Apvienotā KaralisteApvienotā Karaliste

Pievienošanās gads ES: 1973

Galvaspilsēta: Londona

Kopējā platība: 244 820 km²

Iedzīvotāji: 61,7 miljoni

Naudas vienība: sterliņu mārciņa (£)

Šengenas zona: Valstis, kas neietilpst Šengenas zonā

Apvienotā Karaliste

Apvienotās Karalistes sastāvā ietilpst Anglija, Velsa, Skotija (kopā veidojot Lielbritāniju) un Ziemeļīrija. Tai ir daudzveidīga ģeogrāfija ar dažviet klinšainiem krastiem, kalnienēm, zemienēm un daudzām salām Skotijas krastu tuvumā. Visaugstākais kalns ir Benneviss Skotijā, tā augstums ir 1344 metri.

Apvienotā Karaliste ir konstitucionāla monarhija un parlamentāra demokrātija. Galvenā parlamenta palāta ir Apakšnams jeb Pārstāvju palāta, kuras 646 locekļus ievēl vispārējās vēlēšanās. Augšnamā jeb Lordu palātā tiesības sēdēt ir 700 cilvēkiem, tostarp pēru titulu mantojušām personām vai tām, kurām to piešķīris monarhs, kā arī bīskapiem. Edinburgā atrodas Skotijas parlaments ar plašām vietējām pilnvarām, bet Kārdifā — Velsas parlaments. Velsas parlamenta pilnvaras aprobežojas ar Velsas iekšējām lietām, bet dažās jomās tas ir pilnvarots arī izdot likumus.

Vairāk nekā 80 % iedzīvotāju ir angļi. Gandrīz 10 % ir skoti, un lielākā daļa pārējo iedzīvotāju ir velsieši un ziemeļīri. Apvienotajā Karalistē dzīvo dažādas ieceļotāju kopienas, galvenokārt no bijušajām kolonijām Rietumindijā, Indijā, Pakistānā, Bangladešā un Āfrikā.

Ekonomika, kas ir viena no spēcīgākajām ES, arvien vairāk balstās uz pakalpojumiem, lai gan tajā saglabājas arī rūpniecības jauda augsto tehnoloģiju un citās jomās. Londonas Sitija ir pasaules mēroga finanšu pakalpojumu centrs.

Kā zeme, kurā aizsākās rūpniecības revolūcija, Apvienotā Karaliste ir dzimtene daudziem slaveniem zinātniekiem un inženieriem, arī Izākam Ņūtonam un Čārlzam Darvinam. Mūsdienu ekonomikas pamatlicējs Adams Smits pēc tautības bija skots. Angļu literatūrā, no Džefrija Čosera un Šekspīra līdz pat mūsdienām, visos laikos darbojusies nebeidzama plejāde dzejnieku, dramaturgu, esejistu un romānu rakstnieku, kā Dž. K. Roulinga un Nobela prēmijas laureāte Dorisa Lesinga.

Apvienotā Karaliste ceļotājus var piesaistīt ar daudziem reģionālajiem un tradicionālajiem ēdieniem. Piemēram, Skotijā jānogaršo nedaudz pavārīta kūpināta pīkša (Arbroath smokies), bet Ziemeļīrijā dienu varētu sākt ar ceptu bekonu, olu, desiņu, sodas maizi un kartupeļu maizi (Ulster fry). Velsā tradicionāls ēdiens ir laverbread — Velsas auzu miltos apviļāti, cepti sarkano jūraszāļu plāceņi, pasniegti ar olām, bekonu un gliemežiem. Anglijas ziemeļos tradicionāls ēdiens ir Lankašīras sautējums (Lancashire hotpot) no jēra vai liellopu gaļas, kartupeļiem un sīpoliem.

Noderīgas saites

KONTAKTI

Ja jums ir vispārīgi jautājumi

Zvaniet pa tālr.
00 800 6 7 8 9 10 11 Sīkāk par šo pakalpojumu

Sūtiet jautājumus pa e-pastu

Iestāžu kontaktinformācija un ziņas par to apmeklējumiem, kontakti presei

Apvienotā Karaliste

Atsauksmes

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?