ŠpanielskoŠpanielsko

Rok pristúpenia k EÚ: 1986

Hlavné mesto: Madrid

Celková rozloha: 504 782 km²

Obyvateľstvo: 45,8 milióna

Mena: členstvo v eurozóne od roku 1999 (€)

Schengenský priestor: členstvo v schengenskom priestor od roku 1991

Španielsko

Kontinentálnemu Španielsku dominuje náhorná plošina a pohoria ako Pyreneje a Sierra Nevada. Z týchto výšin vyviera niekoľko veľkých riek – Ebro, Duero, Tagus a Guadalquivir. Baleárske ostrovy ležia v Stredozemnom mori, zatiaľ čo autonómne Kanárske ostrovy sa nachádzajú pri africkom pobreží.

Španielsko je konštitučná monarchia s dedičným monarchom a dvojkomorovým parlamentom Cortes. Podľa ústavy z roku 1978 sa rešpektuje jazyková a kultúrna rozmanitosť v jednotnom Španielsku. Krajina sa delí na 17 autonómnych komunít (regiónov), z ktorých každá má vlastné priamo volené orgány. V Katalánsku, Baskicku a Galícii majú regionálne jazyky status úradných jazykov spolu so štátnym jazykom španielčinou, zvanou aj kastílčina.

V Španielsku dominuje sektor služieb a výroba, ale aj poľnohospodárstvo (najmä pestovanie ovocia a zeleniny, výroba olivového oleja a vína), a cestovný ruch prinášajú veľké zisky.

Španielsko má bohatú výtvarnú kultúru, v ktorej vynikli osobnosti ako Velázquez v 17. storočí, Goya v 18. a 19. storočí , Picasso, Dálí a Miró v 20. storočí. Španielsku hudbu a tanec flamenco obdivuje celý svet a Cervantesov román Don Quijote predstavuje jeden z míľnikov modernej európskej literatúry. Španielski filmoví režiséri ako Pedro Almodóvar, Alejandro Amenábar a Luis Buñuel získali niekoľko medzinárodných ocenení.

Španielska kuchyňa je známa paellou (ryžový pokrm s kuracím mäsom, morskými plodmi a zeleninou), tortillou (omeleta so zemiakmi) a sangriou (červené víno podávané s ovocím).

Užitočné odkazy

Španielsko

Pomôžte nám zlepšiť sa

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

ÁnoNie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?