Mogħdija tan-navigazzjoni

L-ekonomija

Billi topera bħala suq uniku bi 28 pajjiż, l-UE hija forza ewlenija fil-kummerċ dinji.


Il-politika ekonomika tipprova tappoġġa l-iżvilupp billi tinvesti fit-trasport, l-enerġija u r-riċerka – filwaqt li timminimizza l-impatt ta’ żvilupp ekonomiku ieħor fuq l-ambjent.

Kejl tal-ekonomija tal-UE

L-ekonomija tal-UE — imkejla f’termini ta’ oġġetti u servizzi li tipproduċi (PGD) — issa hija ikbar minn tal-Amerika:

  • Il-PDG tal-UE fl-2014: €13,920,541 miljun.

Kummerċ

L-UE għandha biss 7% tal-popolazzjoni dinjija, iżda l-kummerċ tagħha mal-kumplament tad-dinja jammonta għal madwar 20% tal-esportazzjonijiet u l-importazzjonijiet globali.

Madwar żewġ terzi tal-kummerċ totali tal-pajjiżi tal-UE jsir ma’ pajjiżi oħra tal-UE.

Il-kummerċ ġie milqut mir-riċessjoni globali, iżda l-UE tibqa’ l-akbar attur dinji responsabbli għal 16.4% tal-importazzjonijiet globali fl-2011. L-UE hija segwita mill-Istati Uniti bi 15.5% tal-importazzjonijiet kollha, u ċ-Ċina bi 11.9%. L-UE hija wkoll l-akbar esportatur, bi 15.4% tal-esportazzjonijiet kollha — meta mqabbla ma’ 13.4% għaċ-Ċina u 10.5% għall-Istati Uniti.

Impjieg

L-impjieg ġie wkoll milqut mill-kriżi ekonomika globali, u t-turbolenza fiż-żona tal-ewro.

Ħaddiema fl-agrikoltura

Pajjiż Ħaddiema tal-familjaĦaddiema regolari, mhux tal-familjaĦaddiema mhux tal-familja li qed jaħdmu fuq bażi mhux regolari
Ċipru92.62%5.14%2.24%
Franza51.58%40.51%7.91%
Id-Danimarka69.65%28.46%1.89%
Il-Belġju78.18%16.97%4.84%
Il-Bulgarija90.10%7.59%2.30%
Il-Finlandja85.77%10.89%3.34%
Il-Ġermanja71.67%21.4%6.93%
Il-Greċja93.46%2.06%4.47%
Il-Kroazja96.24%2.76%1.00%
Il-Latvja90.11%9.61%0.28%
Il-Litwanja91.64%7.57%0.80%
Il-Lussemburgu79.88%17.19%2.93%
Il-Pajjiżi l-Baxxi63.78%27.47%8.74%
Il-Polonja97.02%2.26%0.73%
Il-Portugall89.42%6.83%3.75%
Ir-Renju Unit72.82%22.70%4.48%
Ir-Repubblika Ċeka31.57%65.94%2.49%
Ir-Rumanija97.04%1.45%1.50%
Is-Slovakkja49.60%48.35%2.05%
Is-Slovenja96.08%1.52%2.40%
L-Awstrija91.36%7.75%0.88%
L-Estonja74.5%24.42%1.08%
L-Irlanda92.94%5.97%1.10%
L-Isvezja82.76%14.99%2.26%
L-Italja92.17%4.66%3.18%
L-Iżlanda66.34%28.55%5.12%
L-Ungerija90.45%7.79%1.76%
Malta95.09%4.69%0.22%
Spanja81.49%11.49%7.02%
Sors: L-Eurostat


Id-dejta mhijiex disponibbli għall-pajjiżi tal-UE li
ma jidhrux fuq il-menu li jinżel.

Persentaġġ ta' nies impjegati fl-industrija (barra l-kostruzzjoni) imqabbel mal-2010. (2010 = 100)

