You are here:

Gospodarstvo

Evropska unija je zaradi enotnega trga 28 držav pomembna svetovna trgovinska sila.

S povečanjem naložb v promet, energijo in raziskave si prizadeva za trajno gospodarsko rast, obenem pa želi zmanjšati negativne okoljske vplive gospodarskega razvoja.

Gospodarstvo EU

Če primerjamo proizvodnjo blaga in storitev (BDP), je gospodarstvo EU že večje kot ameriško: BDP EU leta 2014:

  • 13 920 541 milijonov evrov.

Trgovina

Čeprav ima EU samo 7 % svetovnega prebivalstva, njen delež trgovine z ostalim svetom predstavlja približno petino svetovnega uvoza in izvoza.

Trgovina med državami EU predstavlja približno dve tretjini celotnega obsega trgovine EU.

Čeprav posledice svetovne gospodarske krize občuti tudi trgovina, EU ostaja največja svetovna trgovinska partnerica, saj je bil njen delež na svetovnih uvoznih trgih leta 2011 kar 16,4 %. Sledijo ji ZDA s 15,5 % celotnega uvoza in Kitajska z 11,9 %. EU je bila istega leta tudi največja svetovna izvoznica, njen delež je predstavljal 15,4 % celotnega svetovnega izvoza. Za primerjavo: delež Kitajske je bil 13,4 % in ZDA 10,5 %.

Zaposlovanje

Svetovna gospodarska kriza in pretresi v območju evra so pustili posledice tudi na področju zaposlovanja v EU.

Delovna sila v kmetijstvu

DržavaDružinska delovna silaRedno zaposleni (nedružinska delovna sila)Sezonsko in priložnostno delo (nedružinska delovna sila)
Avstrija91,36%7,75%0,88%
Belgija78,18%16,97%4,84%
Bolgarija90,10%7,59%2,30%
Ceška31,57%65,94%2,49%
Ciper92,62%5,14%2,24%
Danska69,65%28,46%1,89%
Estonija74,50%24,42%1,08%
Finska85,77%10,89%3,34%
Francija51,58%40,51%7,91%
Grcija93,46%2,06%4,47%
Hrvaška96,24%2,76%1,00%
Irska92,94%5,97%1,10%
Islandija66,34%28,55%5,12%
Italija92,17%4,66%3,18%
Latvija90,11%9,61%0,28%
Litva91,64%7,57%0,80%
Luksemburg79,88%17,19%2,93%
Madšarska90,45%7,79%1,76%
Malta95,09%4,69%0,22%
Nemcija71,67%21,40%6,93%
Nizozemska63,78%27,47%8,74%
Poljska97,02%2,26%0,73%
Portugalska89,42%6,83%3,75%
Romunija97,04%1,45%1,50%
Slovaška49,60%48,35%2,05%
Slovenija96,08%1,52%2,40%
Španija81,49%11,49%7,02%
Švedska82,76%14,99%2,26%
Zdrušeno kraljestvo72,82%22,70%4,48%

Vir: Eurostat

Odstotek zaposlenih v industriji (razen v gradbeništvu) v primerjavi z letom 2010. (2010 = 100)

