.4
20045.273.821.1
20055.473.521.1
20065.476.618
20074.979.415.7
20085.278.716.1
20094.780.215.1
20104.778.217.1
20114.976.218.9
20124.876.918.3

Flygpassagerare
ÅrFlyg
20062488065
20073155771
20083687329
20094062704
20104655898
20115098360
20124754530
Litauen
Bil-, buss- och tågpassagerare (% i av alla passagerar-km på land)
ÅrTågBilBuss
20003.282.214.6
20012.882.614.6
20022.58215.4
20031.98513.1
20041.586.611.9
20051.189.49.5
20061918
20070.990.78.4
2008190.98.2
20090.9927.1
20100.791.77.6
20110.890.88.3
20120.8918.2

Flygpassagerare
ÅrFlyg
20061799195
20072195959
20082552074
20091867191
20102282834
20112691991
20123166628
Luxemburg
Bil-, buss- och tågpassagerare (% i av alla passagerar-km på land)
ÅrTågBilBuss
20005.185.59.5
20015.185.29.7
20023.985.710.5
20033.785.710.6
20043.685.610.8
20053.685.510.9
20063.985.310.8
20074.184.911.1
20084.384.211.4
20094.384.311.4
20104.583.512.1
20114.483.112.5
20124.68312.4

Flygpassagerare
ÅrFlyg
20061597404
20071634465
20081713003
20091535261
20101613600
20111836761
20121893988
Ungern
Bil-, buss- och tågpassagerare (% i av alla passagerar-km på land)
ÅrTågBilBuss
20001361.925.1
200113.461.724.9
200213.961.125
200313.462.124.5
200413.463.223.4
200512.664.223.2
200611.965.622.5
20071167.621.5
200810.467.522.1
200910.269.220.7
20109.968.621.4
201110.268.321.5
201210.167.722.2

Flygpassagerare
ÅrFlyg
20068245920
20078580261
20088429082
20098081067
20108174510
20118884837
20128429843
Malta
Bil-, buss- och tågpassagerare (% i av alla passagerar-km på land)
ÅrTågBilBuss
2000:79.620.4
2001:79.320.7
2002:79.420.6
2003:79.520.5
2004:79.620.4
2005:80.319.7
2006:80.419.6
2007:80.619.4
2008:80.819.2
2009:81.918.1
2010:81.518.5
2011:82.417.6
2012:82.517.5

Flygpassagerare
ÅrFlyg
20062699870
20072971368
20083109899
20092918676
20103293548
20113506723
20123650345
Nederländerna
Bil-, buss- och tågpassagerare (% i av alla passagerar-km på land)
ÅrTågBilBuss
20009.4864.6
20019.4864.6
20029.386.44.3
20038.787.43.9
20048.487.73.9
20058.987.33.8
20069.487.23.5
20079.687.13.4
20089.287.33.5
20098.887.73.5
20109.187.23.7
20118.788.13.3
20128.888.23

Flygpassagerare
ÅrFlyg
200648582547
200750500592
200850418517
200946479064
201048616387
201153895216
201255680131
Österrike
Bil-, buss- och tågpassagerare (% i av alla passagerar-km på land)
ÅrTågBilBuss
20009.879.211
20019.779.410.9
20029.779.410.9
20039.579.510.9
20049.579.611
20059.879.710.5
20061079.610.4
200710.179.210.8
200811.178.610.2
200911.179.39.6
20101178.710.3
20111178.910.1
201211.578.510

Flygpassagerare
ÅrFlyg
200620824533
200722926104
200823899584
200921817267
201023532455
201125137612
201225965977
Polen
Bil-, buss- och tågpassagerare (% i av alla passagerar-km på land)
ÅrTågBilBuss
200011.772.815.4
200110.674.714.7
20029.57713.5
20038.877.613.5
2004878.913.1
20057.380.712
20066.982.510.6
20076.883.69.6
20086.285.58.4
20095.5877.4
20105.288.46.4
20114.884.410.8
20124.884.610.7

Flygpassagerare
ÅrFlyg
200613737539
200717120015
200818727132
200917046474
201018382517
201120634903
201221791428
Portugal
Bil-, buss- och tågpassagerare (% i av alla passagerar-km på land)
ÅrTågBilBuss
20004.681.713.6
20014.582.812.6
20024.384.910.9
20033.985.111
20043.885.111.1
2005489.36.7
2006489.66.3
20074.189.46.5
20084.389.26.4
20094.489.46.2
20104.489.16.5
20114.588.96.5
20124.189.36.6

Flygpassagerare
ÅrFlyg
200622026797
200724324372
200825180382
200924104119
201025732352
201127578334
201228186254
Rumänien
Bil-, buss- och tågpassagerare (% i av alla passagerar-km på land)
ÅrTågBilBuss
200016.371.512.2
200115.172.512.4
200211.975.812.3
200311.575.712.8
200411.476.212.4
20059.975.514.6
20069.676.414
20078.677.514
20087.677.215.2
20096.58013.6
20105.981.312.9
20115.581.712.8
20124.982.212.9

