MaltaMalta

ELiga ühinemise aasta: 2004

Pealinn: Valletta

Üldpindala: 316 km²

Rahvaarv: 0,4 miljonit

Rahaühik: Euroala liige alates 2008 (€)

Schengeni ala: Schengeni ala liige alates 2007

Malta

Malta asub seitsmest saarest koosneval saarestikul Vahemeres. Asustatud on ainult kolm suuremat saart: Malta, Gozo ja Comino. Maa on madal ja kaljune, rannik rünklik.

Malta on tänu oma asukohale keset Vahemerd tuhandete aastate pikkuse ajalooga tsivilisatsioonide sulatuskatel. Riik on olnud asustatud alates umbes 5200. aastast e.m.a., enne foiniiklaste saabumist eksisteeris saartel märkimisväärne eelajalooline tsivilisatsioon. Põhisaarele foiniiklaste antud nimi Malat tähendab turvalist sadamat. Hiljem olid saared sajandeid rüütliordu Order of Knights of the Hospital of St John asukohaks ning seejärel Briti impeeriumi osaks. Malta iseseisvus 1964. aastal.

Malta valitsusjuhiks on ühekojalises parlamendis (Kamra tar-Rappreżentanti) kõige rohkem kohti omava partei esimees.

Riigikeel on malta keel, mis kuulub näiteks koos araabia keelega semiidi keelte perekonda. Inglise keelt tunnustatakse samuti ametliku keelena ning paljud maltalased räägivad ka itaalia keelt.

Maltal on arenenud turism, kuid ka teenuste sektor laieneb.

Malta traditsiooniliste roogade hulka kuuluvad minestrone ja kalasupp, pasta ja taignaroad. Malta köögile on iseloomulikud täidisega road. Rahvusroaks on Stuffat Tal-Fenek (jänesehautis).

Kasulikud viidad

Malta

Aidake meil veebisaiti täiustada

Kas leidsite otsitava teabe?

JahEi

Mida te otsisite?

Kas teil on ettepanekuid?