MaltaMalta

Rok przystąpienia do UE: 2004

Stolica: Valletta

Powierzchnia: 316 km²

Liczba mieszkańców: 0,4 mln

Waluta: Członek strefy euro od 2008 r. (€)

Strefa Schengen: Członek strefy Schengen od 2007 r.

Malta

Malta to grupa siedmiu wysp na Morzu Śródziemnym. Tylko trzy największe z nich, Malta, Gozo i Comino to wyspy zamieszkałe. Powierzchnia wysp jest nizinna z licznymi wapiennymi wzniesieniami, a wybrzeże – klifowe.

Położona w samym sercu Morza Śródziemnego Malta od tysięcy lat jest miejscem, gdzie przenikają się nawzajem różne cywilizacje. Została zasiedlona około roku 5200 p.n.e. Jeszcze przez kolonizacją wyspy przez Fenicjan, którzy nadali jej nazwę Malat , czyli „bezpieczne schronienie”, istniała tam rozwinięta kultura prehistoryczna. W późniejszych wiekach wyspy były siedzibą zakonu joannitów, zwanych później kawalerami maltańskimi, a następnie częścią Imperium Brytyjskiego. Malta uzyskała niepodległość w 1964 r.

Na czele rządu Malty stoi przewodniczący partii, która uzyskała najwięcej miejsc w jednoizbowej Izbie Reprezentantów, nazywanej po maltańsku Kamra tar-Rappreżentanti.

Językiem narodowym jest język maltański należący do grupy języków semickich, do której należy również arabski. Język angielski uznawany jest za język urzędowy, a wielu Maltańczyków mówi również po włosku.

Turystyka ma dla Malty ogromne znaczenie, ale również sektor usługowy dynamicznie się rozwija.

Tradycyjne dania kuchni maltańskiej to między innymi zupy (minestrone, zupa rybna), makarony i ciasta. Specjalnością miejscowej kuchni są dania faszerowane,a potrawą narodową jest Stuffat Tal-Fenek (duszony królik).

Przydatne linki

KONTAKT

Pytania o charakterze ogólnym

Proszę zadzwonić pod numer telefonu
00 800 6 7 8 9 10 11 Więcej o usłudze

Wyślij pytanie e-mailem

Dane kontaktowe i informacje o wizytach w instytucjach, kontakty z prasą

Malta

Jak ulepszyć ten portal?

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

TakNie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?