Økonomien

EU er i kraft af sit indre marked bestående af 28 lande en af verdens største handelsmagter.


Formålet med EU's økonomiske politik er at opretholde den økonomiske vækst gennem investering i transport, energi og forskning, og samtidig mindske miljøbelastningen af den videre økonomiske udvikling.

Måling af EU's økonomi

EU's økonomi - målt i den mængde varer og tjenesteydelser, der produceres (BNP) - er nu større end USA's: EU's BNP i 2013: 13 529 099.6 mio. euro.

Handel

Selv om EU kun tæller 7 % af verdens befolkning, udgør handel med resten af verden omkring 20 % af verdens import og eksport.

Omkring to tredjedele af EU-landenes samlede handel foregår mellem landene selv.

Handelen er blevet ramt at den verdensomspændende afmatning, men EU er fortsat den største spiller på markedet og tegnede sig for 16,4 % af den globale import i 2011. Efter EU kommer USA med 15,5 % af den samlede import efterfulgt af Kina med 11,9 %. EU var også den største eksportør og tegnede sig for 15,4 % af al eksport sammenlignet med 13,4 % for Kina og 10,5 % for USA.

Beskæftigelse

Beskæftigelsen er også blevet påvirket af den verdensomspændende økonomiske krise og uroen i eurozonen.

Beskæftigelse i landbrugssektoren

Land Medhjælpende familiemedlemmerFast fremmed arbejdskraftMidlertidig fremmed arbejdskraft
Belgien78.18%16.97%4.84%
Bulgarien90.10%7.59%2.30%
Cypern92.62%5.14%2.24%
Danmark69.65%28.46%1.89%
Det Forenede Kongerige72.82%22.70%4.48%
Estland74.5%24.42%1.08%
Finland85.77%10.89%3.34%
Frankrig51.58%40.51%7.91%
Grækenland93.46%2.06%4.47%
Irland92.94%5.97%1.10%
Island66.34%28.55%5.12%
Italien92.17%4.66%3.18%
Kroatien96.24%2.76%1.00%
Letland90.11%9.61%0.28%
Litauen91.64%7.57%0.80%
Luxembourg79.88%17.19%2.93%
Malta95.09%4.69%0.22%
Nederlandene63.78%27.47%8.74%
Polen97.02%2.26%0.73%
Portugal89.42%6.83%3.75%
Rumænien97.04%1.45%1.50%
Slovakiet49.60%48.35%2.05%
Slovenien96.08%1.52%2.40%
Spanien81.49%11.49%7.02%
Sverige82.76%14.99%2.26%
Tjekkiet31.57%65.94%2.49%
Tyskland71.67%21.4%6.93%
Ungarn90.45%7.79%1.76%
Østrig91.36%7.75%0.88%
Kilde: Eurostat


Der findes ingen data for de EU-lande, som ikke er
med i rullemenuen.

Beskæftigelse i industrien (i %) (ekskl. bygge og anlæg) i forhold til 2010. (2010 = 100)

