HiszpaniaHiszpania

Rok przystąpienia do UE: 1986

Stolica: Madryt

Powierzchnia: 504 782 km²

Liczba mieszkańców: 45,8 mln

Waluta: Członek strefy euro od 1999 r. (€)

Strefa Schengen: Członek strefy Schengen od 1991 r.

Hiszpania

W krajobrazie Hiszpanii dominują płaskowyże i łańcuchy górskie, takie jak Pireneje i Sierra Nevada. Z tych gór wypływa klika dużych rzek, takich jak Ebro, Duero, Tag i Gwadalkiwir. Należące do Hiszpanii Baleary leżą na Morzu Śródziemnym, a stanowiące region autonomiczny Wyspy Kanaryjskie − u wybrzeży Afryki.

Hiszpania jest monarchią konstytucyjną: monarchia jest dziedziczna, a parlament, Cortes − dwuizbowy. Konstytucja z 1978 r. chroni różnorodność językową i kulturową w zjednoczonej Hiszpanii. Kraj jest podzielony na 17 regionów autonomicznych, które posiadają swoje własne władze pochodzące z wyborów bezpośrednich. W Katalonii, Kraju Basków i Galicii języki regionalne mają status języków urzędowych na równi z hiszpańskim (kastylijskim), który jest językiem urzędowym w całym kraju.

Dla gospodarki kraju duże znaczenie mają sektory wytwórczy i usługowy. Duże dochody przynosi też rolnictwo (zwłaszcza produkcja owoców i warzyw, oliwy z oliwek oraz wina), a także turystyka.

Hiszpania może się poszczycić wieloma słynnymi artystami, od Velázqueza w XVII w., poprzez Goyę w XVIII i XIX w., aż po Picassa, Dalego i Miró w XX w. Hiszpańska muzyka i taniec flamenco są podziwiane na całym świecie, a powieść „Don Kichot” Cervantesa jest jednym z kamieni węgielnych nowożytnej literatury europejskiej. Hiszpańscy reżyserzy filmowi, np. Pedro Almodóvar, Alejandro Amenábar i Luis Buñuel otrzymali wiele nagród na międzynarodowych festiwalach.

Słynne specjalności kuchni hiszpańskiej to paella (którą robi się z ryżu, kurczaka, owoców morza i warzyw), tortilla (omlet z ziemniakami) i sangria (czerwone wino z owocami).

Przydatne linki

KONTAKT

Pytania o charakterze ogólnym

Proszę zadzwonić pod numer telefonu
00 800 6 7 8 9 10 11 Więcej o usłudze

Wyślij pytanie e-mailem

Dane kontaktowe i informacje o wizytach w instytucjach, kontakty z prasą

Hiszpania

Jak ulepszyć ten portal?

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

TakNie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?