Gospodarstvo

Evropska unija je zaradi enotnega trga 28 držav pomembna svetovna trgovinska sila.


S povečanjem naložb v promet, energijo in raziskave si prizadeva za trajno gospodarsko rast, obenem pa želi zmanjšati negativne okoljske vplive gospodarskega razvoja.

Gospodarstvo EU

Če primerjamo proizvodnjo blaga in storitev (BDP), je gospodarstvo EU že večje kot ameriško: BDP EU leta 2012: 12 945 402 milijonov evrov.

Trgovina

Čeprav ima EU samo 7 % svetovnega prebivalstva, njen delež trgovine z ostalim svetom predstavlja približno petino svetovnega uvoza in izvoza.

Trgovina med državami EU predstavlja približno dve tretjini celotnega obsega trgovine EU.

Čeprav posledice svetovne gospodarske krize občuti tudi trgovina, EU ostaja največja svetovna trgovinska partnerica, saj je bil njen delež na svetovnih uvoznih trgih leta 2011 kar 16,4 %. Sledijo ji ZDA s 15,5 % celotnega uvoza in Kitajska z 11,9 %. EU je bila istega leta tudi največja svetovna izvoznica, njen delež je predstavljal 15,4 % celotnega svetovnega izvoza. Za primerjavo: delež Kitajske je bil 13,4 % in ZDA 10,5 %.

Zaposlovanje

Svetovna gospodarska kriza in pretresi v območju evra so pustili posledice tudi na področju zaposlovanja v EU.

Delovna sila v kmetijstvu

Država Družinska delovna silaRedno zaposleni (nedružinska delovna sila)Sezonsko in priložnostno delo (nedružinska delovna sila)
Avstrija91.36%7.75%0.88%
Belgija78.18%16.97%4.84%
Bolgarija90.10%7.59%2.30%
Ce�ka31.57%65.94%2.49%
Ciper92.62%5.14%2.24%
Danska69.65%28.46%1.89%
Estonija74.5%24.42%1.08%
Finska85.77%10.89%3.34%
Francija51.58%40.51%7.91%
Grcija93.46%2.06%4.47%
Hrva�ka96.24%2.76%1.00%
Irska92.94%5.97%1.10%
Islandija66.34%28.55%5.12%
Italija92.17%4.66%3.18%
Latvija90.11%9.61%0.28%
Litva91.64%7.57%0.80%
Luksemburg79.88%17.19%2.93%
Mad�arska90.45%7.79%1.76%
Malta95.09%4.69%0.22%
Nemcija71.67%21.4%6.93%
Nizozemska63.78%27.47%8.74%
Poljska97.02%2.26%0.73%
Portugalska89.42%6.83%3.75%
Romunija97.04%1.45%1.50%
Slova�ka49.60%48.35%2.05%
Slovenija96.08%1.52%2.40%
Zdru�eno kraljestvo72.82%22.70%4.48%
�panija81.49%11.49%7.02%
�vedska82.76%14.99%2.26%
Vir: Eurostat


Podatkov za države EU, ki jih ni na spustnem
seznamu, ni.

Odstotek zaposlenih v industriji (razen v gradbeništvu) v primerjavi z letom 2010. (2010 = 100)

