LuksemburgLuksemburg

Rok przystąpienia do UE: państwo założycielskie (1952)

Stolica: Luksemburg

Powierzchnia: 2 586 km²

Liczba mieszkańców: 0,5 mln

Waluta: Członek strefy euro od 1999 r. (€)

Strefa Schengen: Członek strefy Schengen od 1985 r.

Luksemburg

Wielkie Księstwo Luksemburga to niewielki kraj otoczony przez Belgię, Francję i Niemcy, którego historia jest nierozerwalnie związana z historią sąsiadujących z nim państw. Luksemburg to kraina wzgórz i lasów.

W swojej długiej historii Luksemburg znajdował się w rękach wielu państw i dynastii, ale od X w. stanowił odrębny, choć nie zawsze niezależny, byt polityczny. Obecnie Luksemburg jest dziedziczną monarchią konstytucyjną (wielkie księstwo) posiadającą parlament jednoizbowy.

Język luksemburski jest blisko spokrewniony z niemieckim. Pierwszym językiem obcym, jakiego uczą się Luksemburczycy jest niemiecki, który jest przede wszystkim używany w mediach. Językiem administracji jest francuski.

Gospodarka Luksemburga opiera się przede wszystkim na sektorach bankowym i ubezpieczeniowym oraz na produkcji stali. Duże znaczenie mają również rolnictwo i produkcja win.

Tradycyjne dania kuchni luksemburskiej to potrawka z zająca i szynka ardeńska. Popularne są także ryby rzeczne, zwłaszcza szczupak i pstrąg.

Granica niemiecko-luksemburska biegnie doliną Mozeli, gdzie wytwarza się doskonałe białe wina. Jak wiele krajów północnoeuropejskich Luksemburg produkuje również wiele cenionych gatunków piwa.

Przydatne linki

KONTAKT

Pytania o charakterze ogólnym

Proszę zadzwonić pod numer telefonu
00 800 6 7 8 9 10 11 Więcej o usłudze

Wyślij pytanie e-mailem

Dane kontaktowe i informacje o wizytach w instytucjach, kontakty z prasą

Luksemburg

Jak ulepszyć ten portal?

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

TakNie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?