Gospodarstvo

Evropska unija je zaradi enotnega trga 28 držav pomembna svetovna trgovinska sila.


S povečanjem naložb v promet, energijo in raziskave si prizadeva za trajno gospodarsko rast, obenem pa želi zmanjšati negativne okoljske vplive gospodarskega razvoja.

Gospodarstvo EU

Če primerjamo proizvodnjo blaga in storitev (BDP), je gospodarstvo EU že večje kot ameriško: BDP EU leta 2013: 13 529 099.6 milijonov evrov.

Trgovina

Čeprav ima EU samo 7 % svetovnega prebivalstva, njen delež trgovine z ostalim svetom predstavlja približno petino svetovnega uvoza in izvoza.

Trgovina med državami EU predstavlja približno dve tretjini celotnega obsega trgovine EU.

Čeprav posledice svetovne gospodarske krize občuti tudi trgovina, EU ostaja največja svetovna trgovinska partnerica, saj je bil njen delež na svetovnih uvoznih trgih leta 2011 kar 16,4 %. Sledijo ji ZDA s 15,5 % celotnega uvoza in Kitajska z 11,9 %. EU je bila istega leta tudi največja svetovna izvoznica, njen delež je predstavljal 15,4 % celotnega svetovnega izvoza. Za primerjavo: delež Kitajske je bil 13,4 % in ZDA 10,5 %.

Zaposlovanje

Svetovna gospodarska kriza in pretresi v območju evra so pustili posledice tudi na področju zaposlovanja v EU.

Delovna sila v kmetijstvu

Država Družinska delovna silaRedno zaposleni (nedružinska delovna sila)Sezonsko in priložnostno delo (nedružinska delovna sila)
Avstrija91.36%7.75%0.88%
Belgija78.18%16.97%4.84%
Bolgarija90.10%7.59%2.30%
Ce�ka31.57%65.94%2.49%
Ciper92.62%5.14%2.24%
Danska69.65%28.46%1.89%
Estonija74.5%24.42%1.08%
Finska85.77%10.89%3.34%
Francija51.58%40.51%7.91%
Grcija93.46%2.06%4.47%
Hrva�ka96.24%2.76%1.00%
Irska92.94%5.97%1.10%
Islandija66.34%28.55%5.12%
Italija92.17%4.66%3.18%
Latvija90.11%9.61%0.28%
Litva91.64%7.57%0.80%
Luksemburg79.88%17.19%2.93%
Mad�arska90.45%7.79%1.76%
Malta95.09%4.69%0.22%
Nemcija71.67%21.4%6.93%
Nizozemska63.78%27.47%8.74%
Poljska97.02%2.26%0.73%
Portugalska89.42%6.83%3.75%
Romunija97.04%1.45%1.50%
Slova�ka49.60%48.35%2.05%
Slovenija96.08%1.52%2.40%
Zdru�eno kraljestvo72.82%22.70%4.48%
�panija81.49%11.49%7.02%
�vedska82.76%14.99%2.26%
Vir: Eurostat


Podatkov za države EU, ki jih ni na spustnem
seznamu, ni.

Odstotek zaposlenih v industriji (razen v gradbeništvu) v primerjavi z letom 2010. (2010 = 100)