SenaQ1Q2Q3Q4
201399.2598.8798.5998.58
201498.5198.6198.7798.83
SenaQ1Q2Q3Q4
201399.2098.8198.5298.50
201498.4298.5298.6898.73
UE28
SenaQ1Q2Q3Q4
201399.4699.1498.9899.03
201499.1699.3599.5999.77
SenaQ1Q2Q3Q4
201399.5399.2299.0699.11
201499.2699.4599.6999.88
Il-Belġju
SenaQ1Q2Q3Q4
201397.1796.6096.1195.64
201494.8194.3494.0393.65
Il-Bulgarija
SenaQ1Q2Q3Q4
201394.7094.6493.9993.79
201494.3394.8394.8394.81
Ir-Repubblika Ċeka
SenaQ1Q2Q3Q4
2013100.90100.94100.69100.86
2014101.40101.90102.06102.55
Id-Danimarka
SenaQ1Q2Q3Q4
201397.0296.6796.8396.77
201497.2797.7097.7998.31
Il-Ġermanja
SenaQ1Q2Q3Q4
2013105.29105.38105.52105.70
2014105.91106.15106.41106.70
L-Estonja
SenaQ1Q2Q3Q4
2013107.36107.86108.12107.93
2014107.97108.56109.07109.96
L-Irlanda
SenaQ1Q2Q3Q4
201399.7799.0499.91100.11
2014100.1399.55100.75100.90
Il-Greċja
SenaQ1Q2Q3Q4
201378.7877.90::
2014::::
Spanja
SenaQ1Q2Q3Q4
201389.8788.2787.2087.49
201487.4688.7890.4591.17
Franza
SenaQ1Q2Q3Q4
201397.5196.9396.5396.19
201495.9495.6595.3295.00
Il-Kroazja
SenaQ1Q2Q3Q4
201392.0691.6291.3290.70
201489.7689.7289.2388.80
L-Italja
SenaQ1Q2Q3Q4
2013::::
2014::::
Ċipru
SenaQ1Q2Q3Q4
201383.3880.8478.5078.39
201477.6478.0277.8777.06
Il-Latvja
SenaQ1Q2Q3Q4
2013113.93114.53114.67114.44
2014113.90111.78112.42111.49
Il-Litwanja
SenaQ1Q2Q3Q4
2013105.08105.60106.07106.82
2014107.76107.83108.95109.52
Il-Lussemburgu
SenaQ1Q2Q3Q4
201396.1695.8095.4995.97
201495.5495.7695.8495.71
L-Ungerija
SenaQ1Q2Q3Q4
2013101.53101.96102.42102.68
2014103.96104.58105.10105.70
Malta
SenaQ1Q2Q3Q4
201397.8997.9197.7597.23
201497.9497.9297.3697.05
Il-Pajjiżi l-Baxxi
SenaQ1Q2Q3Q4
201397.8997.4096.9796.64
201496.3796.2896.27:
L-Awstrija
SenaQ1Q2Q3Q4
2013103.99104.07103.81103.83
2014103.49103.70103.45103.43
Il-Polonja
SenaQ1Q2Q3Q4
2013100.37100.20100.43100.69
2014101.13101.53101.85102.33
Il-Portugall
SenaQ1Q2Q3Q4
201393.4893.0592.8392.91
201492.8593.2293.5393.85
Ir-Rumanija
SenaQ1Q2Q3Q4
2013104.43104.15103.93104.03
2014104.61105.39105.86106.60
Is-Slovenja
SenaQ1Q2Q3Q4
201394.4494.1994.2194.36
201494.2494.5994.9195.16
Is-Slovakkja
SenaQ1Q2Q3Q4
2013102.44102.23102.41102.96
2014104.08104.15104.22104.80
Il-Finlandja
SenaQ1Q2Q3Q4
201397.9598.0795.4695.10
201493.5291.5890.0290.52
L-Isvezja
SenaQ1Q2Q3Q4
201399.6798.5597.5397.69
201497.9497.5798.0397.37
Ir-Renju Unit
SenaQ1Q2Q3Q4
201398.7398.5399.1999.34
2014100.04100.31100.93101.54

Id-dejta mhijiex disponibbli għall-pajjiżi tal-UE li
ma jidhrux fuq il-menu li jinżel.

Sors: L-Eurostat


Id-dejta mhijiex disponibbli għall-pajjiżi tal-UE li
ma jidhrux fuq il-menu li jinżel.

fis-servizzi mqabblin mal-2010 (2010=100)