LetoQ1Q2Q3Q4
2012100.1799.9199.6699.13
201398.7298.3198.0397.97
EU27
LetoQ1Q2Q3Q4
2012100.46100.2699.9599.48
201399.1298.8198.7098.72
LetoQ1Q2Q3Q4
2012100.51100.32100.0299.55
201399.1998.8898.7798.80
Belgija
LetoQ1Q2Q3Q4
201299.3499.2998.4998.09
201397.2096.5796.1095.63
Bolgarija
LetoQ1Q2Q3Q4
201297.3297.0696.8095.94
201394.6994.6494.0193.78
Češka
LetoQ1Q2Q3Q4
2012101.85101.83101.76101.72
2013100.91100.93100.68100.88
Danska
LetoQ1Q2Q3Q4
201299.4198.7498.2497.63
201397.0896.7796.6796.74
Nemčija
LetoQ1Q2Q3Q4
2012104.45104.84105.11105.15
2013105.29105.39105.53105.69
Estonija
LetoQ1Q2Q3Q4
2012104.19105.01105.60106.51
2013107.35107.89108.08107.95
Irska
LetoQ1Q2Q3Q4
201297.3395.7994.8797.88
201399.7298.9099.92100.28
Grčija
LetoQ1Q2Q3Q4
201288.8587.4086.9982.76
201378.7877.90::
Španija
LetoQ1Q2Q3Q4
201294.6193.0792.7490.81
201389.8788.1587.2787.54
Francija
LetoQ1Q2Q3Q4
201298.4898.3098.0997.71
201397.2796.7096.3095.95
Hrvaška
LetoQ1Q2Q3Q4
201295.5794.4693.3191.99
201392.0891.6491.2890.70
Italija
LetoQ1Q2Q3Q4
2012::::
2013::::
Ciper
LetoQ1Q2Q3Q4
201293.1091.0589.7987.87
201382.8380.6678.6978.93
Latvija
LetoQ1Q2Q3Q4
2012109.61111.14112.63113.28
2013113.82114.33114.90114.53
Litva
LetoQ1Q2Q3Q4
2012102.27102.46103.15104.01
2013105.03105.47106.17106.93
Luksemburg
LetoQ1Q2Q3Q4
201298.0597.8897.1796.47
201396.1695.7895.4796.00
Madžarska
LetoQ1Q2Q3Q4
2012101.27101.55101.17101.07
2013101.49102.00102.42102.67
Malta
LetoQ1Q2Q3Q4
201299.3499.0399.0898.58
201398.0897.8597.7697.56
Nizozemska
LetoQ1Q2Q3Q4
201298.7198.3998.0297.69
201397.4696.9596.6196.33
Avstrija
LetoQ1Q2Q3Q4
2012103.58103.83104.02103.90
2013103.99104.06103.82103.84
Poljska
LetoQ1Q2Q3Q4
2012101.52101.29101.07100.77
2013100.34100.19100.44100.70
Portugalska
LetoQ1Q2Q3Q4
201296.7895.8895.0794.25
201393.5193.0592.8092.92
Romunija
LetoQ1Q2Q3Q4
2012102.52103.43103.81104.34
2013104.48104.17103.89104.01
Slovenija
LetoQ1Q2Q3Q4
201297.7697.3996.6997.26
201394.4694.1994.1994.36
Slovaška
LetoQ1Q2Q3Q4
2012104.33104.11103.63102.10
2013102.26102.28102.51102.99
Finska
LetoQ1Q2Q3Q4
201298.8898.8597.6697.42
201398.1198.0695.2395.18
Švedska
LetoQ1Q2Q3Q4
2012101.19100.78100.31100.04
201399.6298.5897.5897.66
Združeno kraljestvo
LetoQ1Q2Q3Q4
2012100.88100.6999.4598.52
201398.4898.6099.6499.99

Podatkov za države EU, ki jih ni na spustnem
seznamu, ni.

Vir: Eurostat


Podatkov za države EU, ki jih ni na spustnem
seznamu, ni.

Zaposleni v storitvah v primerjavi z letom 2010 (2010=100)