ÅrQ1Q2Q3Q4
201399.2598.8898.5998.58
201498.5198.6298.7798.82
ÅrQ1Q2Q3Q4
201399.1998.8198.5298.50
201498.4298.5398.6898.72
EU28
ÅrQ1Q2Q3Q4
201399.4699.1598.9999.02
201499.1699.3699.5999.76
ÅrQ1Q2Q3Q4
201399.5399.2299.0699.11
201499.2599.4699.6999.87
Belgien
ÅrQ1Q2Q3Q4
201397.1796.6096.1195.64
201494.8194.3494.0393.65
Bulgarien
ÅrQ1Q2Q3Q4
201394.7094.6493.9993.79
201494.3394.8394.8394.81
Tjekkiet
ÅrQ1Q2Q3Q4
2013100.90100.94100.69100.86
2014101.40101.90102.06102.55
Danmark
ÅrQ1Q2Q3Q4
201397.0296.6796.8396.77
201497.2797.7097.7998.31
Tyskland
ÅrQ1Q2Q3Q4
2013105.29105.39105.53105.69
2014105.90106.17106.42106.69
Estland
ÅrQ1Q2Q3Q4
2013107.36107.86108.12107.93
2014107.97108.56109.07109.96
Irland
ÅrQ1Q2Q3Q4
201399.7799.0499.91100.11
2014100.1399.55100.75100.90
Grækenland
ÅrQ1Q2Q3Q4
201378.7877.90::
2014::::
Spanien
ÅrQ1Q2Q3Q4
201389.8788.2787.2087.49
201487.4688.7890.4591.17
Frankrig
ÅrQ1Q2Q3Q4
201397.5196.9496.5396.18
201495.9495.6695.3294.98
Kroatien
ÅrQ1Q2Q3Q4
201392.0691.6291.3290.70
201489.7689.7289.2388.80
Italien
ÅrQ1Q2Q3Q4
2013::::
2014::::
Cypern
ÅrQ1Q2Q3Q4
201383.3880.8478.5078.39
201477.6478.0277.8777.06
Letland
ÅrQ1Q2Q3Q4
2013113.93114.53114.67114.44
2014113.90111.78112.42111.49
Litauen
ÅrQ1Q2Q3Q4
2013105.08105.60106.07106.82
2014107.76107.83108.95109.52
Luxembourg
ÅrQ1Q2Q3Q4
201396.1695.8095.4995.97
201495.5595.7595.8495.72
Ungarn
ÅrQ1Q2Q3Q4
2013101.53101.96102.42102.68
2014103.96104.58105.10105.70
Malta
ÅrQ1Q2Q3Q4
201397.8997.9197.7597.23
201497.9497.9297.3697.05
Nederlandene
ÅrQ1Q2Q3Q4
201397.8997.4096.9796.64
201496.3796.2896.27:
Østrig
ÅrQ1Q2Q3Q4
2013103.99104.07103.81103.83
2014103.49103.70103.45103.43
Polen
ÅrQ1Q2Q3Q4
2013100.37100.20100.43100.69
2014101.13101.53101.85102.33
Portugal
ÅrQ1Q2Q3Q4
201393.4793.0492.8392.93
201492.8493.2793.5393.79
Rumænien
ÅrQ1Q2Q3Q4
2013104.42104.16103.94104.02
2014104.61105.40105.86106.59
Slovenien
ÅrQ1Q2Q3Q4
201394.4694.2094.2094.34
201494.2694.6094.9095.14
Slovakiet
ÅrQ1Q2Q3Q4
2013102.42102.23102.42102.96
2014104.06104.15104.24104.80
Finland
ÅrQ1Q2Q3Q4
201397.9598.0795.4695.10
201493.5291.5890.0290.52
Sverige
ÅrQ1Q2Q3Q4
201399.6798.5597.5397.69
201497.9497.5798.0397.37
Det Forenede Kongerige
ÅrQ1Q2Q3Q4
201398.7398.5399.1999.34
2014100.04100.31100.93101.54

Der findes ingen data for de EU-lande, som ikke er
med i rullemenuen.

Kilde: Eurostat


Der findes ingen data for de EU-lande, som ikke er
med i rullemenuen.

Beskæftigelse i servicesektoren i forhold til 2010 (2010 = 100)

