An Geilleagar

Tá an tAontas Eorpach, a bhfeidhmíonn a 28 Ballstát mar mhargadh aonair, ar cheann de mhórchumhachtaí trádála an domhain.


Tá beartas eacnamaíoch an AE ceaptha fás a chothú trí infheistíocht a dhéanamh san iompar, san fhuinneamh agus sa taighde, ach san am céanna an díobháil don chomhshaol a thagann as sin a laghdú a oiread is féidir é.

Geilleagar an AE a thomhas

I dtéarmaí na hearraí agus na seirbhísí a tháirgeann sé (olltáirgeacht intíre), is mó anois geilleagar an AE ná geilleagar Stáit Aontaithe Mheiriceá: Olltáirgeacht intíre an AE in 2012: €12 945 402 milliún.

Trádáil

In ainneoin nach bhfuil ach 7% de dhaonra an domhain san AE, is ionann an trádáil a dhéanann sé leis an gcuid eile den domhan agus 20% d'easpórtálacha agus d'impórtálacha uile an domhain.

Is le tíortha eile san AE a dhéanann tíortha an AE tuairim is dhá thrian dá gcuid trádála.

Tá an trádáil thíos leis an gcúlú eacnamaíoch domhanda, ach mar sin féin tá an AE fós ar an mbloc trádála is mó dá bhfuil ann: in 2011 is chuige a cuireadh 16.4% d'iompórtálacha uile an domhain. Ina dhiaidh sin bhí Stáit Aontaithe Mheiriceá ann (15.5%), agus ansin an tSín (11.9%). Bhí an AE ar an easpórtálaí is mó ar domhan, leis, agus 15.4% d'iompórtálacha uile an domhain aige; 13.4% a bhí ag an tSín agus 10.5% a bhí ag Stáit Aontaithe Mheiriceá.

Fostaíocht

Tá leibhéil fostaíochta thíos leis an gcúlú eacnamaíoch domhanda freisin, agus lena chorraithe atá an limistéar euro.

An lucht saothair atá fostaithe i dtalmhaíocht

Tír An lucht saothair teaglaighAn lucht saothair neamhtheaghlaigh rialtaAn lucht saothair neamhtheaghlaigh a oibríonn ar bhonn neamhrialta
An Bheilg78.18%16.97%4.84%
An Bhulgáir90.10%7.59%2.30%
An Chipir92.62%5.14%2.24%
An Chróit96.24%2.76%1.00%
An Danmhairg69.65%28.46%1.89%
An Eastóin74.5%24.42%1.08%
An Fhionlainn85.77%10.89%3.34%
An Fhrainc51.58%40.51%7.91%
An Ghearmáin71.67%21.4%6.93%
An Ghréig93.46%2.06%4.47%
An Iodáil92.17%4.66%3.18%
An Íoslainn66.34%28.55%5.12%
An Ísiltír63.78%27.47%8.74%
An Laitvia90.11%9.61%0.28%
An Liotuáin91.64%7.57%0.80%
An Ostair91.36%7.75%0.88%
An Pholainn97.02%2.26%0.73%
An Phortaingéil89.42%6.83%3.75%
An Ríocht Aontaithe72.82%22.70%4.48%
An Rómáin97.04%1.45%1.50%
An Spáinn81.49%11.49%7.02%
An tSlóivéin96.08%1.52%2.40%
An tSlóvaic49.60%48.35%2.05%
An tSualainn82.76%14.99%2.26%
An Ungáir90.45%7.79%1.76%
Éire92.94%5.97%1.10%
Lucsamburg79.88%17.19%2.93%
Málta95.09%4.69%0.22%
Poblacht na Seice31.57%65.94%2.49%
Foinse: Eurostat


Níl sonraí ar fáil do na tíortha sin den AE nach bhfuil
sa roghchlár anuas.