UE28
SenaQ1Q2Q3Q4
2011100.68101.14101.38101.45
2012101.60101.64101.57101.45
Il-Bulgarija
SenaQ1Q2Q3Q4
2011100.56100.1799.2598.40
201297.0796.6995.6494.61
Il-Belġju
SenaQ1Q2Q3Q4
2011NaNNaNNaNNaN
2012NaNNaNNaNNaN
Ir-Repubblika Ċeka
SenaQ1Q2Q3Q4
2011101.26102.03101.89101.26
2012101.21101.75101.49101.23
Id-Danimarka
SenaQ1Q2Q3Q4
2011100.38100.83101.28101.42
2012101.50101.62101.51101.71
Il-Ġermanja
SenaQ1Q2Q3Q4
2011101.92102.83103.63104.27
2012104.98105.10105.42105.91
L-Estonja
SenaQ1Q2Q3Q4
2011101.84102.89104.61106.44
2012107.55108.80109.21110.16
L-Irlanda
SenaQ1Q2Q3Q4
201197.8399.5597.6998.06
2012103.79100.12102.72102.35
Il-Greċja
SenaQ1Q2Q3Q4
201196.2090.7889.7887.65
201283.2485.5782.3779.19
Spanja
SenaQ1Q2Q3Q4
201199.6899.5998.8398.13
201297.2195.9795.1694.65
Franza
SenaQ1Q2Q3Q4
2011101.20101.69101.75101.78
2012101.70101.51101.28100.92
L-Italja
SenaQ1Q2Q3Q4
2011NaNNaNNaNNaN
2012NaNNaNNaNNaN
Ċipru
SenaQ1Q2Q3Q4
2011101.31101.40101.34101.54
2012100.52100.4699.6498.54
Il-Latvja
SenaQ1Q2Q3Q4
2011102.57108.03107.44109.21
2012113.43114.62118.81120.02
Il-Litwanja
SenaQ1Q2Q3Q4
2011103.42104.98106.79107.51
2012105.81106.46107.29108.22
Il-Lussemburgu
SenaQ1Q2Q3Q4
2011102.00103.30103.98104.63
2012105.69105.97106.12107.06
L-Ungerija
SenaQ1Q2Q3Q4
2011100.03100.90101.60102.29
201298.0897.1498.1997.82
Malta
SenaQ1Q2Q3Q4
2011100.2999.77101.0399.34
201297.7398.8099.8299.93
Il-Pajjiżi l-Baxxi
SenaQ1Q2Q3Q4
2011100.86101.30101.49101.58
2012101.48101.39101.06100.72
L-Awstrija
SenaQ1Q2Q3Q4
2011101.66102.76102.93103.48
2012104.44104.26104.04103.74
Il-Polonja
SenaQ1Q2Q3Q4
2011103.00104.87104.93105.20
2012104.77104.76105.08105.20
Il-Portugall
SenaQ1Q2Q3Q4
201199.7299.0597.8395.76
201293.6492.1790.9589.76
Ir-Rumanija
SenaQ1Q2Q3Q4
201194.7996.2598.1799.88
2012102.53104.82106.22108.67
Is-Slovenja
SenaQ1Q2Q3Q4
201199.4899.7499.2898.54
201299.1398.1397.5098.19
Is-Slovakkja
SenaQ1Q2Q3Q4
2011101.67101.91102.61103.14
2012102.44104.47105.38105.58
Il-Finlandja
SenaQ1Q2Q3Q4
201199.92102.66100.81100.29
2012101.68103.07102.97102.58
L-Isvezja
SenaQ1Q2Q3Q4
2011103.39105.01106.40106.64
2012107.07107.79107.15108.70
Ir-Renju Unit
SenaQ1Q2Q3Q4
2011100.33100.45101.00101.53
2012103.34103.77104.00103.80
Il-Kroazja
SenaQ1Q2Q3Q4
201199.62100.28100.42100.09
201299.3999.6299.7499.10

Id-dejta mhijiex disponibbli għall-pajjiżi tal-UE li
ma jidhrux fuq il-menu li jinżel.

Sors: L-Eurostat


Rata tal-qgħad

Pajjiż NisaIrġiel
Ċipru 15.1% 16.9%
Franza 10.2% 10.9%
Id-Danimarka 6.5% 6.2%
Il-Belġju 8.1% 8.9%
Il-Bulgarija 9.4% 11.2%
Il-Finlandja8.5% 9.8%
Il-Ġermanja 4.4% 4.9%
Il-Greċja 29.1% 22.4%
Il-Kroazja18.4% 18.0%
Il-Latvja 10.0% 10.8%
Il-Litwanja 8.0% 11.1%
Il-Lussemburgu 5.9% 5.6%
Il-Pajjiżi l-Baxxi 7.4% 6.7%
Il-Polonja 8.4% 7.1%
Il-Portugall 14.1% 12.9%
Ir-Renju Unit 5.2% 5.6%
Ir-Repubblika Ċeka 6.8% 5.0%
Ir-Rumanija 6.2% 6.7%
Is-Slovakkja 13.3% 11.3%
Is-Slovenja 9.8% 9.0%
L-Awstrija 5.2% 6.0%
L-Estonja 5.5% 6.3%
L-Irlanda 8.0% 11.3%
L-Isvezja7.4% 7.7%
L-Italja 14.3% 11.9%
L-Ungerija 7.6% 7.2%
Malta 6.0% 5.6%
Spanja 24.4% 21.7%
Sors: L-Eurostat

Riċerka

Ir-riċerka u l-iżvilupp (R&D) jinsabu fil-qalba tal-istrateġija tal-UE sabiex jagħmlu l-ekonomija tagħha iżjed kompetittiva. L-għan hu li jiġi investit iżjed sabiex l-infiq tal-R&D tagħha jiġi konformi ma’ dak tal-Istati Uniti u l-Ġappun.

Ebda dejta mhi disponibbli għal uħud mill-pajjiżi u/jew setturi

Infiq totali fuq R&D bħala persentaġġ tal-PGD

Pajjiż Settur tal-intrapriżi tan-negozjuSettur tal-gvernSettur tal-edukazzjoni ogħlaSettur privat bla profitt
Ċipru 0.070.070.270.06
Franza 1.440.290.460.03
Id-Danimarka 20.070.970.01
Il-Belġju 1.580.20.490.01
Il-Bulgarija 0.40.190.060
Il-Finlandja2.280.30.710.02
Il-Ġermanja 1.910.430.51:
Il-Greċja 0.270.220.30.01
Il-Kroazja0.410.210.2:
Il-Latvja 0.170.170.26:
Il-Litwanja 0.240.190.52:
Il-Lussemburgu 0.710.270.18:
Il-Pajjiżi l-Baxxi 1.140.210.63:
Il-Polonja 0.380.230.250
Il-Portugall 0.650.080.510.12
Ir-Renju Unit 1.050.120.430.03
Ir-Repubblika Ċeka 1.030.350.520.01
Ir-Rumanija 0.120.190.080
Is-Slovakkja 0.380.170.270
Is-Slovenja 1.980.340.270
L-Awstrija 1.930.140.720.01
L-Estonja 0.830.160.740.02
L-Irlanda :0.070.36:
L-Isvezja2.280.120.90.01
L-Italja 0.680.190.350.04
L-Ungerija 0.980.210.2:
Malta 0.460.090.3:
Spanja 0.660.230.350

