SlovinskoSlovinsko

Rok pristúpenia k EÚ: 2004

Hlavné mesto: Ľubľana

Celková rozloha: 20 273 km²

Obyvateľstvo: 2 milióny

Mena: členstvo v eurozóne od roku 2007 (€)

Schengenský priestor: členstvo v schengenskom priestor od roku 2007

Slovinsko

Slovinsko, ktoré bolo v minulosti jednou zo šiestich juhoslovanských republík, sa osamostatnilo v roku 1991 po rozpade Juhoslávie. Susedí s Talianskom, Rakúskom, Maďarskom a Chorvátskom.

V Slovinsku sa stretávajú štyri veľké európske zemepisné oblasti: Alpy, Dinárske pohorie, Panónska panva a Stredozemie. Krajina je hornatá a Slovinci radi lyžujú a pestujú turistiku. Na štátnej zástave je zobrazené najvyššie slovinské trojvršie Triglav, ktoré siaha do výšky 2 864 metrov.

Krajina bola kedysi súčasťou rakúsko-uhorskej ríše. Hlavné mesto Ľubľana bolo založené za rímskych čias. Miestna univerzita s vyše 50 000 študentmi prispieva k bohatému kultúrnemu životu mesta. Medzi hlavné priemyselné odvetvia patrí výroba automobilových súčiastok, chemikálií, elektroniky, elektrických prístrojov, kovových výrobkov, textilu a nábytku.

Medzi turistickými atrakciami nájdete slávne jaskyne v Postojnej s výzdobou stojacich a visiacich kvapľov. Nápisy na stenách jaskýň svedčia o tom, že prví turisti sem prišli v roku 1213.

Slovinská kuchyňa je silne ovplyvnená kuchyňami susedných národov. Z Rakúska pochádza štrúdľaa viedenský rezeň. Taliansko prispelo rizotom a cestovinami ravioli, Maďarsko gulášom. Tradičný slovinský orechový závin sa volá potica.

K najznámejším Slovincom patrí fyzik Jožef Stefan, jazykovedec Franc Miklošič a architekt Jože Plečnik.

Užitočné odkazy

Slovinsko

Pomôžte nám zlepšiť sa

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

ÁnoNie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?