An Geilleagar

Tá an tAontas Eorpach, a bhfeidhmíonn a 28 Ballstát mar mhargadh aonair, ar cheann de mhórchumhachtaí trádála an domhain.


Tá beartas eacnamaíoch an AE ceaptha fás a chothú trí infheistíocht a dhéanamh san iompar, san fhuinneamh agus sa taighde, ach san am céanna an díobháil don chomhshaol a thagann as sin a laghdú a oiread is féidir é.

Geilleagar an AE a thomhas

I dtéarmaí na hearraí agus na seirbhísí a tháirgeann sé (olltáirgeacht intíre), is mó anois geilleagar an AE ná geilleagar Stáit Aontaithe Mheiriceá: Olltáirgeacht intíre an AE in 2012: €12 945 402 milliún.

Trádáil

In ainneoin nach bhfuil ach 7% de dhaonra an domhain san AE, is ionann an trádáil a dhéanann sé leis an gcuid eile den domhan agus 20% d'easpórtálacha agus d'impórtálacha uile an domhain.

Is le tíortha eile san AE a dhéanann tíortha an AE tuairim is dhá thrian dá gcuid trádála.

Tá an trádáil thíos leis an gcúlú eacnamaíoch domhanda, ach mar sin féin tá an AE fós ar an mbloc trádála is mó dá bhfuil ann: in 2011 is chuige a cuireadh 16.4% d'iompórtálacha uile an domhain. Ina dhiaidh sin bhí Stáit Aontaithe Mheiriceá ann (15.5%), agus ansin an tSín (11.9%). Bhí an AE ar an easpórtálaí is mó ar domhan, leis, agus 15.4% d'iompórtálacha uile an domhain aige; 13.4% a bhí ag an tSín agus 10.5% a bhí ag Stáit Aontaithe Mheiriceá.

Fostaíocht

Tá leibhéil fostaíochta thíos leis an gcúlú eacnamaíoch domhanda freisin, agus lena chorraithe atá an limistéar euro.

An lucht saothair atá fostaithe i dtalmhaíocht

Tír An lucht saothair teaglaighAn lucht saothair neamhtheaghlaigh rialtaAn lucht saothair neamhtheaghlaigh a oibríonn ar bhonn neamhrialta
An Bheilg78.18%16.97%4.84%
An Bhulgáir90.10%7.59%2.30%
An Chipir92.62%5.14%2.24%
An Chróit96.24%2.76%1.00%
An Danmhairg69.65%28.46%1.89%
An Eastóin74.5%24.42%1.08%
An Fhionlainn85.77%10.89%3.34%
An Fhrainc51.58%40.51%7.91%
An Ghearmáin71.67%21.4%6.93%
An Ghréig93.46%2.06%4.47%
An Iodáil92.17%4.66%3.18%
An Íoslainn66.34%28.55%5.12%
An Ísiltír63.78%27.47%8.74%
An Laitvia90.11%9.61%0.28%
An Liotuáin91.64%7.57%0.80%
An Ostair91.36%7.75%0.88%
An Pholainn97.02%2.26%0.73%
An Phortaingéil89.42%6.83%3.75%
An Ríocht Aontaithe72.82%22.70%4.48%
An Rómáin97.04%1.45%1.50%
An Spáinn81.49%11.49%7.02%
An tSlóivéin96.08%1.52%2.40%
An tSlóvaic49.60%48.35%2.05%
An tSualainn82.76%14.99%2.26%
An Ungáir90.45%7.79%1.76%
Éire92.94%5.97%1.10%
Lucsamburg79.88%17.19%2.93%
Málta95.09%4.69%0.22%
Poblacht na Seice31.57%65.94%2.49%
Foinse: Eurostat


Níl sonraí ar fáil do na tíortha sin den AE nach bhfuil
sa roghchlár anuas.