LetoQ1Q2Q3Q4
201399.4899.1698.9798.98
201499.1299.2899.5199.69
201396.7697.2396.3295.97
201494.3094.8494.8294.84
201397.2496.6396.1095.57
201494.8794.3694.0293.59
2013100.82100.79100.58100.62
2014101.16101.69102.07102.64
201396.7496.3196.2595.97
201496.3596.7796.9397.46
2013105.30105.38105.52105.69
2014105.82106.15106.44106.68
2013107.31107.82108.16108.00
2014107.88108.48109.18110.48
201399.63100.9299.98100.35
201499.9999.37100.83101.64
201378.7877.90::
2014::::
201389.9688.2287.1587.51
201487.5888.6990.3791.21
201397.5196.9396.5496.18
201495.9495.6795.3395.06
2013::::
2014::::
201383.2680.7578.5178.60
201477.4577.9277.9477.36
2013113.91114.50114.68114.47
2014113.89111.75112.43111.53
2013105.00105.50106.10107.00
2014107.64107.70109.00109.78
201396.1995.7695.4895.99
201495.5895.7195.8395.71
2013101.53101.96102.42102.67
2014103.96104.59105.10105.69
201397.9497.9497.7597.13
201497.9998.0097.3797.13
201397.7697.3096.8996.60
201496.2396.1096.1396.22
2013103.99104.07103.81103.83
2014103.48103.70103.45103.43
2013100.35100.20100.44100.68
2014101.12101.53101.86102.33
201393.5193.0592.8192.91
201492.8893.2193.5093.85
2013104.44104.15103.93104.03
2014104.62105.38105.86106.61
201394.4994.1994.1994.33
201494.3094.5994.8995.13
2013102.41102.22102.43102.97
2014104.05104.14104.25104.81
201397.9098.1395.4895.07
201493.4691.6690.0490.48
201399.6798.5097.5297.74
201497.9497.5298.0297.43
201398.7398.5399.1999.34
2014100.04100.31100.93101.31
201392.0891.6291.3190.69
201489.7889.7289.2188.79

Podatkov za države EU, ki jih ni na spustnem seznamu, ni.

Vir: Eurostat

Zaposleni v storitvah v primerjavi z letom 2010 (2010=100)

LetoQ1Q2Q3Q4
2011100.79101.23101.50101.59
2012101.81101.79101.71101.53
2011100.31100.2499.5098.06
201296.5496.2395.3094.09
2011::::
2012::::
2011101.48102.23101.96101.07
2012101.18101.63101.34101.01
2011100.12100.54101.05101.11
2012101.09101.18101.24101.40
2011102.09103.07103.83104.49
2012105.25105.22105.33105.91
2011101.91102.55103.94105.55
2012106.95107.62107.40108.89
201196.9398.6196.8798.05
2012103.3999.98102.77102.28
201196.0890.0390.3886.95
201283.5286.0382.5978.18
201199.8299.8099.0898.55
201297.5596.3195.6095.22
2011101.34101.96101.97101.86
2012101.73101.53101.26100.92
2011::::
2012::::
2011101.55101.54101.40101.93
2012100.73100.94100.2899.14
2011101.50106.73106.30107.53
2012111.07112.70116.86117.54
2011103.25105.08106.66107.35
2012106.23107.07107.78108.67
2011101.90103.22103.83104.33
2012105.25105.52105.65106.85
2011100.21101.34102.19102.94
201298.3897.4898.8298.45
2011100.0799.3999.9798.62
201297.5098.6399.2999.27
2011100.89101.30101.40101.41
2012101.31101.21100.88100.51
2011101.43102.55102.73103.37
2012104.18104.01103.81103.66
2011102.32104.01104.03104.20
2012104.35104.34104.59104.66
201199.5598.7197.5795.16
201292.8391.3790.2388.90
201196.0497.0998.5999.68
2012102.53104.31105.57107.06
201199.2199.4499.0498.22
201298.9697.7797.1997.49
2011101.04101.65102.24102.73
2012101.95104.09104.93105.21
201199.93101.8699.8898.98
2012100.64100.92101.55100.85
2011103.32104.53106.08106.27
2012106.51107.41107.02107.98
2011100.40100.33101.10102.28
2012104.25104.56104.65104.29
201199.78100.71100.84100.07
201299.1299.5099.6798.79

Podatkov za države EU, ki jih ni na spustnem seznamu, ni.

