Wielka BrytaniaWielka Brytania

Rok przystąpienia do UE: 1973

Stolica: Londyn

Powierzchnia: 244 820 km²

Liczba mieszkańców: 61,7 mln

Waluta: funt szterling (£)

Strefa Schengen: Nie należy do strefy Schengen

Wielka Brytania

Zjednoczone Królestwo składa się z Anglii, Walii i Szkocji, które razem tworzą Wielką Brytanię, oraz z Irlandii Północnej. Krajobraz Zjednoczonego Królestwa jest różnorodny: można tam znaleźć zarówno wybrzeże klifowe, jak i wyżyny, niziny czy wyspy. Najwyższym szczytem jest leżący w Szkocji Ben Nevis o wysokości 1 343 m.n.p.m.

Zjednoczone Królestwo jest monarchią konstytucyjną i demokracją parlamentarną. Naczelną izbą parlamentu jest izba niższa, czyli izba gmin, której 646 deputowanych pochodzi z wyborów powszechnych. Do zasiadania w wyższej izbie parlamentu, zwanej izbą lordów posiada prawo około 700 osób, w tym lordów dożywotnich, lordów dziedzicznych oraz biskupów. W Edynburgu znajduje się parlament Szkocji posiadający szerokie uprawnienia lokalne. Znajdujące się w Cardiff Narodowe Zgromadzenie Walii nie ma aż tak szerokich uprawnień, może jednak stanowić prawo w kilku określonych dziedzinach.

Anglicy stanowią ponad 80 proc. ludności. Prawie 10 proc. stanowią Szkoci, a pozostała ludność to w przeważającej części Walijczycy i Irlandczycy. W Wielkiej Brytanii mieszka również wielu imigrantów, przede wszystkim z dawnych kolonii brytyjskich w Indiach Zachodnich, w Indiach, Pakistanie, Bangladeszu czy w Afryce.

Gospodarka Wielkiej Brytanii, będąca jedną z najbardziej dynamicznych w UE, opiera się coraz bardziej na sektorze usług, choć utrzymuje produkcję w sektorze zaawansowanych technologii i innych gałęziach przemysłu. Londyńskie City jest światowym centrum usług finansowych.

Jako kraj, w którym rewolucja przemysłowa ujrzała światło dzienne, Wielka Brytania może się poszczycić wieloma znakomitymi naukowcami i inżynierami, wśród których można wymienić takie sławy jak Izaak Newton i Karol Darwin. Uważany za ojca współczesnej ekonomii Adam Smith był Szkotem. Literatura angielska to nieprzerwany ciąg poetów, dramaturgów, eseistów i powieściopisarzy, od Geoffreya Chaucera, przez Szekspira i innych twórców jego epoki, aż po wielu pisarzy współczesnych, jak na przykład J.K. Rowling oraz laureatka nagrody nobla Doris Lessing.

W Zjednoczonym Królestwie istnieją liczne lokalne specjały, na przykład wędzony łupacz z Arbroath lub północnoirlandzkie śniadanie z Ulster, na które składają się smażony bekon, jajka, kiełbaski, placki sodowe oraz ziemniaczane. Typowe walijskie danie to małe placuszki wypiekane ze szkarłatnicy (rodzaj glonu) oraz lokalnej mąki owsianej, a następnie podsmażane i podawane z jajkiem, bekonem i sercówką. Tradycyjną potrawą z północnej Anglii jest zaś jagnięcina lub wołowina duszona z cebulą i ziemniakami.

Przydatne linki

KONTAKT

Pytania o charakterze ogólnym

Proszę zadzwonić pod numer telefonu
00 800 6 7 8 9 10 11 Więcej o usłudze

Wyślij pytanie e-mailem

Dane kontaktowe i informacje o wizytach w instytucjach, kontakty z prasą

Wielka Brytania

Jak ulepszyć ten portal?

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

TakNie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?