EU28
ÅrQ1Q2Q3Q4
2011100.68101.14101.38101.45
2012101.60101.64101.57101.45
Bulgarien
ÅrQ1Q2Q3Q4
2011100.56100.1799.2598.40
201297.0796.6995.6494.61
Belgien
ÅrQ1Q2Q3Q4
2011NaNNaNNaNNaN
2012NaNNaNNaNNaN
Tjekkiet
ÅrQ1Q2Q3Q4
2011101.26102.03101.89101.26
2012101.21101.75101.49101.23
Danmark
ÅrQ1Q2Q3Q4
2011100.38100.83101.28101.42
2012101.50101.62101.51101.71
Tyskland
ÅrQ1Q2Q3Q4
2011101.92102.83103.63104.27
2012104.98105.10105.42105.91
Estland
ÅrQ1Q2Q3Q4
2011101.84102.89104.61106.44
2012107.55108.80109.21110.16
Irland
ÅrQ1Q2Q3Q4
201197.8399.5597.6998.06
2012103.79100.12102.72102.35
Grækenland
ÅrQ1Q2Q3Q4
201196.2090.7889.7887.65
201283.2485.5782.3779.19
Spanien
ÅrQ1Q2Q3Q4
201199.6899.5998.8398.13
201297.2195.9795.1694.65
Frankrig
ÅrQ1Q2Q3Q4
2011101.20101.69101.75101.78
2012101.70101.51101.28100.92
Italien
ÅrQ1Q2Q3Q4
2011NaNNaNNaNNaN
2012NaNNaNNaNNaN
Cypern
ÅrQ1Q2Q3Q4
2011101.31101.40101.34101.54
2012100.52100.4699.6498.54
Letland
ÅrQ1Q2Q3Q4
2011102.57108.03107.44109.21
2012113.43114.62118.81120.02
Litauen
ÅrQ1Q2Q3Q4
2011103.42104.98106.79107.51
2012105.81106.46107.29108.22
Luxembourg
ÅrQ1Q2Q3Q4
2011102.00103.30103.98104.63
2012105.69105.97106.12107.06
Ungarn
ÅrQ1Q2Q3Q4
2011100.03100.90101.60102.29
201298.0897.1498.1997.82
Malta
ÅrQ1Q2Q3Q4
2011100.2999.77101.0399.34
201297.7398.8099.8299.93
Nederlandene
ÅrQ1Q2Q3Q4
2011100.86101.30101.49101.58
2012101.48101.39101.06100.72
Østrig
ÅrQ1Q2Q3Q4
2011101.66102.76102.93103.48
2012104.44104.26104.04103.74
Polen
ÅrQ1Q2Q3Q4
2011103.00104.87104.93105.20
2012104.77104.76105.08105.20
Portugal
ÅrQ1Q2Q3Q4
201199.7299.0597.8395.76
201293.6492.1790.9589.76
Rumænien
ÅrQ1Q2Q3Q4
201194.7996.2598.1799.88
2012102.53104.82106.22108.67
Slovenien
ÅrQ1Q2Q3Q4
201199.4899.7499.2898.54
201299.1398.1397.5098.19
Slovakiet
ÅrQ1Q2Q3Q4
2011101.67101.91102.61103.14
2012102.44104.47105.38105.58
Finland
ÅrQ1Q2Q3Q4
201199.92102.66100.81100.29
2012101.68103.07102.97102.58
Sverige
ÅrQ1Q2Q3Q4
2011103.39105.01106.40106.64
2012107.07107.79107.15108.70
Det Forenede Kongerige
ÅrQ1Q2Q3Q4
2011100.33100.45101.00101.53
2012103.34103.77104.00103.80
Kroatien
ÅrQ1Q2Q3Q4
201199.62100.28100.42100.09
201299.3999.6299.7499.10

Der findes ingen data for de EU-lande, som ikke er
med i rullemenuen.

Kilde: Eurostat


Arbejdsløshed

Land KvinderMænd
Belgien 8.1% 8.8%
Bulgarien 9.2% 11.0%
Cypern 15.4% 17.1%
Danmark 6.5% 5.9%
Det Forenede Kongerige 5.3% 5.6%
Estland 5.6% 6.8%
Finland8.5% 9.8%
Frankrig 10.2% 10.9%
Grækenland 29.6% 22.5%
Irland 8.0% 11.4%
Italien 14.1% 11.7%
Kroatien18.7% 18.4%
Letland 10.0% 10.8%
Litauen 8.4% 11.6%
Luxembourg 5.9% 5.7%
Malta 6.2% 5.8%
Nederlandene 7.4% 6.7%
Polen 8.5% 7.3%
Portugal 14.3% 13.8%
Rumænien 6.1% 6.7%
Slovakiet 13.3% 11.4%
Slovenien 9.7% 9.1%
Spanien 24.3% 22.2%
Sverige7.4% 7.7%
Tjekkiet 6.7% 4.6%
Tyskland 4.4% 5.1%
Ungarn 7.5% 7.4%
Østrig 5.1% 5.6%
Kilde: Eurostat

Forskning

Forskning og udvikling (F&U) er kernen i EU's strategi for en mere konkurrencedygtig økonomi. Målet er, at udgifterne til F&U skal op på niveau med USA og Japan.

Ingen data foreligger for nogle lande og/eller sektorer

Udgifter i alt til F&U i % af BNP

Land ErhvervslivetDet offentligeHøjere læreanstalterPrivate nonprofit-organisationer
Belgien 1.580.20.490.01
Bulgarien 0.40.190.060
Cypern 0.070.070.270.06
Danmark 20.070.970.01
Det Forenede Kongerige 1.050.120.430.03
Estland 0.830.160.740.02
Finland2.280.30.710.02
Frankrig 1.440.290.460.03
Grækenland 0.270.220.30.01
Irland :0.070.36:
Italien 0.680.190.350.04
Kroatien0.410.210.2:
Letland 0.170.170.26:
Litauen 0.240.190.52:
Luxembourg 0.710.270.18:
Malta 0.460.090.3:
Nederlandene 1.140.210.63:
Polen 0.380.230.250
Portugal 0.650.080.510.12
Rumænien 0.120.190.080
Slovakiet 0.380.170.270
Slovenien 1.980.340.270
Spanien 0.660.230.350
Sverige2.280.120.90.01
Tjekkiet 1.030.350.520.01
Tyskland 1.910.430.51:
Ungarn 0.980.210.2:
Østrig 1.930.140.720.01

