An Geilleagar

Tá an tAontas Eorpach, a bhfeidhmíonn a 28 Ballstát mar mhargadh aonair, ar cheann de mhórchumhachtaí trádála an domhain.


Tá beartas eacnamaíoch an AE ceaptha fás a chothú trí infheistíocht a dhéanamh san iompar, san fhuinneamh agus sa taighde, ach san am céanna an díobháil don chomhshaol a thagann as sin a laghdú a oiread is féidir é.

Geilleagar an AE a thomhas

I dtéarmaí na hearraí agus na seirbhísí a tháirgeann sé (olltáirgeacht intíre), is mó anois geilleagar an AE ná geilleagar Stáit Aontaithe Mheiriceá:

  • Olltáirgeacht intíre an AE in 2014: €13,920,541 milliún

Trádáil

In ainneoin nach bhfuil ach 7% de dhaonra an domhain san AE, is ionann an trádáil a dhéanann sé leis an gcuid eile den domhan agus 20% d'easpórtálacha agus d'impórtálacha uile an domhain.

Is le tíortha eile san AE a dhéanann tíortha an AE tuairim is dhá thrian dá gcuid trádála.

Tá an trádáil thíos leis an gcúlú eacnamaíoch domhanda, ach mar sin féin tá an AE fós ar an mbloc trádála is mó dá bhfuil ann: in 2011 is chuige a cuireadh 16.4% d'iompórtálacha uile an domhain. Ina dhiaidh sin bhí Stáit Aontaithe Mheiriceá ann (15.5%), agus ansin an tSín (11.9%). Bhí an AE ar an easpórtálaí is mó ar domhan, leis, agus 15.4% d'iompórtálacha uile an domhain aige; 13.4% a bhí ag an tSín agus 10.5% a bhí ag Stáit Aontaithe Mheiriceá.

Fostaíocht

Tá leibhéil fostaíochta thíos leis an gcúlú eacnamaíoch domhanda freisin, agus lena chorraithe atá an limistéar euro.

An lucht saothair atá fostaithe i dtalmhaíocht

Tír An lucht saothair teaglaighAn lucht saothair neamhtheaghlaigh rialtaAn lucht saothair neamhtheaghlaigh a oibríonn ar bhonn neamhrialta
An Bheilg78.18%16.97%4.84%
An Bhulgáir90.10%7.59%2.30%
An Chipir92.62%5.14%2.24%
An Chróit96.24%2.76%1.00%
An Danmhairg69.65%28.46%1.89%
An Eastóin74.5%24.42%1.08%
An Fhionlainn85.77%10.89%3.34%
An Fhrainc51.58%40.51%7.91%
An Ghearmáin71.67%21.4%6.93%
An Ghréig93.46%2.06%4.47%
An Iodáil92.17%4.66%3.18%
An Íoslainn66.34%28.55%5.12%
An Ísiltír63.78%27.47%8.74%
An Laitvia90.11%9.61%0.28%
An Liotuáin91.64%7.57%0.80%
An Ostair91.36%7.75%0.88%
An Pholainn97.02%2.26%0.73%
An Phortaingéil89.42%6.83%3.75%
An Ríocht Aontaithe72.82%22.70%4.48%
An Rómáin97.04%1.45%1.50%
An Spáinn81.49%11.49%7.02%
An tSlóivéin96.08%1.52%2.40%
An tSlóvaic49.60%48.35%2.05%
An tSualainn82.76%14.99%2.26%
An Ungáir90.45%7.79%1.76%
Éire92.94%5.97%1.10%
Lucsamburg79.88%17.19%2.93%
Málta95.09%4.69%0.22%
Poblacht na Seice31.57%65.94%2.49%
Foinse: Eurostat


Níl sonraí ar fáil do na tíortha sin den AE nach bhfuil
sa roghchlár anuas.

