PolskaPolska

Rok przystąpienia do UE: 2004

Stolica: Warszawa

Powierzchnia: 312 679 km²

Liczba mieszkańców: 38,1 mln

Waluta: złoty (zł)

Strefa Schengen: Członek strefy Schengen od 2007 r.

Polska

Terytorium Polski rozciąga się od Morza Bałtyckiego na północy do Tatr, stanowiących najwyższe pasmo górskie w Karpatach, na południu. Polska jest krajem nizinnym. Pojezierze Mazurskie to największe i najczęściej odwiedzane przez turystów pojezierze w Polsce.

Państwo polskie ma ponad tysiąc lat i w XVI w. było zaliczane do europejskich mocarstw. Król Polski, Jan III Sobieski, w 1683 r. rozgromił oblegające Wiedeń wojska tureckie, zapobiegając zajęciu przez nie Europy Zachodniej.

Polska ma wiele bogactw mineralnych, między innymi rudy żelaza, cynku i miedzi oraz sól kamienną. Założona w XIII wieku Kopalnia soli w Wieliczce to niemalże całe podziemne miasto, z sanatorium, teatrem, kościołem i kawiarnią. Wszystko, od schodów po żyrandole, jest wykonane z soli.

Podstawy prawne ustroju państwa są zawarte w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 1997 r. Prezydent wybierany jest w wyborach powszechnych na pięcioletnią kadencję. Organami władzy ustawodawczej są sejm i senat, których członkowie – 460 posłów i 100 senatorów – wybierani są na czteroletnią kadencję w systemie proporcjonalnym.

Dania tradycyjnej kuchni polskiej to barszcz czerwony, gołąbki i pierogi nadziewane między innymi kapustą z grzybami.

Słynni Polacy to między innymi astronom Mikołaj Kopernik, kompozytor Fryderyk Chopin, uczona Maria Curie-Skłodowska, reżyserzy Roman Polański i Krzysztof Kieślowski oraz papież Jan Paweł II.

KONTAKT

Pytania o charakterze ogólnym

Proszę zadzwonić pod numer telefonu
00 800 6 7 8 9 10 11 Więcej o usłudze

Wyślij pytanie e-mailem

Dane kontaktowe i informacje o wizytach w instytucjach, kontakty z prasą

Polska

Jak ulepszyć ten portal?

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

TakNie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?