Vir: Eurostat

Stopnja brezposelnosti

DržavaŽenskeMoški
Avstrija47,06%52,94%
Belgija46,82%53,18%
Bolgarija46,84%53,16%
Češka59,41%40,59%
Ciper50,31%49,69%
Danska54,55%45,45%
Estonija50,77%49,23%
Finska46,63%53,37%
Francija49,02%50,98%
Grčija55,73%44,27%
Hrvaška49,84%50,16%
Irska43,75%56,25%
Italija51,57%48,43%
Latvija47,72%52,28%
Litva46,47%53,53%
Luksemburg53,91%46,09%
Madžarska51,43%48,57%
Malta48,62%51,38%
Nemčija46,81%53,19%
Nizozemska52,59%47,41%
Poljska52,60%47,40%
Portugalska52,02%47,98%
Romunija42,75%57,25%
Slovaška54,81%45,19%
Slovenija56,99%43,01%
Španija53,42%46,58%
Švedska50,00%50,00%
Združeno kraljestvo48,21%51,79%

Podatkov za države EU, ki jih ni na spustnem seznamu, ni.

Vir: Eurostat


Raziskave

Raziskave in razvoj so pomemben del strategije EU za izboljšanje konkurenčnosti gospodarstva. EU si prizadeva povečati naložbe v raziskave in razvoj, da bi porabo na tem področju približala ZDA in Japonski.

Skupni izdatki za razvoj in raziskave kot delež BDP

DržavaSektor gospodarstvoSektor državaSektor visokega šolstvaZasebni nepridobitni sektor
Avstrija1.930.140.720.01
Belgija1.580.20.490.01
Bolgarija0.40.190.060
Češka1.030.350.520.01
Ciper0.070.070.270.06
Danska20.070.970.01
Estonija0.830.160.740.02
Finska2.280.30.710.02
Francija1.440.290.460.03
Grčija0.270.220.30.01
Hrvaška0.410.210.2:
Irska:0.070.36:
Italija0.680.190.350.04
Latvija0.170.170.26:
Litva0.240.190.52:
Luksemburg0.710.270.18:
Madžarska0.980.210.2:
Malta0.460.090.3:
Nemčija1.910.430.51:
Nizozemska1.140.210.63:
Poljska0.380.230.250
Portugalska0.650.080.510.12
Romunija0.120.190.080
Slovaška0.380.170.270
Slovenija1.980.340.270
Španija0.660.230.350
Švedska2.280.120.90.01
Združeno kraljestvo1.050.120.430.03

Za nekatere države in/ali sektorje ni razpoložljivih podatkov

Vir: Eurostat

Promet

EU spodbuja razvoj učinkovitih, varnih, zanesljivih in okolju prijaznih prometnih omrežij.

Od leta 2008 se je delež poti, opravljenih z avtom, nekoliko povišal v primerjavi z drugimi oblikami cestnega prevoza (denimo avtobusi). Države EU še naprej podpirajo naložbe v železniški promet in njegovo prestrukturiranje.

Kljub gospodarski krizi pa se bo svetovni letalski promet do leta 2030 predvidoma povečeval za 5 % na leto. Več letalskega prometa pomeni tudi več skrbi glede varnosti. Zato je cilj letalske politike EU, da evropski zračni prostor postane najvarnejši na svetu.