Ingen data foreligger for nogle lande og/eller sektorer

Kilde: Eurostat

Transport

EU's mål er at fremme effektive, sikre og miljøvenlige transportnet.

Andelen af rejser, der foretages i bil, er steget en anelse siden 2008 i forhold til andre former for vejtransport (f.eks. busser). EU støtter fortsat investering i og omstrukturering af jernbanetransporten.

På trods af den økonomiske krise ser den globale lufttransport ud til at vokse med ca. 5 % om året frem til 2030. Efterhånden som lufttrafikken stiger, stiger bekymringerne i forbindelse med sikkerheden også. EU's luftfartspolitik sigter mod at gøre det europæiske luftrum til det sikreste i verden.

Bus-, tog- og flypassagerer

Kilde: Eurostat

Bus-, tog- og flypassagerer

EU28
Bus- og togpassagerer (% af samlet antal passagerkilometer med landbaseret transport)
ÅrJernbaneBilBus
20007.282.99.9
20017.183.29.8
20026.883.69.6
20036.783.99.5
20046.883.89.4
20056.983.79.5
2006783.79.2
20077.183.69.3
20087.283.79.1
2009784.38.7
20107.184.28.7
20117.183.79.1
20127.483.39.2
Kilde: Eurostat


Lufttransport af passagerer
ÅrFly
2006:
2007:
2008799024981
2009752512652
2010778324669
2011822830045
2012828160763
2013842219926
Bus- og togpassagerer (% af samlet antal passagerkilometer med landbaseret transport)
ÅrJernbaneBilBus
20007.282.99.9
20017.183.29.8
20026.883.79.5
20036.783.99.5
20046.883.99.4
20056.983.79.4
20067.183.79.2
20077.183.69.3
20087.283.79.1
2009784.38.7
20107.184.28.7
20117.183.79.1
20127.483.39.2
Kilde: Eurostat


Lufttransport af passagerer
ÅrFly
2006:
2007792700448
2008797571170
2009751138170
2010776851750
2011821265790
2012826463402
2013840556194
Belgien
Bus- og togpassagerer (% af samlet antal passagerkilometer med landbaseret transport)
ÅrJernbaneBilBus
20006.183.410.5
20016.28310.7
20026.382.311.4
20036.381.212.5
20046.880.512.7
20056.380.713
20066.680.213.2
20076.779.913.4
20087.280.312.5
20097.280.312.5
20107.480.312.2
20117.480.312.3
20127.180.412.4
Kilde: Eurostat


Lufttransport af passagerer
ÅrFly
200619154636
200720805314
200821981645
200921314463
201022690502
201125098923
201225913625
201326387222
Bulgarien
Bus- og togpassagerer (% af samlet antal passagerkilometer med landbaseret transport)
ÅrJernbaneBilBus
20007.860.831.4
20016.661.532
20025.461.233.4
20035.566.528.1
20045.169.825
20054.870.924.3
20064.772.622.7
20074.473.821.8
2008475.120.8
20093.779.516.8
20103.68016.4
20113.580.615.9
2012380.116.9
Kilde: Eurostat


Lufttransport af passagerer
ÅrFly
2006:
20076071210
20086417873
20095838685
20106168346
20116651562
20126819024
20137078294
Tjekkiet
Bus- og togpassagerer (% af samlet antal passagerkilometer med landbaseret transport)
ÅrJernbaneBilBus
20008.373.118.6
20018.371.819.9
20027.573.818.7
20037.375.517.2
20047.576.616
20057.375.517.2
20067.575.217.3
20077.375.717
20087.17616.9
20096.977.116
20107.673.518.9
20117.775.317
20128.474.816.8
Kilde: Eurostat