An céatadán de dhaoine atá fostaithe i dtionscal (cé is moite d’earnáil na tógála) i gcomparáid le 2010. (2010 = 100)

BliainQ1Q2Q3Q4
201199.90100.28100.38100.30
2012100.0799.8799.5999.04
AE27
BliainQ1Q2Q3Q4
2011100.29100.66100.72100.50
2012100.38100.2499.9199.40
BliainQ1Q2Q3Q4
2011100.32100.69100.76100.54
2012100.42100.2999.9699.47
an Bheilg
BliainQ1Q2Q3Q4
2011::::
2012::::
an Bhulgáir
BliainQ1Q2Q3Q4
2011100.6499.8499.2797.19
201296.9997.2896.5995.38
Poblacht na Seice
BliainQ1Q2Q3Q4
2011101.46102.23102.36101.84
2012101.68101.66101.55101.51
an Danmhairg
BliainQ1Q2Q3Q4
201199.4799.5099.5299.46
201299.3498.9598.5497.77
an Ghearmáin
BliainQ1Q2Q3Q4
2011101.39102.31103.14103.81
2012104.44104.84105.12105.16
an Eastóin
BliainQ1Q2Q3Q4
2011101.57102.47103.27103.80
2012104.20104.99105.57106.55
Éire
BliainQ1Q2Q3Q4
201198.6698.0997.60102.59
201297.4295.9094.9297.66
Greece
BliainQ1Q2Q3Q4
201194.8294.2692.5591.33
201288.8587.4086.9982.76
an Spáinn
BliainQ1Q2Q3Q4
201197.7198.5097.3295.67
201293.7692.6592.1090.08
an Fhrainc
BliainQ1Q2Q3Q4
201199.1999.0898.9198.70
201298.4898.3098.0697.68
An Chróit
BliainQ1Q2Q3Q4
201198.0997.5697.2796.73
201295.8595.0093.9692.46
an Iodáil
BliainQ1Q2Q3Q4
2011::::
2012::::
an Chipir
BliainQ1Q2Q3Q4
201198.0897.1695.9093.43
201293.4091.3489.6787.19
an Laitvia
BliainQ1Q2Q3Q4
2011104.73106.97107.26107.54
2012109.78111.06112.50113.31
an Liotuáin
BliainQ1Q2Q3Q4
2011102.39103.91105.27105.39
2012102.35102.49103.10103.94
Lucsamburg
BliainQ1Q2Q3Q4
201199.1599.7499.7999.14
201297.9997.8997.2096.49
an Ungáir
BliainQ1Q2Q3Q4
2011102.47103.87103.81103.38
2012101.26101.56101.19101.05
Málta
BliainQ1Q2Q3Q4
2011100.04100.4299.8699.49
201299.2199.0899.3398.50
an Ísiltír
BliainQ1Q2Q3Q4
201199.4699.4099.3099.08
201298.5498.2997.8997.60
an Ostair
BliainQ1Q2Q3Q4
2011101.41101.96102.68103.10
2012103.57103.84104.01103.91
an Pholainn
BliainQ1Q2Q3Q4
2011102.05102.32101.92101.78
2012101.52101.29101.07100.77
an Phortaingéil
BliainQ1Q2Q3Q4
201199.3099.3199.0698.11
201296.7595.9295.1094.20
an Rómáin
BliainQ1Q2Q3Q4
201199.49100.72101.87102.08
2012102.47103.43103.84104.34
an tSlóivéin
BliainQ1Q2Q3Q4
201197.7297.8997.8397.46
201297.7297.3996.7397.26
an tSlóvaic
BliainQ1Q2Q3Q4
2011104.05104.51104.27104.68
2012104.36104.13103.61102.07
an Fhionlainn
BliainQ1Q2Q3Q4
201197.9297.34100.0498.77
201298.9698.8197.5897.47
an tSualainn
BliainQ1Q2Q3Q4
2011102.27102.57103.10101.97
2012101.21100.73100.31100.07
an Ríocht Aontaithe
BliainQ1Q2Q3Q4
2011100.49100.3899.9999.30
2012100.88100.6999.4598.52

Níl sonraí ar fáil do na tíortha sin den AE nach bhfuil
sa roghchlár anuas.

