Jungtinė KaralystėJungtinė Karalystė

ES narė nuo: 1973 m.

Sostinė: Londonas

Bendras plotas: 244 820 km²

Gyventojų sk.: 61,7 mln.

Valiuta: svaras sterlingų (£)

Šengeno erdvė: nėra Šengeno erdvės narė

Jungtinė Karalystė

Jungtinę Karalystę (JK) sudaro Anglija, Velsas, Škotija (visos trys kartu sudaro Didžiąją Britaniją) ir Šiaurės Airija. JK geografija įvairi: palei kai kurias pakrantes kyla uolos, yra aukštumų ir žemumų, nuo Škotijos pakrantės nusidriekia daugybė salų. Aukščiausias kalnas yra Ben Nevis Škotijoje, jo aukštis – 1344 m.

Jungtinėje Karalystėje veikia konstitucinė monarchija ir parlamentinė demokratija. Pagrindiniai parlamento rūmai yra žemieji, Bendruomenių Rūmai, kuriuose yra 646 visuotiniu balsavimu renkami nariai. Apie 700 asmenų turi teisę posėdžiauti aukštuosiuose Lordų Rūmuose – tarp jų perai iki gyvos galvos, pero titulą paveldintys asmenys ir vyskupai. Edinburge veikia Škotijos parlamentas, turintis plačias galias vietoje, o Kardife įsikūrusi Velso asamblėja, turinti siauresnę kompetenciją tvarkyti Velso reikalus, bet galinti leisti tam tikrų sričių teisės aktus.

Anglai sudaro daugiau kaip 80 % gyventojų. Škotai sudaro beveik 10 % gyventojų, o likusi dalis daugiausiai yra velsiečiai ir šiaurės airiai. JK gyvena įvairios imigrantų bendruomenės, daugiausia iš buvusių kolonijų Karibuose, Indijoje, Pakistane, Bangladeše ir Afrikoje.

Ekonomika vis labiau persiorientuoja į paslaugas, nors pramonės pajėgumai nemažėja modernių technologijų ir kitose srityse. Londono Sitis (centrinė didmiesčio dalis) yra pasaulinis finansinių paslaugų centras.

Pramonės revoliucijos lopšys, bet ir daugelio didžių mokslininkų bei inžinierių, tarp jų ir Isaaco Newtono bei Charleso Darwino gimtinė. Šiuolaikinės ekonomikos tėvas Adamas Smithas buvo škotas. Literatūrą anglų kalba kūrė ir kuria ištisos poetų, dramaturgų, eseistų ir romanistų plejados – nuo Geoffrey'io Chaucerio ir Shakespeare'o bei jo amžininkų iki šiuolaikinių rašytojų būrio, tarp kurių paminėtinos J. K. Rowling ir Nobelio premijos laureatė Doris Lessing.

Jungtinės Karalystės svečiai gali susigundyti daugeliu regioninių ir tradicinių patiekalų. Pavyzdžiui, Škotijoje galite paragauti Arbrouto apvirtos rūkytos menkės (Arbroath smokies), o jei svečiuojatės Šiaurės Airijoje, kodėl gi pusryčiams nepamėginus Alsterio patiekalo Ulster fry , kurį sudaro keptas kumpis, kiaušiniai, dešrelės, avižiniai paplotėliai ir bulvių duona. Tradicinis Velso valgis yra jūros dumbliai, iš kurių ir Velso avižinių kruopų kepami pyragėliai ir patiekiami su kiaušiniais, kumpiu bei valgomaisiais moliuskais. Šiaurės Anglijos tradicinis valgis yra Lankašyro troškinys, gaminamas iš jautienos, bulvių ir svogūnų.

Naudingos nuorodos

  • Faktai apie šalis vaikams. Vaikų kampelis
  • Komisijos atstovybė Jungtinėje Karalystėje en
  • Europos Parlamento biuras Jungtinėje Karalystėje en
  • Jungtinės Karalystės administracija ir viešosios tarnybos en
  • Turizmo informacija en

KONTAKTAI

Bendra informacija

Kreipkitės nemokamu tel.
00 800 6 7 8 9 10 11 Informacija apie skambučius

Siųskite klausimus e. paštu

Lankymasis ES institucijose ir jų kontaktiniai duomenys, kontaktinė informacija žiniasklaidai

Jungtinė Karalystė

Padėkite mums tobulinti tinklalapį

Ar radote reikiamą informaciją?

TaipNe

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?