SlovinskoSlovinsko

Rok vstupu do EU: 2004

Hlavní město: Lublaň

Rozloha: 20 273 km²

Počet obyvatel: 2 milionu

Měna: Členem eurozóny od 2007 (€)

Schengenský prostor : součástí Schengenský prostor od 2007

Slovinsko

Slovinsko, které bylo dříve jednou z šesti jugoslávských republik, získalo nezávislost po rozpadu Jugoslávie v roce 1991. Hraničí s Itálií, Rakouskem, Maďarskem a Chorvatskem.

Ve Slovinsku se stýkají čtyři evropské zeměpisné oblasti: Alpy, Dinárská oblast, Panonská pánev a Středomoří. Země je hornatá a Slovinci rádi lyžují a pěstují turistiku. Na státní vlajce jsou vyobrazeny tři vrcholy nejvyšší slovinské hory Triglav, která je vysoká 2 864 metrů.

Země byla kdysi součástí Rakousko-uherské monarchie. Hlavní město Lublaň bylo založeno v římských dobách. Místní univerzita hostí více než 50 000 studentů a přispívá k bohatému kulturnímu životu města. K hlavním průmyslovým odvětvím patří výroba automobilových součástek, chemických látek, elektroniky, elektrických přístrojů, textilu a nábytku.

K turistickým atrakcím patří dále například známé jeskyně v Postojna s mnoha stalaktity a stalagmity. Nápisy v jeskyních svědčí o tom, že sem první „turisté“ přišli už v roce 1213.

Slovinská kuchyně je silně ovlivněna kuchyněmi sousedních států. Z Rakouska pochází jablečný závin a vídeňský řízek. Z Itálie se sem rozšířilo rizoto a z Maďarska guláš. Tradiční slovinský koláč plněný ořechy se jmenuje potica .

K nejznámějším Slovincům patří fyzik Jožef Stefan, jazykovědec Franc Miklošič a architekt Jože Plečnik.

Užitečné odkazy

KONTAKT

Informační služba – všeobecné dotazy

Volejte na
00 800 6 7 8 9 10 11 Více informací o službě

Pošlete svůj dotaz e-mailem

Kontakty, informace o prohlídkách institucí, kontakty pro novináře

Slovinsko

Máte nápad, jak tyto stránky vylepšit?

Nalezli jste informace, které jste hledali?

AnoNe

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?