LetoQ1Q2Q3Q4
201399.2698.8898.5998.57
201498.5298.6398.7798.81
LetoQ1Q2Q3Q4
201399.2098.8298.5198.49
201498.4398.5498.6798.70
EU28
LetoQ1Q2Q3Q4
201399.4699.1598.9899.02
201499.1699.3699.5899.76
LetoQ1Q2Q3Q4
201399.5499.2399.0699.10
201499.2699.4699.6999.86
Belgija
LetoQ1Q2Q3Q4
201397.1796.6096.1195.64
201494.8194.3494.0393.65
Bolgarija
LetoQ1Q2Q3Q4
201394.7094.6493.9993.79
201494.3394.8394.8394.81
Češka
LetoQ1Q2Q3Q4
2013100.90100.94100.69100.86
2014101.40101.90102.06102.55
Danska
LetoQ1Q2Q3Q4
201397.0296.6796.8396.77
201497.2797.7097.7998.31
Nemčija
LetoQ1Q2Q3Q4
2013105.29105.38105.53105.70
2014105.90106.16106.42106.70
Estonija
LetoQ1Q2Q3Q4
2013107.36107.86108.12107.93
2014107.97108.56109.07109.96
Irska
LetoQ1Q2Q3Q4
201399.7799.0499.91100.11
2014100.1399.55100.75100.90
Grčija
LetoQ1Q2Q3Q4
201378.7877.90::
2014::::
Španija
LetoQ1Q2Q3Q4
201389.9388.3287.1887.38
201487.5488.8590.4291.02
Francija
LetoQ1Q2Q3Q4
201397.5196.9496.5396.18
201495.9495.6695.3294.98
Hrvaška
LetoQ1Q2Q3Q4
201392.0891.6491.2890.70
201489.7989.5488.98:
Italija
LetoQ1Q2Q3Q4
2013::::
2014::::
Ciper
LetoQ1Q2Q3Q4
201383.3880.8478.5078.39
201477.6478.0277.8777.06
Latvija
LetoQ1Q2Q3Q4
2013113.93114.53114.67114.44
2014113.90111.78112.42111.49
Litva
LetoQ1Q2Q3Q4
2013105.08105.60106.07106.82
2014107.76107.83108.95109.52
Luksemburg
LetoQ1Q2Q3Q4
201396.1695.8095.4995.97
201495.5595.7595.8495.72
Madžarska
LetoQ1Q2Q3Q4
2013101.50102.02102.43102.63
2014103.94104.65105.11105.64
Malta
LetoQ1Q2Q3Q4
201398.0297.8597.6497.46
201497.8697.7197.3897.31
Nizozemska
LetoQ1Q2Q3Q4
201397.8997.4096.9796.64
201496.3796.2896.27:
Avstrija
LetoQ1Q2Q3Q4
2013103.99104.07103.81103.83
2014103.49103.70103.45103.43
Poljska
LetoQ1Q2Q3Q4
2013100.37100.20100.43100.69
2014101.13101.53101.85102.33
Portugalska
LetoQ1Q2Q3Q4
201393.4793.0492.8392.92
201492.8493.2893.5393.79
Romunija
LetoQ1Q2Q3Q4
2013104.42104.16103.94104.02
2014104.61105.40105.86106.59
Slovenija
LetoQ1Q2Q3Q4
201394.4694.2094.2094.34
201494.2694.6094.9095.14
Slovaška
LetoQ1Q2Q3Q4
2013102.39102.27102.44102.93
2014104.03104.20104.27104.76
Finska
LetoQ1Q2Q3Q4
201398.0698.1095.4195.00
201493.6791.6189.9690.39
Švedska
LetoQ1Q2Q3Q4
201399.6798.5597.5397.69
201497.9497.5798.0397.37
Združeno kraljestvo
LetoQ1Q2Q3Q4
201398.7398.5399.1999.34
2014100.04100.31100.93101.54

Podatkov za države EU, ki jih ni na spustnem
seznamu, ni.

Vir: Eurostat


Podatkov za države EU, ki jih ni na spustnem
seznamu, ni.

Zaposleni v storitvah v primerjavi z letom 2010 (2010=100)