Foinse: Eurostat


Níl sonraí ar fáil do na tíortha sin den AE nach bhfuil
sa roghchlár anuas.

Fostaíocht i seirbhísí i gcomparáid le 2010 (2010=100)

AE28
BliainQ1Q2Q3Q4
2011100.68101.14101.38101.45
2012101.60101.64101.57101.45
an Bhulgáir
BliainQ1Q2Q3Q4
2011100.56100.1799.2598.40
201297.0796.6995.6494.61
an Bheilg
BliainQ1Q2Q3Q4
2011NaNNaNNaNNaN
2012NaNNaNNaNNaN
Poblacht na Seice
BliainQ1Q2Q3Q4
2011101.26102.03101.89101.26
2012101.21101.75101.49101.23
an Danmhairg
BliainQ1Q2Q3Q4
2011100.38100.83101.28101.41
2012101.50101.62101.51101.71
an Ghearmáin
BliainQ1Q2Q3Q4
2011101.92102.83103.63104.27
2012104.98105.10105.42105.91
an Eastóin
BliainQ1Q2Q3Q4
2011101.84102.89104.61106.44
2012107.55108.80109.21110.15
Éire
BliainQ1Q2Q3Q4
201197.8399.5597.6998.06
2012103.79100.12102.72102.35
Greece
BliainQ1Q2Q3Q4
201196.2090.7889.7887.65
201283.2485.5782.3779.19
an Spáinn
BliainQ1Q2Q3Q4
201199.6899.5998.8398.13
201297.2195.9795.1694.65
an Fhrainc
BliainQ1Q2Q3Q4
2011101.20101.69101.75101.78
2012101.70101.51101.28100.92
an Iodáil
BliainQ1Q2Q3Q4
2011NaNNaNNaNNaN
2012NaNNaNNaNNaN
an Chipir
BliainQ1Q2Q3Q4
2011101.31101.40101.34101.54
2012100.52100.4699.6498.54
an Laitvia
BliainQ1Q2Q3Q4
2011102.57108.03107.44109.21
2012113.43114.62118.81120.02
an Liotuáin
BliainQ1Q2Q3Q4
2011103.42104.98106.79107.51
2012105.81106.46107.29108.22
Lucsamburg
BliainQ1Q2Q3Q4
2011102.00103.30103.98104.63
2012105.69105.97106.12107.06
an Ungáir
BliainQ1Q2Q3Q4
2011100.03100.90101.60102.29
201298.0897.1498.1997.82
Málta
BliainQ1Q2Q3Q4
2011100.2999.77101.0399.34
201297.7398.8099.8299.93
an Ísiltír
BliainQ1Q2Q3Q4
2011100.86101.30101.49101.58
2012101.48101.39101.06100.72
an Ostair
BliainQ1Q2Q3Q4
2011101.66102.76102.93103.48
2012104.44104.26104.04103.74
an Pholainn
BliainQ1Q2Q3Q4
2011103.00104.87104.93105.20
2012104.77104.76105.08105.20
an Phortaingéil
BliainQ1Q2Q3Q4
201199.7299.0597.8395.76
201293.6492.1790.9589.75
an Rómáin
BliainQ1Q2Q3Q4
201194.7996.2598.1799.88
2012102.53104.82106.22108.67
an tSlóivéin
BliainQ1Q2Q3Q4
201199.4899.7499.2898.54
201299.1398.1397.5098.19
an tSlóvaic
BliainQ1Q2Q3Q4
2011101.67101.91102.61103.14
2012102.44104.47105.38105.59
an Fhionlainn
BliainQ1Q2Q3Q4
201199.92102.66100.81100.29
2012101.68103.07102.97102.58
an tSualainn
BliainQ1Q2Q3Q4
2011103.39105.01106.40106.64
2012107.07107.79107.15108.70
an Ríocht Aontaithe
BliainQ1Q2Q3Q4
2011100.33100.45101.00101.53
2012103.34103.77104.00103.80
An Chróit
BliainQ1Q2Q3Q4
201199.62100.28100.42100.09
201299.3999.6299.7499.10

Níl sonraí ar fáil do na tíortha sin den AE nach bhfuil
sa roghchlár anuas.

