ÜhendkuningriikÜhendkuningriik

ELiga ühinemise aasta: 1973

Pealinn: London

Üldpindala: 244 820 km²

Rahvaarv: 61,7 miljonit

Rahaühik: naelsterling (£)

Schengeni ala: Ei kuulu Schengeni alasse

Ühendkuningriik

Ühendkuningriigi (UK) koosseisu kuuluvad Inglismaa, Wales, Šotimaa (kokku – Suurbritannia) ja Põhja-Iirimaa. Ühendkuningriigi geograafia on mitmepalgeline: rannaäärsed kaljud, mägismaa, tasandikud ning palju saari Šotimaa rannikuvetes. Kõrgeim mägi on Ben Nevis Šotimaal (1 344m).

Ühendkuningriik on konstitutsiooniline monarhia ja parlamentaarne demokraatia. Parlamendi alamkojal (House of Commons) on 646 liiget, kes valitakse üldistel valimistel. Umbes 700 inimest kuuluvad ülemkotta (House of Lords), sealhulgas eluaegsed peerid, pärandatava tiitliga peerid ja piiskopid. Šoti parlament asub Edinburghis, omades ulatuslikke volitusi kohapeal. Cardiffis on Welsh Assembly, mille volitused on enamjaolt piiratud Walesi küsimustega, kuid mis võib teatavates valdkondades ka seadusi vastu võtta.

Inglasi on üle 80% elanikest. Šotlasi on umbes 10% ning waleslased ja põhjaiirlased moodustavad ülejäänud osa. Ühendkuningriik on koduks ka erinevatele sisserännanute kogukondadele – peamiselt endistest asumaadest: Kariibi mere saartelt, Indiast, Pakistanist, Bangladešist ja Aafrikast.

Majandus kuulub ELi suuremate hulka ning põhineb üha enam teenuste sektoril, kuigi on ka tööstuspotentsiaal kõrgtehnoloogia sektoris ja mujal. London on finantsteenuste maailmakeskuseks.

Tööstusrevolutsiooni kodumaana on Ühendkuningriik andnud maailmale palju tuntud teadlasi, sealhulgas Isaac Newton ja Charles Darwin. Kaasaegse majandusteooria rajaja Adam Smith oli šotlane. Inglise kirjandus on andnud suure hulga luuletajaid, näitekirjanikke, esseiste ja romaanikirjanikke alates Geoffrey Chaucerist, Shakespearest ja tema kaasaegsetest kuni paljude tänaste kirjanikeni, kelleks on näiteks J. K. Rowling ja Nobeli preemia laureaat Doris Lessing.

Ühendkuningriiki külastavat inimest võivad ahvatleda paljud piirkondlikud ja traditsioonilised road. Näiteks Šotimaal võib proovida rooga Arborath smokies (kergelt keedetud suitsu-kilttursk). Miks mitte alustada Põhja-Iirimaal oma päeva Ulster fry- nimelise hommikusöögiga (küpsetatud peekon, muna, vorst, soodaleib (soda farls) ja kartulileib)? Walesi traditsiooniline roog on vetikatest valmistatud porfüüraleib (laverbread). See tehakse väikesteks kookideks walesi kaerajahu abil, praetakse ning serveeritakse muna, peekoni ja südakarpidega. Inglismaa põhjaosa traditsiooniline roog on Lancashire hotpot, mida valmistatakse lamba- või veiselihast, kartulitest ja sibulatest.

Kasulikud viidad

Ühendkuningriik

Aidake meil veebisaiti täiustada

Kas leidsite otsitava teabe?

JahEi

Mida te otsisite?

Kas teil on ettepanekuid?