IspanijaIspanija

ES narė nuo: 1986 m.

Sostinė: Madridas

Bendras plotas: 504 782 km²

Gyventojų sk.: 45,8 mln.

Valiuta: Euro zonos narė nuo 1999 (€)

Šengeno erdvė: Šengeno erdvės narė nuo 1991

Ispanija

Ispanijos gilumoje kyla aukšti plokščiakalniai ir kalnų grandinės – Pirėnai ir Siera Nevada. Iš šių kalnų išteka kelios didelės upės – Ebras, Dueras, Tachas ir Gvadalkivyras. Viduržemio jūroje į rytus yra Balearų salos, o autonominės Kanarų salos išsidėsčiusios prie Afrikos krantų.

Ispanijos politinė santvarka yra konstitucinė monarchija, monarcho titulas paveldimas. Veikia dvejų rūmų (Cortes) parlamentas. 1978 m. konstitucijoje įtvirtinta pagarba vieningos Ispanijos kalbų ir kultūrų įvairovei. Šalis suskirstyta į 17 autonominių bendruomenių (regionų), kurios tiesiogiai renka savo valdžios institucijas. Katalonijoje, Baskijoje ir Galisijoje regioninės kalbos turi oficialios kalbos statusą, kaip ir valstybinė ispanų kalba, dar vadinama castellano (kastiliečių).

Ispanija turi stiprius paslaugų ir gamybos sektorius, taip pat labai pelningi žemės ūkio (ypač sodininkystė, daržininkystė, alyvuogių aliejaus spaudimas ir vynininkystė) ir turizmo sektoriai.

Ispanija turi turtingas meno tradicijas, kurias XVII a. kūrė Velázquezas, XVIII a. ir XIX a. – Goya, o XX a. – Picasso, Dali ir Miro. Ispanų flamenko muzika ir šokiu žavimasi visame pasaulyje, o Cervanteso romanas „Don Kichotas“ yra vienas iš šiuolaikinės Europos literatūros šedevrų. Ispanų režisieriai – Pedro Almodóvaras, Alejandro Amenábaras ir Luisas Buñuelis buvo apdovanoti tarptautiniais prizais.

Ispanų virtuvę garsina paelja (ryžių patiekalas su vištiena, jūros gėrybėmis ir daržovėmis), tortilja (omletas su bulvėmis) ir sangrija (raudonas vynas, patiekiamas su vaisiais).

Naudingos nuorodos

KONTAKTAI

Bendra informacija

Kreipkitės nemokamu tel.
00 800 6 7 8 9 10 11 Informacija apie skambučius

Siųskite klausimus e. paštu

Lankymasis ES institucijose ir jų kontaktiniai duomenys, kontaktinė informacija žiniasklaidai

Ispanija

Padėkite mums tobulinti tinklalapį

Ar radote reikiamą informaciją?

TaipNe

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?