RumunskoRumunsko

Rok pristúpenia k EÚ: 2007

Hlavné mesto: Bukurešť

Celková rozloha: 237 500 km²

Obyvateľstvo: 21,5 milióna

Mena: lei

Schengenský priestor: nepatrí do schengenského priestoru

Rumunsko

Rumunsko sa nachádza v juhovýchodnej Európe. Sever je prevažne hornatý, zatiaľ čo na juhu dominuje rozsiahle údolie povodia Dunaja. Rieka pri ústí do Čierneho mora vytvára deltu, ktorá je rezerváciou mnohých voľne žijúcich pôvodných a sťahovavých vtákov.

Rumunský parlament pozostáva z dvoch komôr – zo Senátu a z poslaneckej snemovne (Camera Deputaţilor). O členoch oboch komôr sa rozhoduje vo voľbách každé štyri roky.

Z etnického hľadiska je obyvateľstvo na 90 % rumunské a na 7 % maďarské. Rumunský jazyk podobne ako mnohé ďalšie juhoeurópske jazyky pochádza priamo z latinčiny, hoci Rumunsko delia od ostatných románskych krajín Slovania. Rumunsko má značné prírodné zdroje – ropu, zemný plyn, uhlie, železo, meď a bauxit. Kovovýroba, petrochémia a strojárstvo sú hlavné priemyselné odvetvia.

K rumunským špecialitám patria grilované mäsové guľky, kapustné listy plnené mäsom, dusená bravčovina s cesnakom a cibuľou a šišky so smotanou a syrom.

Hrozivý príbeh o Drakulovi sa inšpiroval životom rumunského grófa Vlada Draculu z 15. storočia, ktorého syn bol v časoch vojny známy tým, že zajatcov napichával na koly. Medzi známymi Rumunmi možno nájsť aj Eugena Ionesca, gymnastku Nadiu Comaneciovú a skladateľa Georgea Enesca.

Užitočné odkazy

Rumunsko

Pomôžte nám zlepšiť sa

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

ÁnoNie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?