An céatadán de dhaoine atá fostaithe i dtionscal (cé is moite d’earnáil na tógála) i gcomparáid le 2010. (2010 = 100)

BliainQ1Q2Q3Q4
201399.2598.8798.5998.58
201498.5198.6198.7798.83
BliainQ1Q2Q3Q4
201399.2098.8198.5298.50
201498.4298.5298.6898.73
AE28
BliainQ1Q2Q3Q4
201399.4699.1498.9899.03
201499.1699.3599.5999.77
BliainQ1Q2Q3Q4
201399.5399.2299.0699.11
201499.2699.4599.6999.88
an Bheilg
BliainQ1Q2Q3Q4
201397.1796.6096.1195.64
201494.8194.3494.0393.65
an Bhulgáir
BliainQ1Q2Q3Q4
201394.7094.6493.9993.79
201494.3394.8394.8394.81
Poblacht na Seice
BliainQ1Q2Q3Q4
2013100.90100.94100.69100.86
2014101.40101.90102.06102.55
an Danmhairg
BliainQ1Q2Q3Q4
201397.0296.6796.8396.77
201497.2797.7097.7998.31
an Ghearmáin
BliainQ1Q2Q3Q4
2013105.29105.38105.52105.70
2014105.91106.15106.41106.70
an Eastóin
BliainQ1Q2Q3Q4
2013107.36107.86108.12107.93
2014107.97108.56109.07109.96
Éire
BliainQ1Q2Q3Q4
201399.7799.0499.91100.11
2014100.1399.55100.75100.90
Greece
BliainQ1Q2Q3Q4
201378.7877.90::
2014::::
an Spáinn
BliainQ1Q2Q3Q4
201389.8788.2787.2087.49
201487.4688.7890.4591.17
an Fhrainc
BliainQ1Q2Q3Q4
201397.5196.9396.5396.19
201495.9495.6595.3295.00
An Chróit
BliainQ1Q2Q3Q4
201392.0691.6291.3290.70
201489.7689.7289.2388.80
an Iodáil
BliainQ1Q2Q3Q4
2013::::
2014::::
an Chipir
BliainQ1Q2Q3Q4
201383.3880.8478.5078.39
201477.6478.0277.8777.06
an Laitvia
BliainQ1Q2Q3Q4
2013113.93114.53114.67114.44
2014113.90111.78112.42111.49
an Liotuáin
BliainQ1Q2Q3Q4
2013105.08105.60106.07106.82
2014107.76107.83108.95109.52
Lucsamburg
BliainQ1Q2Q3Q4
201396.1695.8095.4995.97
201495.5495.7695.8495.71
an Ungáir
BliainQ1Q2Q3Q4
2013101.53101.96102.42102.68
2014103.96104.58105.10105.70
Málta
BliainQ1Q2Q3Q4
201397.8997.9197.7597.23
201497.9497.9297.3697.05
an Ísiltír
BliainQ1Q2Q3Q4
201397.8997.4096.9796.64
201496.3796.2896.27:
an Ostair
BliainQ1Q2Q3Q4
2013103.99104.07103.81103.83
2014103.49103.70103.45103.43
an Pholainn
BliainQ1Q2Q3Q4
2013100.37100.20100.43100.69
2014101.13101.53101.85102.33
an Phortaingéil
BliainQ1Q2Q3Q4
201393.4893.0592.8392.91
201492.8593.2293.5393.85
an Rómáin
BliainQ1Q2Q3Q4
2013104.43104.15103.93104.03
2014104.61105.39105.86106.60
an tSlóivéin
BliainQ1Q2Q3Q4
201394.4494.1994.2194.36
201494.2494.5994.9195.16
an tSlóvaic
BliainQ1Q2Q3Q4
2013102.44102.23102.41102.96
2014104.08104.15104.22104.80
an Fhionlainn
BliainQ1Q2Q3Q4
201397.9598.0795.4695.10
201493.5291.5890.0290.52
an tSualainn
BliainQ1Q2Q3Q4
201399.6798.5597.5397.69
201497.9497.5798.0397.37
an Ríocht Aontaithe
BliainQ1Q2Q3Q4
201398.7398.5399.1999.34
2014100.04100.31100.93101.54

Níl sonraí ar fáil do na tíortha sin den AE nach bhfuil
sa roghchlár anuas.

Foinse: Eurostat


Níl sonraí ar fáil do na tíortha sin den AE nach bhfuil
sa roghchlár anuas.

