LucemburskoLucembursko

Rok vstupu do EU: zakládající člen (1952)

Hlavní město: Lucemburk

Rozloha: 2 586 km²

Počet obyvatel: 500 tisíc

Měna: Členem eurozóny od 1999 (€)

Schengenský prostor : součástí Schengenský prostor od 1985

Lucembursko

Lucemburské velkovévodství je malá země mezi Belgií, Francií a Německem a její dějiny úzce souvisejí s dějinami jeho větších sousedů. Jeho území tvoří převážně kopce a lesy.

Lucembursko v jeho dlouhé historii ovládalo mnoho států a vládnoucích rodů, avšak již od 10. století je odděleným, ne-li přímo samostatným politickým celkem. V současné době je Lucembursko dědičné velkovévodství s jednokomorovým parlamentním systémem.

Rodným jazykem obyvatel je lucemburština, příbuzná s němčinou. Němčina je první cizí jazyk pro většinu Lucemburčanů a používá se ve sdělovacích prostředcích. Správním jazykem je francouzština.

Hospodářská struktura Lucemburska je založena zejména na bankovnictví, pojišťovnictví a ocelářství. Významné je také vinařství a zemědělství.

Typické pokrmy odpovídají tamějšímu typu krajiny, která je v Lucembursku lesnatá. Podává se zde například zajíc na černo a dále třeba ardenská šunka. Z ryb na jídelním lístku nejčastěji najdete pstruha a štiku, které se loví v místních řekách.

Lucembursko sdílí s Německem údolí řeky Mosely, ve kterém se vyrábí známá a oblíbená bílá vína. Stejně jako v ostatních zemích v severní části Evropy se i v Lucembursku vyrábí řada značek piva.

Užitečné odkazy

KONTAKT

Informační služba – všeobecné dotazy

Volejte na
00 800 6 7 8 9 10 11 Více informací o službě

Pošlete svůj dotaz e-mailem

Kontakty, informace o prohlídkách institucí, kontakty pro novináře

Lucembursko

Máte nápad, jak tyto stránky vylepšit?

Nalezli jste informace, které jste hledali?

AnoNe

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?