EU28
LetoQ1Q2Q3Q4
2011100.68101.14101.38101.45
2012101.60101.64101.57101.45
Bolgarija
LetoQ1Q2Q3Q4
2011100.56100.1799.2598.40
201297.0796.6995.6494.61
Belgija
LetoQ1Q2Q3Q4
2011NaNNaNNaNNaN
2012NaNNaNNaNNaN
Češka
LetoQ1Q2Q3Q4
2011101.26102.03101.89101.26
2012101.21101.75101.49101.23
Danska
LetoQ1Q2Q3Q4
2011100.38100.83101.28101.42
2012101.50101.62101.51101.71
Nemčija
LetoQ1Q2Q3Q4
2011101.92102.83103.63104.27
2012104.98105.10105.42105.91
Estonija
LetoQ1Q2Q3Q4
2011101.84102.89104.61106.44
2012107.55108.80109.21110.16
Irska
LetoQ1Q2Q3Q4
201197.8399.5597.6998.06
2012103.79100.12102.72102.35
Grčija
LetoQ1Q2Q3Q4
201196.2090.7889.7887.65
201283.2485.5782.3779.19
Španija
LetoQ1Q2Q3Q4
201199.6899.5998.8398.13
201297.2195.9795.1694.65
Francija
LetoQ1Q2Q3Q4
2011101.20101.69101.75101.78
2012101.70101.51101.28100.92
Italija
LetoQ1Q2Q3Q4
2011NaNNaNNaNNaN
2012NaNNaNNaNNaN
Ciper
LetoQ1Q2Q3Q4
2011101.31101.40101.34101.54
2012100.52100.4699.6498.54
Latvija
LetoQ1Q2Q3Q4
2011102.57108.03107.44109.21
2012113.43114.62118.81120.02
Litva
LetoQ1Q2Q3Q4
2011103.42104.98106.79107.51
2012105.81106.46107.29108.22
Luksemburg
LetoQ1Q2Q3Q4
2011102.00103.30103.98104.63
2012105.69105.97106.12107.06
Madžarska
LetoQ1Q2Q3Q4
2011100.03100.90101.60102.29
201298.0897.1498.1997.82
Malta
LetoQ1Q2Q3Q4
2011100.2999.77101.0399.34
201297.7398.8099.8299.93
Nizozemska
LetoQ1Q2Q3Q4
2011100.86101.30101.49101.58
2012101.48101.39101.06100.72
Avstrija
LetoQ1Q2Q3Q4
2011101.66102.76102.93103.48
2012104.44104.26104.04103.74
Poljska
LetoQ1Q2Q3Q4
2011103.00104.87104.93105.20
2012104.77104.76105.08105.20
Portugalska
LetoQ1Q2Q3Q4
201199.7299.0597.8395.76
201293.6492.1790.9589.76
Romunija
LetoQ1Q2Q3Q4
201194.7996.2598.1799.88
2012102.53104.82106.22108.67
Slovenija
LetoQ1Q2Q3Q4
201199.4899.7499.2898.54
201299.1398.1397.5098.19
Slovaška
LetoQ1Q2Q3Q4
2011101.67101.91102.61103.14
2012102.44104.47105.38105.58
Finska
LetoQ1Q2Q3Q4
201199.92102.66100.81100.29
2012101.68103.07102.97102.58
Švedska
LetoQ1Q2Q3Q4
2011103.39105.01106.40106.64
2012107.07107.79107.15108.70
Združeno kraljestvo
LetoQ1Q2Q3Q4
2011100.33100.45101.00101.53
2012103.34103.77104.00103.80
Hrvaška
LetoQ1Q2Q3Q4
201199.62100.28100.42100.09
201299.3999.6299.7499.10

Podatkov za države EU, ki jih ni na spustnem
seznamu, ni.

Vir: Eurostat


Stopnja brezposelnosti

Država ŽenskeMoški
Avstrija 5.1% 5.6%
Belgija 8.1% 8.8%
Bolgarija 9.2% 11.0%
Češka 6.7% 4.6%
Ciper 15.4% 17.1%
Danska 6.5% 5.9%
Estonija 5.6% 6.8%
Finska8.6% 9.5%
Francija 10.2% 10.9%
Grčija 29.3% 23.4%
Hrvaška18.7% 18.4%
Irska 8.0% 11.4%
Italija 14.1% 11.7%
Latvija 10.0% 10.8%
Litva 8.4% 11.6%
Luksemburg 5.9% 5.7%
Madžarska 7.5% 7.4%
Malta 6.2% 5.8%
Nemčija 4.4% 5.1%
Nizozemska 7.5% 6.8%
Poljska 8.5% 7.3%
Portugalska 14.3% 13.8%
Romunija 6.1% 6.7%
Slovaška 13.3% 11.4%
Slovenija 9.7% 9.1%
Španija 24.3% 22.2%
Švedska7.7% 8.1%
Združeno kraljestvo 5.3% 5.8%
Vir: Eurostat

Raziskave

Raziskave in razvoj so pomemben del strategije EU za izboljšanje konkurenčnosti gospodarstva. EU si prizadeva povečati naložbe v raziskave in razvoj, da bi porabo na tem področju približala ZDA in Japonski.

Za nekatere države in/ali sektorje ni razpoložljivih podatkov

Skupni izdatki za razvoj in raziskave kot delež BDP

Država Sektor gospodarstvoSektor državaSektor visokega šolstvaZasebni nepridobitni sektor
Avstrija 1.930.140.720.01
Belgija 1.580.20.490.01
Bolgarija 0.40.190.060
Češka 1.030.350.520.01
Ciper 0.070.070.270.06
Danska 20.070.970.01
Estonija 0.830.160.740.02
Finska2.280.30.710.02
Francija 1.440.290.460.03
Grčija 0.270.220.30.01
Hrvaška0.410.210.2:
Irska :0.070.36:
Italija 0.680.190.350.04
Latvija 0.170.170.26:
Litva 0.240.190.52:
Luksemburg 0.710.270.18:
Madžarska 0.980.210.2:
Malta 0.460.090.3:
Nemčija 1.910.430.51:
Nizozemska 1.140.210.63:
Poljska 0.380.230.250
Portugalska 0.650.080.510.12
Romunija 0.120.190.080
Slovaška 0.380.170.270
Slovenija 1.980.340.270
Španija 0.660.230.350
Švedska2.280.120.90.01
Združeno kraljestvo 1.050.120.430.03