Foinse: Eurostat


An ráta dífhostaíochta

Tír MnáFir
an Bheilg 48.51% 51.49%
an Bhulgáir 46.78% 53.22%
an Chipir 47.60% 52.40%
An Chróit46.75% 53.25%
an Danmhairg 52.05% 47.95%
an Eastóin 48.12% 51.88%
an Fhionlainn46.18% 53.82%
an Fhrainc 50.13% 49.87%
an Ghearmáin 46.90% 53.10%
an Iodáil 53.17% 46.83%
an Ísiltír 46.97% 53.03%
an Laitvia 47.45% 52.55%
an Liotuáin 44.85% 55.15%
an Ostair 50.46% 49.54%
an Pholainn 53.39% 46.61%
an Phortaingéil 50.64% 49.36%
an Ríocht Aontaithe 46.90% 53.10%
an Rómáin 45.51% 54.49%
an Spáinn 51.26% 48.74%
an tSlóivéin 54.99% 45.01%
an tSlóvaic 50.80% 49.20%
an tSualainn48.99% 51.01%
an Ungáir 50.30% 49.70%
Éire 42.00% 58.00%
Greece 56.29% 43.71%
Lucsamburg 55.51% 44.49%
Málta 49.41% 50.59%
Poblacht na Seice 58.40% 41.60%
Foinse: Eurostat

Taighde

Tá taighde agus forbairt i gcroílár na straitéise atá ag an AE méadú ar a iomaíche atá a gheilleagar. Is éard is aidhm don straitéis sin tuilleadh infheistíochta a dhéanamh chun go mbeidh an méid airgid a chaitheann sé ar thaighde agus forbairt inchurtha le caiteachas na Stát Aontaithe agus na Seapáine.

Níl aon sonraí ar fáil i gcás roinnt tíortha agus/nó earnálacha

Caiteachas iomlán ar Thaighde agus Forbairt mar chéatadán den OTI

Tír An earnáil fiontraíochta gnóAn earnáil rialtaisAn earnáil ardoideachaisAn earnáil phríobháideach neamhbhrabúsach
an Bheilg 1.520.180.490.02
an Bhulgáir 0.30.20.060
an Chipir 0.070.080.270.08
An Chróit0.340.210.210
an Danmhairg 1.960.060.940.01
an Eastóin 1.50.190.660.02
an Fhionlainn2.680.340.760.03
an Fhrainc 1.440.310.470.03
an Ghearmáin 1.960.420.52:
an Iodáil 0.690.170.360.04
an Ísiltír 1.140.220.67:
an Laitvia 0.190.160.34:
an Liotuáin 0.240.180.5:
an Ostair 1.90.140.710.01
an Pholainn 0.230.260.270
an Phortaingéil 0.710.110.570.12
an Ríocht Aontaithe 1.130.150.460.03
an Rómáin 0.180.20.110
an Spáinn 0.710.260.380
an tSlóivéin 1.830.350.290
an tSlóvaic 0.250.190.240
an tSualainn2.330.150.90.01
an Ungáir 0.760.190.25:
Éire 1.140.080.43:
Greece 0.230.160.270.01
Lucsamburg 1:::
Málta 0.480.030.210
Poblacht na Seice 0.910.320.40.01

Níl aon sonraí ar fáil i gcás roinnt tíortha agus/nó earnálacha

Foinse: Eurostat

Iompar

Bíonn an AE ag féachaint le gréasáin iompair a chothú atá éifeachtúil, sábháilte, slán agus neamhdhíobhálach don chomhshaol.

