RootsiRootsi

ELiga ühinemise aasta: 1995

Pealinn: Stockholm

Üldpindala: 449 964 km²

Rahvaarv: 9,2 miljonit

Rahaühik: kroon (kr)

Schengeni ala: Schengeni ala liige alates 1996

Rootsi

Rootsi on Põhjamaade hulgas suurima elanike arvuga riik. Läänes eraldavad seda Norrast mäed ning Läänemere põhjaosas ulatub Rootsi (sarnaselt Soomega) Botnia laheni.

Riigi lõunaosa on peamiselt põllumajandusmaa, mis on põhja poole liikudes järjest metsarikkam. Rahvastikutihedus on Lõuna-Rootsis suurem tänu Mälareni järve orus ja Öresundi piirkonnas elavatele arvukatele inimestele.

Ühekojalise parlamendi (Riksdag) algusajaks peetakse aastat 1971. Selle 349 liiget valitakse proportsionaalse esindatuse põhimõttel neljaks aastaks.

Riigis elab vähemalt 17 000 põliselanikust saami. Nende põhisissetulek on seotud põhjapõtradega. Rootsi on koduks ka väikesele osale etnilistele soomlastele.

Rootsi ekspordib autosid, ehitustooteid, terast, elektroonikaseadmeid, sidevahendeid ja paberitooteid.

Rootslased Mauritz Stiller ja Victor Sjöström olid teerajajad kino alguspäevadel. Hiljem tegid oma karjääri välismaal režissöör Ingmar Bergman ning näitlejad Greta Garbo, Ingrid Bergman ja Anita Ekberg. Rootsi muusika samastub paljude jaoks 1970ndate aastate poppansambliga ABBA.

Rootsi köök on tuntud oma maitsva delikatessivaliku (Smorgåsbord), Läänemere heeringa, hernesupi ja pannkookide poolest.

Kasulikud viidad

Rootsi

Aidake meil veebisaiti täiustada

Kas leidsite otsitava teabe?

JahEi

Mida te otsisite?

Kas teil on ettepanekuid?