Navigatsioonitee

  • Kuidas EL toimib?
    • Üldine teave
    • Institutsioonid, asutused ja ametid
    • EL kui tööandja ja koostööpartner

Robert Schuman (1886-1963)

Robert Schuman – riigimees ja õigusteadlane ning Prantsusmaa välisminister aastatel 1948–1952 – oli üks Euroopa ühendamise algatajaid.

Schuman sündis Luksemburgis ning teda mõjutas Prantsuse-Saksa piiriala keskkond. Hoolimata Natsi-Saksamaa aegsetest kogemustest või võib-olla just nende tõttu mõistis ta, et Euroopa ühendamine saab toimuda ainult juhul, kui saavutatakse püsiv lepitus Saksamaaga. Schuman deporteeriti 1940. aastal Saksamaale, kuid ta põgenes sealt kaks aastat hiljem ning ühines Prantsuse vastupanuliikumisega. Hoolimata sellest kogemusest ei pidanud ta sõja järel välisministriks saades vimma.

Koos Jean Monnet´ga koostas ta rahvusvaheliselt tuntud Schumani plaani, mis avaldati 9. mail 1950 – päeval, mida nüüd tähistatakse Euroopa Liidu sünnipäevana. Plaanis pakuti välja ühine kontroll sõjatööstuse tähtsaimate toorainete söe ja terase tootmise üle. Lähtuti põhimõttest, et ilma söe- ja terasetootmist kontrollimata ei saa sõda pidada.

Schuman teavitas oma plaanist Saksa kantslerit Adenauerit, kes kohe adus selle tähtsust Euroopa rahule ning nõustus. Varsti pärast seda ühinesid ideega ka Itaalia, Belgia, Luksemburgi ja Madalmaade valitsused. Kuus riiki allkirjastasid Euroopa Söe- ja Teraseühenduse asutamislepingu 1951. aasta aprillis Pariisis. Seega ajendas Euroopat ühendama rahusoov.

Schuman toetas ka Euroopa ühise kaitsepoliitika väljatöötamist ja oli 1958–1960 Euroopa Parlamendi president.

Aidake meil veebisaiti täiustada

Kas leidsite otsitava teabe?

JahEi

Mida te otsisite?

Kas teil on ettepanekuid?