Lufttransport af passagerer
ÅrFly
200612171235
200713098141
200813429149
200912367467
201012242386
201112650532
201211742352
201311891812
Danmark
Bus- og togpassagerer (% af samlet antal passagerkilometer med landbaseret transport)
ÅrJernbaneBilBus
20008.779.611.7
20019.179.211.7
20029.279.111.7
20039.379.111.6
20049.379.311.4
20059.479.211.3
20069.679.211.2
20079.579.810.6
20089.779.910.5
20099.679.910.5
20109.979.410.7
20111079.610.3
201210.180.29.7
Kilde: Eurostat


Lufttransport af passagerer
ÅrFly
200622965651
200724041619
200824629204
200922272961
201024330644
201125804863
201226528356
201327453282
Tyskland
Bus- og togpassagerer (% af samlet antal passagerkilometer med landbaseret transport)
ÅrJernbaneBilBus
20007.785.27.1
20017.685.56.9
20027.186.26.7
20037.286.16.8
20047.585.86.7
20057.585.86.7
20067.885.66.6
20077.885.76.5
20088.185.66.3
20097.9866.1
20108866
20118.285.95.9
2012985.45.7
Kilde: Eurostat


Lufttransport af passagerer
ÅrFly
2006154145981
2007163843996
2008165758846
2009158148829
2010166130833
2011175316076
2012178591103
2013180781589
Estland
Bus- og togpassagerer (% af samlet antal passagerkilometer med landbaseret transport)
ÅrJernbaneBilBus
20002.769.827.5
20011.970.128
20021.871.726.5
20031.773.624.7
20041.872.925.3
20051.975.722.4
200627819.9
20072.279.418.4
20082.181.416.5
2009283.115
2010283.614.4
2011284.114
20121.883.614.6
Kilde: Eurostat


Lufttransport af passagerer
ÅrFly
20061533132
20071722505
20081804430
20091341294
20101381062
20111907569
20122202427
20131958565
Irland
Bus- og togpassagerer (% af samlet antal passagerkilometer med landbaseret transport)
ÅrJernbaneBilBus
20003.280.616.2
20013.380.616.1
20023.58115.6
20033.381.415.3
2004381.915.1
20053.382.114.6
20063.382.314.4
20073.482.314.2
20083.382.314.4
20092.882.115
20102.982.614.5
20112.982.614.6
20122.882.814.4
Kilde: Eurostat


Lufttransport af passagerer
ÅrFly
200627558133
200729840020
200830018287
200926268887
201023093749
201123362889
201223594089
201324603640
Grækenland
Bus- og togpassagerer (% af samlet antal passagerkilometer med landbaseret transport)
ÅrJernbaneBilBus
20002.272.825.1
20011.974.323.8
20021.975.123
20031.676.422.1
20041.677.520.9
20051.778.320
20061.679.219.2
20071.679.918.5
20081.380.817.9
20091.281.916.9
20101.181.617.3
20110.881.617.6
20120.781.617.7
Kilde: Eurostat


Lufttransport af passagerer
ÅrFly
200632762340
200734785958
200834404278
200932882441
201032131780
201133291435
201231575703
201333621019
Spanien
Bus- og togpassagerer (% af samlet antal passagerkilometer med landbaseret transport)
ÅrJernbaneBilBus
20005.48113.5
20015.580.813.7
20025.282.512.3
20035.183.111.8
2004581.713.2
20055.18212.9
20065.282.812
200758114
20085.580.314.3
20095.481.413.3
20105.482.312.3
20115.680.913.5
20125.680.713.7
Kilde: Eurostat


Lufttransport af passagerer
ÅrFly
2006150599286
2007163523010
2008161400952
2009148318298
2010153387014
2011165153230
2012159771261
2013157731973
Frankrig
Bus- og togpassagerer (% af samlet antal passagerkilometer med landbaseret transport)
ÅrJernbaneBilBus
20008.686.15.3
20018.586.64.9
20028.786.45
20038.486.65
20048.786.25.1
20059.185.85.2
20069.485.35.3
20079.684.95.5
20089.385.65.2
20099.485.45.2
20109.385.55.3
20119.385.35.4
20129.585.15.4
Kilde: Eurostat


Lufttransport af passagerer
ÅrFly
2006113182776
2007120034361
2008122723531
2009117561564
2010122887263
2011131425313
2012135005802
2013138085382
Kroatien
Bus- og togpassagerer (% af samlet antal passagerkilometer med landbaseret transport)
ÅrJernbaneBilBus
20005.181.413.6
20014.881.713.5
20024.582.213.3
20034.282.213.6
20044.283.812.1
20054.383.811.9
20064.483.711.8
2007582.912.1
20085.482.212.5
20095.683.610.7
20105.683.710.7
20114.984.610.5
20123.585.810.7
Kilde: Eurostat