Ebda dejta mhi disponibbli għal uħud mill-pajjiżi u/jew setturi

Sors: L-Eurostat

Trasport

L-UE għandha l-għan li tippromwovi netwerks tat-trasport effiċjenti, bla periklu, sigura u li ma jagħmlux ħsara lill-ambjent.

Il-proporzjon ta’ vjaġġi magħmulin bil-karozza żdiedet bi ftit, mill-2008 'l hawn — meta mqabbla ma’ forom oħra ta’ trasport bit-triq (bħal kowċis u karozzi tal-linja). L-UE tkompli tappoġġa l-investiment fir-ristrutturar tat-trasport ferrovjarju.

Minkejja l-kriżi ekonomika attwali, it-trasport globali bl-ajru, jidher li se jikber b’madwar 5% fis-sena sal-2030. Filwaqt li jiżdied it-traffiku, daqstant ieħor jiżdied it-tħassib dwar is-sikurezza. Il-politika tal-avjazzjoni tal-UE għandha l-għan li tagħmel l-ispazju tal-ajru Ewropew l-iktar sikur fid-dinja.

Passiġġieri stradali, tal-ferrovija, u tal-ajru

Sors: L-Eurostat

Passiġġieri stradali, tal-ferrovija, u tal-ajru

UE28
Passiġġieri stradali u tal-ferrovija (% bħala total tal-passiġġieri fuq l-art-km)
SenaFerrovijaKarozzaKarozzi tal-linja, kowċis
20007.282.99.9
20017.183.29.8
20026.883.69.6
20036.783.99.5
20046.883.89.4
20056.983.79.5
2006783.79.2
20077.183.69.3
20087.283.79.1
2009784.38.7
20107.184.28.7
20117.183.79.1
20127.483.39.2
Sors: L-Eurostat


Trasport tal-passiġġieri bl-ajru
SenaArja
2006:
2007:
2008799024981
2009752512652
2010778324669
2011822830045
2012828160763
2013842219926
Passiġġieri stradali u tal-ferrovija (% bħala total tal-passiġġieri fuq l-art-km)
SenaFerrovijaKarozzaKarozzi tal-linja, kowċis
20007.282.99.9
20017.183.29.8
20026.883.79.5
20036.783.99.5
20046.883.99.4
20056.983.79.4
20067.183.79.2
20077.183.69.3
20087.283.79.1
2009784.38.7
20107.184.28.7
20117.183.79.1
20127.483.39.2
Sors: L-Eurostat


Trasport tal-passiġġieri bl-ajru
SenaArja
2006:
2007792700448
2008797571170
2009751138170
2010776851750
2011821265790
2012826463402
2013840556194
Il-Belġju
Passiġġieri stradali u tal-ferrovija (% bħala total tal-passiġġieri fuq l-art-km)
SenaFerrovijaKarozzaKarozzi tal-linja, kowċis
20006.183.410.5
20016.28310.7
20026.382.311.4
20036.381.212.5
20046.880.512.7
20056.380.713
20066.680.213.2
20076.779.913.4
20087.280.312.5
20097.280.312.5
20107.480.312.2
20117.480.312.3
20127.180.412.4
Sors: L-Eurostat


Trasport tal-passiġġieri bl-ajru
SenaArja
200619154636
200720805314
200821981645
200921314463
201022690502
201125098923
201225913625
201326387222
Il-Bulgarija
Passiġġieri stradali u tal-ferrovija (% bħala total tal-passiġġieri fuq l-art-km)
SenaFerrovijaKarozzaKarozzi tal-linja, kowċis
20007.860.831.4
20016.661.532
20025.461.233.4
20035.566.528.1
20045.169.825
20054.870.924.3
20064.772.622.7
20074.473.821.8
2008475.120.8
20093.779.516.8
20103.68016.4
20113.580.615.9
2012380.116.9
Sors: L-Eurostat


Trasport tal-passiġġieri bl-ajru
SenaArja
2006:
20076071210
20086417873
20095838685
20106168346
20116651562
20126819024
20137078294
Ir-Repubblika Ċeka
Passiġġieri stradali u tal-ferrovija (% bħala total tal-passiġġieri fuq l-art-km)
SenaFerrovijaKarozzaKarozzi tal-linja, kowċis
20008.373.118.6
20018.371.819.9
20027.573.818.7
20037.375.517.2
20047.576.616
20057.375.517.2
20067.575.217.3
20077.375.717
20087.17616.9
20096.977.116
20107.673.518.9
20117.775.317
20128.474.816.8
Sors: L-Eurostat


