MadalmaadMadalmaad

ELiga ühinemise aasta: asutajaliige (1952)

Pealinn: Amsterdam

Üldpindala: 41 526 km²

Rahvaarv: 16,4 miljonit

Rahaühik: Euroala liige alates 1999 (€)

Schengeni ala: Schengeni ala liige alates 1985

Madalmaad

Madalmaad, nagu ka nimest nähtub, on territoorium, mis asub ühe neljandiku ulatuses merepinna kõrgusel või sellest madalamal. Mitmeid piirkondi kaitstakse vee eest tammide abil. Palju maad on juurde võetud mere arvelt, viimaseks sellekohaseks näiteks on Flevolandi polder.

Madalmaade parlament (Staten Generaal) on kahekojaline. Esimene neist on 75-liikmeline. See valitakse kaudsetel valimistel ning selle volitused on piiratud. Teine koda ehk alamkoda valitakse otsestel valimistel. Mõlema koja parlamendiliikmete mandaat kestab neli aastat. Tulenevalt Madalamaade mitmeparteilisest süsteemist on kõik valitsused koalitsioonivalitsused.

Peamised tööstusharud Madalmaades on toiduainete töötlemine, keemiatööstus, naftatöötlemine, elektri- ja elektroonikaseadmete tootmine. Riigi põllumajandussektor on dünaamiline ning üldtuntud taimede ja lõikelillede kasvatamise poolest. Rotterdami sadam on Euroopa aktiivsemaid, teenindades tohutu suurt maa-ala, mis ulatub Saksamaale ja Kesk-Euroopasse.

Madalmaad on olnud suurte maalikunstnike kodumaaks. 17. sajandil tegutsesid hollandi meistrid, nagu Rembrandt van Rijn, Johannes Vermeer ja Jan Steen 19. ja 20. sajandi suured kunstnikud Vincent van Gogh ja Piet Mondriaan ei olnud vähem tähelepanuväärsed.

Hollandi tuntud hõrgutised on toores heeringas, suitsuangerjas ja hernesupp; mainimata ei saa jätta ka paljusid juustusorte, mille hulka kuuluvad ka Edam ja Gouda.

Kasulikud viidad

Madalmaad

Aidake meil veebisaiti täiustada

Kas leidsite otsitava teabe?

JahEi

Mida te otsisite?

Kas teil on ettepanekuid?