PoľskoPoľsko

Rok pristúpenia k EÚ: 2004

Hlavné mesto: Varšava

Celková rozloha: 312 679 km²

Obyvateľstvo: 38,1 milióna

Mena: złoty (zł)

Schengenský priestor: členstvo v schengenskom priestor od roku 2007

Poľsko

Sever Poľska, ktorý siaha až k Baltskému moru, tvoria takmer výhradne nížiny, zatiaľ čo na južnej hranici sa týčia Karpaty (ktorých súčasťou sú aj Tatry). Mazúrsko je najväčší a najnavštevovanejší kraj s jazerami v Poľsku.

Poľský štát má vyše tisícročné dejiny. V 16. storočí bolo Poľsko jedným z najmocnejších štátov v Európe. Poľský kráľ Ján III Sobieski v roku 1683 v bitke pri Viedni prelomil osmanské obliehanie Viedne a zastavil hrozbu okupácie západnej Európy.

Poľsko je bohaté na prírodné nerastné suroviny, napríklad na železo, zinok, meď a kamennú soľ. Soľná baňa Wieliczka, postavená v 13. storočí, v sebe skrýva takmer celé podzemné mesto so sanatóriom, divadelným pódiom, kaplnkou a kaviarňou! Všetko od schodov až po svietniky je vyrobené zo soli.

Súčasná poľská ústava pochádza z roku 1997. Prezident sa volí v ľudovom hlasovaní na päť rokov. 460 členov dolnej komory parlamentu (Sejmu) a 100 členov senátu sa volí systémom pomerného zastúpenia na štyri roky.

K poľským tradičným jedlám patrí repná polievka, plnená kapusta (kapustové listy plnené mäsom a ryžou) a pierogi (plnené knedličky napríklad s kapustou a hríbikmi).

Medzi známymi Poliakmi vyniká Kopernik, skladateľ Chopin, vedkyňa Mária Curie-Sklodowska, filmoví režiséri Roman Polanski a Krzysztof Kieslowski a pápež Ján Pavol II.

Užitočné odkazy

Poľsko

Pomôžte nám zlepšiť sa

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

ÁnoNie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?