You are here:

Slovākija

Slovākija

Slovākija ir valsts Viduseiropas austrumu daļā. Rietumos tā robežojas ar Čehiju un Austriju, ziemeļos ar Poliju, austrumos ar Ukrainu un dienvidos ar Ungāriju. Karpatu kalni klāj valsts ziemeļdaļu un ietver Augstos Tatrus, kas nodrošina dabisku ūdensšķirtni starp Slovākiju un Poliju. Valsts dienvidu pusē plešas Donavas zemienes.

Slovākijas svarīgākās ekonomikas nozares 2014. gadā bija rūpniecība (24,7 %), vairumtirdzniecība un mazumtirdzniecība, transports, viesnīcu un ēdināšanas pakalpojumi (22,4 %), valsts pārvalde, aizsardzība, izglītība, veselības aprūpe un sociālie pakalpojumi (14,5 %).

Slovākijas galvenie eksporta partneri ir Vācija, Čehija un Polija, savukārt tās galvenie importa partneri ir Vācija, Čehija un Austrija.

Galvaspilsēta: Bratislava

Platība: 49 035 km2

Iedzīvotāju skaits: 5 421 349 (2015)

Iedzīvotāju īpatsvars % no kopējā ES iedzīvotāju skaita: 1,1 % (2015)

Iekšzemes kopprodukts (IKP): 78,071 miljardi EUR (2015)

ES oficiālā valoda(-s): slovāku

Valsts iekārta: parlamentāra republika

ES dalībvalsts no: 2004. gada 1. maija

Deputātu skaits Eiropas Parlamentā: 13

Valūta: Eiro. Eirozonas dalībvalsts kopš 2009. gada 1. janvāra

Šengenas zonas valsts? Jā, Šengenas zonas valsts kopš 2007. gada 21. decembra.

Padomes prezidentūra: ES Padomes rotējošā prezidentūra Slovākijas pārziņā pirmo reizi būs 2016. gadā.

Slovākija ES

Eiropas Parlaments

Slovākijai ir 13 deputāti Eiropas Parlamentā. Noskaidrojiet, kas ir šie deputāti.

Eiropas Parlamenta birojs Slovākijā  slovenčina  

ES Padome

ES Padomē regulāri tiekas valstu ministri, lai pieņemtu ES tiesību aktus un saskaņotu politikas pasākumus. Slovākijas valdības pārstāvji regulāri piedalās Padomes sanāksmēs atkarībā no aplūkojamās politikas jomas.

ES Padomes prezidentūra

Eiropas Savienības Padomei nav pastāvīga vienas personas vadīta prezidija (kā tas ir, piemēram, Komisijā vai Parlamentā). Padomes prezidentūru, kas ilgst sešus mēnešus, secīgi uzņemas katra dalībvalsts.

Šo sešu mēnešu laikā attiecīgās valsts valdības ministri vada dažādiem jautājumiem veltītās Padomes sanāksmes, palīdz noteikt šo sanāksmju darba kārtību un veicina dialogu ar citām ES iestādēm.

Slovākijas prezidentūras laikposms:

2016. gada jūlijs – decembris.

Vairāk par pašreizējo ES Padomes prezidentūru lasiet te Izvēlieties saites tulkojumu   Deutsch (de) English (en) français (fr) Nederlands (nl)

Eiropas Komisija

Slovākijā Eiropas Komisijas komisāra amatam tika izraudzīts Marošs Šefčovičs English , priekšsēdētāja vietnieks, kura pārziņā ir enerģētikas savienība.

Komisijai katrā ES valstī ir tā sauktās pārstāvniecības.

Komisijas pārstāvniecība Slovākijā

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja

Slovākijai ir 10 pārstāvji English  Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejā. Ar šo padomdevēju iestādi, kas pārstāv darba devējus, darba ņēmējus un citas interešu grupas, konsultējas par ierosinātajiem tiesību aktiem, un tā sniedz informāciju par iespējamām izmaiņām dalībvalstu darba un sociālajā situācijā.

Reģionu komiteja

Slovākijai ir 9 pārstāvji English  Reģionu komitejā, kas pārstāv reģionu un pašvaldību intereses. Ar šo padomdevēju iestādi konsultējas par ierosinātajiem tiesību aktiem, tādējādi nodrošinot, ka šajos tiesību aktos ņem vērā pašvaldību un reģionu nostāju.

Pastāvīgā pārstāvniecība ES

Slovākijas pastāvīgā pārstāvniecība Briselē nodrošina saikni starp Slovākiju un ES struktūrām. Tās kā “Slovākijas vēstniecības ES” galvenais uzdevums ir pēc iespējas efektīvāk pārstāvēt valsts intereses un politiku ES.

Budžets un finansējums

Kāds ir Slovākijas finansiālais pienesums ES budžetā, un cik liels ir atbalsts, ko tā saņem?

Dalībvalstu finanšu iemaksas ES budžetā atbilstīgi to rocībai tiek sadalītas taisnīgi. Jo lielāka valsts ekonomika, jo apjomīgākas iemaksas — un otrādi. ES budžeta mērķis nav līdzekļu pārdale, bet gan visu Eiropas iedzīvotāju kā vienota kopuma vajadzību aizsardzība.

Slovākijas finanšu sadalījums 2014. gada ES budžetā:

  • ES kopējie izdevumi Slovākijā — 1,669 miljardi EUR
  • ES kopējie izdevumi, izteikti % no Slovākijas nacionālā kopienākuma (NKI) — 2,26 %
  • Slovākijas kopējais ieguldījums ES budžetā —  0,625 miljardi EUR
  • Slovākijas iemaksas ES budžetā, izteiktas % no valsts NKI — 0,85 %

Sīkāki dati par ES budžeta ieņēmumiem un izdevumiem:

ES finansēti projekti Slovākijā

Finanšu līdzekļi, ko Slovākija iemaksā ES budžetā, palīdz finansēt Eiropas mēroga programmas un projektus, piemēram, ceļu būvi, atbalstu pētniecībai un vides aizsardzību.

Lasiet vēl par ES finansētajiem projektiem Slovākijā.

Praktiska informācija