Za nekatere države in/ali sektorje ni razpoložljivih podatkov

Vir: Eurostat

Promet

EU spodbuja razvoj učinkovitih, varnih, zanesljivih in okolju prijaznih prometnih omrežij.

Od leta 2008 se je delež poti, opravljenih z avtom, nekoliko povišal v primerjavi z drugimi oblikami cestnega prevoza (denimo avtobusi). Države EU še naprej podpirajo naložbe v železniški promet in njegovo prestrukturiranje.

Kljub gospodarski krizi pa se bo svetovni letalski promet do leta 2030 predvidoma povečeval za 5 % na leto. Več letalskega prometa pomeni tudi več skrbi glede varnosti. Zato je cilj letalske politike EU, da evropski zračni prostor postane najvarnejši na svetu.

Potniki v cestnem, železniškem in letalskem prometu

Vir: Eurostat

Potniki v cestnem, železniškem in letalskem prometu

EU28
Potniki v cestnem in železniškem prometu (% potniških kilometrov skupaj)
LetoVlakOsebna vozilaAvtobus
20007.282.99.9
20017.183.29.8
20026.883.69.6
20036.783.99.5
20046.883.89.4
20056.983.79.5
2006783.79.2
20077.183.69.3
20087.283.79.1
2009784.38.7
20107.184.28.7
20117.183.79.1
20127.483.39.2
Vir: Eurostat


Letalski potniški promet
LetoLetalski promet
2006:
2007:
2008799024981
2009752512652
2010778324669
2011822830045
2012828160763
2013842219926
Potniki v cestnem in železniškem prometu (% potniških kilometrov skupaj)
LetoVlakOsebna vozilaAvtobus
20007.282.99.9
20017.183.29.8
20026.883.79.5
20036.783.99.5
20046.883.99.4
20056.983.79.4
20067.183.79.2
20077.183.69.3
20087.283.79.1
2009784.38.7
20107.184.28.7
20117.183.79.1
20127.483.39.2
Vir: Eurostat


Letalski potniški promet
LetoLetalski promet
2006:
2007792700448
2008797571170
2009751138170
2010776851750
2011821265790
2012826463402
2013840556194
Belgija
Potniki v cestnem in železniškem prometu (% potniških kilometrov skupaj)
LetoVlakOsebna vozilaAvtobus
20006.183.410.5
20016.28310.7
20026.382.311.4
20036.381.212.5
20046.880.512.7
20056.380.713
20066.680.213.2
20076.779.913.4
20087.280.312.5
20097.280.312.5
20107.480.312.2
20117.480.312.3
20127.180.412.4
Vir: Eurostat


Letalski potniški promet
LetoLetalski promet
200619154636
200720805314
200821981645
200921314463
201022690502
201125098923
201225913625
201326387222
Bolgarija
Potniki v cestnem in železniškem prometu (% potniških kilometrov skupaj)
LetoVlakOsebna vozilaAvtobus
20007.860.831.4
20016.661.532
20025.461.233.4
20035.566.528.1
20045.169.825
20054.870.924.3
20064.772.622.7
20074.473.821.8
2008475.120.8
20093.779.516.8
20103.68016.4
20113.580.615.9
2012380.116.9
Vir: Eurostat


Letalski potniški promet
LetoLetalski promet
2006:
20076071210
20086417873
20095838685
20106168346
20116651562
20126819024
20137078294
Češka
Potniki v cestnem in železniškem prometu (% potniških kilometrov skupaj)
LetoVlakOsebna vozilaAvtobus
20008.373.118.6
20018.371.819.9
20027.573.818.7
20037.375.517.2
20047.576.616
20057.375.517.2
20067.575.217.3
20077.375.717
20087.17616.9
20096.977.116
20107.673.518.9
20117.775.317
20128.474.816.8
Vir: Eurostat