An céatadán de dhaoine atá fostaithe i dtionscal (cé is moite d’earnáil na tógála) i gcomparáid le 2010. (2010 = 100)

BliainQ1Q2Q3Q4
2012100.1799.9199.6699.13
201398.7398.3198.0297.97
AE27
BliainQ1Q2Q3Q4
2012100.46100.2699.9599.48
201399.1298.8198.6998.72
BliainQ1Q2Q3Q4
2012100.51100.32100.0299.55
201399.1998.8898.7698.80
an Bheilg
BliainQ1Q2Q3Q4
2012::::
2013::::
an Bhulgáir
BliainQ1Q2Q3Q4
201297.3297.0896.7895.93
201394.7094.6693.9993.77
Poblacht na Seice
BliainQ1Q2Q3Q4
2012101.84101.84101.76101.72
2013100.89100.94100.69100.87
an Danmhairg
BliainQ1Q2Q3Q4
201299.4198.7498.2497.63
201397.0896.7796.6796.74
an Ghearmáin
BliainQ1Q2Q3Q4
2012104.45104.84105.11105.16
2013105.29105.38105.52105.70
an Eastóin
BliainQ1Q2Q3Q4
2012104.19105.01105.60106.51
2013107.35107.89108.08107.95
Éire
BliainQ1Q2Q3Q4
201297.3395.7994.8797.88
201399.7298.9099.92100.28
Greece
BliainQ1Q2Q3Q4
201288.8587.4086.9982.76
201378.7877.90::
an Spáinn
BliainQ1Q2Q3Q4
201294.6193.0792.7490.81
201389.8788.1587.2787.54
an Fhrainc
BliainQ1Q2Q3Q4
201298.4898.3098.0997.72
201397.2796.6996.3095.95
An Chróit
BliainQ1Q2Q3Q4
201295.5294.4893.3591.96
201392.0291.6891.3490.66
an Iodáil
BliainQ1Q2Q3Q4
2012::::
2013::::
an Chipir
BliainQ1Q2Q3Q4
201293.1091.0589.7987.87
201382.8380.6678.6978.93
an Laitvia
BliainQ1Q2Q3Q4
2012109.61111.14112.63113.28
2013113.82114.33114.90114.53
an Liotuáin
BliainQ1Q2Q3Q4
2012102.27102.46103.15104.01
2013105.03105.47106.17106.93
Lucsamburg
BliainQ1Q2Q3Q4
201298.0497.8697.1896.48
201396.1295.7395.4595.98
an Ungáir
BliainQ1Q2Q3Q4
2012101.27101.54101.17101.08
2013101.49101.99102.42102.68
Málta
BliainQ1Q2Q3Q4
201299.3599.0499.0898.58
201398.0897.8797.7397.51
an Ísiltír
BliainQ1Q2Q3Q4
201298.7198.3998.0297.69
201397.4696.9696.6296.33
an Ostair
BliainQ1Q2Q3Q4
2012103.60103.85104.00103.88
2013103.93104.15103.80103.81
an Pholainn
BliainQ1Q2Q3Q4
2012101.52101.29101.07100.77
2013100.35100.19100.44100.70
an Phortaingéil
BliainQ1Q2Q3Q4
201296.8095.8895.0694.24
201393.5493.0592.7992.90
an Rómáin
BliainQ1Q2Q3Q4
2012102.52103.42103.80104.36
2013104.48104.15103.88104.03
an tSlóivéin
BliainQ1Q2Q3Q4
201297.7597.3796.7197.27
201394.4594.1794.2194.38
an tSlóvaic
BliainQ1Q2Q3Q4
2012104.36104.10103.60102.12
2013102.29102.26102.46103.02
an Fhionlainn
BliainQ1Q2Q3Q4
201298.9298.9097.5597.42
201398.1798.1395.1095.18
an tSualainn
BliainQ1Q2Q3Q4
2012101.21100.71100.30100.09
201399.6498.5097.5897.72
an Ríocht Aontaithe
BliainQ1Q2Q3Q4
2012100.88100.6999.4598.52
201398.4898.6099.6499.99

Níl sonraí ar fáil do na tíortha sin den AE nach bhfuil
sa roghchlár anuas.

Foinse: Eurostat


Níl sonraí ar fáil do na tíortha sin den AE nach bhfuil
sa roghchlár anuas.