EU28
LetoQ1Q2Q3Q4
2011101.60101.64101.57101.45
2012101.56101.68NaNNaN
Bolgarija
LetoQ1Q2Q3Q4
201197.0796.6995.6494.61
201295.1596.33NaNNaN
Belgija
LetoQ1Q2Q3Q4
2011NaNNaNNaNNaN
2012NaNNaNNaNNaN
Češka
LetoQ1Q2Q3Q4
2011101.21101.75101.49101.23
2012101.05100.84NaNNaN
Danska
LetoQ1Q2Q3Q4
2011101.50101.62101.51101.71
2012102.01102.28NaNNaN
Nemčija
LetoQ1Q2Q3Q4
2011104.98105.10105.42105.91
2012106.46106.67NaNNaN
Estonija
LetoQ1Q2Q3Q4
2011107.55108.80109.21110.15
2012112.41112.40NaNNaN
Irska
LetoQ1Q2Q3Q4
2011103.79100.12102.72102.35
2012101.81101.10NaNNaN
Grčija
LetoQ1Q2Q3Q4
201183.2485.5782.3779.19
201277.74NaNNaNNaN
Španija
LetoQ1Q2Q3Q4
201197.2195.9795.1694.65
201294.3494.02NaNNaN
Francija
LetoQ1Q2Q3Q4
2011101.70101.51101.28100.92
2012100.86100.49NaNNaN
Italija
LetoQ1Q2Q3Q4
2011NaNNaNNaNNaN
2012NaNNaNNaNNaN
Ciper
LetoQ1Q2Q3Q4
2011100.52100.4699.6498.54
201297.5596.06NaNNaN
Latvija
LetoQ1Q2Q3Q4
2011113.43114.62118.81120.02
2012121.20120.99NaNNaN
Litva
LetoQ1Q2Q3Q4
2011105.81106.46107.29108.22
2012110.05110.53NaNNaN
Luksemburg
LetoQ1Q2Q3Q4
2011105.69105.97106.12107.06
2012107.27108.00NaNNaN
Madžarska
LetoQ1Q2Q3Q4
201198.0897.1498.1997.82
201297.4298.38NaNNaN
Malta
LetoQ1Q2Q3Q4
201197.7398.8099.8299.93
2012100.23100.19NaNNaN
Nizozemska
LetoQ1Q2Q3Q4
2011101.48101.39101.06100.72
2012100.15NaNNaNNaN
Avstrija
LetoQ1Q2Q3Q4
2011104.44104.26104.04103.74
2012NaNNaNNaNNaN
Poljska
LetoQ1Q2Q3Q4
2011104.77104.76105.08105.20
2012105.29105.56NaNNaN
Portugalska
LetoQ1Q2Q3Q4
201193.6492.1790.9589.75
201288.3188.02NaNNaN
Romunija
LetoQ1Q2Q3Q4
2011102.53104.82106.22108.67
2012108.59109.05NaNNaN
Slovenija
LetoQ1Q2Q3Q4
201199.1398.1397.5098.19
201295.6895.59NaNNaN
Slovaška
LetoQ1Q2Q3Q4
2011102.44104.47105.38105.59
2012105.56105.95NaNNaN
Finska
LetoQ1Q2Q3Q4
2011101.68103.07102.97102.58
2012101.44101.17NaNNaN
Švedska
LetoQ1Q2Q3Q4
2011107.07107.79107.15108.70
2012109.53109.36NaNNaN
Združeno kraljestvo
LetoQ1Q2Q3Q4
2011103.34103.77104.00103.80
2012104.85105.82NaNNaN
Hrvaška
LetoQ1Q2Q3Q4
201199.3999.6299.7499.10
201299.2799.08NaNNaN

Podatkov za države EU, ki jih ni na spustnem
seznamu, ni.

Vir: Eurostat


Stopnja brezposelnosti

Država ŽenskeMoški
Avstrija 4.7% 5.5%
Belgija 7.5% 9.4%
Bolgarija 10.1% 12.3%
Češka 6.8% 4.8%
Ciper 13.8% 16.3%
Danska 6.8% 6.5%
Estonija 6.7% 8.6%
Finska8.0% 9.3%
Francija 10.3% 10.7%
Grčija 29.5% 23.1%
Hrvaška18.4% 14.2%
Irska 9.3% 12.8%
Italija 13.9% 11.6%
Latvija 9.5% 12.1%
Litva 9.5% 13.2%
Luksemburg 6.2% 6.0%
Madžarska 7.8% 7.3%
Malta 5.6% 5.9%
Nemčija 4.6% 5.4%
Nizozemska 6.4% 6.6%
Poljska 9.2% 8.3%
Portugalska 14.2% 13.0%
Romunija 6.0% 7.6%
Slovaška 13.3% 12.7%
Slovenija 9.9% 8.1%
Španija 25.4% 22.8%
Švedska8.1% 8.1%
Združeno kraljestvo 5.6% 6.2%
Vir: Eurostat

Raziskave

Raziskave in razvoj so pomemben del strategije EU za izboljšanje konkurenčnosti gospodarstva. EU si prizadeva povečati naložbe v raziskave in razvoj, da bi porabo na tem področju približala ZDA in Japonski.

