ZviedrijaZviedrija

Pievienošanās gads ES: 1995

Galvaspilsēta: Stokholma

Kopējā platība: 449 964 km²

Iedzīvotāji: 9,2 miljoni

Naudas vienība: krona (kr)

Šengenas zona: Šengenas zonas dalībniece kopš 1996

Zviedrija

Zviedrijai ir vislielākais iedzīvotāju skaits no visām ziemeļvalstīm. Rietumos to no Norvēģijas šķir kalnu grēda, un Baltijas jūras ziemeļos tā ar Somiju dala Botnijas līci.

Valsts dienviddaļā galvenokārt ir lauksaimniecības zemes, bet uz ziemeļiem arvien vairāk teritorijas klāj meži. Zviedrijas dienviddaļa ir blīvāk apdzīvota, visvairāk iedzīvotāju ir ielejā ap Mēlarena ezeru un Ērezunda reģionā.

Riksdāgs (Riksdag) par vienpalātas parlamentu kļuva 1971. gadā. Tā 349 deputātus ievēl uz četriem gadiem saskaņā ar proporcionālo vēlēšanu sistēmu.

Valsī dzīvo vismaz 17 000 sāmi — pirmiedzīvotāju kopiena, kas ienākumus gūst lielākoties no ziemeļbriežu audzēšanas. Zviedrijā dzīvo arī neliels skaits somu.

Zviedrija eksportē vieglos automobiļus, inženiertehniskos izstrādājumus, elektroniskas ierīces, sakaru iekārtas un papīra izstrādājumus.

Zviedri bija celmlauži kinomākslas attīstībā. Paši pirmie bija Morics Stillers un Viktors Šēstrēms. Vēlāk ārzemēs karjeru veidoja režisors Ingmārs Bergmans un aktrises Grēta Garbo, Ingrīda Bergmane un Anita Ekberga. Daudziem zviedru mūzika saistās ar XX gs. 70. gadu popgrupu “ABBA”.

Citur pasaulē no zviedru virtuves pazīst Smorgåsbord (uzkodu bufete). Iecienīti zviedru ēdieni ir arī reņģe, zirņu zupa un pankūkas.

Noderīgas saites

KONTAKTI

Ja jums ir vispārīgi jautājumi

Zvaniet pa tālr.
00 800 6 7 8 9 10 11 Sīkāk par šo pakalpojumu

Sūtiet jautājumus pa e-pastu

Iestāžu kontaktinformācija un ziņas par to apmeklējumiem, kontakti presei

Zviedrija

Atsauksmes

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?