NizozemskoNizozemsko

Rok vstupu do EU: zakládající člen (1952)

Hlavní město: Amsterdam

Rozloha: 41 526 km²

Počet obyvatel: 16,4 milionu

Měna: Členem eurozóny od 1999 (€)

Schengenský prostor : součástí Schengenský prostor od 1985

Nizozemsko

Nizozemsko, jak již samotný název naznačuje, je nížinatá země. Čtvrtina jejího území se nachází pod úrovní hladiny moře. Mnoho oblastí chrání před povodněmi hráze a vlnolamy. Značná část území byla získána z moře, nejnovějším příkladem je polder Flevoland.

Nizozemský parlament (neboli Staten Generaal) tvoří dvě komory. První komora s 75 členy je volena nepřímo a má omezené pravomoci. Druhá neboli dolní komora je volena přímo. Členové obou komor jsou voleni na čtyřleté období. Protože v zemi funguje systém mnoha politických stran, jsou všechny vlády koaliční.

K nejvýznamnějším odvětvím průmyslové výroby patří převážně potravinářství, chemický průmysl, rafinace ropy a výroba elektronických strojů. Nizozemsko má i dynamické zemědělství a proslavilo se obchodováním s květinami. Přístav v Rotterdamu je nejfrekventovanější v Evropě a zajišťuje služby pro rozsáhlé území sahající až do Německa a střední Evropy.

Nizozemskou kulturní historii obohatila řada velkých malířů. Sedmnácté století bylo věkem holandských mistrů, jako byli Rembrandt van Rijn, Johannes Vermeer a Jan Steen. Devatenácté a dvacáté století bylo neméně pozoruhodné díky špičkovým umělcům jako byli Vincent van Gogh a Piet Mondriaan.

Ke známým nizozemským specialitám patří syrový sleď, uzený úhoř a hrachová polévka a dále samozřejmě sýry jako Eidam nebo Gouda.

Užitečné odkazy

KONTAKT

Informační služba – všeobecné dotazy

Volejte na
00 800 6 7 8 9 10 11 Více informací o službě

Pošlete svůj dotaz e-mailem

Kontakty, informace o prohlídkách institucí, kontakty pro novináře

Nizozemsko

Máte nápad, jak tyto stránky vylepšit?

Nalezli jste informace, které jste hledali?

AnoNe

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?