Za nekatere države in/ali sektorje ni razpoložljivih podatkov

Skupni izdatki za razvoj in raziskave kot delež BDP

Država Sektor gospodarstvoSektor državaSektor visokega šolstvaZasebni nepridobitni sektor
Avstrija 1.930.140.720.01
Belgija 1.550.20.490.01
Bolgarija 0.380.190.050.01
Češka 0.960.330.490.01
Ciper 0.060.070.240.06
Danska 1.990.070.960.01
Estonija 1.240.20.690.02
Finska2.360.310.740.02
Francija 1.440.290.470.03
Grčija 0.240.170.280.01
Hrvaška0.34:0.2:
Irska 1.140.080.36:
Italija 0.680.190.350.04
Latvija 0.150.180.33:
Litva 0.240.180.48:
Luksemburg 0.710.270.180
Madžarska 0.840.180.23:
Malta 0.50.080.290
Nemčija 1.960.410.51:
Nizozemska 1.140.210.62:
Poljska 0.330.250.310
Portugalska 0.680.070.50.12
Romunija 0.190.20.10
Slovaška 0.340.20.280
Slovenija 1.950.340.290
Španija 0.670.240.350
Švedska2.220.160.890.01
Združeno kraljestvo 1.030.130.440.03

Za nekatere države in/ali sektorje ni razpoložljivih podatkov

Vir: Eurostat

Promet

EU spodbuja razvoj učinkovitih, varnih, zanesljivih in okolju prijaznih prometnih omrežij.

Od leta 2008 se je delež poti, opravljenih z avtom, nekoliko povišal v primerjavi z drugimi oblikami cestnega prevoza (denimo avtobusi). Države EU še naprej podpirajo naložbe v železniški promet in njegovo prestrukturiranje.

Kljub gospodarski krizi pa se bo svetovni letalski promet do leta 2030 predvidoma povečeval za 5 % na leto. Več letalskega prometa pomeni tudi več skrbi glede varnosti. Zato je cilj letalske politike EU, da evropski zračni prostor postane najvarnejši na svetu.

Potniki v cestnem, železniškem in letalskem prometu


Potniki v cestnem, železniškem in letalskem prometu

Potniki v cestnem in železniškem prometu (% potniških kilometrov skupaj)
LetoVlakOsebna vozilaAvtobus
20007.282.99.9
20017.183.29.8
20026.883.69.6
20036.783.99.5
20046.883.89.4
20056.983.79.5
2006783.79.2
20077.183.69.3
20087.283.79.1
2009784.38.7
20107.184.28.7
20117.183.79.1
20127.483.39.2

Letalski potniški promet
LetoLetalski promet
2006:
2007:
2008:
2009:
2010:
2011:
2012:
EU28
Potniki v cestnem in železniškem prometu (% potniških kilometrov skupaj)
LetoVlakOsebna vozilaAvtobus
20007.282.99.9
20017.183.29.8
20026.883.79.5
20036.783.99.5
20046.883.99.4
20056.983.79.4
20067.183.79.2
20077.183.69.3
20087.283.79.1
2009784.38.7
20107.184.28.7
20117.183.79.1
20127.483.39.2

Letalski potniški promet
LetoLetalski promet
2006:
2007792700448
2008798330585
2009751060420
2010776851750
2011821265790
2012826463402
Belgija
Potniki v cestnem in železniškem prometu (% potniških kilometrov skupaj)
LetoVlakOsebna vozilaAvtobus
20006.183.410.5
20016.28310.7
20026.382.311.4
20036.381.212.5
20046.880.512.7
20056.380.713
20066.680.213.2
20076.779.913.4
20087.280.312.5
20097.280.312.5
20107.480.312.2
20117.480.312.3
20127.180.412.4

Letalski potniški promet
LetoLetalski promet
200619154636
200720805314
200821981645
200921314463
201022690502
201125098923
201225913625
Bolgarija
Potniki v cestnem in železniškem prometu (% potniških kilometrov skupaj)
LetoVlakOsebna vozilaAvtobus
20007.860.831.4
20016.661.532
20025.461.233.4
20035.566.528.1
20045.169.825
20054.870.924.3
20064.772.622.7
20074.473.821.8
2008475.120.8
20093.779.516.8
20103.68016.4
20113.580.615.9
2012380.116.9

