Navigācijas ceļš

  • Kā ES darbojas
    • Pamatinformācija
    • ES iestādes, aģentūras un citas struktūras
    • Darbs ES iestādēs vai ES interesēs

Konrāds Adenauers (1876-1967)

Vācijas Federatīvās Republikas pirmais kanclers, kas vadīja jaunizveidoto valsti no 1949. līdz 1963. gadam, vairāk nekā jebkurš cits ietekmēja Vācijas un Eiropas vēsturi pēc Otrā pasaules kara.

Tāpat kā daudzi viņa paaudzes politiķi, Adenauers jau pēc Pirmā pasaules kara saprata, ka ilglaicīgu mieru var panākt tikai tad, ja Eiropa apvienotos. Šo viedokli apstiprināja viņa pieredze trešā reiha laikā, kad nacisti viņu atstādināja no Ķelnes mēra amata.

Tikai sešos gados no 1949. līdz 1955. gadam Adenaueram izdevās īstenot tālejošus ārpolitikas mērķus piesaistīt Vāciju rietumu aliansei: dalība Eiropas Padomē (1951), Eiropas Ogļu un tērauda kopienas dibināšana (1952) un Vācijas pievienošanās NATO (1955).

Adenauera ārpolitikas stūrakmens bija izlīgšana ar Franciju. Kopā ar Francijas prezidentu Šarlu de Gollu tika panākts izšķirīgs vēstures pavērsiens: 1963. gadā bijušās niknākās ienaidnieces Vācija un Francija parakstīja draudzības līgumu, kas turpmāk ir palīdzējis bruģēt ceļu uz Eiropas integrāciju.

KONTAKTI

Ja jums ir vispārīgi jautājumi

Zvaniet pa tālr.
00 800 6 7 8 9 10 11 Sīkāk par šo pakalpojumu

Sūtiet jautājumus pa e-pastu

Iestāžu kontaktinformācija un ziņas par to apmeklējumiem, kontakti presei

Atsauksmes

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?