Trasport tal-passiġġieri bl-ajru
SenaArja
200612171235
200713098141
200813429149
200912367467
201012242386
201112650532
201211742352
201311891812
Id-Danimarka
Passiġġieri stradali u tal-ferrovija (% bħala total tal-passiġġieri fuq l-art-km)
SenaFerrovijaKarozzaKarozzi tal-linja, kowċis
20008.779.611.7
20019.179.211.7
20029.279.111.7
20039.379.111.6
20049.379.311.4
20059.479.211.3
20069.679.211.2
20079.579.810.6
20089.779.910.5
20099.679.910.5
20109.979.410.7
20111079.610.3
201210.180.29.7
Sors: L-Eurostat


Trasport tal-passiġġieri bl-ajru
SenaArja
200622965651
200724041619
200824629204
200922272961
201024330644
201125804863
201226528356
201327453282
Il-Ġermanja
Passiġġieri stradali u tal-ferrovija (% bħala total tal-passiġġieri fuq l-art-km)
SenaFerrovijaKarozzaKarozzi tal-linja, kowċis
20007.785.27.1
20017.685.56.9
20027.186.26.7
20037.286.16.8
20047.585.86.7
20057.585.86.7
20067.885.66.6
20077.885.76.5
20088.185.66.3
20097.9866.1
20108866
20118.285.95.9
2012985.45.7
Sors: L-Eurostat


Trasport tal-passiġġieri bl-ajru
SenaArja
2006154145981
2007163843996
2008165758846
2009158148829
2010166130833
2011175316076
2012178591103
2013180781589
L-Estonja
Passiġġieri stradali u tal-ferrovija (% bħala total tal-passiġġieri fuq l-art-km)
SenaFerrovijaKarozzaKarozzi tal-linja, kowċis
20002.769.827.5
20011.970.128
20021.871.726.5
20031.773.624.7
20041.872.925.3
20051.975.722.4
200627819.9
20072.279.418.4
20082.181.416.5
2009283.115
2010283.614.4
2011284.114
20121.883.614.6
Sors: L-Eurostat


Trasport tal-passiġġieri bl-ajru
SenaArja
20061533132
20071722505
20081804430
20091341294
20101381062
20111907569
20122202427
20131958565
L-Irlanda
Passiġġieri stradali u tal-ferrovija (% bħala total tal-passiġġieri fuq l-art-km)
SenaFerrovijaKarozzaKarozzi tal-linja, kowċis
20003.280.616.2
20013.380.616.1
20023.58115.6
20033.381.415.3
2004381.915.1
20053.382.114.6
20063.382.314.4
20073.482.314.2
20083.382.314.4
20092.882.115
20102.982.614.5
20112.982.614.6
20122.882.814.4
Sors: L-Eurostat


Trasport tal-passiġġieri bl-ajru
SenaArja
200627558133
200729840020
200830018287
200926268887
201023093749
201123362889
201223594089
201324603640
Il-Greċja
Passiġġieri stradali u tal-ferrovija (% bħala total tal-passiġġieri fuq l-art-km)
SenaFerrovijaKarozzaKarozzi tal-linja, kowċis
20002.272.825.1
20011.974.323.8
20021.975.123
20031.676.422.1
20041.677.520.9
20051.778.320
20061.679.219.2
20071.679.918.5
20081.380.817.9
20091.281.916.9
20101.181.617.3
20110.881.617.6
20120.781.617.7
Sors: L-Eurostat


Trasport tal-passiġġieri bl-ajru
SenaArja
200632762340
200734785958
200834404278
200932882441
201032131780
201133291435
201231575703
201333621019
Spanja
Passiġġieri stradali u tal-ferrovija (% bħala total tal-passiġġieri fuq l-art-km)
SenaFerrovijaKarozzaKarozzi tal-linja, kowċis
20005.48113.5
20015.580.813.7
20025.282.512.3
20035.183.111.8
2004581.713.2
20055.18212.9
20065.282.812
200758114
20085.580.314.3
20095.481.413.3
20105.482.312.3
20115.680.913.5
20125.680.713.7
Sors: L-Eurostat


Trasport tal-passiġġieri bl-ajru
SenaArja
2006150599286
2007163523010
2008161400952
2009148318298
2010153387014
2011165153230
2012159771261
2013157731973
Franza
Passiġġieri stradali u tal-ferrovija (% bħala total tal-passiġġieri fuq l-art-km)
SenaFerrovijaKarozzaKarozzi tal-linja, kowċis
20008.686.15.3
20018.586.64.9
20028.786.45
20038.486.65
20048.786.25.1
20059.185.85.2
20069.485.35.3
20079.684.95.5
20089.385.65.2
20099.485.45.2
20109.385.55.3
20119.385.35.4
20129.585.15.4
Sors: L-Eurostat