Letalski potniški promet
LetoLetalski promet
2006:
20076071210
20086417873
20095838685
20106168346
20116651562
20126819024
Češka
Potniki v cestnem in železniškem prometu (% potniških kilometrov skupaj)
LetoVlakOsebna vozilaAvtobus
20008.373.118.6
20018.371.819.9
20027.573.818.7
20037.375.517.2
20047.576.616
20057.375.517.2
20067.575.217.3
20077.375.717
20087.17616.9
20096.977.116
20107.673.518.9
20117.775.317
20128.474.816.8

Letalski potniški promet
LetoLetalski promet
200612171235
200713098141
200813429149
200912367467
201012242386
201112650532
201211742352
Danska
Potniki v cestnem in železniškem prometu (% potniških kilometrov skupaj)
LetoVlakOsebna vozilaAvtobus
20008.779.611.7
20019.179.211.7
20029.279.111.7
20039.379.111.6
20049.379.311.4
20059.479.211.3
20069.679.211.2
20079.579.810.6
20089.779.910.5
20099.679.910.5
20109.979.410.7
20111079.610.3
201210.180.29.7

Letalski potniški promet
LetoLetalski promet
200622965651
200724041619
200824629204
200922272961
201024330644
201125804863
201226528356
Nemčija
Potniki v cestnem in železniškem prometu (% potniških kilometrov skupaj)
LetoVlakOsebna vozilaAvtobus
20007.785.27.1
20017.685.56.9
20027.186.26.7
20037.286.16.8
20047.585.86.7
20057.585.86.7
20067.885.66.6
20077.885.76.5
20088.185.66.3
20097.9866.1
20108866
20118.285.95.9
2012985.45.7

Letalski potniški promet
LetoLetalski promet
2006154145981
2007163843996
2008166095390
2009158150131
2010166130833
2011175316076
2012178591103
Estonija
Potniki v cestnem in železniškem prometu (% potniških kilometrov skupaj)
LetoVlakOsebna vozilaAvtobus
20002.769.827.5
20011.970.128
20021.871.726.5
20031.773.624.7
20041.872.925.3
20051.975.722.4
200627819.9
20072.279.418.4
20082.181.416.5
2009283.115
2010283.614.4
2011284.114
20121.883.614.6

Letalski potniški promet
LetoLetalski promet
20061533132
20071722505
20081804430
20091341294
20101381062
20111907569
20122202427
Irska
Potniki v cestnem in železniškem prometu (% potniških kilometrov skupaj)
LetoVlakOsebna vozilaAvtobus
20003.280.616.2
20013.380.616.1
20023.58115.6
20033.381.415.3
2004381.915.1
20053.382.114.6
20063.382.314.4
20073.482.314.2
20083.382.314.4
20092.882.115
20102.982.614.5
20112.982.614.6
20122.882.814.4

Letalski potniški promet
LetoLetalski promet
200627558133
200729840020
200830018287
200926268887
201023093749
201123362889
201223594089
Grčija
Potniki v cestnem in železniškem prometu (% potniških kilometrov skupaj)
LetoVlakOsebna vozilaAvtobus
20002.272.825.1
20011.974.323.8
20021.975.123
20031.676.422.1
20041.677.520.9
20051.778.320
20061.679.219.2
20071.679.918.5
20081.380.817.9
20091.281.916.9
20101.181.617.3
20110.881.617.6
20120.781.617.7

Letalski potniški promet
LetoLetalski promet
200632762340
200734785958
200834404278
200932882441
201032131780
201133291435
201231575703
Španija
Potniki v cestnem in železniškem prometu (% potniških kilometrov skupaj)
LetoVlakOsebna vozilaAvtobus
20005.48113.5
20015.580.813.7
20025.282.512.3
20035.183.111.8
2004581.713.2
20055.18212.9
20065.282.812
200758114
20085.580.314.3
20095.481.413.3
20105.482.312.3
20115.680.913.5
20125.680.713.7

Letalski potniški promet
LetoLetalski promet
2006150599286
2007163523010
2008161400952
2009148318298
2010153387014
2011165153230
2012159771261
Francija
Potniki v cestnem in železniškem prometu (% potniških kilometrov skupaj)
LetoVlakOsebna vozilaAvtobus
20008.686.15.3
20018.586.64.9
20028.786.45
20038.486.65
20048.786.25.1
20059.185.85.2
20069.485.35.3
20079.684.95.5
20089.385.65.2
20099.485.45.2
20109.385.55.3
20119.385.35.4
20129.585.15.4

