RumunskoRumunsko

Rok vstupu do EU: 2007

Hlavní město: Bukurešť

Rozloha: 237 500 km²

Počet obyvatel: 21,5 milionu

Měna: rumunský leu

Schengenský prostor: Není součástí schengenského prostoru

Rumunsko

Rumunsko se nachází v jihovýchodní Evropě. Jeho sever je převážně hornatý, zatímco jihu dominuje rozlehlé údolí povodí Dunaje. Poblíž Černého moře tato řeka tvoří deltu, která je přírodní rezervací pro bezpočet druhů místních a stěhovavých ptáků.

Rumunský parlament je tvořen dvěma komorami – senátem a poslaneckou sněmovnou (Camera Deputaților). Členové obou komor jsou voleni ve volbách, které se konají jednou za čtyři roky.

Přibližně 90 % obyvatel země jsou Rumuni a 7 % obyvatelstva tvoří Maďaři. Rumunština, stejně jako několik dalších jazyků v jižní Evropě, se vyvinula přímo z latiny, ačkoliv Rumunsko od jiných zemí, kde se mluví románskými jazyky, oddělují země, ve kterých se mluví slovanskými jazyky. Rumunsko oplývá značným množstvím přírodních zdrojů, jako je ropa, zemní plyn, uhlí, železo, měď a bauxit. Hlavními průmyslovými odvětvími je zpracování kovů, petrochemický průmysl a strojírenství.

K rumunským specialitám patří mleté maso pečené v zelných listech, dušené vepřové maso s česnekem a cibulí a koblihy se smetanou a tvarohem.

Děsivá legenda o Drákulovi byla inspirována starým příběhem o rumunském hraběti Vladu Draculovi z 15. století, jehož syn za války neblaze proslul tím, že narážel zajaté nepřátele na kůl. K Rumunům, kteří se naopak proslavili díky svému ntu,tale patří spisovatel Eugene Ionescu, gymnastka Nadia Comaneciová a skladatel George Enescu.

Užitečné odkazy

KONTAKT

Informační služba – všeobecné dotazy

Volejte na
00 800 6 7 8 9 10 11 Více informací o službě

Pošlete svůj dotaz e-mailem

Kontakty, informace o prohlídkách institucí, kontakty pro novináře

Rumunsko

Máte nápad, jak tyto stránky vylepšit?

Nalezli jste informace, které jste hledali?

AnoNe

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?