Letalski potniški promet
LetoLetalski promet
200612171235
200713098141
200813429149
200912367467
201012242386
201112650532
201211742352
201311891812
Danska
Potniki v cestnem in železniškem prometu (% potniških kilometrov skupaj)
LetoVlakOsebna vozilaAvtobus
20008.779.611.7
20019.179.211.7
20029.279.111.7
20039.379.111.6
20049.379.311.4
20059.479.211.3
20069.679.211.2
20079.579.810.6
20089.779.910.5
20099.679.910.5
20109.979.410.7
20111079.610.3
201210.180.29.7
Vir: Eurostat


Letalski potniški promet
LetoLetalski promet
200622965651
200724041619
200824629204
200922272961
201024330644
201125804863
201226528356
201327453282
Nemčija
Potniki v cestnem in železniškem prometu (% potniških kilometrov skupaj)
LetoVlakOsebna vozilaAvtobus
20007.785.27.1
20017.685.56.9
20027.186.26.7
20037.286.16.8
20047.585.86.7
20057.585.86.7
20067.885.66.6
20077.885.76.5
20088.185.66.3
20097.9866.1
20108866
20118.285.95.9
2012985.45.7
Vir: Eurostat


Letalski potniški promet
LetoLetalski promet
2006154145981
2007163843996
2008165758846
2009158148829
2010166130833
2011175316076
2012178591103
2013180781589
Estonija
Potniki v cestnem in železniškem prometu (% potniških kilometrov skupaj)
LetoVlakOsebna vozilaAvtobus
20002.769.827.5
20011.970.128
20021.871.726.5
20031.773.624.7
20041.872.925.3
20051.975.722.4
200627819.9
20072.279.418.4
20082.181.416.5
2009283.115
2010283.614.4
2011284.114
20121.883.614.6
Vir: Eurostat


Letalski potniški promet
LetoLetalski promet
20061533132
20071722505
20081804430
20091341294
20101381062
20111907569
20122202427
20131958565
Irska
Potniki v cestnem in železniškem prometu (% potniških kilometrov skupaj)
LetoVlakOsebna vozilaAvtobus
20003.280.616.2
20013.380.616.1
20023.58115.6
20033.381.415.3
2004381.915.1
20053.382.114.6
20063.382.314.4
20073.482.314.2
20083.382.314.4
20092.882.115
20102.982.614.5
20112.982.614.6
20122.882.814.4
Vir: Eurostat


Letalski potniški promet
LetoLetalski promet
200627558133
200729840020
200830018287
200926268887
201023093749
201123362889
201223594089
201324603640
Grčija
Potniki v cestnem in železniškem prometu (% potniških kilometrov skupaj)
LetoVlakOsebna vozilaAvtobus
20002.272.825.1
20011.974.323.8
20021.975.123
20031.676.422.1
20041.677.520.9
20051.778.320
20061.679.219.2
20071.679.918.5
20081.380.817.9
20091.281.916.9
20101.181.617.3
20110.881.617.6
20120.781.617.7
Vir: Eurostat


Letalski potniški promet
LetoLetalski promet
200632762340
200734785958
200834404278
200932882441
201032131780
201133291435
201231575703
201333621019
Španija
Potniki v cestnem in železniškem prometu (% potniških kilometrov skupaj)
LetoVlakOsebna vozilaAvtobus
20005.48113.5
20015.580.813.7
20025.282.512.3
20035.183.111.8
2004581.713.2
20055.18212.9
20065.282.812
200758114
20085.580.314.3
20095.481.413.3
20105.482.312.3
20115.680.913.5
20125.680.713.7
Vir: Eurostat


Letalski potniški promet
LetoLetalski promet
2006150599286
2007163523010
2008161400952
2009148318298
2010153387014
2011165153230
2012159771261
2013157731973
Francija
Potniki v cestnem in železniškem prometu (% potniških kilometrov skupaj)
LetoVlakOsebna vozilaAvtobus
20008.686.15.3
20018.586.64.9
20028.786.45
20038.486.65
20048.786.25.1
20059.185.85.2
20069.485.35.3
20079.684.95.5
20089.385.65.2
20099.485.45.2
20109.385.55.3
20119.385.35.4
20129.585.15.4
Vir: Eurostat


Letalski potniški promet
LetoLetalski promet
2006113182776
2007120034361
2008122723531
2009117561564
2010122887263
2011131425313
2012135005802
2013138085382
Hrvaška
Potniki v cestnem in železniškem prometu (% potniških kilometrov skupaj)
LetoVlakOsebna vozilaAvtobus
20005.181.413.6
20014.881.713.5
20024.582.213.3
20034.282.213.6
20044.283.812.1
20054.383.811.9
20064.483.711.8
2007582.912.1
20085.482.212.5
20095.683.610.7
20105.683.710.7
20114.984.610.5
20123.585.810.7
Vir: Eurostat