Ó bhí 2008 ann tá méadú tagtha ar an gcion d'aistir a dhéantar i gcarr i gcomparáid le modhanna eile iompar de bhóthar (m.sh. cóistí agus busanna). Lena chois sin, tacaíonn an AE le hinfheistíocht san iompar ar iarnród agus le athstruchtúrú na córa iompair sin.

D'ainneoin na lagtrá eacnamaíche, dealraíonn sé go dtiocfaidh méadú 5% ar an aeriompar ar fud an domhain gach bliain as seo go 2030. De réir mar a mhéadaíonn aerthrácht méadaíonn na hábhair inmní atá ann i leith na sábháilteachta. Is éard is aidhm le beartas eitlíochta an AE féachaint chuige go bhfuil aerspás na hEorpa ar an aerspás is sábháilte ar domhan.

Paisinéirí bóthair, iarnróid agus aeir


Paisinéirí bóthair, iarnróid agus aeir

Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
2000:::
2001:::
2002:::
2003:::
2004:::
2005:::
2006:::
2007:::
2008:::
2009:::
2010:::
2011:::

Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
2006
2007
2008
2009
2010
2011
AE28
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20007.1839.9
20017.183.29.7
20026.883.69.5
20036.783.89.5
20046.883.79.5
20056.883.69.5
20067849.1
2007783.99.1
20087.283.69.2
20097.184.18.8
20107.284.18.8
20117.184.18.8

Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
2006:
2007792700448
2008798330585
2009751060420
2010776851750
2011821265790
an Bheilg
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20006.183.410.5
20016.28310.7
20026.382.311.4
20036.381.212.5
20046.880.512.7
20056.380.713
20066.680.213.2
20076.779.913.4
20087.379.613.2
20097.379.413.3
20107.479.213.3
20117.379.513.2

Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
200619154636
200720805314
200821981645
200921314463
201022690502
201125098923
an Bhulgáir
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20007.759.832.4
20016.560.832.6
20025.359.934.7
20035.364.530.2
20045.169.825
20054.870.924.3
20064.772.622.7
20074.473.821.8
2008475.120.8
20093.779.516.8
20103.68016.4
20113.580.615.9

Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
2006:
20076071210
20086417873
20095838685
20106168346
20116651562
Poblacht na Seice
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20008.373.118.6
20018.371.819.9
20027.573.818.7
20037.375.517.2
20047.576.616
20057.375.517.2
20067.575.217.3
20077.375.717
20087.17616.9
20096.876.216.9
20107.572.619.9
20117.674.418

Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
200612171235
200713098141
200813429149
200912367467
201012242386
201112650532
an Danmhairg
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20007.580.112.4
20017.879.912.3
20027.780.312
20038.381.410.3
20048.281.610.2
20058.381.510.2
20068.1829.9
20078.3829.7
20088.482.29.4
20098.382.39.4
20108.781.89.5
2011981.69.4

Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
200622965651
200724041619
200824629204
200922272961
201024330644
201125804863
an Ghearmáin
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20007.785.27.1
20017.685.56.9
20027.186.26.7
20037.286.16.8
20047.585.86.7
20057.585.86.7
20067.885.66.6
20077.885.76.5
20088.185.66.3
20097.9866.1
20108866
20118.1865.8

Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
2006154145981
2007163843996
2008166095390
2009158150131
2010166130833
2011175316076
an Eastóin
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20002.769.827.5
20011.970.128
20021.871.726.5
20031.773.624.7
20041.872.925.3
20051.777.820.4
200627819.9
20072.279.418.4
20082.181.416.5
2009283.115
2010283.614.4
2011284.114

Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
20061533132
20071722505
20081804430
20091341294
20101381062
20111907569
Éire
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
2000383.713.3
20013.283.713.2
20023.483.513.2
20033.283.613.2
20043.183.813
20053.483.612.9
20063.583.712.8
20073.583.612.9
20083.483.812.8
20092.984.612.5
20103.184.312.6
2011384.212.8

Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
200627558133
200729840020
200830018287
200926268887
201023093749
201123362889
Greece
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20002.272.825.1
20011.974.323.8
20021.975.123
20031.676.422.1
20041.677.520.9
20051.778.320
20061.679.219.2
20071.679.918.5
20081.380.817.9
20091.281.916.9
20101.181.617.3
20110.881.617.6

Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
200632762340
200734785958
200834404278
200932882441
201032131780
201133291435
an Spáinn
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20005.48113.5
20015.580.813.7
20025.282.512.3
20035.183.111.8
2004581.713.2
20055.18212.9
20065.282.812
200758114
20085.580.314.3
20095.481.413.3
20105.482.312.3
20115.58113.5

Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
2006150599286
2007163523010
2008161400952
2009148318298
2010153387014
2011165153230
an Fhrainc
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20008.686.15.3
20018.586.64.9
20028.786.45
20038.486.65
20048.786.25.1
20059.185.85.2
20069.485.35.3
20079.684.95.5
200810.184.25.7
200910.3845.7
201010.284.15.8
201110.383.85.9

Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
2006113182776
2007120034361
2008122723531
2009117561564
2010122887263
2011131425313
An Chróit
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20005.181.413.6
20014.881.713.5
20024.582.213.3
20034.282.213.6
20044.283.812.1
20054.383.811.9
20064.483.711.8
2007582.912.1
20085.482.212.5
20095.683.610.7
20105.683.710.7
20114.984.610.5

Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
2006:
2007:
20084504278
20094334987
20104677030
20114989047
an Iodáil
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20005.783.510.8
20015.883.111.1
20025.782.911.3
20035.782.911.5
20045.782.811.5
200568212
20065.682.911.5
20075.483.411.1
20085.682.911.5
20095.682.511.9
20105.682.412
20115.182.812.1

Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
200695914356
2007106294205
2008105216903
2009101823760
2010109064953
2011116226667
an Chipir
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
2000:77.722.3
2001:77.522.5
2002:77.422.6
2003:76.423.6
2004:78.821.2
2005:79.220.8
2006:79.620.4
2007:80.319.7
2008:81.218.8
2009:82.417.6
2010:81.918.1
2011:81.718.3

Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
20066713880
20077004127
20087218073
20096729554
20106947632
20117190265
an Laitvia
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20004.876.918.4
20014.879.915.3
20024.876.618.6
20034.875.719.4
20045.273.821.1
20055.473.521.1
20065.476.618
20074.979.415.7
20085.278.716.1
20094.881.313.9
20104.879.915.3
20115.178.416.5

Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
20062488065
20073155771
20083687329
20094062704
20104655898
20115098360
an Liotuáin
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20003.282.214.6
20012.882.614.6
20022.58215.4
20031.98513.1
20041.586.611.9
20051.189.49.5
20061918
20070.990.78.4
2008190.98.2
20090.9927.1
20100.791.77.6
20110.890.88.3

Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
20061799195
20072195959
20082552074
20091867191
20102282834
20112691991
Lucsamburg
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20005.593.41
20015.693.41
20023.985.710.5
20033.785.710.6
20043.685.610.8
20053.685.510.9
20063.985.310.8
20074.184.911.1
20084.384.211.4
20094.384.311.4
20104.583.811.7
20114.483.112.5

Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
20061597404
20071634465
20081713003
20091535261
20101613600
20111836761
an Ungáir
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
200012.962.125
200113.461.724.9
200213.961.324.7
200313.661.425
20041462.523.5
200513.162.724.2
200612.963.423.7
200713.161.925
200811.859.828.4
200912.363.124.6
201011.863.125.1
201111.763.424.9

Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
20068245920
20078580261
20088429082
20098081067
20108174510
20118884837
Málta
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
2000:79.620.4
2001:79.320.7
2002:79.420.6
2003:79.520.5
2004:79.620.4
2005:80.319.7
2006:80.419.6
2007:80.619.4
2008:80.819.2
2009:81.918.1
2010:81.518.5
2011:81.718.3

Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
20062699870
20072971368
20083109899
20092918676
20103293548
20113506723
an Ísiltír
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20009.4864.6
20019.4864.6
20029.386.44.3
20038.787.43.9
20048.987.23.9
20058.387.83.8
20069.587.13.5
20079.287.43.4
20089.287.33.5
20099.187.33.6
20109.187.23.7
20118.788.13.3

Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
200648582547
200750500592
200850418517
200946479064
201048616387
201153895216
an Ostair
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20009.879.211
20019.779.410.9
20029.779.410.9
20039.579.510.9
20049.579.611
20059.879.710.5
20061079.610.4
200710.179.210.8
200811.178.610.2
200911.179.39.6
20101178.710.3
20111178.910.1

Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
200620824533
200722926104
200823899584
200921817267
201023532455
201125137612
an Pholainn
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
200011.772.815.4
200110.674.714.7
20029.57713.5
20038.877.613.5
2004878.913.1
20057.380.712
20066.982.510.6
20076.883.69.6
20086.285.58.4
20095.5877.4
20105.288.46.4
2011589.15.9

Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
200613737539
200717120015
200818727132
200917046474
201018382517
201120634903
an Phortaingéil
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20004.681.713.6
20014.582.812.6
20024.384.910.9
20033.985.111
20043.885.111.1
20053.885.111.1
20063.985.610.5
20073.985.310.7
20084.185.210.7
20094.285.410.4
20104.285.110.8
20114.384.810.8

Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
200622026797
200724324372
200825180382
200924104119
201025732352
201127578334
an Rómáin
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
200016.371.512.2
200115.172.512.4
200211.975.812.3
200311.575.712.8
200411.476.212.4
20059.975.514.6
20069.676.414
20078.677.514
20087.677.215.2
20096.58013.6
20105.981.312.9
20115.581.712.8

Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
20064900134
20076908599
20088031267
20097984057
20108848949
20119687456
an tSlóivéin
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20002.982.914.3
20012.983.513.6
2002383.913.2
2003383.513.5
20042.784.912.4
20052.785.611.6
20062.785.911.4
20072.68611.4
20082.786.410.9
20092.686.710.7
20102.586.810.8
20112.386.810.9

Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
20061327333
20071504446
20081648977
20091423391
20101382341
20111358792
an tSlóvaic
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20007.764.427.8
20017.564.727.8
20027.266.826
20036.368.824.8
2004667.826.2
20055.969.424.8
20065.970.723.3
200767222
20086.473.320.3
20096.677.316.1
20106.777.815.5
2011777.315.7

Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
20062124447
20072232411
20082596334
20091948361
20101881844
20111808187
an Fhionlainn
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20005.183.411.5
20014.883.811.3
20024.884.111.1
20034.784.410.9
20044.784.810.6
20054.884.910.3
20064.884.910.3
2007584.910
20085.484.510.1
20095.184.910
20105.284.99.9
2011585.19.8

Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
200613443365
200714464575
200814850682
200913828812
201014220636
201116374398
an tSualainn
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20007.583.88.6
20017.983.88.3
20027.8848.2
20037.784.38
20047.584.77.8
20057.784.67.6
20068.384.17.6
20078.783.97.4
20089.483.37.2
20099.583.47.1
20109.483.47.2
20119.583.37.3

Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
200625744721
200726967253
200827817350
200925218784
201026646764
201129732247
an Ríocht Aontaithe
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20005.388.26.5
20015.388.36.3
20025.288.66.2
20035.488.46.2
20045.688.16.2
20055.887.96.3
20066.288.95
20076.588.55
20086.987.95.2
20096.888.25
20107.587.45.1
20117.587.55

Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
2006211228518
2007217288456
2008213888122
2009198531887
2010192884537
2011201535227
Foinse: Eurostat

Fuinneamh agus an comhshaol

Iompórtálann an AE breis is 50% den fhuinneamh a theastaíonn uaidh.