Vir: Eurostat


Vir: Eurostat

Potniki v cestnem, železniškem in letalskem prometu

LetoVlakOsebna vozilaAvtobus
20007.282.410.4
20017.182.710.2
20026.883.39.9
20036.783.59.9
20046.883.49.8
20056.983.29.9
20067.183.29.7
20077.283.19.8
20087.383.19.7
20097.183.79.2
20107.283.69.2
20117.383.49.2
20127.6839.3
20137.683.29.2
20007.282.410.4
20017.182.710.2
20026.883.39.9
20036.783.59.8
20046.883.49.8
20056.983.29.9
20067.183.29.7
20077.283.19.8
20087.383.19.6
20097.183.79.2
20107.283.69.2
20117.383.49.2
20127.7839.3
20137.683.29.2
20006.38310.8
20016.482.611
20026.581.911.7
20036.580.513
20047.179.613.2
20056.679.813.6
20066.979.213.9
20077.178.814.1
20087.579.613
20097.579.513
20107.779.712.7
20117.779.512.8
20127.479.612.9
20137.477.415.2
20007.860.831.4
20016.661.532
20025.461.233.4
20035.566.528.1
20045.169.825
20054.870.924.3
20064.772.622.7
20074.473.821.8
2008475.120.8
20093.779.516.8
20103.68016.4
20113.580.615.9
2012380.116.9
20132.980.916.2
20008.373.118.6
20018.371.819.9
20027.573.818.7
20037.375.517.2
20047.576.616
20057.375.517.2
20067.575.217.3
20077.375.717
20087.17616.9
20096.876.216.9
20107.57319.5
20117.674.418
20128.37417.7
20138.573.617.9
20008.779.611.7
20019.179.211.7
20029.279.111.7
20039.379.111.6
20049.379.311.4
20059.579.111.4
20069.779.111.2
20079.779.610.7
20089.779.810.5
20099.580.110.4
20109.879.710.5
20111079.910.1
201210.279.99.9
201310.2809.8
20007.785.27.1
20017.685.56.9
20027.186.26.7
20037.286.16.8
20047.585.86.7
20057.585.86.7
20067.885.66.6
20077.885.76.5
20088.185.66.3
20097.9866.1
20108866
20118.285.95.9
20128.985.45.7
20138.585.75.8
20002.769.827.5
20011.970.128
20021.871.726.5
20031.773.624.7
20041.872.925.3
20051.975.722.4
200627819.9
20072.279.418.4
20082.181.416.5
2009283.115
2010283.614.4
2011284.114
20121.883.614.6
20131.783.914.4
20003.280.616.2
20013.380.616.1
20023.58115.6
20033.381.415.3
2004381.915.1
20053.382.114.6
20063.382.314.4
20073.482.314.2
20083.382.314.4
20092.882.115
20102.982.614.5
20112.982.614.6
20122.882.814.4
20132.783.214.1
20002.272.825.1
20011.974.323.8
20021.975.123
20031.676.422.1
20041.677.520.9
20051.778.320
20061.679.219.2
20071.679.918.5
20081.380.817.9
20091.281.916.9
20101.181.617.3
20110.881.617.6
20120.781.617.7
20130.981.317.8
20005.48113.5
20015.580.813.7
20025.282.512.3
20035.183.111.8
2004581.713.2
20055.18212.9
20065.282.812
200758114
20085.580.314.3
20095.481.413.3
20105.482.312.3
20115.680.913.5
20125.680.713.7
20136.180.713.2
20008.686.15.3
20018.586.64.9
20028.786.45
20038.486.65