Fostaíocht i seirbhísí i gcomparáid le 2010 (2010=100)

AE28
BliainQ1Q2Q3Q4
2011100.68101.14101.38101.45
2012101.60101.64101.57101.45
an Bhulgáir
BliainQ1Q2Q3Q4
2011100.56100.1799.2598.40
201297.0796.6995.6494.61
an Bheilg
BliainQ1Q2Q3Q4
2011NaNNaNNaNNaN
2012NaNNaNNaNNaN
Poblacht na Seice
BliainQ1Q2Q3Q4
2011101.26102.03101.89101.26
2012101.21101.75101.49101.23
an Danmhairg
BliainQ1Q2Q3Q4
2011100.38100.83101.28101.42
2012101.50101.62101.51101.71
an Ghearmáin
BliainQ1Q2Q3Q4
2011101.92102.83103.63104.27
2012104.98105.10105.42105.91
an Eastóin
BliainQ1Q2Q3Q4
2011101.84102.89104.61106.44
2012107.55108.80109.21110.16
Éire
BliainQ1Q2Q3Q4
201197.8399.5597.6998.06
2012103.79100.12102.72102.35
Greece
BliainQ1Q2Q3Q4
201196.2090.7889.7887.65
201283.2485.5782.3779.19
an Spáinn
BliainQ1Q2Q3Q4
201199.6899.5998.8398.13
201297.2195.9795.1694.65
an Fhrainc
BliainQ1Q2Q3Q4
2011101.20101.69101.75101.78
2012101.70101.51101.28100.92
an Iodáil
BliainQ1Q2Q3Q4
2011NaNNaNNaNNaN
2012NaNNaNNaNNaN
an Chipir
BliainQ1Q2Q3Q4
2011101.31101.40101.34101.54
2012100.52100.4699.6498.54
an Laitvia
BliainQ1Q2Q3Q4
2011102.57108.03107.44109.21
2012113.43114.62118.81120.02
an Liotuáin
BliainQ1Q2Q3Q4
2011103.42104.98106.79107.51
2012105.81106.46107.29108.22
Lucsamburg
BliainQ1Q2Q3Q4
2011102.00103.30103.98104.63
2012105.69105.97106.12107.06
an Ungáir
BliainQ1Q2Q3Q4
2011100.03100.90101.60102.29
201298.0897.1498.1997.82
Málta
BliainQ1Q2Q3Q4
2011100.2999.77101.0399.34
201297.7398.8099.8299.93
an Ísiltír
BliainQ1Q2Q3Q4
2011100.86101.30101.49101.58
2012101.48101.39101.06100.72
an Ostair
BliainQ1Q2Q3Q4
2011101.66102.76102.93103.48
2012104.44104.26104.04103.74
an Pholainn
BliainQ1Q2Q3Q4
2011103.00104.87104.93105.20
2012104.77104.76105.08105.20
an Phortaingéil
BliainQ1Q2Q3Q4
201199.7299.0597.8395.76
201293.6492.1790.9589.76
an Rómáin
BliainQ1Q2Q3Q4
201194.7996.2598.1799.88
2012102.53104.82106.22108.67
an tSlóivéin
BliainQ1Q2Q3Q4
201199.4899.7499.2898.54
201299.1398.1397.5098.19
an tSlóvaic
BliainQ1Q2Q3Q4
2011101.67101.91102.61103.14
2012102.44104.47105.38105.58
an Fhionlainn
BliainQ1Q2Q3Q4
201199.92102.66100.81100.29
2012101.68103.07102.97102.58
an tSualainn
BliainQ1Q2Q3Q4
2011103.39105.01106.40106.64
2012107.07107.79107.15108.70
an Ríocht Aontaithe
BliainQ1Q2Q3Q4
2011100.33100.45101.00101.53
2012103.34103.77104.00103.80
An Chróit
BliainQ1Q2Q3Q4
201199.62100.28100.42100.09
201299.3999.6299.7499.10

Níl sonraí ar fáil do na tíortha sin den AE nach bhfuil
sa roghchlár anuas.