Flygpassagerare
ÅrFlyg
20064900134
20076908599
20088031267
20097984057
20108848949
20119687456
20129674226
Slovenien
Bil-, buss- och tågpassagerare (% i av alla passagerar-km på land)
ÅrTågBilBuss
20002.982.914.3
20012.983.513.6
2002383.913.2
2003383.513.5
20042.784.912.4
20052.785.611.6
20062.785.611.7
20072.68611.4
20082.786.410.9
20092.686.710.7
20102.586.810.8
20112.386.611
20122.386.711.1

Flygpassagerare
ÅrFlyg
20061327333
20071504446
20081648977
20091423391
20101382341
20111358792
20121167877
Slovakien
Bil-, buss- och tågpassagerare (% i av alla passagerar-km på land)
ÅrTågBilBuss
20007.764.427.8
20017.564.727.8
20027.266.826
20036.368.824.8
2004667.826.2
20055.969.424.8
20065.970.723.3
200767222
20086.473.320.3
20096.677.316.1
20106.777.815.5
2011777.415.6
20127.177.815.1

Flygpassagerare
ÅrFlyg
20062124447
20072232411
20082596334
20091948361
20101881844
20111808187
20121563197
Finland
Bil-, buss- och tågpassagerare (% i av alla passagerar-km på land)
ÅrTågBilBuss
20005.183.411.5
20014.883.811.3
20024.884.111.1
20034.784.410.9
20044.784.810.6
20054.884.910.3
20064.884.910.3
2007584.910
20085.484.510.1
20095.184.910
20105.284.99.9
2011585.19.8
20125.384.99.8

Flygpassagerare
ÅrFlyg
200613443365
200714464575
200814850682
200913828812
201014220636
201116374398
201216458815
Sverige
Bil-, buss- och tågpassagerare (% i av alla passagerar-km på land)
ÅrTågBilBuss
20007.583.88.6
20017.983.88.3
20027.8848.2
20037.784.38
20047.584.77.8
20057.784.67.6
20068.384.17.6
20078.783.97.4
20089.483.37.2
20099.583.47.1
20109.483.47.2
20118.884.46.8
20129.184.36.7

Flygpassagerare
ÅrFlyg
200625744721
200726967253
200827817350
200925218784
201026646764
201129732247
201230350845
Storbritannien
Bil-, buss- och tågpassagerare (% i av alla passagerar-km på land)
ÅrTågBilBuss
20005.3886.7
20015.388.16.6
20025.288.46.4
20035.488.26.4
20045.788.75.6
20055.988.35.8
20066.288.35.5
20076.687.95.5
20086.987.25.8
20096.987.16
20107.586.46.2
20117.986.25.9
20128.2865.8

Flygpassagerare
ÅrFlyg
2006211228518
2007217288456
2008213888122
2009198531887
2010192884537
2011201535227
2012203066646
Källa: Eurostat

Energi och miljö

EU importerar mer än hälften av sitt energibehov.

Andel el från förnybara energikällor

Land BNP per invånare (uttryckt i köpkraftsstandard)
Malta (MT)1.0
Luxemburg (LU)4.6
Cypern (CY)4.9
Ungern (HU)6.1
Nederländerna (NL)10.5
Polen (PL)10.7
Storbritannien (UK)10.8
Litauen (LT)10.9
Belgien (BE)11.1
Tjeckien (CZ)11.6
Estland (EE)15.8
Grekland (EL)16.5
Frankrike (FR)16.6
Bulgarien (BG)17.0
Irland (IE)19.6
Slovakien (SK)20.1
(EU28)23.5
Tyskland (DE)23.6
Italien (IT)27.6
Finland (FI)29.5
Slovenien (SI)31.4
Spanien (ES)33.5
Rumänien (RO)33.6
Kroatien (HR)35.5
Danmark (DK)38.7
Lettland (LV)44.9
Portugal (PT)47.6
Sverige (SE)60.0
Österrike (AT)65.5
Källa: Eurostat


Nettoberoende av importerad energi i procent av totalförbrukningen

Land KolOljaNaturgas
Belgien 99.3
Bulgarien 96.9
Cypern 101.0
Danmark -34.8
Estland 60.0
Finland92.5
Frankrike 97.9
Grekland 101.3
Irland 98.5
Italien 90.1
Kroatien71.4
Lettland 101.7
Litauen 93.0
Luxemburg 100.5
Malta 100.8
Nederländerna 96.7
Österrike 91.5
Polen 94.7
Portugal 100.9
Rumänien 51.4
Slovakien 89.7
Slovenien 105.0
Spanien 96.7
Storbritannien 36.3
Sverige95.4
Tjeckien 95.3
Tyskland 96.0
Ungern 80.8
Källa: Eurostat

 Se också

KONTAKT

Allmänna frågor om EU

Ring
00 800 6 7 8 9 10 11 Läs mer om tjänsten

Skicka din fråga

Kontaktuppgifter och besöksadresser till institutionerna, presskontakter

Hjälp oss att bli bättre!

Hittade du vad du letade efter?

JaNej

Vad letade du efter?

Har du några förslag på förbättringar?