PolijaPolija

Pievienošanās gads ES: 2004

Galvaspilsēta: Varšava

Kopējā platība: 312 679 km²

Iedzīvotāji: 38,1 miljons

Naudas vienība: zlots (zł)

Šengenas zona: Šengenas zonas dalībniece kopš 2007

Polija

Polijas ziemeļos, kas sniedzas līdz pat Baltijas jūrai, galvenokārt ir līdzenas zemienes, savukārt dienvidu robežu iezīmē Karpatu kalni, ietverot arī Tatru kalnu grēdu. Mazūrija ir tūristu iecienīts lielākais ezeru reģions Polijā.

Polijas valstij ir vairāk nekā tūkstoš gadus sena vēsture. XVI gadsimtā Polija bija viena no varenākajām valstīm Eiropā. Uzvarot Vīnes kauju 1683. gadā, Polijas karalis Jans III Sobeskis spēja pārtraukt osmaņu aplenkumu Vīnē un likvidēt Rietumeiropas iespējamās okupācijas draudus.

Polija ir bagāta ar derīgajiem izrakteņiem — dzelzi, cinku, varu un akmeņsāli. Veličkas sālsraktuvēs, kas būvētas XIII gadsimtā, ir izveidota vesela apakšzemes pilsēta ar sanatoriju, teātri, baznīcu un pat kafejnīcu. Viss, sākot no kāpnēm līdz pat svečturiem, ir veidots no sāls.

Polijas pašreizējā konstitūcija stājās spēkā 1997. gadā. Prezidentu ievēl vispārējās vēlēšanās uz pieciem gadiem. Parlamenta apakšpalātas (Sejm) 460 deputātus un senāta 100 locekļus uz četru gadu termiņu ievēl tiešās vēlēšanās saskaņā ar proporcionālo vēlēšanu sistēmu.

Tradicionāli poļu ēdieni ir biešu zupa, kāpostu tīteņi (ar gaļas un rīsu pildījumu), kā arī pierogi (pīrāgi, pildīti, piemēram, ar kāpostiem un sēnēm).

Slavenāko poļu vidū īpaši jāizceļ astronoms Koperniks, komponists Šopēns, zinātniece Marija Sklodovska-Kirī, kinorežisori Romāns Polaņskis un Kšištofs Kišlovskis un jau mūžībā aizgājušais pāvests Jānis Pāvils II.

Noderīgas saites

KONTAKTI

Ja jums ir vispārīgi jautājumi

Zvaniet pa tālr.
00 800 6 7 8 9 10 11 Sīkāk par šo pakalpojumu

Sūtiet jautājumus pa e-pastu

Iestāžu kontaktinformācija un ziņas par to apmeklējumiem, kontakti presei

Polija

Atsauksmes

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?