Foinse: Eurostat


An ráta dífhostaíochta

Tír MnáFir
an Bheilg 8.1% 8.9%
an Bhulgáir 9.4% 11.2%
an Chipir 15.1% 16.9%
An Chróit18.4% 18.0%
an Danmhairg 6.5% 6.2%
an Eastóin 5.5% 6.3%
an Fhionlainn8.5% 9.8%
an Fhrainc 10.2% 10.9%
an Ghearmáin 4.4% 4.9%
an Iodáil 14.3% 11.9%
an Ísiltír 7.4% 6.7%
an Laitvia 10.0% 10.8%
an Liotuáin 8.0% 11.1%
an Ostair 5.2% 6.0%
an Pholainn 8.4% 7.1%
an Phortaingéil 14.1% 12.9%
an Ríocht Aontaithe 5.2% 5.6%
an Rómáin 6.2% 6.7%
an Spáinn 24.4% 21.7%
an tSlóivéin 9.8% 9.0%
an tSlóvaic 13.3% 11.3%
an tSualainn7.4% 7.7%
an Ungáir 7.6% 7.2%
Éire 8.0% 11.3%
Greece 29.1% 22.4%
Lucsamburg 5.9% 5.6%
Málta 6.0% 5.6%
Poblacht na Seice 6.8% 5.0%
Foinse: Eurostat

Taighde

Tá taighde agus forbairt i gcroílár na straitéise atá ag an AE méadú ar a iomaíche atá a gheilleagar. Is éard is aidhm don straitéis sin tuilleadh infheistíochta a dhéanamh chun go mbeidh an méid airgid a chaitheann sé ar thaighde agus forbairt inchurtha le caiteachas na Stát Aontaithe agus na Seapáine.

Níl aon sonraí ar fáil i gcás roinnt tíortha agus/nó earnálacha

Caiteachas iomlán ar Thaighde agus Forbairt mar chéatadán den OTI

Tír An earnáil fiontraíochta gnóAn earnáil rialtaisAn earnáil ardoideachaisAn earnáil phríobháideach neamhbhrabúsach
an Bheilg 1.580.20.490.01
an Bhulgáir 0.40.190.060
an Chipir 0.070.070.270.06
An Chróit0.410.210.2:
an Danmhairg 20.070.970.01
an Eastóin 0.830.160.740.02
an Fhionlainn2.280.30.710.02
an Fhrainc 1.440.290.460.03
an Ghearmáin 1.910.430.51:
an Iodáil 0.680.190.350.04
an Ísiltír 1.140.210.63:
an Laitvia 0.170.170.26:
an Liotuáin 0.240.190.52:
an Ostair 1.930.140.720.01
an Pholainn 0.380.230.250
an Phortaingéil 0.650.080.510.12
an Ríocht Aontaithe 1.050.120.430.03
an Rómáin 0.120.190.080
an Spáinn 0.660.230.350
an tSlóivéin 1.980.340.270
an tSlóvaic 0.380.170.270
an tSualainn2.280.120.90.01
an Ungáir 0.980.210.2:
Éire :0.070.36:
Greece 0.270.220.30.01
Lucsamburg 0.710.270.18:
Málta 0.460.090.3:
Poblacht na Seice 1.030.350.520.01

Níl aon sonraí ar fáil i gcás roinnt tíortha agus/nó earnálacha

Foinse: Eurostat

Iompar

Bíonn an AE ag féachaint le gréasáin iompair a chothú atá éifeachtúil, sábháilte, slán agus neamhdhíobhálach don chomhshaol.

Ó bhí 2008 ann tá méadú tagtha ar an gcion d'aistir a dhéantar i gcarr i gcomparáid le modhanna eile iompar de bhóthar (m.sh. cóistí agus busanna). Lena chois sin, tacaíonn an AE le hinfheistíocht san iompar ar iarnród agus le athstruchtúrú na córa iompair sin.

D'ainneoin na lagtrá eacnamaíche, dealraíonn sé go dtiocfaidh méadú 5% ar an aeriompar ar fud an domhain gach bliain as seo go 2030. De réir mar a mhéadaíonn aerthrácht méadaíonn na hábhair inmní atá ann i leith na sábháilteachta. Is éard is aidhm le beartas eitlíochta an AE féachaint chuige go bhfuil aerspás na hEorpa ar an aerspás is sábháilte ar domhan.