Fostaíocht i seirbhísí i gcomparáid le 2010 (2010=100)

AE28
BliainQ1Q2Q3Q4
2011101.60101.64101.57101.45
2012101.56101.68NaNNaN
an Bhulgáir
BliainQ1Q2Q3Q4
201197.0796.6995.6494.61
201295.1596.33NaNNaN
an Bheilg
BliainQ1Q2Q3Q4
2011NaNNaNNaNNaN
2012NaNNaNNaNNaN
Poblacht na Seice
BliainQ1Q2Q3Q4
2011101.21101.75101.49101.23
2012101.05100.84NaNNaN
an Danmhairg
BliainQ1Q2Q3Q4
2011101.50101.62101.51101.71
2012102.01102.28NaNNaN
an Ghearmáin
BliainQ1Q2Q3Q4
2011104.98105.10105.42105.91
2012106.46106.67NaNNaN
an Eastóin
BliainQ1Q2Q3Q4
2011107.55108.80109.21110.15
2012112.41112.40NaNNaN
Éire
BliainQ1Q2Q3Q4
2011103.79100.12102.72102.35
2012101.81101.10NaNNaN
Greece
BliainQ1Q2Q3Q4
201183.2485.5782.3779.19
201277.74NaNNaNNaN
an Spáinn
BliainQ1Q2Q3Q4
201197.2195.9795.1694.65
201294.3494.02NaNNaN
an Fhrainc
BliainQ1Q2Q3Q4
2011101.70101.51101.28100.92
2012100.86100.49NaNNaN
an Iodáil
BliainQ1Q2Q3Q4
2011NaNNaNNaNNaN
2012NaNNaNNaNNaN
an Chipir
BliainQ1Q2Q3Q4
2011100.52100.4699.6498.54
201297.5596.06NaNNaN
an Laitvia
BliainQ1Q2Q3Q4
2011113.43114.62118.81120.02
2012121.20120.99NaNNaN
an Liotuáin
BliainQ1Q2Q3Q4
2011105.81106.46107.29108.22
2012110.05110.53NaNNaN
Lucsamburg
BliainQ1Q2Q3Q4
2011105.69105.97106.12107.06
2012107.27108.00NaNNaN
an Ungáir
BliainQ1Q2Q3Q4
201198.0897.1498.1997.82
201297.4298.38NaNNaN
Málta
BliainQ1Q2Q3Q4
201197.7398.8099.8299.93
2012100.23100.19NaNNaN
an Ísiltír
BliainQ1Q2Q3Q4
2011101.48101.39101.06100.72
2012100.15NaNNaNNaN
an Ostair
BliainQ1Q2Q3Q4
2011104.44104.26104.04103.74
2012NaNNaNNaNNaN
an Pholainn
BliainQ1Q2Q3Q4
2011104.77104.76105.08105.20
2012105.29105.56NaNNaN
an Phortaingéil
BliainQ1Q2Q3Q4
201193.6492.1790.9589.75
201288.3188.02NaNNaN
an Rómáin
BliainQ1Q2Q3Q4
2011102.53104.82106.22108.67
2012108.59109.05NaNNaN
an tSlóivéin
BliainQ1Q2Q3Q4
201199.1398.1397.5098.19
201295.6895.59NaNNaN
an tSlóvaic
BliainQ1Q2Q3Q4
2011102.44104.47105.38105.59
2012105.56105.95NaNNaN
an Fhionlainn
BliainQ1Q2Q3Q4
2011101.68103.07102.97102.58
2012101.44101.17NaNNaN
an tSualainn
BliainQ1Q2Q3Q4
2011107.07107.79107.15108.70
2012109.53109.36NaNNaN
an Ríocht Aontaithe
BliainQ1Q2Q3Q4
2011103.34103.77104.00103.80
2012104.85105.82NaNNaN
An Chróit
BliainQ1Q2Q3Q4
201199.3999.6299.7499.10
201299.2799.08NaNNaN

Níl sonraí ar fáil do na tíortha sin den AE nach bhfuil
sa roghchlár anuas.

