PortugaliaPortugalia

Rok przystąpienia do UE: 1986

Stolica: Lizbona

Powierzchnia: 92 072 km²

Liczba mieszkańców: 10,6 mln

Waluta: Członek strefy euro od 1999 r. (€)

Strefa Schengen: Członek strefy Schengen od 1991 r.

Portugalia

Portugalia − kraj o bogatej historii wypraw i odkryć geograficznych − leży na Półwyspie Iberyjskim, nad Oceanem Atlantyckim. Historia Portugalii wywarła ogromny wpływ na kulturę tego kraju: w architekturze i sztuce widoczne są wpływy mauretańskie i orientalne.

Przez ponad trzy tysiące lat przez terytorium dzisiejszej Portugalii przetaczały się rozmaite cywilizacje: swój ślad pozostawiły tam kultury Fenicjan, Greków, Celtów, Kartagińczyków, Rzymian i Arabów. W XV w. nieustraszeni portugalscy żeglarze pod wodzą Vasco da Gamy odkrywali nowe terytoria, przyczyniając się do rozkwitu zamorskich posiadłości Portugalii. Założony w roku 1290 Uniwersytet w Coimbrze jest jednym z najstarszych uniwersytetów w Europie.

W Portugalii prezydent wybierany jest w wyborach powszechnych na pięć lat, a sprawowana przez niego władza jest ograniczona. Parlament liczy 230 członków, którzy są wybierani na czteroletnią kadencję.

Portugalia może się poszczycić wieloma artystami. Do najsłynniejszych portugalskich poetów należą Luís de Camões i Fernando Pessoa.

W ciągu ostatnich dziesięcioleci światową sławę zyskało kilku portugalskich piłkarzy, mianowicie Eusébio, Luís Figo i Cristiano Ronaldo.

W czerwcu w całej Portugalii odbywają się uroczystości ku czci trzech świętych znanych jako Santos Populares , czyli „święci ludowi”. Szczególnie żywa jest w Portugalii tradycja tańca i muzyki, a zwłaszcza melancholijnego fado.

Każdy region Portugalii ma swoje tradycyjne potrawy z mięsa i owoców morza, jak również tysiące sposobów przyrządzania dorsza, który jest potrawą narodową.

Przydatne linki

KONTAKT

Pytania o charakterze ogólnym

Proszę zadzwonić pod numer telefonu
00 800 6 7 8 9 10 11 Więcej o usłudze

Wyślij pytanie e-mailem

Dane kontaktowe i informacje o wizytach w instytucjach, kontakty z prasą

Portugalia

Jak ulepszyć ten portal?

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

TakNie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?