Trasport tal-passiġġieri bl-ajru
SenaArja
2006113182776
2007120034361
2008122723531
2009117561564
2010122887263
2011131425313
2012135005802
2013138085382
Il-Kroazja
Passiġġieri stradali u tal-ferrovija (% bħala total tal-passiġġieri fuq l-art-km)
SenaFerrovijaKarozzaKarozzi tal-linja, kowċis
20005.181.413.6
20014.881.713.5
20024.582.213.3
20034.282.213.6
20044.283.812.1
20054.383.811.9
20064.483.711.8
2007582.912.1
20085.482.212.5
20095.683.610.7
20105.683.710.7
20114.984.610.5
20123.585.810.7
Sors: L-Eurostat


Trasport tal-passiġġieri bl-ajru
SenaArja
2006:
2007:
20084504278
20094334987
20104677030
20114989047
20125422530
20135722025
L-Italja
Passiġġieri stradali u tal-ferrovija (% bħala total tal-passiġġieri fuq l-art-km)
SenaFerrovijaKarozzaKarozzi tal-linja, kowċis
20005.883.310.9
20015.883.211
20025.683.311.1
20035.583.411.1
20045.583.411.1
2005681.812.2
20066.181.512.4
2007681.612.4
2008681.712.4
20095.582.811.7
20105.682.412.1
20115.78113.3
20126.178.915
Sors: L-Eurostat


Trasport tal-passiġġieri bl-ajru
SenaArja
200695914356
2007106294205
2008105216903
2009101823760
2010109064953
2011116226667
2012116029388
2013115271926
Ċipru
Passiġġieri stradali u tal-ferrovija (% bħala total tal-passiġġieri fuq l-art-km)
SenaFerrovijaKarozzaKarozzi tal-linja, kowċis
2000:77.722.3
2001:77.522.5
2002:77.422.6
2003:76.423.6
2004:78.821.2
2005:79.220.8
2006:79.620.4
2007:80.319.7
2008:81.218.8
2009:82.417.6
2010:81.918.1
2011:81.718.3
2012:81.318.7
Sors: L-Eurostat


Trasport tal-passiġġieri bl-ajru
SenaArja
20066713880
20077004127
20087218073
20096729554
20106947632
20117190265
20127328248
20137011437
Il-Latvja
Passiġġieri stradali u tal-ferrovija (% bħala total tal-passiġġieri fuq l-art-km)
SenaFerrovijaKarozzaKarozzi tal-linja, kowċis
20004.876.918.4
20014.879.915.3
20024.876.618.6
20034.875.719.4
20045.273.821.1
20055.473.521.1
20065.476.618
20074.979.415.7
20085.278.716.1
20094.780.215.1
20104.778.217.1
20114.976.218.9
20124.876.918.3
Sors: L-Eurostat


Trasport tal-passiġġieri bl-ajru
SenaArja
20062488065
20073155771
20083687329
20094062704
20104655898
20115098360
20124754530
20134782257
Il-Litwanja
Passiġġieri stradali u tal-ferrovija (% bħala total tal-passiġġieri fuq l-art-km)
SenaFerrovijaKarozzaKarozzi tal-linja, kowċis
20003.282.214.6
20012.882.614.6
20022.58215.4
20031.98513.1
20041.586.611.9
20051.189.49.5
20061918
20070.990.78.4
2008190.98.2
20090.9927.1
20100.791.77.6
20110.890.88.3
20120.8918.2
Sors: L-Eurostat


Trasport tal-passiġġieri bl-ajru
SenaArja
20061799195
20072195959
20082552074
20091867191
20102282834
20112691991
20123166628
20133482358
Il-Lussemburgu
Passiġġieri stradali u tal-ferrovija (% bħala total tal-passiġġieri fuq l-art-km)
SenaFerrovijaKarozzaKarozzi tal-linja, kowċis
20005.185.59.5
20015.185.29.7
20023.985.710.5
20033.785.710.6
20043.685.610.8
20053.685.510.9
20063.985.310.8
20074.184.911.1
20084.384.211.4
20094.384.311.4
20104.583.512.1
20114.483.112.5
20124.68312.4
Sors: L-Eurostat


Trasport tal-passiġġieri bl-ajru
SenaArja
20061597404
20071634465
20081713003
20091535261
20101613600
20111836761
20121893988
20132168748
L-Ungerija
Passiġġieri stradali u tal-ferrovija (% bħala total tal-passiġġieri fuq l-art-km)
SenaFerrovijaKarozzaKarozzi tal-linja, kowċis
20001361.925.1
200113.461.724.9
200213.961.125
200313.462.124.5
200413.463.223.4
200512.664.223.2
200611.965.622.5
20071167.621.5
200810.467.522.1
200910.269.220.7
20109.968.621.4
201110.268.321.5
201210.167.722.2
Sors: L-Eurostat


Trasport tal-passiġġieri bl-ajru
SenaArja
20068245920
20078580261
20088429082
20098081067
20108174510
20118884837
20128429843
20138441319
Malta
Passiġġieri stradali u tal-ferrovija (% bħala total tal-passiġġieri fuq l-art-km)
SenaFerrovijaKarozzaKarozzi tal-linja, kowċis
2000:79.620.4
2001:79.320.7
2002:79.420.6
2003:79.520.5
2004:79.620.4
2005:80.319.7
2006:80.419.6
2007:80.619.4
2008:80.819.2
2009:81.918.1
2010:81.518.5
2011:82.417.6
2012:82.517.5
Sors: L-Eurostat