Letalski potniški promet
LetoLetalski promet
2006:
2007:
20084504278
20094334987
20104677030
20114989047
20125422530
20135722025
Italija
Potniki v cestnem in železniškem prometu (% potniških kilometrov skupaj)
LetoVlakOsebna vozilaAvtobus
20005.883.310.9
20015.883.211
20025.683.311.1
20035.583.411.1
20045.583.411.1
2005681.812.2
20066.181.512.4
2007681.612.4
2008681.712.4
20095.582.811.7
20105.682.412.1
20115.78113.3
20126.178.915
Vir: Eurostat


Letalski potniški promet
LetoLetalski promet
200695914356
2007106294205
2008105216903
2009101823760
2010109064953
2011116226667
2012116029388
2013115271926
Ciper
Potniki v cestnem in železniškem prometu (% potniških kilometrov skupaj)
LetoVlakOsebna vozilaAvtobus
2000:77.722.3
2001:77.522.5
2002:77.422.6
2003:76.423.6
2004:78.821.2
2005:79.220.8
2006:79.620.4
2007:80.319.7
2008:81.218.8
2009:82.417.6
2010:81.918.1
2011:81.718.3
2012:81.318.7
Vir: Eurostat


Letalski potniški promet
LetoLetalski promet
20066713880
20077004127
20087218073
20096729554
20106947632
20117190265
20127328248
20137011437
Latvija
Potniki v cestnem in železniškem prometu (% potniških kilometrov skupaj)
LetoVlakOsebna vozilaAvtobus
20004.876.918.4
20014.879.915.3
20024.876.618.6
20034.875.719.4
20045.273.821.1
20055.473.521.1
20065.476.618
20074.979.415.7
20085.278.716.1
20094.780.215.1
20104.778.217.1
20114.976.218.9
20124.876.918.3
Vir: Eurostat


Letalski potniški promet
LetoLetalski promet
20062488065
20073155771
20083687329
20094062704
20104655898
20115098360
20124754530
20134782257
Litva
Potniki v cestnem in železniškem prometu (% potniških kilometrov skupaj)
LetoVlakOsebna vozilaAvtobus
20003.282.214.6
20012.882.614.6
20022.58215.4
20031.98513.1
20041.586.611.9
20051.189.49.5
20061918
20070.990.78.4
2008190.98.2
20090.9927.1
20100.791.77.6
20110.890.88.3
20120.8918.2
Vir: Eurostat


Letalski potniški promet
LetoLetalski promet
20061799195
20072195959
20082552074
20091867191
20102282834
20112691991
20123166628
20133482358
Luksemburg
Potniki v cestnem in železniškem prometu (% potniških kilometrov skupaj)
LetoVlakOsebna vozilaAvtobus
20005.185.59.5
20015.185.29.7
20023.985.710.5
20033.785.710.6
20043.685.610.8
20053.685.510.9
20063.985.310.8
20074.184.911.1
20084.384.211.4
20094.384.311.4
20104.583.512.1
20114.483.112.5
20124.68312.4
Vir: Eurostat


Letalski potniški promet
LetoLetalski promet
20061597404
20071634465
20081713003
20091535261
20101613600
20111836761
20121893988
20132168748
Madžarska
Potniki v cestnem in železniškem prometu (% potniških kilometrov skupaj)
LetoVlakOsebna vozilaAvtobus
20001361.925.1
200113.461.724.9
200213.961.125
200313.462.124.5
200413.463.223.4
200512.664.223.2
200611.965.622.5
20071167.621.5
200810.467.522.1
200910.269.220.7
20109.968.621.4
201110.268.321.5
201210.167.722.2
Vir: Eurostat


Letalski potniški promet
LetoLetalski promet
20068245920
20078580261
20088429082
20098081067
20108174510
20118884837
20128429843
20138441319
Malta
Potniki v cestnem in železniškem prometu (% potniških kilometrov skupaj)
LetoVlakOsebna vozilaAvtobus
2000:79.620.4
2001:79.320.7
2002:79.420.6
2003:79.520.5
2004:79.620.4
2005:80.319.7
2006:80.419.6
2007:80.619.4
2008:80.819.2
2009:81.918.1
2010:81.518.5
2011:82.417.6
2012:82.517.5
Vir: Eurostat