Lufttransport af passagerer
ÅrFly
2006:
2007:
20084504278
20094334987
20104677030
20114989047
20125422530
20135722025
Italien
Bus- og togpassagerer (% af samlet antal passagerkilometer med landbaseret transport)
ÅrJernbaneBilBus
20005.883.310.9
20015.883.211
20025.683.311.1
20035.583.411.1
20045.583.411.1
2005681.812.2
20066.181.512.4
2007681.612.4
2008681.712.4
20095.582.811.7
20105.682.412.1
20115.78113.3
20126.178.915
Kilde: Eurostat


Lufttransport af passagerer
ÅrFly
200695914356
2007106294205
2008105216903
2009101823760
2010109064953
2011116226667
2012116029388
2013115271926
Cypern
Bus- og togpassagerer (% af samlet antal passagerkilometer med landbaseret transport)
ÅrJernbaneBilBus
2000:77.722.3
2001:77.522.5
2002:77.422.6
2003:76.423.6
2004:78.821.2
2005:79.220.8
2006:79.620.4
2007:80.319.7
2008:81.218.8
2009:82.417.6
2010:81.918.1
2011:81.718.3
2012:81.318.7
Kilde: Eurostat


Lufttransport af passagerer
ÅrFly
20066713880
20077004127
20087218073
20096729554
20106947632
20117190265
20127328248
20137011437
Letland
Bus- og togpassagerer (% af samlet antal passagerkilometer med landbaseret transport)
ÅrJernbaneBilBus
20004.876.918.4
20014.879.915.3
20024.876.618.6
20034.875.719.4
20045.273.821.1
20055.473.521.1
20065.476.618
20074.979.415.7
20085.278.716.1
20094.780.215.1
20104.778.217.1
20114.976.218.9
20124.876.918.3
Kilde: Eurostat


Lufttransport af passagerer
ÅrFly
20062488065
20073155771
20083687329
20094062704
20104655898
20115098360
20124754530
20134782257
Litauen
Bus- og togpassagerer (% af samlet antal passagerkilometer med landbaseret transport)
ÅrJernbaneBilBus
20003.282.214.6
20012.882.614.6
20022.58215.4
20031.98513.1
20041.586.611.9
20051.189.49.5
20061918
20070.990.78.4
2008190.98.2
20090.9927.1
20100.791.77.6
20110.890.88.3
20120.8918.2
Kilde: Eurostat


Lufttransport af passagerer
ÅrFly
20061799195
20072195959
20082552074
20091867191
20102282834
20112691991
20123166628
20133482358
Luxembourg
Bus- og togpassagerer (% af samlet antal passagerkilometer med landbaseret transport)
ÅrJernbaneBilBus
20005.185.59.5
20015.185.29.7
20023.985.710.5
20033.785.710.6
20043.685.610.8
20053.685.510.9
20063.985.310.8
20074.184.911.1
20084.384.211.4
20094.384.311.4
20104.583.512.1
20114.483.112.5
20124.68312.4
Kilde: Eurostat


Lufttransport af passagerer
ÅrFly
20061597404
20071634465
20081713003
20091535261
20101613600
20111836761
20121893988
20132168748
Ungarn
Bus- og togpassagerer (% af samlet antal passagerkilometer med landbaseret transport)
ÅrJernbaneBilBus
20001361.925.1
200113.461.724.9
200213.961.125
200313.462.124.5
200413.463.223.4
200512.664.223.2
200611.965.622.5
20071167.621.5
200810.467.522.1
200910.269.220.7
20109.968.621.4
201110.268.321.5
201210.167.722.2
Kilde: Eurostat


Lufttransport af passagerer
ÅrFly
20068245920
20078580261
20088429082
20098081067
20108174510
20118884837
20128429843
20138441319
Malta
Bus- og togpassagerer (% af samlet antal passagerkilometer med landbaseret transport)
ÅrJernbaneBilBus
2000:79.620.4
2001:79.320.7
2002:79.420.6
2003:79.520.5
2004:79.620.4
2005:80.319.7
2006:80.419.6
2007:80.619.4
2008:80.819.2
2009:81.918.1
2010:81.518.5
2011:82.417.6
2012:82.517.5
Kilde: Eurostat


