PortugalskoPortugalsko

Rok vstupu do EU: 1986

Hlavní město: Lisabon

Rozloha: 92 072 km²

Počet obyvatel: 10,6 milionu

Měna: Členem eurozóny od 1999 (€)

Schengenský prostor : součástí Schengenský prostor od 1991

Portugalsko

Dějinám Portugalska dominuje mořeplavba a zámořské objevy. Tato země se nachází na Iberském poloostrově na pobřeží Atlantského oceánu. Dědictví z minulosti má trvalý vliv na jeho kulturu – v architektuře a v umění převládají maurské a orientální vlivy.

V průběhu posledních 3 000 let se v Portugalsku vystřídalo mnoho civilizací. Své stopy zde zanechala fénická, řecká, keltská, kartaginská, římská i arabská kultura. V 15. století prozkoumávali neohrožení portugalští objevitelé pod vedením Vasco da Gamy nová území, což vedlo k získání zámořských držav. Domácí univerzita v Coimbře, založená v roce 1290, je jednou z nejstarších v Evropě.

Prezident je volen ve všeobecném hlasování na pětileté období a má omezené pravomoci. Parlament má 230 členů. Jejich mandát trvá čtyři roky.

Portugalsko se vždy mohlo chlubit řadou umělců. Mezi jeho známé básníky patří například Luís de Camões a Fernando Pessoa. Ve sportovním světě patří obdiv talentu portugalského fotbalisty Cristiana Ronalda.

V červnu se v celém Portugalsku konají oslavy věnované třem světcům označovaným jako Santos Populares. Během nich můžete poznat místní lidové tance a hudbu, zejména melancholické fado.

Každý portugalský region má vlastní tradiční jídla z různých druhů masa a plodů moře. Velmi populární je treska, která se zde připravuje na stovky různých způsobů.

Užitečné odkazy

KONTAKT

Informační služba – všeobecné dotazy

Volejte na
00 800 6 7 8 9 10 11 Více informací o službě

Pošlete svůj dotaz e-mailem

Kontakty, informace o prohlídkách institucí, kontakty pro novináře

Portugalsko

Máte nápad, jak tyto stránky vylepšit?

Nalezli jste informace, které jste hledali?

AnoNe

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?