Paisinéirí bóthair, iarnróid agus aeir

Foinse: Eurostat

Paisinéirí bóthair, iarnróid agus aeir

AE28
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20007.282.99.9
20017.183.29.8
20026.883.69.6
20036.783.99.5
20046.883.89.4
20056.983.79.5
2006783.79.2
20077.183.69.3
20087.283.79.1
2009784.38.7
20107.184.28.7
20117.183.79.1
20127.483.39.2
Foinse: Eurostat


Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
2006:
2007:
2008799024981
2009752512652
2010778324669
2011822830045
2012828160763
2013842219926
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20007.282.99.9
20017.183.29.8
20026.883.79.5
20036.783.99.5
20046.883.99.4
20056.983.79.4
20067.183.79.2
20077.183.69.3
20087.283.79.1
2009784.38.7
20107.184.28.7
20117.183.79.1
20127.483.39.2
Foinse: Eurostat


Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
2006:
2007792700448
2008797571170
2009751138170
2010776851750
2011821265790
2012826463402
2013840556194
an Bheilg
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20006.183.410.5
20016.28310.7
20026.382.311.4
20036.381.212.5
20046.880.512.7
20056.380.713
20066.680.213.2
20076.779.913.4
20087.280.312.5
20097.280.312.5
20107.480.312.2
20117.480.312.3
20127.180.412.4
Foinse: Eurostat


Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
200619154636
200720805314
200821981645
200921314463
201022690502
201125098923
201225913625
201326387222
an Bhulgáir
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20007.860.831.4
20016.661.532
20025.461.233.4
20035.566.528.1
20045.169.825
20054.870.924.3
20064.772.622.7
20074.473.821.8
2008475.120.8
20093.779.516.8
20103.68016.4
20113.580.615.9
2012380.116.9
Foinse: Eurostat


Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
2006:
20076071210
20086417873
20095838685
20106168346
20116651562
20126819024
20137078294
Poblacht na Seice
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20008.373.118.6
20018.371.819.9
20027.573.818.7
20037.375.517.2
20047.576.616
20057.375.517.2
20067.575.217.3
20077.375.717
20087.17616.9
20096.977.116
20107.673.518.9
20117.775.317
20128.474.816.8
Foinse: Eurostat


Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
200612171235
200713098141
200813429149
200912367467
201012242386
201112650532
201211742352
201311891812
an Danmhairg
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20008.779.611.7
20019.179.211.7
20029.279.111.7
20039.379.111.6
20049.379.311.4
20059.479.211.3
20069.679.211.2
20079.579.810.6
20089.779.910.5
20099.679.910.5
20109.979.410.7
20111079.610.3
201210.180.29.7
Foinse: Eurostat


Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
200622965651
200724041619
200824629204
200922272961
201024330644
201125804863
201226528356
201327453282
an Ghearmáin
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20007.785.27.1
20017.685.56.9
20027.186.26.7
20037.286.16.8
20047.585.86.7
20057.585.86.7
20067.885.66.6
20077.885.76.5
20088.185.66.3
20097.9866.1
20108866
20118.285.95.9
2012985.45.7
Foinse: Eurostat


Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
2006154145981
2007163843996
2008165758846
2009158148829
2010166130833
2011175316076
2012178591103
2013180781589
an Eastóin
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20002.769.827.5
20011.970.128
20021.871.726.5
20031.773.624.7
20041.872.925.3
20051.975.722.4
200627819.9
20072.279.418.4
20082.181.416.5
2009283.115
2010283.614.4
2011284.114
20121.883.614.6
Foinse: Eurostat


Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
20061533132
20071722505
20081804430
20091341294
20101381062
20111907569
20122202427
20131958565
Éire
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20003.280.616.2
20013.380.616.1
20023.58115.6
20033.381.415.3
2004381.915.1
20053.382.114.6
20063.382.314.4
20073.482.314.2
20083.382.314.4
20092.882.115
20102.982.614.5
20112.982.614.6
20122.882.814.4
Foinse: Eurostat


Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
200627558133
200729840020
200830018287
200926268887
201023093749
201123362889
201223594089
201324603640
Greece
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20002.272.825.1
20011.974.323.8
20021.975.123
20031.676.422.1
20041.677.520.9
20051.778.320
20061.679.219.2
20071.679.918.5
20081.380.817.9
20091.281.916.9
20101.181.617.3
20110.881.617.6
20120.781.617.7
Foinse: Eurostat


Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
200632762340
200734785958
200834404278
200932882441
201032131780
201133291435
201231575703
201333621019
an Spáinn
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20005.48113.5
20015.580.813.7
20025.282.512.3
20035.183.111.8
2004581.713.2
20055.18212.9
20065.282.812
200758114
20085.580.314.3
20095.481.413.3
20105.482.312.3
20115.680.913.5
20125.680.713.7
Foinse: Eurostat


Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
2006150599286
2007163523010
2008161400952
2009148318298
2010153387014
2011165153230
2012159771261
2013157731973
an Fhrainc
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20008.686.15.3
20018.586.64.9
20028.786.45
20038.486.65
20048.786.25.1
20059.185.85.2
20069.485.35.3
20079.684.95.5
20089.385.65.2
20099.485.45.2
20109.385.55.3
20119.385.35.4
20129.585.15.4
Foinse: Eurostat


Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
2006113182776
2007120034361
2008122723531
2009117561564
2010122887263
2011131425313
2012135005802
2013138085382
An Chróit
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20005.181.413.6
20014.881.713.5
20024.582.213.3
20034.282.213.6
20044.283.812.1
20054.383.811.9
20064.483.711.8
2007582.912.1
20085.482.212.5
20095.683.610.7
20105.683.710.7
20114.984.610.5
20123.585.810.7
Foinse: Eurostat


Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
2006:
2007:
20084504278
20094334987
20104677030
20114989047
20125422530
20135722025
an Iodáil
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20005.883.310.9
20015.883.211
20025.683.311.1
20035.583.411.1
20045.583.411.1
2005681.812.2
20066.181.512.4
2007681.612.4
2008681.712.4
20095.582.811.7
20105.682.412.1
20115.78113.3
20126.178.915
Foinse: Eurostat


Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
200695914356
2007106294205
2008105216903
2009101823760
2010109064953
2011116226667
2012116029388
2013115271926
an Chipir
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
2000:77.722.3
2001:77.522.5
2002:77.422.6
2003:76.423.6
2004:78.821.2
2005:79.220.8
2006:79.620.4
2007:80.319.7
2008:81.218.8
2009:82.417.6
2010:81.918.1
2011:81.718.3
2012:81.318.7
Foinse: Eurostat


Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
20066713880
20077004127
20087218073
20096729554
20106947632
20117190265
20127328248
20137011437
an Laitvia
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20004.876.918.4
20014.879.915.3
20024.876.618.6
20034.875.719.4
20045.273.821.1
20055.473.521.1
20065.476.618
20074.979.415.7
20085.278.716.1
20094.780.215.1
20104.778.217.1
20114.976.218.9
20124.876.918.3
Foinse: Eurostat


Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
20062488065
20073155771
20083687329
20094062704
20104655898
20115098360
20124754530
20134782257
an Liotuáin
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20003.282.214.6
20012.882.614.6
20022.58215.4
20031.98513.1
20041.586.611.9
20051.189.49.5
20061918
20070.990.78.4
2008190.98.2
20090.9927.1
20100.791.77.6
20110.890.88.3
20120.8918.2
Foinse: Eurostat


Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
20061799195
20072195959
20082552074
20091867191
20102282834
20112691991
20123166628
20133482358
Lucsamburg
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20005.185.59.5
20015.185.29.7
20023.985.710.5
20033.785.710.6
20043.685.610.8
20053.685.510.9
20063.985.310.8
20074.184.911.1
20084.384.211.4
20094.384.311.4
20104.583.512.1
20114.483.112.5
20124.68312.4
Foinse: Eurostat


Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
20061597404
20071634465
20081713003
20091535261
20101613600
20111836761
20121893988
20132168748
an Ungáir
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20001361.925.1
200113.461.724.9
200213.961.125
200313.462.124.5
200413.463.223.4
200512.664.223.2
200611.965.622.5
20071167.621.5
200810.467.522.1
200910.269.220.7
20109.968.621.4
201110.268.321.5
201210.167.722.2
Foinse: Eurostat


Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
20068245920
20078580261
20088429082
20098081067
20108174510
20118884837
20128429843
20138441319
Málta
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
2000:79.620.4
2001:79.320.7
2002:79.420.6
2003:79.520.5
2004:79.620.4
2005:80.319.7
2006:80.419.6
2007:80.619.4
2008:80.819.2
2009:81.918.1
2010:81.518.5
2011:82.417.6
2012:82.517.5
Foinse: Eurostat


Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
20062699870
20072971368
20083109899
20092918676
20103293548
20113506723
20123650345
20134031848
an Ísiltír
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20009.4864.6
20019.4864.6
20029.386.44.3
20038.787.43.9
20048.487.73.9
20058.987.33.8
20069.487.23.5
20079.687.13.4
20089.287.33.5
20098.887.73.5
20109.187.23.7
20118.788.13.3
20128.888.23
Foinse: Eurostat


Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
200648582547
200750500592
200850418517
200946479064
201048618670
201153895216
201255680131
201358077221
an Ostair
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20009.879.211
20019.779.410.9
20029.779.410.9
20039.579.510.9
20049.579.611
20059.879.710.5
20061079.610.4
200710.179.210.8
200811.178.610.2
200911.179.39.6
20101178.710.3
20111178.910.1
201211.578.510
Foinse: Eurostat


Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
200620824533
200722926104
200823899584
200921817267
201023532455
201125137612
201225965977
201325749724
an Pholainn
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
200011.772.815.4
200110.674.714.7
20029.57713.5
20038.877.613.5
2004878.913.1
20057.380.712
20066.982.510.6
20076.883.69.6
20086.285.58.4
20095.5877.4
20105.288.46.4
20114.884.410.8
20124.884.610.7
Foinse: Eurostat


Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
200613737539
200717120015
200818727132
200917046474
201018382517
201120634903
201221791428
201323274169
an Phortaingéil
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20004.681.713.6
20014.582.812.6
20024.384.910.9
20033.985.111
20043.885.111.1
2005489.36.7
2006489.66.3
20074.189.46.5
20084.389.26.4
20094.489.46.2
20104.489.16.5
20114.588.96.5
20124.189.36.6
Foinse: Eurostat


Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
200622026797
200724324372
200825180382
200924104119
201025732352
201127578334
201228186254
201329694146
an Rómáin
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
200016.371.512.2
200115.172.512.4
200211.975.812.3
200311.575.712.8
200411.476.212.4
20059.975.514.6
20069.676.414
20078.677.514
20087.677.215.2
20096.58013.6
20105.981.312.9
20115.581.712.8
20124.982.212.9
Foinse: Eurostat


Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
20064900134
20076908599
20088031267
20097984057
20108848949
20119687456
20129674226
201310016933
an tSlóivéin
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20002.982.914.3
20012.983.513.6
2002383.913.2
2003383.513.5
20042.784.912.4
20052.785.611.6
20062.785.611.7
20072.68611.4
20082.786.410.9
20092.686.710.7
20102.586.810.8
20112.386.611
20122.386.711.1
Foinse: Eurostat


Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
20061327333
20071504446
20081648977
20091423391
20101382341
20111358792
20121167877
20131265766
an tSlóvaic
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20007.764.427.8
20017.564.727.8
20027.266.826
20036.368.824.8
2004667.826.2
20055.969.424.8
20065.970.723.3
200767222
20086.473.320.3
20096.677.316.1
20106.777.815.5
2011777.415.6
20127.177.815.1
Foinse: Eurostat


Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
20062124447
20072232411
20082596334
20091948361
20101881844
20111808187
20121563197
20131557149
an Fhionlainn
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20005.183.411.5
20014.883.811.3
20024.884.111.1
20034.784.410.9
20044.784.810.6
20054.884.910.3
20064.884.910.3
2007584.910
20085.484.510.1
20095.184.910
20105.284.99.9
2011585.19.8
20125.384.99.8
Foinse: Eurostat


Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
200613443365
200714464575
200814850682
200913828812
201014220636
201116374398
201216458815
201316565391
an tSualainn
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20007.583.88.6
20017.983.88.3
20027.8848.2
20037.784.38
20047.584.77.8
20057.784.67.6
20068.384.17.6
20078.783.97.4
20089.483.37.2
20099.583.47.1
20109.483.47.2
20118.884.46.8
20129.184.36.7
Foinse: Eurostat


Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
200625744721
200726967253
200827817350
200925218784
201026646764
201129732247
201230350845
201331443225
an Ríocht Aontaithe
Paisinéirí bóthair agus iarnróid (% d’iomlán na bpaisinéirí intíre-km)
BliainTraeinCarrBus, cóiste
20005.3886.7
20015.388.16.6
20025.288.46.4
20035.488.26.4
20045.788.75.6
20055.988.35.8
20066.288.35.5
20076.687.95.5
20086.987.25.8
20096.987.16
20107.586.46.2
20117.986.25.9
20128.2865.8
Foinse: Eurostat


Aeriompar paisinéirí
BliainAeriompar
2006211228518
2007217288456
2008213888122
2009198531887
2010192884537
2011201535227
2012203066646
2013210468756
Foinse: Eurostat

Fuinneamh agus an comhshaol

Iompórtálann an AE breis is 50% den fhuinneamh a theastaíonn uaidh.

Céatadán leictreachais arna tháirgeadh ó fhoinse inathnuaite fuinnimh

Tír OTI per capita i gcaighdeán cumhachta ceannaigh
Málta (MT)1.6
Lucsamburg (LU)5.3
an Chipir (CY)6.6
an Ungáir (HU)6.6
an Ísiltír (NL)10.1
an Pholainn (PL)10.7
an Bheilg (BE)12.3
Poblacht na Seice (CZ)12.8
an Eastóin (EE)13.0
an Liotuáin (LT)13.1
an Ríocht Aontaithe (UK)13.9
an Fhrainc (FR)16.9
an Bhulgáir (BG)18.9
an tSlóvaic (SK)20.8
Éire (IE)20.9
Greece (EL)21.2
an Ghearmáin (DE)25.6
an Fhionlainn (FI)31.1
an Iodáil (IT)31.3
an tSlóivéin (SI)32.8
an Spáinn (ES)36.4
an Rómáin (RO)37.5
An Chróit (HR)38.7
an Danmhairg (DK)43.1
an Laitvia (LV)48.8
an Phortaingéil (PT)49.2
an tSualainn (SE)61.8
an Ostair (AT)68.1
Foinse: Eurostat


Glanspleáchas ar allmhairithe fuinnimh mar chéatadán den ídiú iomlán

Tír GualPeitriliamGás nádúrtha
an Bheilg 95.1102.0100.5
an Bhulgáir 16.4103.793.2
an Chipir 100.0101.0:
An Chróit110.177.131.8
an Danmhairg 90.7-13.7-23.1
an Eastóin -0.159.9100.0
an Fhionlainn65.7106.299.9
an Fhrainc 93.498.997.4
an Ghearmáin 44.596.187.2
an Iodáil 96.290.788.1
an Ísiltír 111.694.7-86.8
an Laitvia 88.8100.4115.6
an Liotuáin 99.793.2100.0
an Ostair 93.892.975.5
an Pholainn -10.491.374.2
an Phortaingéil 95.497.2101.5
an Ríocht Aontaithe 82.039.850.1
an Rómáin 18.947.011.9
an Spáinn 70.397.498.6
an tSlóivéin 19.495.899.6
an tSlóvaic 80.688.595.6
an tSualainn82.4101.599.1
an Ungáir 29.583.972.1
Éire 72.4100.295.9
Greece 3.294.2100.0
Lucsamburg 100.0100.399.6
Málta :104.6:
Poblacht na Seice -11.696.3100.2
Foinse: Eurostat

 Féach freisin

TEAGMHÁIL

Eolas ginearálta – fiosruithe

Glaoigh ar
00 800 6 7 8 9 10 11 Féach mionsonraí na seirbhíse

Cuir do cheisteanna chugainn ar r-phost

Sonraí teagmhála agus cuairte d'institiúidí, teagmhálacha preasa

Cabhraigh linn feabhsú

An bhfuair tú an t-eolas a bhí uait?

FuairNí bhfuair

Cad a bhí uait?

An bhfuil aon mholtaí agat?