Lufttransport af passagerer
ÅrFly
20062699870
20072971368
20083109899
20092918676
20103293548
20113506723
20123650345
20134031848
Nederlandene
Bus- og togpassagerer (% af samlet antal passagerkilometer med landbaseret transport)
ÅrJernbaneBilBus
20009.4864.6
20019.4864.6
20029.386.44.3
20038.787.43.9
20048.487.73.9
20058.987.33.8
20069.487.23.5
20079.687.13.4
20089.287.33.5
20098.887.73.5
20109.187.23.7
20118.788.13.3
20128.888.23
Kilde: Eurostat


Lufttransport af passagerer
ÅrFly
200648582547
200750500592
200850418517
200946479064
201048618670
201153895216
201255680131
201358077221
Østrig
Bus- og togpassagerer (% af samlet antal passagerkilometer med landbaseret transport)
ÅrJernbaneBilBus
20009.879.211
20019.779.410.9
20029.779.410.9
20039.579.510.9
20049.579.611
20059.879.710.5
20061079.610.4
200710.179.210.8
200811.178.610.2
200911.179.39.6
20101178.710.3
20111178.910.1
201211.578.510
Kilde: Eurostat


Lufttransport af passagerer
ÅrFly
200620824533
200722926104
200823899584
200921817267
201023532455
201125137612
201225965977
201325749724
Polen
Bus- og togpassagerer (% af samlet antal passagerkilometer med landbaseret transport)
ÅrJernbaneBilBus
200011.772.815.4
200110.674.714.7
20029.57713.5
20038.877.613.5
2004878.913.1
20057.380.712
20066.982.510.6
20076.883.69.6
20086.285.58.4
20095.5877.4
20105.288.46.4
20114.884.410.8
20124.884.610.7
Kilde: Eurostat


Lufttransport af passagerer
ÅrFly
200613737539
200717120015
200818727132
200917046474
201018382517
201120634903
201221791428
201323274169
Portugal
Bus- og togpassagerer (% af samlet antal passagerkilometer med landbaseret transport)
ÅrJernbaneBilBus
20004.681.713.6
20014.582.812.6
20024.384.910.9
20033.985.111
20043.885.111.1
2005489.36.7
2006489.66.3
20074.189.46.5
20084.389.26.4
20094.489.46.2
20104.489.16.5
20114.588.96.5
20124.189.36.6
Kilde: Eurostat


Lufttransport af passagerer
ÅrFly
200622026797
200724324372
200825180382
200924104119
201025732352
201127578334
201228186254
201329694146
Rumænien
Bus- og togpassagerer (% af samlet antal passagerkilometer med landbaseret transport)
ÅrJernbaneBilBus
200016.371.512.2
200115.172.512.4
200211.975.812.3
200311.575.712.8
200411.476.212.4
20059.975.514.6
20069.676.414
20078.677.514
20087.677.215.2
20096.58013.6
20105.981.312.9
20115.581.712.8
20124.982.212.9
Kilde: Eurostat


Lufttransport af passagerer
ÅrFly
20064900134
20076908599
20088031267
20097984057
20108848949
20119687456
20129674226
201310016933
Slovenien
Bus- og togpassagerer (% af samlet antal passagerkilometer med landbaseret transport)
ÅrJernbaneBilBus
20002.982.914.3
20012.983.513.6
2002383.913.2
2003383.513.5
20042.784.912.4
20052.785.611.6
20062.785.611.7
20072.68611.4
20082.786.410.9
20092.686.710.7
20102.586.810.8
20112.386.611
20122.386.711.1
Kilde: Eurostat


Lufttransport af passagerer
ÅrFly
20061327333
20071504446
20081648977
20091423391
20101382341
20111358792
20121167877
20131265766
Slovakiet
Bus- og togpassagerer (% af samlet antal passagerkilometer med landbaseret transport)
ÅrJernbaneBilBus
20007.764.427.8
20017.564.727.8
20027.266.826
20036.368.824.8
2004667.826.2
20055.969.424.8
20065.970.723.3
200767222
20086.473.320.3
20096.677.316.1
20106.777.815.5
2011777.415.6
20127.177.815.1
Kilde: Eurostat


