LitwaLitwa

Rok przystąpienia do UE: 2004

Stolica: Wilno

Powierzchnia: 65 000 km²

Liczba mieszkańców: 3,3 mln

Waluta: lit (Lt)

Strefa Schengen: Członek strefy Schengen od 2007 r.

Litwa

Litwa jest najbardziej wysuniętym na południe spośród trzech krajów bałtyckich, jak również największym z nich, tak pod względem terytorium, jak i liczby ludności. Litwa była pierwszą z okupowanych republik radzieckich, która wystąpiła ze Związku Radzieckiego i odzyskała suwerenność, ogłaszając deklarację niepodległości 11 marca 1990 r.

Litwa jest krajem nizinnym, z wyjątkiem niskich wzgórz w części zachodniej i wyżyn na wschodzie. Najwyższym punktem na Litwie jest Aukštasis (294 m.n.p.m.). Litwa ma 758 rzek, ponad 2800 jezior i 99 km wybrzeża Bałtyku, które służy przede wszystkim rekreacji i ochronie środowiska. Lasy pokrywają ponad 30 proc. terytorium kraju.

Około 84 proc. ludności Litwy to rdzenni Litwini. Główne mniejszości narodowe to Polacy (około 6 proc.) i Rosjanie (około 5 proc.). Język litewski należy do rodziny języków indoeuropejskich.

Wilno, stolica Litwy, to malownicze miasto położone nad Wilią i Neris. Tutejsze stare miasto należy do najpiękniejszych w Europie Wschodniej. Założony w 1579 r. Uniwersytet Wileński to kompleks budynków w stylu renesansowym, którego niezliczone dziedzińce wewnętrzne sprawiają, że tworzy on jakby miasto w mieście.

Prezydent Litwy, wybierany w wyborach bezpośrednich na pięcioletnią kadencję, zajmuje się przede wszystkim polityką zagraniczną i bezpieczeństwa. Jednoizbowy parlament Litwy, czyli Seimas, liczy 141 członków.

Najbardziej znaną specjalnością tradycyjnej kuchni litewskiej jest chłodnik. W menu nie brakuje też potraw z ziemniaków, z których najpopularniejsze są placki ziemniaczane i cepeliny − rodzaj „pyz” lepionych z ziemniaków i nadziewanych farszem z mięsa, twarogu lub grzybów.

Przydatne linki

KONTAKT

Pytania o charakterze ogólnym

Proszę zadzwonić pod numer telefonu
00 800 6 7 8 9 10 11 Więcej o usłudze

Wyślij pytanie e-mailem

Dane kontaktowe i informacje o wizytach w instytucjach, kontakty z prasą

Litwa

Jak ulepszyć ten portal?

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

TakNie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?