SlovenskoSlovensko

Rok pristúpenia k EÚ: 2004

Hlavné mesto: Bratislava

Celková rozloha: 48 845 km²

Obyvateľstvo: 5,4 milióna

Mena: členstvo v eurozóne od roku 2009 (€)

Schengenský priestor: členstvo v schengenskom priestor od roku 2007

Slovensko

Slovenská republika sa osamostatnila v januári 1993 po tom, ako sa Československo rozdelilo na dve časti.

Krajina sa nachádza v srdci strednej Európy a so susedmi ju prepája rieka Dunaj. Severnú časť krajiny zasahuje pohorie Karpát, ktorých súčasťou sú Vysoké Tatry, obľúbená destinácia lyžiarov a domov najvyššieho vrchu krajiny – 2 655-metrového Gerlachovského štítu. Na rovných územiach Podunajskej nížiny sa rozprestiera úrodná poľnohospodárska oblasť, na ktorej sa pestuje pšenica, jačmeň, zemiaky, cukrová repa, ovocie, tabak a hrozno.

Prezident je volený priamo v ľudovom hlasovaní na päťročné obdobie a má obmedzené právomoci. Krajina má jednokomorový parlament, ktorého 150 členov je volených každé štyri roky.

86 % obyvateľstva má slovenskú národnosť. Najväčšia národnostná menšina je maďarská.

Po vrcholoch kopcov sú roztrúsené pevnosti, ktoré boli svedkami dlhých dejín vpádov na Slovensko. Bratislava bola korunovačné miesto uhorských kráľov v minulosti a má bohaté dedičstvo stredovekej a barokovej architektúry.

Medzi tradičnými jedlami sú známe bryndzové halušky a kapustnica s klobáskou.

Známi Slováci sú napríklad Štefan Banič, ktorý v roku 1913 vynašiel padák, či zakladateľ pop-artu Andy Warhol, ktorý sa narodil v Amerike rodičom pochádzajúcim zo Slovenska.

Slovensko

Pomôžte nám zlepšiť sa

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

ÁnoNie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?