Foinse: Eurostat


An ráta dífhostaíochta

Tír MnáFir
an Bheilg 7.9% 9.1%
an Bhulgáir 10.9% 12.1%
an Chipir 14.4% 15.4%
An Chróit18.5% 14.1%
an Danmhairg 7.3% 5.9%
an Eastóin 6.9% 7.5%
an Fhionlainn8.0% 9.2%
an Fhrainc 9.7% 10.8%
an Ghearmáin 4.6% 5.2%
an Iodáil 13.9% 11.6%
an Ísiltír 6.4% 6.7%
an Laitvia 9.5% 12.1%
an Liotuáin 9.8% 13.1%
an Ostair 4.5% 5.2%
an Pholainn 9.5% 8.5%
an Phortaingéil 14.7% 13.3%
an Ríocht Aontaithe 5.8% 6.4%
an Rómáin 6.2% 7.7%
an Spáinn 25.6% 23.5%
an tSlóivéin 10.9% 8.9%
an tSlóvaic 13.9% 13.7%
an tSualainn7.7% 8.2%
an Ungáir 8.2% 8.0%
Éire 9.3% 13.3%
Greece 31.1% 23.8%
Lucsamburg 6.6% 6.0%
Málta 5.8% 5.6%
Poblacht na Seice 7.2% 5.0%
Foinse: Eurostat

Taighde

Tá taighde agus forbairt i gcroílár na straitéise atá ag an AE méadú ar a iomaíche atá a gheilleagar. Is éard is aidhm don straitéis sin tuilleadh infheistíochta a dhéanamh chun go mbeidh an méid airgid a chaitheann sé ar thaighde agus forbairt inchurtha le caiteachas na Stát Aontaithe agus na Seapáine.

Níl aon sonraí ar fáil i gcás roinnt tíortha agus/nó earnálacha

Caiteachas iomlán ar Thaighde agus Forbairt mar chéatadán den OTI

Tír An earnáil fiontraíochta gnóAn earnáil rialtaisAn earnáil ardoideachaisAn earnáil phríobháideach neamhbhrabúsach
an Bheilg 1.520.180.520.02
an Bhulgáir 0.390.190.050.01
an Chipir 0.060.080.260.06
An Chróit0.340.210.20
an Danmhairg 1.960.070.950.01
an Eastóin 1.250.20.70.02
an Fhionlainn2.440.320.770.02
an Fhrainc 1.480.310.470.03
an Ghearmáin 2.020.430.53:
an Iodáil 0.690.170.360.04
an Ísiltír 1.220.230.7:
an Laitvia 0.150.180.33:
an Liotuáin 0.240.180.48:
an Ostair 1.950.150.730.01
an Pholainn 0.330.250.310
an Phortaingéil 0.70.10.580.12
an Ríocht Aontaithe 1.090.140.460.03
an Rómáin 0.190.20.10
an Spáinn 0.690.250.360
an tSlóivéin 2.160.340.290
an tSlóvaic 0.340.20.280
an tSualainn2.310.160.920.01
an Ungáir 0.850.190.24:
Éire 1.20.080.45:
Greece 0.240.170.280.01
Lucsamburg 10.280.180
Málta 0.50.030.30
Poblacht na Seice 1.010.350.520.01

Níl aon sonraí ar fáil i gcás roinnt tíortha agus/nó earnálacha

Foinse: Eurostat

Iompar

Bíonn an AE ag féachaint le gréasáin iompair a chothú atá éifeachtúil, sábháilte, slán agus neamhdhíobhálach don chomhshaol.

Ó bhí 2008 ann tá méadú tagtha ar an gcion d'aistir a dhéantar i gcarr i gcomparáid le modhanna eile iompar de bhóthar (m.sh. cóistí agus busanna). Lena chois sin, tacaíonn an AE le hinfheistíocht san iompar ar iarnród agus le athstruchtúrú na córa iompair sin.

D'ainneoin na lagtrá eacnamaíche, dealraíonn sé go dtiocfaidh méadú 5% ar an aeriompar ar fud an domhain gach bliain as seo go 2030. De réir mar a mhéadaíonn aerthrácht méadaíonn na hábhair inmní atá ann i leith na sábháilteachta. Is éard is aidhm le beartas eitlíochta an AE féachaint chuige go bhfuil aerspás na hEorpa ar an aerspás is sábháilte ar domhan.

