LitvaLitva

Rok pristúpenia k EÚ: 2004

Hlavné mesto: Vilnius

Celková rozloha: 65 000 km²

Obyvateľstvo: 3,3 milióna

Mena: litas (Lt)

Schengenský priestor: členstvo v schengenskom priestor od roku 2007

Litva

Litva je najjužnejšie položený, najväčší a najľudnatejší z troch pobaltských štátov. Litva sa ako prvá okupovaná sovietska republika oslobodila od Sovietskeho zväzu a vyhlásením nezávislosti 11. marca 1990 obnovila svoju suverenitu.

Povrch Litvy je prevažne rovinatý okrem niekoľkých malých kopcov na západných náhorných plošinách a východnej vrchovine. Najvyšší bod je na vrchu Aukštasis siahajúcom do 294 metrov. Litva má na svojom území 758 riek, vyše 2 800 jazier a 99 kilometrové pobrežie Baltského mora, ktoré sa využíva najmä na rekreáciu a je predmetom ochrany prírody. Oblasť lesa pokrýva niečo vyše 30 % územia krajiny.

Približne 84 % obyvateľstva tvoria etnickí Litovci. Dve najväčšie menšiny predstavujú Poliaci s vyše 6 % a Rusi s vyše 5 %. Litovský jazyk patrí do skupiny indoeurópskych jazykov.

Hlavné mesto Litvy Vilnius je malebný prístav na brehoch riek Neris a Vilnia s jedným z architektonicky najpôsobivejších starých miest vo východnej Európe. Vilniusská univerzita, založená v roku 1579, je renesančný komplex s nespočetnými vnútornými nádvoriami, ktoré tvoria akoby mesto v meste.

Litovský prezident sa volí priamou voľbou na obdobie piatich rokov a aktivizuje sa najmä v zahraničnej a bezpečnostnej politike. Jednokomorový litovský parlament Seimas má 141 členov.

Litovská kuchyňa je známa v zahraničí najmä pre svoju studenú repnú polievku. Pravidelnou súčasťou jedál sú zemiaky, z ktorých najobľúbenejšie sú placky a Cepelinai – zemiakové guľky plnené mäsom, tvarohom a hríbikmi.

Užitočné odkazy

Litva

Pomôžte nám zlepšiť sa

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

ÁnoNie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?