Letalski potniški promet
LetoLetalski promet
2006113182776
2007120034361
2008122723531
2009117561564
2010122887263
2011131425313
2012135005802
Hrvaška
Potniki v cestnem in železniškem prometu (% potniških kilometrov skupaj)
LetoVlakOsebna vozilaAvtobus
20005.181.413.6
20014.881.713.5
20024.582.213.3
20034.282.213.6
20044.283.812.1
20054.383.811.9
20064.483.711.8
2007582.912.1
20085.482.212.5
20095.683.610.7
20105.683.710.7
20114.984.610.5
20123.585.810.7

Letalski potniški promet
LetoLetalski promet
2006:
2007:
20084504278
20094334987
20104677030
20114989047
20125422530
Italija
Potniki v cestnem in železniškem prometu (% potniških kilometrov skupaj)
LetoVlakOsebna vozilaAvtobus
20005.883.310.9
20015.883.211
20025.683.311.1
20035.583.411.1
20045.583.411.1
2005681.812.2
20066.181.512.4
2007681.612.4
2008681.712.4
20095.582.811.7
20105.682.412.1
20115.78113.3
20126.178.915

Letalski potniški promet
LetoLetalski promet
200695914356
2007106294205
2008105216903
2009101823760
2010109064953
2011116226667
2012116029388
Ciper
Potniki v cestnem in železniškem prometu (% potniških kilometrov skupaj)
LetoVlakOsebna vozilaAvtobus
2000:77.722.3
2001:77.522.5
2002:77.422.6
2003:76.423.6
2004:78.821.2
2005:79.220.8
2006:79.620.4
2007:80.319.7
2008:81.218.8
2009:82.417.6
2010:81.918.1
2011:81.718.3
2012:81.318.7

Letalski potniški promet
LetoLetalski promet
20066713880
20077004127
20087218073
20096729554
20106947632
20117190265
20127328248
Latvija
Potniki v cestnem in železniškem prometu (% potniških kilometrov skupaj)
LetoVlakOsebna vozilaAvtobus
20004.876.918.4
20014.879.915.3
20024.876.618.6
20034.875.719.4
20045.273.821.1
20055.473.521.1
20065.476.618
20074.979.415.7
20085.278.716.1
20094.780.215.1
20104.778.217.1
20114.976.218.9
20124.876.918.3

Letalski potniški promet
LetoLetalski promet
20062488065
20073155771
20083687329
20094062704
20104655898
20115098360
20124754530
Litva
Potniki v cestnem in železniškem prometu (% potniških kilometrov skupaj)
LetoVlakOsebna vozilaAvtobus
20003.282.214.6
20012.882.614.6
20022.58215.4
20031.98513.1
20041.586.611.9
20051.189.49.5
20061918
20070.990.78.4
2008190.98.2
20090.9927.1
20100.791.77.6
20110.890.88.3
20120.8918.2

Letalski potniški promet
LetoLetalski promet
20061799195
20072195959
20082552074
20091867191
20102282834
20112691991
20123166628
Luksemburg
Potniki v cestnem in železniškem prometu (% potniških kilometrov skupaj)
LetoVlakOsebna vozilaAvtobus
20005.185.59.5
20015.185.29.7
20023.985.710.5
20033.785.710.6
20043.685.610.8
20053.685.510.9
20063.985.310.8
20074.184.911.1
20084.384.211.4
20094.384.311.4
20104.583.512.1
20114.483.112.5
20124.68312.4

Letalski potniški promet
LetoLetalski promet
20061597404
20071634465
20081713003
20091535261
20101613600
20111836761
20121893988
Madžarska
Potniki v cestnem in železniškem prometu (% potniških kilometrov skupaj)
LetoVlakOsebna vozilaAvtobus
20001361.925.1
200113.461.724.9
200213.961.125
200313.462.124.5
200413.463.223.4
200512.664.223.2
200611.965.622.5
20071167.621.5
200810.467.522.1
200910.269.220.7
20109.968.621.4
201110.268.321.5
201210.167.722.2