Paisinéirí bóthair, iarnróid agus aeir


Paisinéirí bóthair, iarnróid agus aeir

Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20007.282.99.9
20017.183.29.8
20026.883.69.6
20036.783.99.5
20046.883.89.4
20056.983.79.5
2006783.79.2
20077.183.69.3
20087.283.79.1
2009784.38.7
20107.184.28.7
20117.183.79.1
20127.483.39.2

Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
2006:
2007:
2008:
2009:
2010:
2011:
2012:
AE28
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20007.282.99.9
20017.183.29.8
20026.883.79.5
20036.783.99.5
20046.883.99.4
20056.983.79.4
20067.183.79.2
20077.183.69.3
20087.283.79.1
2009784.38.7
20107.184.28.7
20117.183.79.1
20127.483.39.2

Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
2006:
2007792700448
2008798330585
2009751060420
2010776851750
2011821265790
2012826463402
an Bheilg
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20006.183.410.5
20016.28310.7
20026.382.311.4
20036.381.212.5
20046.880.512.7
20056.380.713
20066.680.213.2
20076.779.913.4
20087.280.312.5
20097.280.312.5
20107.480.312.2
20117.480.312.3
20127.180.412.4

Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
200619154636
200720805314
200821981645
200921314463
201022690502
201125098923
201225913625
an Bhulgáir
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20007.860.831.4
20016.661.532
20025.461.233.4
20035.566.528.1
20045.169.825
20054.870.924.3
20064.772.622.7
20074.473.821.8
2008475.120.8
20093.779.516.8
20103.68016.4
20113.580.615.9
2012380.116.9

Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
2006:
20076071210
20086417873
20095838685
20106168346
20116651562
20126819024
Poblacht na Seice
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20008.373.118.6
20018.371.819.9
20027.573.818.7
20037.375.517.2
20047.576.616
20057.375.517.2
20067.575.217.3
20077.375.717
20087.17616.9
20096.977.116
20107.673.518.9
20117.775.317
20128.474.816.8

Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
200612171235
200713098141
200813429149
200912367467
201012242386
201112650532
201211742352
an Danmhairg
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20008.779.611.7
20019.179.211.7
20029.279.111.7
20039.379.111.6
20049.379.311.4
20059.479.211.3
20069.679.211.2
20079.579.810.6
20089.779.910.5
20099.679.910.5
20109.979.410.7
20111079.610.3
201210.180.29.7

Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
200622965651
200724041619
200824629204
200922272961
201024330644
201125804863
201226528356
an Ghearmáin
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20007.785.27.1
20017.685.56.9
20027.186.26.7
20037.286.16.8
20047.585.86.7
20057.585.86.7
20067.885.66.6
20077.885.76.5
20088.185.66.3
20097.9866.1
20108866
20118.285.95.9
2012985.45.7

Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
2006154145981
2007163843996
2008166095390
2009158150131
2010166130833
2011175316076
2012178591103
an Eastóin
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20002.769.827.5
20011.970.128
20021.871.726.5
20031.773.624.7
20041.872.925.3
20051.975.722.4
200627819.9
20072.279.418.4
20082.181.416.5
2009283.115
2010283.614.4
2011284.114
20121.883.614.6

Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
20061533132
20071722505
20081804430
20091341294
20101381062
20111907569
20122202427
Éire
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20003.280.616.2
20013.380.616.1
20023.58115.6
20033.381.415.3
2004381.915.1
20053.382.114.6
20063.382.314.4
20073.482.314.2
20083.382.314.4
20092.882.115
20102.982.614.5
20112.982.614.6
20122.882.814.4

Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
200627558133
200729840020
200830018287
200926268887
201023093749
201123362889
201223594089
Greece
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20002.272.825.1
20011.974.323.8
20021.975.123
20031.676.422.1
20041.677.520.9
20051.778.320
20061.679.219.2
20071.679.918.5
20081.380.817.9
20091.281.916.9
20101.181.617.3
20110.881.617.6
20120.781.617.7

Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
200632762340
200734785958
200834404278
200932882441
201032131780
201133291435
201231575703
an Spáinn
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20005.48113.5
20015.580.813.7
20025.282.512.3
20035.183.111.8
2004581.713.2
20055.18212.9
20065.282.812
200758114
20085.580.314.3
20095.481.413.3
20105.482.312.3
20115.680.913.5
20125.680.713.7

Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
2006150599286
2007163523010
2008161400952
2009148318298
2010153387014
2011165153230
2012159771261
an Fhrainc
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20008.686.15.3
20018.586.64.9
20028.786.45
20038.486.65
20048.786.25.1
20059.185.85.2
20069.485.35.3
20079.684.95.5
20089.385.65.2
20099.485.45.2
20109.385.55.3
20119.385.35.4
20129.585.15.4

Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
2006113182776
2007120034361
2008122723531
2009117561564
2010122887263
2011131425313
2012135005802
An Chróit
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20005.181.413.6
20014.881.713.5
20024.582.213.3
20034.282.213.6
20044.283.812.1
20054.383.811.9
20064.483.711.8
2007582.912.1
20085.482.212.5
20095.683.610.7
20105.683.710.7
20114.984.610.5
20123.585.810.7

Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
2006:
2007:
20084504278
20094334987
20104677030
20114989047
20125422530
an Iodáil
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20005.883.310.9
20015.883.211
20025.683.311.1
20035.583.411.1
20045.583.411.1
2005681.812.2
20066.181.512.4
2007681.612.4
2008681.712.4
20095.582.811.7
20105.682.412.1
20115.78113.3
20126.178.915

Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
200695914356
2007106294205
2008105216903
2009101823760
2010109064953
2011116226667
2012116029388
an Chipir
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
2000:77.722.3
2001:77.522.5
2002:77.422.6
2003:76.423.6
2004:78.821.2
2005:79.220.8
2006:79.620.4
2007:80.319.7
2008:81.218.8
2009:82.417.6
2010:81.918.1
2011:81.718.3
2012:81.318.7

Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
20066713880
20077004127
20087218073
20096729554
20106947632
20117190265
20127328248
an Laitvia
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20004.876.918.4
20014.879.915.3
20024.876.618.6
20034.875.719.4
20045.273.821.1
20055.473.521.1
20065.476.618
20074.979.415.7
20085.278.716.1
20094.780.215.1
20104.778.217.1
20114.976.218.9
20124.876.918.3

Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
20062488065
20073155771
20083687329
20094062704
20104655898
20115098360
20124754530
an Liotuáin
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20003.282.214.6
20012.882.614.6
20022.58215.4
20031.98513.1
20041.586.611.9
20051.189.49.5
20061918
20070.990.78.4
2008190.98.2
20090.9927.1
20100.791.77.6
20110.890.88.3
20120.8918.2

Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
20061799195
20072195959
20082552074
20091867191
20102282834
20112691991
20123166628
Lucsamburg
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20005.185.59.5
20015.185.29.7
20023.985.710.5
20033.785.710.6
20043.685.610.8
20053.685.510.9
20063.985.310.8
20074.184.911.1
20084.384.211.4
20094.384.311.4
20104.583.512.1
20114.483.112.5
20124.68312.4

Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
20061597404
20071634465
20081713003
20091535261
20101613600
20111836761
20121893988
an Ungáir
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20001361.925.1
200113.461.724.9
200213.961.125
200313.462.124.5
200413.463.223.4
200512.664.223.2
200611.965.622.5
20071167.621.5
200810.467.522.1
200910.269.220.7
20109.968.621.4
201110.268.321.5
201210.167.722.2

Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
20068245920
20078580261
20088429082
20098081067
20108174510
20118884837
20128429843
Málta
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
2000:79.620.4
2001:79.320.7
2002:79.420.6
2003:79.520.5
2004:79.620.4
2005:80.319.7
2006:80.419.6
2007:80.619.4
2008:80.819.2
2009:81.918.1
2010:81.518.5
2011:82.417.6
2012:82.517.5

Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
20062699870
20072971368
20083109899
20092918676
20103293548
20113506723
20123650345
an Ísiltír
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20009.4864.6
20019.4864.6
20029.386.44.3
20038.787.43.9
20048.487.73.9
20058.987.33.8
20069.487.23.5
20079.687.13.4
20089.287.33.5
20098.887.73.5
20109.187.23.7
20118.788.13.3
20128.888.23

Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
200648582547
200750500592
200850418517
200946479064
201048616387
201153895216
201255680131
an Ostair
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20009.879.211
20019.779.410.9
20029.779.410.9
20039.579.510.9
20049.579.611
20059.879.710.5
20061079.610.4
200710.179.210.8
200811.178.610.2
200911.179.39.6
20101178.710.3
20111178.910.1
201211.578.510

Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
200620824533
200722926104
200823899584
200921817267
201023532455
201125137612
201225965977
an Pholainn
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
200011.772.815.4
200110.674.714.7
20029.57713.5
20038.877.613.5
2004878.913.1
20057.380.712
20066.982.510.6
20076.883.69.6
20086.285.58.4
20095.5877.4
20105.288.46.4
20114.884.410.8
20124.884.610.7

Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
200613737539
200717120015
200818727132
200917046474
201018382517
201120634903
201221791428
an Phortaingéil
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20004.681.713.6
20014.582.812.6
20024.384.910.9
20033.985.111
20043.885.111.1
2005489.36.7
2006489.66.3
20074.189.46.5
20084.389.26.4
20094.489.46.2
20104.489.16.5
20114.588.96.5
20124.189.36.6

Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
200622026797
200724324372
200825180382
200924104119
201025732352
201127578334
201228186254
an Rómáin
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
200016.371.512.2
200115.172.512.4
200211.975.812.3
200311.575.712.8
200411.476.212.4
20059.975.514.6
20069.676.414
20078.677.514
20087.677.215.2
20096.58013.6
20105.981.312.9
20115.581.712.8
20124.982.212.9

Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
20064900134
20076908599
20088031267
20097984057
20108848949
20119687456
20129674226
an tSlóivéin
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20002.982.914.3
20012.983.513.6
2002383.913.2
2003383.513.5
20042.784.912.4
20052.785.611.6
20062.785.611.7
20072.68611.4
20082.786.410.9
20092.686.710.7
20102.586.810.8
20112.386.611
20122.386.711.1

Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
20061327333
20071504446
20081648977
20091423391
20101382341
20111358792
20121167877
an tSlóvaic
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20007.764.427.8
20017.564.727.8
20027.266.826
20036.368.824.8
2004667.826.2
20055.969.424.8
20065.970.723.3
200767222
20086.473.320.3
20096.677.316.1
20106.777.815.5
2011777.415.6
20127.177.815.1

Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
20062124447
20072232411
20082596334
20091948361
20101881844
20111808187
20121563197
an Fhionlainn
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20005.183.411.5
20014.883.811.3
20024.884.111.1
20034.784.410.9
20044.784.810.6
20054.884.910.3
20064.884.910.3
2007584.910
20085.484.510.1
20095.184.910
20105.284.99.9
2011585.19.8
20125.384.99.8

Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
200613443365
200714464575
200814850682
200913828812
201014220636
201116374398
201216458815
an tSualainn
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20007.583.88.6
20017.983.88.3
20027.8848.2
20037.784.38
20047.584.77.8
20057.784.67.6
20068.384.17.6
20078.783.97.4
20089.483.37.2
20099.583.47.1
20109.483.47.2
20118.884.46.8
20129.184.36.7

Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
200625744721
200726967253
200827817350
200925218784
201026646764
201129732247
201230350845
an Ríocht Aontaithe
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20005.3886.7
20015.388.16.6
20025.288.46.4
20035.488.26.4
20045.788.75.6
20055.988.35.8
20066.288.35.5
20076.687.95.5
20086.987.25.8
20096.987.16
20107.586.46.2
20117.986.25.9
20128.2865.8

Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
2006211228518
2007217288456
2008213888122
2009198531887
2010192884537
2011201535227
2012203066646
Foinse: Eurostat

Fuinneamh agus an comhshaol

Iompórtálann an AE breis is 50% den fhuinneamh a theastaíonn uaidh.

