Robert Schuman (1886-1963)

Štátnik Robert Schuman, vzdelaním právnik a francúzsky minister zahraničných vecí v rokoch 1948 -1962, sa považuje za jedného zo zakladateľov zjednotenej Európy.

Robert Schuman sa narodil v Luxembursku a v mladosti strávil istý čas vo francúzsko-nemeckom pohraničnom regióne. Napriek skúsenostiam z nacistického Nemecka alebo práve v ich dôsledku prišiel k poznaniu, že len trvalé zmierenie s Nemeckom môže položiť základ zjednotenej Európy. V roku 1940 bol deportovaný do Nemecka. Po úteku o dva roky neskôr sa pripojil k francúzskemu hnutiu odporu. Napriek tomu necítil žiadnu nenávisť a po vojne sa stal ministrom zahraničných vecí.

V spolupráci s Jeanom Monnetom pripravil medzinárodne uznávaný Schumanov plán, ktorý zverejnil 9. mája 1950. Tento deň sa považuje za zrod Európskej únie. Navrhol spoločnú kontrolu výroby uhlia a ocele, najdôležitejších surovín pre zbrojársky priemysel. Základná myšlienka spočívala v tom, že ak niekto nemá kontrolu nad výrobou uhlia a ocele, nie je schopný viesť vojnu.

Schuman informoval o pláne nemeckého kancelára Adenauera. Ten v ňom okamžite spoznal príležitosť pre mierovú Európu a schválil ho. Krátko potom zareagovali aj vlády Talianska, Belgicka, Luxemburska a Holandska. Šesť štátov podpísalo dohodu o Európskom spoločenstve uhlia a ocele v Paríži v apríli 1951. Európska únia takto vznikla ako mierová iniciatíva.

Schuman podporoval aj vytvorenie spoločnej európskej obrannej politiky a v rokoch 1958 – 1960 bol predsedom Európskeho parlamentu.

Pomôžte nám zlepšiť sa

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

ÁnoNie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?