Letalski potniški promet
LetoLetalski promet
20062699870
20072971368
20083109899
20092918676
20103293548
20113506723
20123650345
20134031848
Nizozemska
Potniki v cestnem in železniškem prometu (% potniških kilometrov skupaj)
LetoVlakOsebna vozilaAvtobus
20009.4864.6
20019.4864.6
20029.386.44.3
20038.787.43.9
20048.487.73.9
20058.987.33.8
20069.487.23.5
20079.687.13.4
20089.287.33.5
20098.887.73.5
20109.187.23.7
20118.788.13.3
20128.888.23
Vir: Eurostat


Letalski potniški promet
LetoLetalski promet
200648582547
200750500592
200850418517
200946479064
201048618670
201153895216
201255680131
201358077221
Avstrija
Potniki v cestnem in železniškem prometu (% potniških kilometrov skupaj)
LetoVlakOsebna vozilaAvtobus
20009.879.211
20019.779.410.9
20029.779.410.9
20039.579.510.9
20049.579.611
20059.879.710.5
20061079.610.4
200710.179.210.8
200811.178.610.2
200911.179.39.6
20101178.710.3
20111178.910.1
201211.578.510
Vir: Eurostat


Letalski potniški promet
LetoLetalski promet
200620824533
200722926104
200823899584
200921817267
201023532455
201125137612
201225965977
201325749724
Poljska
Potniki v cestnem in železniškem prometu (% potniških kilometrov skupaj)
LetoVlakOsebna vozilaAvtobus
200011.772.815.4
200110.674.714.7
20029.57713.5
20038.877.613.5
2004878.913.1
20057.380.712
20066.982.510.6
20076.883.69.6
20086.285.58.4
20095.5877.4
20105.288.46.4
20114.884.410.8
20124.884.610.7
Vir: Eurostat


Letalski potniški promet
LetoLetalski promet
200613737539
200717120015
200818727132
200917046474
201018382517
201120634903
201221791428
201323274169
Portugalska
Potniki v cestnem in železniškem prometu (% potniških kilometrov skupaj)
LetoVlakOsebna vozilaAvtobus
20004.681.713.6
20014.582.812.6
20024.384.910.9
20033.985.111
20043.885.111.1
2005489.36.7
2006489.66.3
20074.189.46.5
20084.389.26.4
20094.489.46.2
20104.489.16.5
20114.588.96.5
20124.189.36.6
Vir: Eurostat


Letalski potniški promet
LetoLetalski promet
200622026797
200724324372
200825180382
200924104119
201025732352
201127578334
201228186254
201329694146
Romunija
Potniki v cestnem in železniškem prometu (% potniških kilometrov skupaj)
LetoVlakOsebna vozilaAvtobus
200016.371.512.2
200115.172.512.4
200211.975.812.3
200311.575.712.8
200411.476.212.4
20059.975.514.6
20069.676.414
20078.677.514
20087.677.215.2
20096.58013.6
20105.981.312.9
20115.581.712.8
20124.982.212.9
Vir: Eurostat


Letalski potniški promet
LetoLetalski promet
20064900134
20076908599
20088031267
20097984057
20108848949
20119687456
20129674226
201310016933
Slovenija
Potniki v cestnem in železniškem prometu (% potniških kilometrov skupaj)
LetoVlakOsebna vozilaAvtobus
20002.982.914.3
20012.983.513.6
2002383.913.2
2003383.513.5
20042.784.912.4
20052.785.611.6
20062.785.611.7
20072.68611.4
20082.786.410.9
20092.686.710.7
20102.586.810.8
20112.386.611
20122.386.711.1
Vir: Eurostat


Letalski potniški promet
LetoLetalski promet
20061327333
20071504446
20081648977
20091423391
20101382341
20111358792
20121167877
20131265766
Slovaška
Potniki v cestnem in železniškem prometu (% potniških kilometrov skupaj)
LetoVlakOsebna vozilaAvtobus
20007.764.427.8
20017.564.727.8
20027.266.826
20036.368.824.8
2004667.826.2
20055.969.424.8
20065.970.723.3
200767222
20086.473.320.3
20096.677.316.1
20106.777.815.5
2011777.415.6
20127.177.815.1
Vir: Eurostat


