• Kaip funkcionuoja ES?
    • Pagrindinė informacija
    • Institucijos, įstaigos ir agentūros
    • Darbas ES institucijose

Robertas Šumanas (Robert Schuman) (1886–1963 m.)

Valstybės veikėjas, teisininkas ir Prancūzijos užsienio reikalų ministras (1948–1952 m.) Robertas Šumanas laikomas vienu iš Europos vienybės pradininkų.

Liuksemburge gimęs R. Šumanas užaugo veikiamas Prancūzijos ir Vokietijos pasienio regiono realijų. Nepaisydamas išgyvenimų, patirtų nacistinėje Vokietijoje, o gal būtent dėl jų jis pripažino, kad Europos vienybė gali būti kuriama tik visiems laikams susitaikius su Vokietija. 1940 m. jis buvo deportuotas į Vokietiją, bet po dvejų metų iš ten pabėgo ir prisijungė prie Prancūzijos pasipriešinimo judėjimo. Nepaisydamas karčios patirties, po karo tapęs užsienio reikalų ministru jis nerodė jokio priešiškumo Vokietijai.

Bendradarbiaudamas su Žanu Monė jis parengė pasaulyje pagarsėjusį Šumano planą, kurį paskelbė 1950 m. gegužės 9 d. Ši data šiandien laikoma Europos Sąjungos gimimo diena. Jis pasiūlė bendrai kontroliuoti anglių ir plieno – svarbiausių ginklų pramonės medžiagų – gamybą. Pagrindinė plano idėja buvo tokia: tas, kas nekontroliuoja anglių ir plieno gamybos, nebus pajėgus kariauti.

Su šiuo planu R. Šumanas supažindino Vokietijos kanclerį K. Adenauerį; šis iš karto pripažino, kad taip būtų galima užtikrinti taiką Europoje, ir pritarė planui. Netrukus prie plano prisijungė Italijos, Belgijos, Liuksemburgo ir Nyderlandų vyriausybės. 1951 m. šešios valstybės Paryžiuje pasirašė susitarimą dėl Europos anglių ir plieno bendrijos steigimo. Taip Europa pradėjo įgyvendinti taikos iniciatyvą.

R. Šumanas taip pat pritarė bendros Europos gynybos politikos kūrimo idėjai. Nuo 1958 m. iki 1960 m. jis buvo Europos Parlamento pirmininkas.

KONTAKTAI

Bendra informacija

Kreipkitės nemokamu tel.
00 800 6 7 8 9 10 11 Informacija apie skambučius

Siųskite klausimus e. paštu

Lankymasis ES institucijose ir jų kontaktiniai duomenys, kontaktinė informacija žiniasklaidai

Padėkite mums tobulinti tinklalapį

Ar radote reikiamą informaciją?

TaipNe

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?