Lufttransport af passagerer
ÅrFly
20062124447
20072232411
20082596334
20091948361
20101881844
20111808187
20121563197
20131557149
Finland
Bus- og togpassagerer (% af samlet antal passagerkilometer med landbaseret transport)
ÅrJernbaneBilBus
20005.183.411.5
20014.883.811.3
20024.884.111.1
20034.784.410.9
20044.784.810.6
20054.884.910.3
20064.884.910.3
2007584.910
20085.484.510.1
20095.184.910
20105.284.99.9
2011585.19.8
20125.384.99.8
Kilde: Eurostat


Lufttransport af passagerer
ÅrFly
200613443365
200714464575
200814850682
200913828812
201014220636
201116374398
201216458815
201316565391
Sverige
Bus- og togpassagerer (% af samlet antal passagerkilometer med landbaseret transport)
ÅrJernbaneBilBus
20007.583.88.6
20017.983.88.3
20027.8848.2
20037.784.38
20047.584.77.8
20057.784.67.6
20068.384.17.6
20078.783.97.4
20089.483.37.2
20099.583.47.1
20109.483.47.2
20118.884.46.8
20129.184.36.7
Kilde: Eurostat


Lufttransport af passagerer
ÅrFly
200625744721
200726967253
200827817350
200925218784
201026646764
201129732247
201230350845
201331443225
Det Forenede Kongerige
Bus- og togpassagerer (% af samlet antal passagerkilometer med landbaseret transport)
ÅrJernbaneBilBus
20005.3886.7
20015.388.16.6
20025.288.46.4
20035.488.26.4
20045.788.75.6
20055.988.35.8
20066.288.35.5
20076.687.95.5
20086.987.25.8
20096.987.16
20107.586.46.2
20117.986.25.9
20128.2865.8
Kilde: Eurostat


Lufttransport af passagerer
ÅrFly
2006211228518
2007217288456
2008213888122
2009198531887
2010192884537
2011201535227
2012203066646
2013210468756
Kilde: Eurostat

Energi og miljø

EU importerer mere end 50 % af sit energiforbrug.

Procent af elektricitet produceret fra vedvarende energikilder

Land BNP per indbygger i KKS
Malta (MT)1.6
Luxembourg (LU)5.3
Cypern (CY)6.6
Ungarn (HU)6.6
Nederlandene (NL)10.1
Polen (PL)10.7
Belgien (BE)12.3
Tjekkiet (CZ)12.8
Estland (EE)13.0
Litauen (LT)13.1
Det Forenede Kongerige (UK)13.9
Frankrig (FR)16.9
Bulgarien (BG)18.9
Slovakiet (SK)20.8
Irland (IE)20.9
Grækenland (EL)21.2
Tyskland (DE)25.6
Finland (FI)31.1
Italien (IT)31.3
Slovenien (SI)32.8
Spanien (ES)36.4
Rumænien (RO)37.5
Kroatien (HR)38.7
Danmark (DK)43.1
Letland (LV)48.8
Portugal (PT)49.2
Sverige (SE)61.8
Østrig (AT)68.1
Kilde: Eurostat


Nettoafhængighed af energiimport i procent af det samlede forbrug

Land KulOlieNaturgas
Belgien 95.1102.0100.5
Bulgarien 16.4103.793.2
Cypern 100.0101.0:
Danmark 90.7-13.7-23.1
Det Forenede Kongerige 82.039.850.1
Estland -0.159.9100.0
Finland65.7106.299.9
Frankrig 93.498.997.4
Grækenland 3.294.2100.0
Irland 72.4100.295.9
Italien 96.290.788.1
Kroatien110.177.131.8
Letland 88.8100.4115.6
Litauen 99.793.2100.0
Luxembourg 100.0100.399.6
Malta :104.6:
Nederlandene 111.694.7-86.8
Polen -10.491.374.2
Portugal 95.497.2101.5
Rumænien 18.947.011.9
Slovakiet 80.688.595.6
Slovenien 19.495.899.6
Spanien 70.397.498.6
Sverige82.4101.599.1
Tjekkiet -11.696.3100.2
Tyskland 44.596.187.2
Ungarn 29.583.972.1
Østrig 93.892.975.5
Kilde: Eurostat

 Se også

KONTAKT

Generelle forespørgsler

Ring
00 800 6 7 8 9 10 11 Mere om vores service

E-mail dine spørgsmål

Kontakt‑ og besøgsoplysninger for institutionerne, pressekontakt

Hjælp os med at blive bedre

Fandt du det, du søgte?

JaNej

Hvad ledte du efter?

Har du forslag til forbedringer?