20048.786.25.1
20059.185.85.2
20069.485.35.3
20079.684.95.5
20089.385.65.2
20099.485.45.2
20109.385.55.3
20119.385.35.4
20129.585.15.4
20139.485.25.4
20005.181.413.6
20014.881.713.5
20024.582.213.3
20034.282.213.6
20044.283.812.1
20054.383.811.9
20064.483.711.8
2007582.912.1
20085.482.212.5
20095.683.610.7
20105.683.710.7
20114.984.610.5
20123.585.810.7
20133.185.511.5
20005.883.310.9
20015.883.211
20025.683.311.1
20035.583.411.1
20045.583.411.1
2005681.812.2
20066.181.512.4
2007681.612.4
2008681.712.4
20095.582.811.7
20105.682.412.1
20115.881.712.6
20126.479.613.9
20136.380.413.3
2000:77.722.3
2001:77.522.5
2002:77.422.6
2003:76.423.6
2004:78.821.2
2005:79.220.8
2006:79.620.4
2007:80.319.7
2008:81.218.8
2009:82.417.6
2010:81.918.1
2011:81.718.3
2012:81.318.7
2013:81.518.5
20004.876.918.4
20014.879.915.3
20024.876.618.6
20034.875.719.4
20045.273.821.1
20055.473.521.1
20065.476.618
20074.979.415.7
20085.278.716.1
20094.780.215.1
20104.778.217.1
20114.976.218.9
20124.876.918.3
20134.777.318
20003.282.214.6
20012.882.614.6
20022.58215.4
20031.98513.1
20041.586.611.9
20050.789.89.5
20060.691.48
20070.6918.4
20080.691.28.2
20090.692.37.1
20100.791.77.6
20110.890.88.3
20120.8918.2
20130.891.47.8
20005.185.59.5
20015.185.29.7
20023.985.710.5
20033.785.710.6
20043.685.610.8
20053.685.510.9
20063.985.310.8
20074.184.911.1
20084.384.211.4
20094.384.311.4
20104.583.512.1
20114.483.112.5
20124.68312.4
20134.782.912.4
20001361.925.1
200113.461.724.9
200213.961.125
200313.462.124.5
200413.463.223.4
200512.664.223.2
200611.965.622.5
20071167.621.5
200810.467.522.1
200910.269.120.7
20101068.621.5
201110.268.321.5
201210.167.622.3
201310.267.522.3
2000:79.620.4
2001:79.320.7
2002:79.420.6
2003:79.520.5
2004:79.620.4
2005:80.319.7
2006:80.419.6
2007:80.619.4
2008:80.819.2
2009:81.918.1
2010:81.518.5
2011:82.417.6
2012:82.517.5
2013:8317
20009.4864.6
20019.4864.6
20029.386.44.3
20038.787.43.9
20048.487.73.9
20058.987.33.8
20069.487.23.5
20079.687.13.4
20089.287.33.5
20098.887.73.5
20108.987.73.5
20119.986.63.5
20121086.73.3
201310.586.23.3
20009.879.211
20019.779.410.9
20029.779.410.9
20039.579.510.9
20049.579.611
20059.879.710.5
20061079.610.4
200710.179.210.8
200811.178.610.2
200911.179.39.6
20101178.710.3
20111178.910.1
201211.578.510
201312.777.49.8
200011.36127.7
200110.762.926.4
20029.965.124.9
20039.266.524.3
20048.567.923.6
20058.269.422.4
20068.270.121.8
20078.570.720.8
20088.271.919.9
20097.474.717.9
20107.176.116.8
20116.977.415.7
20126.778.514.8
20136.279.614.1
20004.681.713.6