Trasport tal-passiġġieri bl-ajru
SenaArja
20062699870
20072971368
20083109899
20092918676
20103293548
20113506723
20123650345
20134031848
Il-Pajjiżi l-Baxxi
Passiġġieri stradali u tal-ferrovija (% bħala total tal-passiġġieri fuq l-art-km)
SenaFerrovijaKarozzaKarozzi tal-linja, kowċis
20009.4864.6
20019.4864.6
20029.386.44.3
20038.787.43.9
20048.487.73.9
20058.987.33.8
20069.487.23.5
20079.687.13.4
20089.287.33.5
20098.887.73.5
20109.187.23.7
20118.788.13.3
20128.888.23
Sors: L-Eurostat


Trasport tal-passiġġieri bl-ajru
SenaArja
200648582547
200750500592
200850418517
200946479064
201048618670
201153895216
201255680131
201358077221
L-Awstrija
Passiġġieri stradali u tal-ferrovija (% bħala total tal-passiġġieri fuq l-art-km)
SenaFerrovijaKarozzaKarozzi tal-linja, kowċis
20009.879.211
20019.779.410.9
20029.779.410.9
20039.579.510.9
20049.579.611
20059.879.710.5
20061079.610.4
200710.179.210.8
200811.178.610.2
200911.179.39.6
20101178.710.3
20111178.910.1
201211.578.510
Sors: L-Eurostat


Trasport tal-passiġġieri bl-ajru
SenaArja
200620824533
200722926104
200823899584
200921817267
201023532455
201125137612
201225965977
201325749724
Il-Polonja
Passiġġieri stradali u tal-ferrovija (% bħala total tal-passiġġieri fuq l-art-km)
SenaFerrovijaKarozzaKarozzi tal-linja, kowċis
200011.772.815.4
200110.674.714.7
20029.57713.5
20038.877.613.5
2004878.913.1
20057.380.712
20066.982.510.6
20076.883.69.6
20086.285.58.4
20095.5877.4
20105.288.46.4
20114.884.410.8
20124.884.610.7
Sors: L-Eurostat


Trasport tal-passiġġieri bl-ajru
SenaArja
200613737539
200717120015
200818727132
200917046474
201018382517
201120634903
201221791428
201323274169
Il-Portugall
Passiġġieri stradali u tal-ferrovija (% bħala total tal-passiġġieri fuq l-art-km)
SenaFerrovijaKarozzaKarozzi tal-linja, kowċis
20004.681.713.6
20014.582.812.6
20024.384.910.9
20033.985.111
20043.885.111.1
2005489.36.7
2006489.66.3
20074.189.46.5
20084.389.26.4
20094.489.46.2
20104.489.16.5
20114.588.96.5
20124.189.36.6
Sors: L-Eurostat


Trasport tal-passiġġieri bl-ajru
SenaArja
200622026797
200724324372
200825180382
200924104119
201025732352
201127578334
201228186254
201329694146
Ir-Rumanija
Passiġġieri stradali u tal-ferrovija (% bħala total tal-passiġġieri fuq l-art-km)
SenaFerrovijaKarozzaKarozzi tal-linja, kowċis
200016.371.512.2
200115.172.512.4
200211.975.812.3
200311.575.712.8
200411.476.212.4
20059.975.514.6
20069.676.414
20078.677.514
20087.677.215.2
20096.58013.6
20105.981.312.9
20115.581.712.8
20124.982.212.9
Sors: L-Eurostat


Trasport tal-passiġġieri bl-ajru
SenaArja
20064900134
20076908599
20088031267
20097984057
20108848949
20119687456
20129674226
201310016933
Is-Slovenja
Passiġġieri stradali u tal-ferrovija (% bħala total tal-passiġġieri fuq l-art-km)
SenaFerrovijaKarozzaKarozzi tal-linja, kowċis
20002.982.914.3
20012.983.513.6
2002383.913.2
2003383.513.5
20042.784.912.4
20052.785.611.6
20062.785.611.7
20072.68611.4
20082.786.410.9
20092.686.710.7
20102.586.810.8
20112.386.611
20122.386.711.1
Sors: L-Eurostat


Trasport tal-passiġġieri bl-ajru
SenaArja
20061327333
20071504446
20081648977
20091423391
20101382341
20111358792
20121167877
20131265766
Is-Slovakkja
Passiġġieri stradali u tal-ferrovija (% bħala total tal-passiġġieri fuq l-art-km)
SenaFerrovijaKarozzaKarozzi tal-linja, kowċis
20007.764.427.8
20017.564.727.8
20027.266.826
20036.368.824.8
2004667.826.2
20055.969.424.8
20065.970.723.3
200767222
20086.473.320.3
20096.677.316.1
20106.777.815.5
2011777.415.6
20127.177.815.1
Sors: L-Eurostat


