PolskoPolsko

Rok vstupu do EU: 2004

Hlavní město: Varšava

Rozloha: 312 679 km²

Počet obyvatel: 38,1 milionu

Měna: zlotý (zł)

Schengenský prostor : součástí Schengenský prostor od 2007

Polsko

Severní část Polska, která sahá k Baltskému moři, je tvořena téměř výhradně nížinami, zatímco jižní hranici tvoří Karpaty (včetně Tater). Největší a nejnavštěvovanější oblastí Polska je Mazursko, kraj s mnoha jezery.

Polský stát má více než tisíciletou historii. V 16. století bylo Polsko jednou z nejmocnějších zemí v Evropě. Polský král Jan III. Sobieski v roce 1683 prolomil otomanské obležení Vídně, čímž ukončil hrozbu možné okupace západní Evropy.

Polsko má bohaté zásoby nerostných surovin, například železa, zinku, mědi, ale i kamenné soli. Solný důl Wieliczka vybudovaný v 13. století dokonce skrývá celé podzemní městečko, včetně sanatoria, divadla, kaple a kavárny. Vše, počínaje schody a konče lustry, je vyrobeno ze soli.

Současná polská ústava pochází z roku 1997. Prezident je volen ve všeobecných volbách na pětileté období. 460 členů dolní komory parlamentu (Sejmu) a 100 členů senátu je voleno přímo v systému poměrného zastoupení na období čtyř let.

K polským tradičním pokrmům patří polévka z řepy, zelné listy plněné masem a rýží a pierogi (knedlíčky plněné například zelím a houbami).

Mezi slavné Poláky patří například astronom Koperník, skladatel Chopin, vědkyně Maria Curie-Skłodowska, filmoví tvůrci Roman Polanski a Krzysztof Kieslowski a nedávno zesnulý papež Jan Pavel II.

Užitečné odkazy

KONTAKT

Informační služba – všeobecné dotazy

Volejte na
00 800 6 7 8 9 10 11 Více informací o službě

Pošlete svůj dotaz e-mailem

Kontakty, informace o prohlídkách institucí, kontakty pro novináře

Polsko

Máte nápad, jak tyto stránky vylepšit?

Nalezli jste informace, které jste hledali?

AnoNe

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?