SłoweniaSłowenia

Rok przystąpienia do UE: 2004

Stolica: Lublana

Powierzchnia: 20 273 km²

Liczba mieszkańców: 2 mln

Waluta: Członek strefy euro od 2007 r. (€)

Strefa Schengen: Członek strefy Schengen od 2007 r.

Słowenia

Słowenia, która niegdyś była jedną z republik związkowych Jugosławii, stała się niepodległym państwem w roku 1991, w wyniku rozpadu federacji jugosłowiańskiej. Słowenia graniczy z Włochami, Austrią, Węgrami i Chorwacją.

Na terytorium Słowenii stykają się ze sobą cztery ważne krainy geograficzne Europy: Alpy, Góry Dynarskie, Nizina Panońska i Morze Śródziemne. Słowenia jest krajem górzystym, a jego mieszkańcy z zapałem uprawiają wspinaczkę i jazdę na nartach. Flaga Słowenii przedstawia trzy wierzchołki Triglava, najwyższego szczytu Słowenii o wysokości 2 864 m.n.p.m.

Kraj ten był niegdyś częścią Austro-Węgier. Stolica Słowenii, Lublana, została założona w czasach Imperium Rzymskiego. Uniwersytet, na którym studiuje ponad 50 000 osób, jeszcze bardziej wzbogaca życie kulturalne miasta. Najważniejsze gałęzie przemysłu to produkcja części samochodowych, wyrobów chemicznych, urządzeń elektrycznych i elektronicznych, wyrobów metalowych, tkanin i mebli.

Jedną z wielu atrakcji turystycznych są słynne jaskinie w Postojnej, w których znajdują się imponujące stalaktyty i stalagmity. Z „graffiti” na ścianach jaskini wynika, że pierwsi turyści zawitali tam już w 1213 r.

Na słoweńską kuchnię silny wpływ miały kraje sąsiadujące ze Słowenią. Z kuchni austriackiej przejęto Strudel i Wiener schnitzel, od Włochów zapożyczono risotto i ravioli, a od Węgrów gulasz. Specjalnością słoweńskiej kuchni jest potica, czyli rodzaj zawijanego ciasta z orzechami.

Wśród najsłynniejszych Słoweńców można wymienić między innymi fizyka Jožefa Stefana, lingwistę Franca Miklošiča oraz architekta Jože Plečnika.

Przydatne linki

KONTAKT

Pytania o charakterze ogólnym

Proszę zadzwonić pod numer telefonu
00 800 6 7 8 9 10 11 Więcej o usłudze

Wyślij pytanie e-mailem

Dane kontaktowe i informacje o wizytach w instytucjach, kontakty z prasą

Słowenia

Jak ulepszyć ten portal?

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

TakNie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?