Trasport tal-passiġġieri bl-ajru
SenaArja
20062124447
20072232411
20082596334
20091948361
20101881844
20111808187
20121563197
20131557149
Il-Finlandja
Passiġġieri stradali u tal-ferrovija (% bħala total tal-passiġġieri fuq l-art-km)
SenaFerrovijaKarozzaKarozzi tal-linja, kowċis
20005.183.411.5
20014.883.811.3
20024.884.111.1
20034.784.410.9
20044.784.810.6
20054.884.910.3
20064.884.910.3
2007584.910
20085.484.510.1
20095.184.910
20105.284.99.9
2011585.19.8
20125.384.99.8
Sors: L-Eurostat


Trasport tal-passiġġieri bl-ajru
SenaArja
200613443365
200714464575
200814850682
200913828812
201014220636
201116374398
201216458815
201316565391
L-Isvezja
Passiġġieri stradali u tal-ferrovija (% bħala total tal-passiġġieri fuq l-art-km)
SenaFerrovijaKarozzaKarozzi tal-linja, kowċis
20007.583.88.6
20017.983.88.3
20027.8848.2
20037.784.38
20047.584.77.8
20057.784.67.6
20068.384.17.6
20078.783.97.4
20089.483.37.2
20099.583.47.1
20109.483.47.2
20118.884.46.8
20129.184.36.7
Sors: L-Eurostat


Trasport tal-passiġġieri bl-ajru
SenaArja
200625744721
200726967253
200827817350
200925218784
201026646764
201129732247
201230350845
201331443225
Ir-Renju Unit
Passiġġieri stradali u tal-ferrovija (% bħala total tal-passiġġieri fuq l-art-km)
SenaFerrovijaKarozzaKarozzi tal-linja, kowċis
20005.3886.7
20015.388.16.6
20025.288.46.4
20035.488.26.4
20045.788.75.6
20055.988.35.8
20066.288.35.5
20076.687.95.5
20086.987.25.8
20096.987.16
20107.586.46.2
20117.986.25.9
20128.2865.8
Sors: L-Eurostat


Trasport tal-passiġġieri bl-ajru
SenaArja
2006211228518
2007217288456
2008213888122
2009198531887
2010192884537
2011201535227
2012203066646
2013210468756
Sors: Eurostat

Enerġija u ambjent

L-UE timporta iktar minn 50% tal-ħtiġijiet tal-enerġija tagħha.

Persentaġġ tal-elettriċità prodotta minn sorsi rinnovabbli tal-enerġija

Pajjiż Il-PGD per capita fil-PPS
Malta (MT)1.6
Il-Lussemburgu (LU)5.3
Ċipru (CY)6.6
L-Ungerija (HU)6.6
Il-Pajjiżi l-Baxxi (NL)10.1
Il-Polonja (PL)10.7
Il-Belġju (BE)12.3
Ir-Repubblika Ċeka (CZ)12.8
L-Estonja (EE)13.0
Il-Litwanja (LT)13.1
Ir-Renju Unit (UK)13.9
Franza (FR)16.9
Il-Bulgarija (BG)18.9
Is-Slovakkja (SK)20.8
L-Irlanda (IE)20.9
Il-Greċja (EL)21.2
Il-Ġermanja (DE)25.6
Il-Finlandja (FI)31.1
L-Italja (IT)31.3
Is-Slovenja (SI)32.8
Spanja (ES)36.4
Ir-Rumanija (RO)37.5
Il-Kroazja (HR)38.7
Id-Danimarka (DK)43.1
Il-Latvja (LV)48.8
Il-Portugall (PT)49.2
L-Isvezja (SE)61.8
L-Awstrija (AT)68.1
Sors: L-Eurostat


Dependenza netta fuq l-importazzjonijiet tal-enerġija bħala persentaġġ tal-konsum totali

Pajjiż FaħamŻejt mhux maħdumGass naturali
Ċipru 100.0101.0:
Franza 93.498.997.4
Id-Danimarka 90.7-13.7-23.1
Il-Belġju 95.1102.0100.5
Il-Bulgarija 16.4103.793.2
Il-Finlandja65.7106.299.9
Il-Ġermanja 44.596.187.2
Il-Greċja 3.294.2100.0
Il-Kroazja110.177.131.8
Il-Latvja 88.8100.4115.6
Il-Litwanja 99.793.2100.0
Il-Lussemburgu 100.0100.399.6
Il-Pajjiżi l-Baxxi 111.694.7-86.8
Il-Polonja -10.491.374.2
Il-Portugall 95.497.2101.5
Ir-Renju Unit 82.039.850.1
Ir-Repubblika Ċeka -11.696.3100.2
Ir-Rumanija 18.947.011.9
Is-Slovakkja 80.688.595.6
Is-Slovenja 19.495.899.6
L-Awstrija 93.892.975.5
L-Estonja -0.159.9100.0
L-Irlanda 72.4100.295.9
L-Isvezja82.4101.599.1
L-Italja 96.290.788.1
L-Ungerija 29.583.972.1
Malta :104.6:
Spanja 70.397.498.6
Sors: L-Eurostat

 Ara wkoll

Għina nitjiebu

Sibt l-informazzjoni li kont qed tfittex?

IvaLE

X'kont qed tfittex?

Għandek xi suġġerimenti?