RumuniaRumunia

Csatlakozás az Európai Unióhoz: 2007

Stolica: Bukareszt

Powierzchnia: 237 500 km²

Liczba mieszkańców: 21,5 mln

Waluta: lej

Strefa Schengen: Nie należy do strefy Schengen

Rumunia

Rumunia leży w Europie Południowo-Wschodniej. Na północy dominuje krajobraz górzysty, a na południu rozległa Dolina Dunaju. U ujścia Dunaju do Morza Czarnego rzeka tworzy deltę, która jest rezerwatem przyrody niezliczonych gatunków ptaków wędrownych.

Rumuński parlament składa się z dwóch izb: senatu (Senat) oraz izby deputowanych (Camera Deputaţilor). Parlamentarzyści obydwu izb są wybierani na czteroletnią kadencję.

Rumuni stanowią 90 proc. mieszkańców kraju, a największą mniejszością są Węgrzy (7 proc.). Język rumuński, podobnie jak wiele języków w Europie południowej, pochodzi od języka łacińskiego, mimo że Rumunię od pozostałych krajów romańskich oddzielają kraje słowiańskie.

Rumunia posiada znaczne ilości bogactw naturalnych − ropy, gazu, węgla, żelaza, miedzi oraz boksytów. Najważniejsze gałęzie przemysłu to metalurgia, petrochemia oraz inżynieria maszynowa.

Specjalność kuchni rumuńskiej to między innymi pulpety mięsne, gołąbki, wieprzowina duszona z czosnkiem i cebulą oraz pączki ze śmietaną i serem.

Mrożąca krew w żyłach opowieść o Drakuli oparta jest na historii hospodara wołoskiego Vlada Drakula. Żył on na terenie dzisiejszej Rumunii w XV w., a jego syn wsławił się wbijaniem na pal wziętych do niewoli przeciwników. Wśród słynnych Rumunów wymienić można pisarza Eugène Ionesco, gimnastyczkę Nadię Comăneci oraz kompozytora George’a Enescu.

Przydatne linki

KONTAKT

Pytania o charakterze ogólnym

Proszę zadzwonić pod numer telefonu
00 800 6 7 8 9 10 11 Więcej o usłudze

Wyślij pytanie e-mailem

Dane kontaktowe i informacje o wizytach w instytucjach, kontakty z prasą

Rumunia

Jak ulepszyć ten portal?

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

TakNie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?