Spojené královstvíSpojené království

Rok vstupu do EU: 1973

Hlavní město: Londýn

Rozloha: 244 820 km²

Počet obyvatel: 61,7 milionu

Měna: libra šterlinků (£)

Schengenský prostor: Není součástí schengenského prostoru

Spojené království

Spojené království se skládá z Anglie, Walesu, Skotska (které společně tvoří Velkou Británii) a ze Severního Irska. Krajina je zde rozmanitá, od útesů na některých částech pobřeží, přes vysočiny a nížiny až po mnoho ostrovů, zejména na severu u Skotska. Nejvyšší hora Ben Nevis se nachází ve Skotsku a dosahuje výšky 1 344m.

Spojené království je konstituční monarchie a parlamentní demokracie. Hlavní komorou parlamentu je dolní sněmovna nazývaná House of Commons , jejíchž 646 členů ke voleno v přímém všeobecném hlasování. Přibližně 700 osob, mezi které patří doživotní peerové, dědiční peerové a biskupové, může zasedat v horní sněmovně nazývané House of Lords . Skotský parlament v Edinburghu má rozsáhlé místní pravomoci. Velšské národní shromáždění v Cardiffu má omezenější pravomoc v oblasti velšských záležitostí, ale má omezenou zákonodárnou moc.

Angličané tvoří více než 80 % obyvatel. Skoti tvoří téměř 10 % a zbytek jsou Velšané a Irové. Spojené království je též domovem různých komunit přistěhovalců, zejména z bývalých kolonií v Karibiku, Indii, Pákistánu, Bangladéši a Africe.

Ekonomika, která je jednou z největších v Evropě, je stále více zaměřena na služby, avšak i nadále disponuje výrobní kapacitou v oblasti špičkových technologií a v jiných odvětvích. Londýnská čtvrť City je světovým střediskem finančních služeb.

Spojené království, ve kterém se zrodila průmyslová revoluce, dalo světu mnoho velkých vědců včetně Isaaca Newtona a Charlese Darwina. Otec moderní ekonomie, Adam Smith, byl Skot. Anglickou literaturu představuje nekonečná řada básníků, dramatiků, esejistů a romanopisců od Geoffreyho Chaucera přes Shakespeara a jeho současníky až po množství moderních spisovatelů, za které lze jmenovat například J. K. Rowlingovou nebo nositelku Nobelovy ceny za literaturu Doris Lessingovou.

Při návštěvě Spojeného království budete mít možnost ochutnat bezpočet místních tradičních specialit. Ve Skotsku si například nenechte ujít Arbroath smokies (povařená uzená treska), v Severním Irsku pak Ulster fry (smažená slanina, vajíčka, klobáska a speciální místní pečivo). Ve Walesu pak zkuste laverbread (mořské řasy), ze kterých se dělají ovesné koláčky, smažené a podávané s vejci, slaninou a mušlemi. Tradičním pokrmem na severu Anglie je Lancashire hotpot z jehněčího nebo hovězího masa, brambor a cibule.

Užitečné odkazy

KONTAKT

Informační služba – všeobecné dotazy

Volejte na
00 800 6 7 8 9 10 11 Více informací o službě

Pošlete svůj dotaz e-mailem

Kontakty, informace o prohlídkách institucí, kontakty pro novináře

Spojené království

Máte nápad, jak tyto stránky vylepšit?

Nalezli jste informace, které jste hledali?

AnoNe

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?