Letalski potniški promet
LetoLetalski promet
20068245920
20078580261
20088429082
20098081067
20108174510
20118884837
20128429843
Malta
Potniki v cestnem in železniškem prometu (% potniških kilometrov skupaj)
LetoVlakOsebna vozilaAvtobus
2000:79.620.4
2001:79.320.7
2002:79.420.6
2003:79.520.5
2004:79.620.4
2005:80.319.7
2006:80.419.6
2007:80.619.4
2008:80.819.2
2009:81.918.1
2010:81.518.5
2011:82.417.6
2012:82.517.5

Letalski potniški promet
LetoLetalski promet
20062699870
20072971368
20083109899
20092918676
20103293548
20113506723
20123650345
Nizozemska
Potniki v cestnem in železniškem prometu (% potniških kilometrov skupaj)
LetoVlakOsebna vozilaAvtobus
20009.4864.6
20019.4864.6
20029.386.44.3
20038.787.43.9
20048.487.73.9
20058.987.33.8
20069.487.23.5
20079.687.13.4
20089.287.33.5
20098.887.73.5
20109.187.23.7
20118.788.13.3
20128.888.23

Letalski potniški promet
LetoLetalski promet
200648582547
200750500592
200850418517
200946479064
201048616387
201153895216
201255680131
Avstrija
Potniki v cestnem in železniškem prometu (% potniških kilometrov skupaj)
LetoVlakOsebna vozilaAvtobus
20009.879.211
20019.779.410.9
20029.779.410.9
20039.579.510.9
20049.579.611
20059.879.710.5
20061079.610.4
200710.179.210.8
200811.178.610.2
200911.179.39.6
20101178.710.3
20111178.910.1
201211.578.510

Letalski potniški promet
LetoLetalski promet
200620824533
200722926104
200823899584
200921817267
201023532455
201125137612
201225965977
Poljska
Potniki v cestnem in železniškem prometu (% potniških kilometrov skupaj)
LetoVlakOsebna vozilaAvtobus
200011.772.815.4
200110.674.714.7
20029.57713.5
20038.877.613.5
2004878.913.1
20057.380.712
20066.982.510.6
20076.883.69.6
20086.285.58.4
20095.5877.4
20105.288.46.4
20114.884.410.8
20124.884.610.7

Letalski potniški promet
LetoLetalski promet
200613737539
200717120015
200818727132
200917046474
201018382517
201120634903
201221791428
Portugalska
Potniki v cestnem in železniškem prometu (% potniških kilometrov skupaj)
LetoVlakOsebna vozilaAvtobus
20004.681.713.6
20014.582.812.6
20024.384.910.9
20033.985.111
20043.885.111.1
2005489.36.7
2006489.66.3
20074.189.46.5
20084.389.26.4
20094.489.46.2
20104.489.16.5
20114.588.96.5
20124.189.36.6

Letalski potniški promet
LetoLetalski promet
200622026797
200724324372
200825180382
200924104119
201025732352
201127578334
201228186254
Romunija
Potniki v cestnem in železniškem prometu (% potniških kilometrov skupaj)
LetoVlakOsebna vozilaAvtobus
200016.371.512.2
200115.172.512.4
200211.975.812.3
200311.575.712.8
200411.476.212.4
20059.975.514.6
20069.676.414
20078.677.514
20087.677.215.2
20096.58013.6
20105.981.312.9
20115.581.712.8
20124.982.212.9

Letalski potniški promet
LetoLetalski promet
20064900134
20076908599
20088031267
20097984057
20108848949
20119687456
20129674226
Slovenija
Potniki v cestnem in železniškem prometu (% potniških kilometrov skupaj)
LetoVlakOsebna vozilaAvtobus
20002.982.914.3
20012.983.513.6
2002383.913.2
2003383.513.5
20042.784.912.4
20052.785.611.6
20062.785.611.7
20072.68611.4
20082.786.410.9
20092.686.710.7
20102.586.810.8
20112.386.611
20122.386.711.1

Letalski potniški promet
LetoLetalski promet
20061327333
20071504446
20081648977
20091423391
20101382341
20111358792
20121167877
Slovaška
Potniki v cestnem in železniškem prometu (% potniških kilometrov skupaj)
LetoVlakOsebna vozilaAvtobus
20007.764.427.8
20017.564.727.8
20027.266.826
20036.368.824.8
2004667.826.2
20055.969.424.8
20065.970.723.3
200767222
20086.473.320.3
20096.677.316.1
20106.777.815.5
2011777.415.6
20127.177.815.1