20014.582.812.6
20024.384.910.9
20033.985.111
20043.885.111.1
2005489.36.7
2006489.66.3
20074.189.46.5
20084.389.26.4
20094.489.46.2
20104.489.16.5
20114.588.86.7
20124.189.36.6
2013489.16.9
200016.371.512.2
200115.172.512.4
200211.975.812.3
200311.575.712.8
200411.476.212.4
20059.975.514.6
20069.676.414
20078.677.514
20087.677.215.2
20096.58013.6
20105.981.312.9
20115.581.712.8
20124.881.813.4
20134.582.313.2
20002.982.914.3
20012.983.513.6
2002383.913.2
2003383.513.5
20042.784.912.4
20052.785.611.6
20062.785.611.7
20072.68611.4
20082.786.410.9
20092.686.710.7
20102.586.810.8
20112.386.611
20122.386.711.1
20132.386.311.4
20007.764.427.8
20017.564.727.8
20027.266.826
20036.368.824.8
2004667.826.2
20055.969.424.8
20065.970.823.3
200767222
20086.47320.6
20096.677.615.8
20106.77815.3
2011777.315.7
20127.177.315.6
20137.177.815.1
20005.183.411.5
20014.883.811.3
20024.884.111.1
20034.784.410.9
20044.784.810.6
20054.884.910.3
20064.884.910.3
2007584.910
20085.484.510.1
20095.184.910
20105.284.99.9
2011585.19.8
20125.384.99.8
20135.384.99.8
20007.583.88.6
20017.983.88.3
20027.8848.2
20037.784.38
20047.584.77.8
20057.784.67.6
20068.384.17.6
20078.783.97.4
20089.483.37.2
20099.583.47.1
20109.483.47.2
20118.884.46.8
20129.184.36.7
20139.3846.8
20005.388.16.6
20015.388.26.5
20025.389.15.6
20035.488.56.1
20045.788.75.6
20055.988.35.8
20066.288.35.5
20076.687.95.5
20086.987.25.9
20096.9876
20107.586.36.2
20117.986.25.9
20128.2865.9
20138.4865.7
2000:88.611.4
2001:88.611.4
2002:88.611.4
2003:88.611.4
2004:88.611.4
2005:88.611.4
2006:88.611.4
2007:88.611.4
2008:88.611.4
2009:88.611.4
2010:88.611.4
2011:88.611.4
2012:88.611.4
2013:88.611.4
20004.588.37.1
20014.588.56.9
20024.1896.9
20034.188.97
20044.388.86.9
20054.588.57.1
20064.688.66.9
20074.688.76.7
20084.888.56.7
20094.788.66.7
20104.888.46.8
20114.588.47
20124.689.85.6
20134.889.85.5
200013.781.15.2
200114.280.65.2
200214.880.15.1
20031579.85.2
200415.379.65.2
200516.378.45.3
200616.577.95.6
20071777.45.5
200817.177.85.2
200917.477.55.1
201017.677.35.1
201117.677.25.1
201217.277.75.1
201317.177.85.1
2000284.513.5
20012.88314.3
20021.981.316.7
20031.778.819.5
20041.778.519.8
20051.779.219.1
20061.880.417.8
20071.980.517.6
20082.378.319.4
20092.479.218.5
20102.277.520.3
2011275.522.5
20121.577.820.7
20131.180.318.6
20003.445.950.7
20013.449.647
20023.14947.8
20033.449.247.4
20042.851.345.9
20052.652.345
20062.653.943.4
20072.754.942.4
20082.456.341.3
20092.556.940.6
20102.459.338.3
20112.459.238.4
20121.761.636.6
20131.463.734.9

