LuksemburgLuksemburg

ELiga ühinemise aasta: asutajaliige (1952)

Pealinn: Luksemburg

Üldpindala: 2 586 km²

Rahvaarv: 0,5 miljonit

Rahaühik: Euroala liige alates 1999 (€)

Schengeni ala: Schengeni ala liige alates 1985

Luksemburg

Luksemburgi Suurhertsogiriik on väike riik, mis külgneb Belgia, Prantsusmaa ja Saksamaaga, mistõttu Luksemburgi ja tema suuremate naabrite ajalugu on lahutamatult seotud. Luksemburg on peamiselt mägine metsaga kaetud maa.

Luksemburg on oma pika ajaloo jooksul olnud paljude riikide ja valitsuste võimu all, kuid alates 10. sajandist on ta olnud kui mitte iseseisev, siis vähemalt eraldiseisev poliitiline üksus. Tänapäeval on Luksemburg ühekojalise parlamendiga suurhertsogiriik, kus võim on päritav.

Riigis kõneldav keel, luksemburgi (letseburgi) keel, on saksa keele dialekt. Saksa keel on paljude luksemburglaste esimene võõrkeel, seda kasutatakse ka meedias. Asjaajamiskeel on prantsuse keel.

Luksemburgi majandus tugineb pangandusel, kindlustusvaldkonnal ja terasetööstusel. Olulised on ka põllumajandus ja veinitootmine.

Paljud Luksemburgile omased toidud on tüüpilised metsa omavale riigile. Nende hulgas on näiteks jäneseliha ja Ardenni sink. Riigi jõgedest püütavast forellist ja haugist valmistatakse samuti sageli menüüdesse kuuluvaid toite.

Luksemburgil ja Saksamaal on ühine Moseli jõe org, kus toodetavad valged veinid on hästi tuntud ja populaarsed. Sarnaselt piirkonna teiste riikidega on Luksemburg tuntud ka õlletootjana.

Kasulikud viidad

Luksemburg

Aidake meil veebisaiti täiustada

Kas leidsite otsitava teabe?

JahEi

Mida te otsisite?

Kas teil on ettepanekuid?