Céatadán leictreachais arna tháirgeadh ó fhoinse inathnuaite fuinnimh

Tír OTI per capita i gcaighdeán cumhachta ceannaigh
Málta (MT)1.1
Lucsamburg (LU)4.6
an Chipir (CY)4.9
an Ungáir (HU)6.1
an Ísiltír (NL)10.5
an Pholainn (PL)10.7
an Ríocht Aontaithe (UK)10.8
an Liotuáin (LT)10.9
an Bheilg (BE)11.1
Poblacht na Seice (CZ)11.6
an Eastóin (EE)15.8
Greece (EL)16.5
an Fhrainc (FR)16.6
an Bhulgáir (BG)17.0
Éire (IE)19.6
an tSlóvaic (SK)20.1
(EU28)23.5
an Ghearmáin (DE)23.6
an Iodáil (IT)27.6
an Fhionlainn (FI)29.5
an tSlóivéin (SI)31.4
an Spáinn (ES)33.5
an Rómáin (RO)33.6
An Chróit (HR)35.5
an Danmhairg (DK)38.7
an Laitvia (LV)44.9
an Phortaingéil (PT)47.6
an tSualainn (SE)60.0
an Ostair (AT)65.5
Foinse: Eurostat


Glanspleáchas ar allmhairithe fuinnimh mar chéatadán den ídiú iomlán

Tír GualPeitriliamGás nádúrtha
an Bheilg 99.3
an Bhulgáir 96.9
an Chipir 101.0
An Chróit71.4
an Danmhairg -34.8
an Eastóin 60.0
an Fhionlainn92.5
an Fhrainc 97.9
an Ghearmáin 96.0
an Iodáil 90.1
an Ísiltír 96.7
an Laitvia 101.7
an Liotuáin 93.0
an Ostair 91.5
an Pholainn 94.7
an Phortaingéil 100.9
an Ríocht Aontaithe 36.3
an Rómáin 51.4
an Spáinn 96.7
an tSlóivéin 105.0
an tSlóvaic 89.7
an tSualainn95.4
an Ungáir 80.8
Éire 98.5
Greece 101.3
Lucsamburg 100.5
Málta 100.8
Poblacht na Seice 95.3
Foinse: Eurostat

 Íoslódálacha

  • Poist agus fás san AE - Plean oibre i dtreo todhchaí inbhuanaithe български (bg) čeština (cs) dansk (da) Deutsch (de) ελληνικά (el) English (en) español (es) eesti keel (et) suomi (fi) français (fr) magyar (hu) italiano (it) lietuvių kalba (lt) latviešu valoda (lv) Malti (mt) Nederlands (nl) polski (pl) português (pt) română (ro) slovenčina (sk) slovenščina (sl) svenska (sv)  
  • Togra ón gCoimisiún Eorpach don Chreat Airgeadais Ilbhliantúil 2014-2020 pdfEnglish (en)  
  • Rialacha airgeadais is deiseanna ar mhaoiniú 2007-2013 pdf български (bg) čeština (cs) dansk (da) Deutsch (de) ελληνικά (el) English (en) español (es) eesti keel (et) suomi (fi) français (fr) magyar (hu) italiano (it) lietuvių kalba (lt) latviešu valoda (lv) Malti (mt) Nederlands (nl) polski (pl) português (pt) română (ro) slovenčina (sk) slovenščina (sl) svenska (sv)  

TEAGMHÁIL

Eolas ginearálta – fiosruithe

Glaoigh ar
00 800 6 7 8 9 10 11 Féach mionsonraí na seirbhíse

Cuir do cheisteanna chugainn ar r-phost

Sonraí teagmhála agus cuairte d'institiúidí, teagmhálacha preasa

Cabhraigh linn feabhsú

An bhfuair tú an t-eolas a bhí uait?

FuairNí bhfuair

Cad a bhí uait?

An bhfuil aon mholtaí agat?