Vir: Eurostat

Letalski potniški promet

LetoLetalski promet
2007:
2008799024981
2009752512652
2010778324669
2011822830045
2012828160763
2013842219926
2007792700448
2008797571170
2009751138170
2010776851750
2011821265790
2012826463402
2013840556194
2007547987073
2008551909511
2009523390838
2010546835220
2011579358303
2012582495724
2013429537523
2007:
2008:
2009:
2010:
2011:
2012:
2013:
2007:
2008:
2009:
2010:
2011:
2012:
2013:
200720805314
200821981645
200921314463
201022690502
201125098923
201225913625
201326387222
20076071210
20086417873
20095838685
20106168346
20116651562
20126819024
20137078294
200713098141
200813429149
200912367467
201012242386
201112650532
201211742352
201311891812
200724041619
200824629204
200922272961
201024330644
201125804863
201226528356
201327453282
2007163843996
2008165758846
2009158148829
2010166130833
2011175316076
2012178591103
2013180781589
20071722505
20081804430
20091341294
20101381062
20111907569
20122202427
20131958565
200729840020
200830018287
200926268887
201023093749
201123362889
201223594089
201324603640
200734785958
200834404278
200932882441
201032131780
201133291435
201231575703
201333621019
2007163523010
2008161400952
2009148318298
2010153387014
2011165153230
2012159771261
2013157731973
2007120034361
2008122723531
2009117561564
2010122887263
2011131425313
2012135005802
2013138085382
2007:
20084504278
20094334987
20104677030
20114989047
20125422530
20135722025
2007106294205
2008105216903
2009101823760
2010109064953
2011116226667
2012116029388
2013115271926
20077004127
20087218073
20096729554
20106947632
20117190265
20127328248
20137011437
20073155771
20083687329
20094062704
20104655898
20115098360
20124754530
20134782257
20072195959
20082552074
20091867191
20102282834
20112691991
20123166628
20133482358
20071634465
20081713003
20091535261
20101613600
20111836761
20121893988
20132168748
20078580261
20088429082
20098081067
20108174510
20118884837
20128429843
20138441319
20072971368
20083109899
20092918676
20103293548
20113506723
20123650345
20134031848
200750500592
200850418517
200946479064
201048618670
201153895216
201255680131
201358077221
200722926104
200823899584
200921817267
201023532455
201125137612
201225965977
201325749724
200717120015
200818727132
200917046474
201018382517
201120634903
201221791428
201323274169
200724324372
200825180382
200924104119
201025732352
201127578334
201228186254
201329694146
20076908599
20088031267
20097984057
20108848949
20119687456
20129674226
201310016933
20071504446
20081648977
20091423391
20101382341
20111358792
20121167877
20131265766
20072232411
20082596334
20091948361
20101881844
20111808187
20121563197
20131557149
200714464575
200814850682
200913828812
201014220636
201116374398
201216458815
201316565391
200726967253
200827817350
200925218784
201026646764
201129732247
201230350845
201331443225
2007217288456
2008213888122
2009198531887
2010192884537
2011201535227
2012203066646
2013210468756
20072462113
20082240998
20091837165
20102036356
20112462894
20122740691
20133199266
2007:
2008:
2009:
2010:
2011:
2012:
2013:
200726385631
200827717155
200927673751
201029516916
201132401674
201234590312
201336684065
200734537546
200836595724
200935928169
201037615864
201141439630
201243235843
201344216798
2007:
2008:
2009:
2010:
2011:
2012:
2013:
2007:
2008:
2009:
2010:
2011:
2012:
2013:
2007:
2008:
2009:
2010:
2011:
2012:
2013:
2007:
2008:
2009:
2010:
2011:
2012:
2013:

Vir: Eurostat


Energija in okolje

EU uvaža več kot polovico energije, ki jo potrebuje.

Delež električne energije iz obnovljivih virov energije

DržavaBDP na prebivalca po standardu kupne moči
Malta1.6
Luksemburg5.3
Ciper6.6
Madžarska6.6
Nizozemska10.1
Poljska10.7
Belgija12.3
Češka12.8
Estonija13.0
Litva13.1
Združeno kraljestvo13.9
Francija16.9
Bolgarija18.9
Slovaška20.8
Irska20.9
Grčija21.2
Nemčija25.6
Finska31.1
Italija31.3
Slovenija32.8
Španija36.4
Romunija37.5
Hrvaška38.7
Danska43.1
Latvija48.8
Portugalska49.2
Švedska61.8
Avstrija68.1

Vir: Eurostat

Neto uvozna energetska odvisnost kot delež skupne porabe

DržavaPremogNaftaZemeljski plin
Avstrija93.892.975.5
Belgija95.1102.0100.5
Bolgarija16.4103.793.2
Češka-11.696.3100.2
Ciper100.0101.0:
Danska90.7-13.7-23.1
Estonija-0.159.9100.0
Finska65.7106.299.9
Francija93.498.997.4
Grčija3.294.2100.0
Hrvaška110.177.131.8
Irska72.4100.295.9
Italija96.290.788.1
Latvija88.8100.4115.6
Litva99.793.2100.0
Luksemburg100.0100.399.6
Madžarska29.583.972.1
Malta:104.6:
Nemčija44.596.187.2
Nizozemska111.694.7-86.8
Poljska-10.491.374.2
Portugalska95.497.2101.5
Romunija18.947.011.9
Slovaška80.688.595.6
Slovenija19.495.899.6
Španija70.397.498.6
Švedska82.4101.599.1
Združeno kraljestvo82.039.850.1

Vir: Eurostat