MaltaMalta

Rok vstupu do EU: 2004

Hlavní město: Valletta

Rozloha: 316 km²

Počet obyvatel: 400 tisíc

Měna: Členem eurozóny od 2008 (€)

Schengenský prostor : součástí Schengenský prostor od 2007

Malta

Malta leží na souostroví tvořeném sedmi ostrovy ve Středozemním moři. Obydlené jsou pouze tři největší z nich – Malta, Gozo a Comino. Krajina je rovinatá a skalnatá s pobřežními útesy.

Malta se nachází v srdci Středomoří a již tisíce let je místem soužití a vzájemného vlivu různých civilizací. Země je osídlená zhruba od roku 5 200 př.n.l. Významná prehistorická civilizace zde sídlila už před příchodem Féničanů, kteří ostrov nazvali Malat , což znamená bezpečný přístav. Později bylo souostroví po několik století sídlem Řádu maltézských rytířů a poté součástí britského impéria. Nezávislost Malta získala v roce 1964.

Hlavou maltské vlády je předseda strany s většinou křesel v jednokomorové sněmovně reprezentantů, která se v maltštině nazývá Kamra tar-Rappreżentanti .

Rodným jazykem Malťanů je maltština, která patří do semitské jazykové rodiny, do níž patří například i arabština. Úředním jazykem je zde i angličtina a mnoho Malťanů hovoří rovněž italsky.

Pro Maltu je velmi významný cestovní ruch, rozvíjí se však i odvětví služeb.

K tradičním maltským pokrmům patří polévky (minestrone, rybí), a jídla, jejichž součástí jsou těstoviny nebo pečivo. Často se tu podávají i plněné pokrmy. Národním jídlem je Stuffat Tal-Fenek (dušený králík).

Užitečné odkazy

KONTAKT

Informační služba – všeobecné dotazy

Volejte na
00 800 6 7 8 9 10 11 Více informací o službě

Pošlete svůj dotaz e-mailem

Kontakty, informace o prohlídkách institucí, kontakty pro novináře

Malta

Máte nápad, jak tyto stránky vylepšit?

Nalezli jste informace, které jste hledali?

AnoNe

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?