LuxemburskoLuxembursko

Rok pristúpenia k EÚ: zakladajúci člen (1952)

Hlavné mesto: Luxemburg

Celková rozloha: 2 586 km²

Obyvateľstvo: 0,5 milióna

Mena: členstvo v eurozóne od roku 1999 (€)

Schengenský priestor: členstvo v schengenskom priestor od roku 1985

Luxembursko

Luxemburské veľkovojvodstvo je malá krajina susediaca s Belgickom, Francúzskom a Nemeckom, ktorej dejiny sú úzko prepletené s dejinami jej väčších susedov. Tvoria ju prevažne mierne kopce a lesy.

Luxembursko zažilo počas svojej dlhej histórie nadvládu mnohých štátov a vládnucich dynastií, ale už od 10. storočia bolo samostatnou, hoci nie vždy autonómnou politickou jednotkou. Dnes je Luxembursko dedičným veľkovojvodstvom s jednokomorovým parlamentným systémom.

Štátny jazyk luxemburčina (Letzeburgesch) je príbuzná nemčine. Nemčina je hlavným cudzím jazykom väčšiny Luxemburčanov a používa sa v médiách. Francúzština je jazykom administratívy.

Hospodárska štruktúra Luxemburska je založená najmä na bankovníctve, poisťovníctve a oceliarskom priemysle. Významné miesto zastáva aj poľnohospodárstvo a vinárstvo.

Mnohé luxemburské špeciality vychádzajú z lesného prostredia: napríklad dusený zajac v kameninovej nádobe a ardenská šunka. K ďalším typickým jedlám patria sladkovodné ryby pstruh a šťuka z miestnych riek.

Luxembursko sa spolu s Nemeckom delí o údolie rieky Mosely, odkiaľ pochádzajú známe a obľúbené vína. Podobne ako v iných severných európskych krajinách aj v Luxembursku sa vyrába dobré pivo.

Užitočné odkazy

Luxembursko

Pomôžte nám zlepšiť sa

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

ÁnoNie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?