MaltaMalta

Rok pristúpenia k EÚ: 2004

Hlavné mesto: Valletta

Celková rozloha: 316 km²

Obyvateľstvo: 0,4 milióna

Mena: členstvo v eurozóne od roku 2008 (€)

Schengenský priestor: členstvo v schengenskom priestor od roku 2007

Malta

Malta je skupina siedmich ostrovov v Stredozemnom mori. Len tri najväčšie z nich, Malta, Gozo a Comino, sú obývané. Povrch je rovný a skalnatý s pobrežnými útesmi.

Na Malte, ktorej dejiny siahajú tisíce rokov do minulosti, sa v srdci Stredozemia stretáva a premiešava niekoľko civilizácií. Krajina bola osídlená približne od roku 5200 p. K. a pred príchodom Feničanov, ktorí ostrov nazvali Malat, čiže bezpečný prístav, na nej žila významná prehistorická civilizácia. V neskoršom období sa ostrovy stali na stáročia sídlom rádu špitálnikov svätého Jána a potom súčasťou Britského impéria. Nezávislosť Malty bola vyhlásená v roku 1964.

Na čele maltskej vlády stojí vedúci predstaviteľ strany s väčšinou kresiel v jednokomorovej snemovni reprezentantov, v maltčine známej ako Kamra tar-Rappreżentanti.

Štátnym jazykom je maltčina, ktorá podobne ako arabčina spadá do skupiny semitských jazykov. Angličtina sa uznáva ako úradný jazyk a mnohí Malťania hovoria aj po taliansky.

Cestovný ruch je pre krajinu dôležitý, ale na ostrove sa rýchlo rozvíja aj odvetvie služieb.

Tradičné maltské jedlo pozostáva z polievky (zeleninovej s cestovinami, rybacej), cestovín a pečených koláčov. Maltská kuchyňa okrem toho obľubuje plnené jedlá. Národným jedlom je Stuffat Tal-Fenek (dusený králik).

Užitočné odkazy

Malta

Pomôžte nám zlepšiť sa

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

ÁnoNie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?