Céatadán leictreachais arna tháirgeadh ó fhoinse inathnuaite fuinnimh

Tír OTI per capita i gcaighdeán cumhachta ceannaigh
Málta (MT)0.6
an Chipir (CY)3.4
Lucsamburg (LU)4.1
an Ungáir (HU)6.4
an Pholainn (PL)8.2
an Bheilg (BE)8.8
an Ríocht Aontaithe (UK)8.8
an Liotuáin (LT)9.0
an Ísiltír (NL)9.8
Poblacht na Seice (CZ)10.6
an Eastóin (EE)12.3
an Bhulgáir (BG)13.9
Greece (EL)14.8
an Fhrainc (FR)16.4
Éire (IE)17.6
an tSlóvaic (SK)19.3
an Ghearmáin (DE)20.9
(EU28)21.7
an Iodáil (IT)23.7
an Fhionlainn (FI)29.4
an tSlóivéin (SI)30.8
an Rómáin (RO)31.1
an Spáinn (ES)31.6
An Chróit (HR)34.2
an Danmhairg (DK)35.9
an Laitvia (LV)44.7
an Phortaingéil (PT)45.9
an tSualainn (SE)59.9
an Ostair (AT)65.0
Foinse: Eurostat


Glanspleáchas ar allmhairithe fuinnimh mar chéatadán den ídiú iomlán

Tír GualPeitriliamGás nádúrtha
an Bheilg 98.6
an Bhulgáir 97.7
an Chipir :
An Chróit79.9
an Danmhairg -47.7
an Eastóin 56.3
an Fhionlainn97.3
an Fhrainc 97.9
an Ghearmáin 94.2
an Iodáil 91.0
an Ísiltír 91.3
an Laitvia 101.8
an Liotuáin 91.4
an Ostair 91.2
an Pholainn 95.9
an Phortaingéil 100.6
an Ríocht Aontaithe 27.0
an Rómáin 47.0
an Spáinn 99.8
an tSlóivéin 100.1
an tSlóvaic 90.0
an tSualainn99.9
an Ungáir 82.2
Éire 101.1
Greece 93.8
Lucsamburg 99.6
Málta 100.3
Poblacht na Seice 95.2
Foinse: Eurostat

 Íoslódálacha

  • Poist agus fás san AE - Plean oibre i dtreo todhchaí inbhuanaithe български (bg) čeština (cs) dansk (da) Deutsch (de) ελληνικά (el) English (en) español (es) eesti keel (et) suomi (fi) français (fr) magyar (hu) italiano (it) lietuvių kalba (lt) latviešu valoda (lv) Malti (mt) Nederlands (nl) polski (pl) português (pt) română (ro) slovenčina (sk) slovenščina (sl) svenska (sv)  
  • Togra ón gCoimisiún Eorpach don Chreat Airgeadais Ilbhliantúil 2014-2020 pdfEnglish (en)  
  • Rialacha airgeadais is deiseanna ar mhaoiniú 2007-2013 pdf български (bg) čeština (cs) dansk (da) Deutsch (de) ελληνικά (el) English (en) español (es) eesti keel (et) suomi (fi) français (fr) magyar (hu) italiano (it) lietuvių kalba (lt) latviešu valoda (lv) Malti (mt) Nederlands (nl) polski (pl) português (pt) română (ro) slovenčina (sk) slovenščina (sl) svenska (sv)  

TEAGMHÁIL

Eolas ginearálta – fiosruithe

Glaoigh ar
00 800 6 7 8 9 10 11 Féach mionsonraí na seirbhíse

Cuir do cheisteanna chugainn ar r-phost

Sonraí teagmhála agus cuairte d'institiúidí, teagmhálacha preasa

Cabhraigh linn feabhsú

An bhfuair tú an t-eolas a bhí uait?

FuairNí bhfuair

Cad a bhí uait?

An bhfuil aon mholtaí agat?