Letalski potniški promet
LetoLetalski promet
20062124447
20072232411
20082596334
20091948361
20101881844
20111808187
20121563197
Finska
Potniki v cestnem in železniškem prometu (% potniških kilometrov skupaj)
LetoVlakOsebna vozilaAvtobus
20005.183.411.5
20014.883.811.3
20024.884.111.1
20034.784.410.9
20044.784.810.6
20054.884.910.3
20064.884.910.3
2007584.910
20085.484.510.1
20095.184.910
20105.284.99.9
2011585.19.8
20125.384.99.8

Letalski potniški promet
LetoLetalski promet
200613443365
200714464575
200814850682
200913828812
201014220636
201116374398
201216458815
Švedska
Potniki v cestnem in železniškem prometu (% potniških kilometrov skupaj)
LetoVlakOsebna vozilaAvtobus
20007.583.88.6
20017.983.88.3
20027.8848.2
20037.784.38
20047.584.77.8
20057.784.67.6
20068.384.17.6
20078.783.97.4
20089.483.37.2
20099.583.47.1
20109.483.47.2
20118.884.46.8
20129.184.36.7

Letalski potniški promet
LetoLetalski promet
200625744721
200726967253
200827817350
200925218784
201026646764
201129732247
201230350845
Združeno kraljestvo
Potniki v cestnem in železniškem prometu (% potniških kilometrov skupaj)
LetoVlakOsebna vozilaAvtobus
20005.3886.7
20015.388.16.6
20025.288.46.4
20035.488.26.4
20045.788.75.6
20055.988.35.8
20066.288.35.5
20076.687.95.5
20086.987.25.8
20096.987.16
20107.586.46.2
20117.986.25.9
20128.2865.8

Letalski potniški promet
LetoLetalski promet
2006211228518
2007217288456
2008213888122
2009198531887
2010192884537
2011201535227
2012203066646
Vir: Eurostat

Energija in okolje

EU uvaža več kot polovico energije, ki jo potrebuje.

Delež električne energije iz obnovljivih virov energije

Država BDP na prebivalca po standardu kupne moči
Malta (MT)1.0
Luksemburg (LU)4.6
Ciper (CY)4.9
Madžarska (HU)6.1
Nizozemska (NL)10.5
Poljska (PL)10.7
Združeno kraljestvo (UK)10.8
Litva (LT)10.9
Belgija (BE)11.1
Češka (CZ)11.6
Estonija (EE)15.8
Grčija (EL)16.5
Francija (FR)16.6
Bolgarija (BG)17.0
Irska (IE)19.6
Slovaška (SK)20.1
(EU28)23.5
Nemčija (DE)23.6
Italija (IT)27.6
Finska (FI)29.5
Slovenija (SI)31.4
Španija (ES)33.5
Romunija (RO)33.6
Hrvaška (HR)35.5
Danska (DK)38.7
Latvija (LV)44.9
Portugalska (PT)47.6
Švedska (SE)60.0
Avstrija (AT)65.5
Vir: Eurostat


Neto uvozna energetska odvisnost kot delež skupne porabe

Država PremogNaftaZemeljski plin
Avstrija 91.5
Belgija 99.3
Bolgarija 96.9
Češka 95.3
Ciper 101.0
Danska -34.8
Estonija 60.0
Finska92.5
Francija 97.9
Grčija 101.3
Hrvaška71.4
Irska 98.5
Italija 90.1
Latvija 101.7
Litva 93.0
Luksemburg 100.5
Madžarska 80.8
Malta 100.8
Nemčija 96.0
Nizozemska 96.7
Poljska 94.7
Portugalska 100.9
Romunija 51.4
Slovaška 89.7
Slovenija 105.0
Španija 96.7
Švedska95.4
Združeno kraljestvo 36.3
Vir: Eurostat

 Glej tudi

KONTAKT

Splošna vprašanja

Pokličite po telefonu
00 800 6 7 8 9 10 11 Podatki o telefonskih storitvah

Vprašanja po e-pošti

Kontaktni podatki in obiski pri institucijah, kontakti za medije

Povejte nam

Ste našli želene informacije?

DaNe

Kaj ste iskali?

Ali imate kakšne predloge?