ŠpanělskoŠpanělsko

Rok vstupu do EU: 1986

Hlavní město: Madrid

Rozloha: 504 782 km²

Počet obyvatel: 45,8 milionu

Měna: Členem eurozóny od 1999 (€)

Schengenský prostor : součástí Schengenský prostor od 1991

Španělsko

Kontinentálnímu Španělsku dominují náhorní plošiny a pohoří, jako jsou Pyreneje a Sierra Nevada. V jejich výšinách pramení několik velkých řek, například Ebro, Duero, Tagus a Guadalquivir. Ve Středozemním moři se nacházejí Baleárské ostrovy a u pobřeží Afriky autonomní Kanárské ostrovy.

Španělsko je konstituční monarchie s dědičným monarchou a dvoukomorovým parlamentem Cortes. Ústava z roku 1978 uznává jazykovou a kulturní rozmanitost v rámci jednotného státu. Země je rozdělena na 17 autonomních regionů, z nichž každý má vlastní přímo volené orgány. Vedle španělštiny, které se také říká kastilština, mají v Katalánsku, Baskicku a v Galicii úřední status i místní jazyky.

Španělsko má silný sektor služeb i vyspělé výrobní odvětví a významnou součástí hospodářství je i zemědělství (zejména produkce ovoce a zeleniny, olivového oleje a vína) a samozřejmě cestovní ruch.

Španělsko dalo světu celou řadu umělců, od Velázqueze v 17. století přes Goyu v 18. a 19. století až po Picassa, Dalího a Miróa ve 20. století. Španělskou hudbu a tanec flamenco obdivuje celý svět. Cervantesův román Don Quijote představuje jeden z milníků moderní evropské literatury. Španělští filmoví režiséři jako Pedro Almodóvar, Alejandro Amenábar a Luis Buñuel získali mnoho mezinárodních ocenění.

Španělská kuchyně je známa díky paelle (pokrm z rýže, kuřecího masa, plodů moře a zeleniny), tortille (omeleta s bramborami) a sangrii (červené víno podávané s ovocem).

Užitečné odkazy

KONTAKT

Informační služba – všeobecné dotazy

Volejte na
00 800 6 7 8 9 10 11 Více informací o službě

Pošlete svůj dotaz e-mailem

Kontakty, informace o prohlídkách institucí, kontakty pro novináře

Španělsko

Máte nápad, jak tyto stránky vylepšit?

Nalezli jste informace, které jste hledali?

AnoNe

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?