Letalski potniški promet
LetoLetalski promet
20062124447
20072232411
20082596334
20091948361
20101881844
20111808187
20121563197
20131557149
Finska
Potniki v cestnem in železniškem prometu (% potniških kilometrov skupaj)
LetoVlakOsebna vozilaAvtobus
20005.183.411.5
20014.883.811.3
20024.884.111.1
20034.784.410.9
20044.784.810.6
20054.884.910.3
20064.884.910.3
2007584.910
20085.484.510.1
20095.184.910
20105.284.99.9
2011585.19.8
20125.384.99.8
Vir: Eurostat


Letalski potniški promet
LetoLetalski promet
200613443365
200714464575
200814850682
200913828812
201014220636
201116374398
201216458815
201316565391
Švedska
Potniki v cestnem in železniškem prometu (% potniških kilometrov skupaj)
LetoVlakOsebna vozilaAvtobus
20007.583.88.6
20017.983.88.3
20027.8848.2
20037.784.38
20047.584.77.8
20057.784.67.6
20068.384.17.6
20078.783.97.4
20089.483.37.2
20099.583.47.1
20109.483.47.2
20118.884.46.8
20129.184.36.7
Vir: Eurostat


Letalski potniški promet
LetoLetalski promet
200625744721
200726967253
200827817350
200925218784
201026646764
201129732247
201230350845
201331443225
Združeno kraljestvo
Potniki v cestnem in železniškem prometu (% potniških kilometrov skupaj)
LetoVlakOsebna vozilaAvtobus
20005.3886.7
20015.388.16.6
20025.288.46.4
20035.488.26.4
20045.788.75.6
20055.988.35.8
20066.288.35.5
20076.687.95.5
20086.987.25.8
20096.987.16
20107.586.46.2
20117.986.25.9
20128.2865.8
Vir: Eurostat


Letalski potniški promet
LetoLetalski promet
2006211228518
2007217288456
2008213888122
2009198531887
2010192884537
2011201535227
2012203066646
2013210468756
Vir: Eurostat

Energija in okolje

EU uvaža več kot polovico energije, ki jo potrebuje.

Delež električne energije iz obnovljivih virov energije

Država BDP na prebivalca po standardu kupne moči
Malta (MT)1.6
Luksemburg (LU)5.3
Ciper (CY)6.6
Madžarska (HU)6.6
Nizozemska (NL)10.1
Poljska (PL)10.7
Belgija (BE)12.3
Češka (CZ)12.8
Estonija (EE)13.0
Litva (LT)13.1
Združeno kraljestvo (UK)13.9
Francija (FR)16.9
Bolgarija (BG)18.9
Slovaška (SK)20.8
Irska (IE)20.9
Grčija (EL)21.2
Nemčija (DE)25.6
Finska (FI)31.1
Italija (IT)31.3
Slovenija (SI)32.8
Španija (ES)36.4
Romunija (RO)37.5
Hrvaška (HR)38.7
Danska (DK)43.1
Latvija (LV)48.8
Portugalska (PT)49.2
Švedska (SE)61.8
Avstrija (AT)68.1
Vir: Eurostat


Neto uvozna energetska odvisnost kot delež skupne porabe

Država PremogNaftaZemeljski plin
Avstrija 93.892.975.5
Belgija 95.1102.0100.5
Bolgarija 16.4103.793.2
Češka -11.696.3100.2
Ciper 100.0101.0:
Danska 90.7-13.7-23.1
Estonija -0.159.9100.0
Finska65.7106.299.9
Francija 93.498.997.4
Grčija 3.294.2100.0
Hrvaška110.177.131.8
Irska 72.4100.295.9
Italija 96.290.788.1
Latvija 88.8100.4115.6
Litva 99.793.2100.0
Luksemburg 100.0100.399.6
Madžarska 29.583.972.1
Malta :104.6:
Nemčija 44.596.187.2
Nizozemska 111.694.7-86.8
Poljska -10.491.374.2
Portugalska 95.497.2101.5
Romunija 18.947.011.9
Slovaška 80.688.595.6
Slovenija 18.895.899.6
Španija 70.397.498.6
Švedska82.4101.599.1
Združeno kraljestvo 82.039.750.1
Vir: Eurostat

 Glej tudi

KONTAKT

Splošna vprašanja

Pokličite po telefonu
00 800 6 7 8 9 10 11 Podatki o telefonskih storitvah

Vprašanja po e-pošti

Kontaktni podatki in obiski pri institucijah, kontakti za medije

Povejte nam

Ste našli želene informacije?

DaNe

Kaj ste iskali?

Ali imate kakšne predloge?